800 plus – od kiedy i czy dla wszystkich? Najnowsze informacje

Świadczenie wychowawcze 500+ obowiązuje od kwietnia 2016 roku, jednak od 2019 roku ma ono charakter powszechny i przysługuje rodzinie bez ze względu na osiągane dochody. Przez ostatnie lata kwota świadczenia pozostawała bez zmian, niezależnie od inflacji. Jaki jest tego efekt? Danina, której wartość w kwietniu 2016 roku wynosiła 500 zł, w 2023 roku spadła do 336,74 zł. Na szczęście teraz to się zmieni.

Kluczowe informacje

  • Świadczenie wychowawcze od 1 stycznia 2024 roku zostało zwiększone do 800 zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ma czas na wypłatę środków do 29 lutego 2024 roku.
  • Zmiana kwoty świadczenia odbędzie się automatycznie, bez konieczności składania dodatkowych wniosków.
  • Beneficjentami 800+ są te same osoby, które otrzymują dotychczasowe świadczenie wychowawcze, m.in. rodzice, opiekunowie faktyczni małoletniego, opiekunowie prawni dziecka oraz dyrektorzy domów pomocy społecznej.
  • Podwyżka świadczenia do 800 zł ma kosztować budżet około 24 miliardy złotych, czyli około 0,8% PKB. Według niektórych ekonomistów podwyżka świadczenia będzie wiązać się z potrzebą podniesienia podatków lub obcięcia środków na inne wydatki.

Świadczenie wychowawcze 500 plus – co to jest?

Rządowy program „Rodzina 500+” powstał w celu wsparcia polskich rodzin w pokryciu wydatków związanych wychowywaniem dziecka. Od 1 lipca 2019 roku, świadczenie wypłacane jest na każdą latorośl w rodzinie, do ukończenia przez nią 18 roku życia. Środki mogą zostać pobierane przez rodziców małoletniego (pieniądze przelewane są na podany rachunek matki lub ojca) lub przez opiekuna faktycznego, prawnego czy dyrektora domu pomocy społecznej 1. Zdaniem rządzących program miał poprawić dzietność w Polsce, która z roku na rok jest coraz mniejsza. Czy to się jednak udało?

liczba urodzeń - wykres
Liczba urodzeń — wykres pochodzi ze strony: https://obserwatorgospodarczy.pl/2023/05/27/dzietnosc-w-polsce-najnizsza-od-lat-w-tym-roku-bedzie-najnizsza-w-historii/ [dostęp 3.08.2023]

Niekoniecznie, po lekkim boomie, który można było obserwować w 2016 roku, liczba nowych urodzeń sukcesywnie się zmniejsza, co ukazuje powyższy wykres. Dodatkowej oliwy do ognia dolał wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie legalności dokonywania aborcji. Oczywiście na demografię w Polsce ma wpływ również wiele innych czynników, w tym: wysokość cen nieruchomości, dostępność kredytów hipotecznych czy niestabilna sytuacja w Europie, niemniej jednak rządzący nie mogą z pełnym przekonaniem zakomunikować, że program odnotował zakładany sukces.

Do jakiego wskaźnika powinniśmy więc dążyć? Według demografów, zachowanie zastępowalności pokolenia, zapewniłby nam wskaźnik dzietności od 2,05 do 2,20 2.

500 plus a zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym Sprawdź

Waloryzacja 500 plus do 800 zł – od kiedy?

Chociaż ciężko stwierdzić, że świadczenie wychowawcze spełniło swój główny cel, to z drugiej strony – trudno wyobrazić sobie sytuację, w której nagle miałoby go nie być. To sprawia, że ani partia rządząca, ani opozycja nie odważy się anulować świadczenia. W takim razie warto zapytać: kiedy nastąpi obiecana podwyżka? 

Zwaloryzowane świadczenie będą wypłacane już od stycznia 2024 roku, jednak ZUS ma czas na zrealizowanie wszystkich przelewów do 29 lutego 2024 roku. Środki, które trafią do beneficjentów dopiero w lutym, muszą zostać wyrównane. 

800 plus – kiedy złożyć nowy wniosek?

Korekta kwoty wypłacanego świadczenia odbędzie się automatycznie, bez konieczności składania dodatkowego wniosku czy podejmowania innych kroków. To sprawia, że ta grupa, która aktualnie otrzymuje środki, z dniem 1 stycznia 2024 r. będzie otrzymywać zwiększone świadczenie wychowawcze (w kwocie 800 zł lub kwotę 400 zł miesięcznie w sytuacji opieki naprzemiennej, to jest w przypadku, gdy każde z rodziców otrzymuje połowę nominalnej kwoty tego świadczenia). 

Kto może skorzystać z 800+?

Beneficjentami świadczenia 800+ są te same osoby, które otrzymywali świadczenie wychowawcze w 2023 roku. Dla przypomnienia są to: 

  • rodzice (matka lub ojciec w zależności, kto z nich złożył wniosek), 
  • opiekunowie faktyczni małoletniego, którzy wystąpiły z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka.

W przypadku gdy dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca/opiekuna faktycznego, świadczenie otrzyma: 

  • opiekun prawny dziecka,
  • dyrektor domu pomocy społecznej.

O świadczenie wychowawcze może ubiegać się każda rodzina od dnia urodzin dziecka do czasu ukończenia przez niego 18 roku życia, bez względu na stan cywilny rodziców oraz poziomu dochodów. Do wydania pozytywnej decyzji konieczne jest spełnienie jedynie warunków ustawowych. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje o wzroście świadczenia za pośrednictwem PUE oraz przez wskazany przy składaniu wniosku adres poczty elektronicznej czy numer telefonu. Warto wiedzieć o tym, że nieodebranie informacji nie spowoduje przerwy wypłaty świadczenia wychowawczego. 

Czy 800 plus będzie waloryzowane w kolejnych latach?

W 2024 roku 800 plus ma szansę wyrównać straty inflacyjne, jednak jak będzie wyglądało to w kolejnych latach? Ciężko stwierdzić czy w przyszłości świadczenie będzie jeszcze wyższe. Jak nietrudno się jednak domyślić, rząd nie podał w tej kwestii żadnych konkretnych informacji. Możemy więc jedynie gdybać nad ewentualną wysokością.  

Konsekwencje dla budżetu. Ile będzie kosztować podwyżka 500+?

Waloryzacja świadczenia wychowawczego nie pozostanie obojętne na budżet państwa. Z jakim obciążeniem musimy się liczyć? Według zapewnień byłego premiera, Mateusza Morawieckiego, podwyższenie świadczenia ma kosztować budżet ok. 24 mld złotych, czyli ok. 0,8 proc. PKB. 

Skąd wziąć na to pieniądze? Z podatków. Według Michała Mycka z Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA comiesięczne świadczenie wychowawcze, które zostało podniesione do 800 zł, może wiązać się z potrzebą podniesienia podatków lub obcięcia środków na inne wydatki, w tym np. na płace w administracji, służbie zdrowia czy edukacji. 3

Co należy się po urodzeniu dziecka w 2024 roku?

Rodzice dzieci mogą korzystać nie tylko ze świadczenia wychowawczego 800 plus, ale również z innych benefitów. Za urodzenie żywego dziecka wypłacane jest jednorazowo becikowe w kwocie 1000 zł. Świadczenie to przysługuje jedynie wtedy, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1922 zł, a kobieta pozostawała pod opieką medyczną co najmniej od 10 tygodnia ciąży, aż do porodu. 

Osoby bezrobotne, studenci czy rolnicy mogą z kolei skorzystać z Kosiniakowego. Ten rodzaj świadczenia przyznawany jest w kwocie 1000 zł dla tych, którzy nie pobierają zasiłku macierzyńskiego. Kosiniakowe przysługuje rodzicom przez okres od 52 do 71 tygodni, w zależności od liczby urodzonych dzieci. Oprócz tego istnieje zasiłek rodzinny, z którego mogą skorzystać osoby w ciężkiej sytuacji finansowej.

Osobną kwestią jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który przewiduje wypłatę aż 12 000 zł na dziecko. Przysługuje ono jednak na drugie i każde kolejne dziecko i jest wypłacane w okresie od 12 do 36 miesiąca życia. Środki mogą zostać wypłacone w transzach po 500 zł przez 24 miesiące lub po 1000 zł przez 12 miesięcy. 

FAQ: 800 plus – najczęściej zadawane pytania

Kto będzie wypłacał 800+?

Przyznane świadczenie wychowawcze będzie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, tak jak miało to miejsce do tej pory. 

Kiedy złożyć wniosek o 800 plus?

Osoby, które otrzymują dotychczas świadczenie wychowawcze, nie muszą składać nowych wniosków w związku z waloryzacją. Przyszli beneficjenci mogą z kolei składać wniosek od pierwszego dnia narodzin dziecka. 

Ile wyniesie 800 plus na trzecie dziecko?

Podwyższenie wysokości świadczenia wychowawczego dotyczy pierwszego, drugiego i każdego kolejnego dziecka. To oznacza, że niezależnie od wielkości rodziny, na każdego małoletniego członka przypada po 800 zł miesięcznie. 
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródła:

1 Gov.pl

https://www.gov.pl/web/rodzina/najwazniejsze-informacje-o-programie-rodzina-502

2 Obserwator Gospodarczy

https://obserwatorgospodarczy.pl/2023/05/27/dzietnosc-w-polsce-najnizsza-od-lat-w-tym-roku-bedzie-najnizsza-w-historii/

3 300gospodarka.pl

https://300gospodarka.pl/news/kto-to-sfinansuje-ekonomisci-szacuja-koszty-waloryzacji-500-plus 

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie