Czym jest ERIF Biuro Informacji Gospodarczej?

ERIF to jeden z najpopularniejszych rejestrów finansowych, który zbiera informacje o kondycji finansowej tysięcy Polaków. Warto wiedzieć jakie dane są zbierane przez tę instytucję i w jakiej sytuacji można do niej trafić. Dlaczego? Do bazy ERIF zaglądają bowiem dziesiątki np. firm pożyczkowych, uzależniając od tego decyzję o udzieleniu zobowiązania. 

Rejestry finansowe to instytucje zbierające szereg informacji na temat sytuacji finansowej konsumentów. Przydają się w wielu konkretnych sytuacjach, np. na rynku usług oferujących zobowiązania. Ten jest niezwykle silny, ciesząc się ogromnym powodzeniem wśród klientów.

Jako że potencjalne szanse na potrzebę skorzystania z np. pożyczki, oferty abonamentowej lub kredytu są u większości konsumentów raczej wysokie, warto mieć świadomość na temat zakresu działania poszczególnych rejestrów finansowych, kładąc nacisk na te najpopularniejsze. Większość usługodawców współpracuje bowiem zazwyczaj co najmniej z jednym z nich.

Co więcej, do opisywanej bazy dostęp ma jeszcze wiele innych podmiotów. Jakie informacje o konsumentach są im udostępniane?

Baza dłużników ERIF – co to jest?

Jednym z biur informacji gospodarczej działających na rynku jest ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Podobnie jak pozostałe BIG-i, ERIF ma własną bazę danych, którą gromadzi we własnym zakresie, i nie wymienia informacji z innymi BIG. Pozostałe Biura Informacji Gospodarczej działające w Polsce to m.in. BIG Infomonitor, Krajowy Rejestr Długów (KRD) i Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych (KIDT).

ERIF prowadzi działalność od 2003 roku. Jest to rejestr finansowy, który gromadzi, przetwarza i udostępnia informacje zarówno o dłużnikach, jak i płatnikach. Wykorzystywany jest zarówno do zgłaszania informacji o zaległościach dłużników, jak i do sprawdzania informacji o kondycji finansowej konsumentów przez osoby fizyczne lub podmioty gospodarcze. Jego działanie reguluje ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z kwietnia 2010 roku.

Jakie dane są zbierane w ERIF?

ERIF, jak już wspomniano wyżej, zbiera informacje na temat np. zadłużenia i kondycji finansowej podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. Mówiąc bardziej konkretnie, mogą to być informacje dotyczące:

  • Zaciągniętych pożyczek – ich kwot, terminowości spłaty i o ewentualnym zadłużeniu nieregulowanym od co najmniej 60 dni. Aby informacje o pożyczce widniały w ogóle w ERIF, firma pozabankowa musi jednak z tym rejestrem współpracować. Nie jest to obowiązkowe.
  • Wierzytelności – faktur, ich kwot, terminów wystawienia, statusów spłaty.
  • Rachunków i czynszu – wysokości, statusu spłaty.
  • Zapytań do BIG w ciągu ostatnich 12 miesięcy (roku), które najczęściej zgłaszają np. instytucje pożyczkowe.

Warto dodać, że ERIF zbiera informacje zarówno negatywne, jak i pozytywne. Oznacza to, że można w nim znaleźć informacje o np. terminowych spłatach pożyczek i braku zaległości z tytułu jakichkolwiek wierzytelności.

Kto może trafić do rejestru ERIF i czyje dane można tam sprawdzić?

Rejestr ERIF gromadzi dane na temat zarówno osób fizycznych (osób prywatnych), jak i instytucji gospodarczych.

  • Przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w charakterze wierzycieli i dłużników.
  • Firm i przedsiębiorstw działających na terenie Polski w charakterze wierzycieli i dłużników.
  • Osób prywatnych w charakterze wierzycieli.
  • Osób prywatnych w charakterze dłużników.

Kto i w jakim celu sprawdza bazy ERIF?

ERIF umożliwia szeroki dostęp różnego rodzaju podmiotów do swojej bazy przede wszystkim w celach informacyjnych.

  • Firma pożyczkowa może sprawdzić historię spłaty zobowiązań i stan ewentualnego zadłużenia.
  • Kontrahent może sprawdzić, czy druga strona w transakcji jest wiarygodna finansowo.
  • Firma windykacyjna może ocenić stan zadłużenia danej osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa.
  • Osoba prywatna może sprawdzić informacje o wiarygodności finansowej przedsiębiorstwa
  • Operatorzy telekomunikacyjni mogą ocenić zdolność finansową konsumenta przed np. podpisaniem umowy o świadczenie usług (telefon, internet, telewizja).
  • Towarzystwo ubezpieczeniowe również może sprawdzić historię spłat zobowiązań i bieżącą sytuację finansową konsumenta.

Ponadto, do ERIF mogą też zajrzeć:

  • spółdzielnie mieszkaniowe,
  • zakłady komunalne,
  • urzędy miast, urzędy gmin, urzędy wojewódzkie,
  • stowarzyszenia i fundacje.

Informacje (np. o dłużnikach) do ERIF mogą zgłaszać m.in.:

  • Przedsiębiorstwa chcące zgłosić dłużnika zalegającemu mu np. z fakturami lub zwrotem pożyczki prywatnej.
  • Osoby prywatne chcące zgłosić dłużnika winnego im pieniądze.
  • Firmy pożyczkowe chcące zgłosić zalegającego ze spłatami konsumenta.
  • Przedsiębiorstwa telekomunikacyjne chcące zgłosić osobę niepłacącą rachunków.

Jak sprawdzić swoje wpisy w ERIF?

Każda pełnoletnia osoba prywatna w Polsce ma prawo sprawdzić informacje na temat wpisów w ERIF na własny temat. Aby tego dokonać, należy przejść kilka niżej wymienionych etapów.

  1. Należy wejść na stronę internetową ERIF i wybrać opcję sprawdzenia wpisów na swój temat.
  2. Wówczas strona automatycznie przekierowuje na witrynę Infokonsument.pl. Tam należy założyć konto użytkownika. Do tego będzie potrzebny adres poczty e-mail, a następnie także inne dane osobowe.
  3. Po założeniu konta, wystarczy już tylko się na nie zalogować i wygenerować raport na temat własnej zdolności finansowej.
  4. Wygenerowany raport należy pobrać, po czym jest on gotowy do wglądu. Jest on całkowicie bezpłatny i generuje się automatycznie, bez dłuższej zwłoki. Po wygenerowaniu, będzie on widoczny przez kolejne 90 dni.

Czy można wyczyścić negatywne wpisy?

W przypadku dostrzeżenia negatywnych wpisów wygenerowanym raporcie ERIF jest oczywiście szansa na to, by w przyszłości one trwale zniknęły z tego rejestru. Podobnie jak w BIG InfoMonitor, warunkiem tego jest dokonanie spłaty wszelkich zaległych wierzytelności. Mogą to być zarówno niespłacone chwilówki, jak i inne długi z tytułu np. zaległych faktur, niezapłaconych rachunków, mandatów lub pożyczek prywatnych.

Jeśli dane zaległe zobowiązanie zostało uregulowane, na wierzycielu ciąży obowiązek zgłoszenia tego faktu do wszystkich rejestrów, gdzie uprzednio firma doniosła o zaległościach ich dłużnika. ERIF ma wówczas 14 dni (2 tygodnie) na skasowanie negatywnych wpisów. Po tym, ERIF będzie „czysty”.

czym jest erif i jak sprawdzić - infografika
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.5/5 - (10 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie