Aion Bank – opinie i recenzja

Modele subskrypcyjne w biznesie okazały się strzałem w dziesiątkę. Najlepszym tego przykładem jest popularność takich platform, jak Netflix czy Spotify. Pytanie jednak – czy to, co sprawdziło się w świecie rozrywki, zagra równie dobrze na rynku finansowym? Czas pokaże – jedno jest jednak pewne – Aion Bank pragnie zapewnić polskim klientom całkiem nowe doświadczenie w bankowości.

Klasyczne usługi bankowe opierają się na zapłacie za określone aktywności klienta. Np. przelew zagraniczny czy wypłatę środków w obcym bankomacie. Często ponosi się także stałą opłatę za prowadzenia konta i korzystanie z karty debetowej. Te koszty można jednak ominąć, stosując się do bankowych wytycznych.

Przyzwyczajeni do takiej formy korzystania z kont osobistych, trudno wyobrazić sobie nam inny model bankowości. Aion Bank proponuje jednak coś zupełnie innego. Dzięki jednej opłacie subskrypcyjnej będziemy mieli nieograniczony dostęp do wszystkich bankowych usług.

Czym jest Aion Bank?

Odpowiedzmy najpierw na pytanie, skąd jest Aion Bank i co to za instytucja finansowa. Aion pochodzi z Belgii, a jego założycielem jest Polak, Wojciech Sobieraj, który stoi za sukcesem Alior Banku.

Aion jest bankiem cyfrowym, co oznacza, że nie otwiera swoich placówek w nowych krajach, tylko w całości funkcjonuje w sferze wirtualnej. Nie ma się jednak czego obawiać – ta instytucja działa na podstawie belgijskiej licencji bankowej (i stara się o licencję polskiej Komisji Nadzoru Finansowego) oraz ma dobrze zorganizowany system czatów i obsługi klienta w różnych językach.

Aion oficjalnie zadebiutował w naszym kraju na początku sierpnia 2021 roku, oferując całkiem nowy subskrypcyjny model bankowania oraz ciekawe opcje oszczędnościowe i inwestycyjne. Aby lepiej opisać tę instytucję, oddajmy głos Karolowi Sadajowi, szefowi Aion Bank na Polskę, który w wywiadzie dla 300Gospodarka.pl mówił:

Aion to w pełni cyfrowy bank z trochę inną ofertą. Współczesne finanse są dość trudne. Standardowi użytkownicy nie rozumieją swoich ofert finansowych. Mają często konto, które jest za darmo, a okazuje się, że jednak ponoszą koszty. Cennik i limity są zbyt skomplikowane. Chcemy to odwrócić – oferujemy Polakom w ramach jednej subskrypcji nielimitowany dostęp do usług bankowych. 1

Darmowe konto w Aion Banku
aion.eu/pl-pl

Oferta Aion Banku

Kilka miesięcy czekaliśmy na ujawnienie tajników oferty Aion Banku. Na razie, czyli we wrześniu 2021 roku, ta instytucja finansowa udostępniła swoje portfolio dla klientów indywidualnych. Na ofertę firmową przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Co proponuje ten nowy bank?

Aion Bank, tak jak w innych krajach, będzie funkcjonował w Polsce na zasadzie subskrypcji. Do wyboru są trzy możliwości:

 • Plan Light (darmowy),
 • Plan Smart (29,99 zł miesięcznie),
 • Plan All-Inclusive (49,99 miesięcznie).

W ramach darmowego planu możemy skorzystać z podstawowych usług bankowych, choć wyróżnia się wśród nich opcja bezpłatnych wypłat z bankomatów na całym świecie (do 900 złotych miesięcznie) i wyższe oprocentowanie kont oszczędnościowych niż u konkurencji.

Przy wyborze droższych pakietów liczba dodatkowych opcji rośnie. Na uwagę zasługuje m.in. usługa globalnych inwestycji w ETFy czy nieograniczony dostęp do natychmiastowych przelewów krajowych i zagranicznych.

Niżej przedstawiamy tabelę z podsumowaniem trzech proponowanych pakietów.

Plan LightPlan SmartPlan All-Inclusive
Opłata0 zł29,99 zł/msc49,99 zł/msc
W ramach promocjiDarmowe wypłaty z bankomatów do końca września 2021Pierwszy miesiąc bezpłatniePierwszy miesiąc bezpłatnie
Prowadzenie konta
Wymiana walut po kursie międzybankowym bez limitu
Wypłaty z bankomatów na całym świecie za darmo
do 900 PLN/msc, powyżej tej kwoty 2% -> lub zakup usługi bez limitu 9,99 zł/msc
Konta walutowe w PLN, EUR, USD, GBP i CHF
Przelewy krajowe i zagraniczne
Natychmiastowe przelewy krajowe i zagraniczne4,99 zł
Wirtualne karty debetowe
Fizyczne karty debetowe11,99 zł za każdą kartę
Konto oszczędnościowe w PLN1%1,25%1,5%
Konto oszczędnościowe w EUR0,5%0,75%1,0%
Globalne inwestycje w ETFy19,99 zł/msc
Monitoring wycieku danych w sieci9,99 zł/msc
Aion Ubezpieczenia Samochodowe (możliwość znalezienia tańszego ubezpieczenia)19,99 zł/msc19,99 zł/msc
Aion Rachunki (możliwość zmniejszenia rachunków za media i telefon)19,99 zł/msc19,99 zł/msc
Aion Zakupy Online (zakupy z miesięczną gwarancją najniższej ceny)XX
Źródło: aion.eu/pl-pl

Jeszcze do niedawna Aion Bank proponował atrakcyjną Pożyczkę Gotówkową. Jednak z powodu zmian w polityce działalności tej instytucji finansowej, akcja kredytowa została zakończona. Aion Bank chce się teraz skupić głównie na kontach osobistych oraz produktach inwestycyjnych. W poszukiwaniu taniego i solidnego finansowania, zapraszamy do sprawdzenia naszego rankingu kredytów gotówkowych.

Czym jeszcze wyróżnia się ten nowy bank?

Oferta Aion Banku balansuje pomiędzy usługami klasycznych banków a możliwościami znanymi z nowoczesnych fintechów w rodzaju Revoluta. W jakich elementach Aion wyróżnia się na tle konkurencyjnych instytucji finansowych?

 • Wielowalutowa karta debetowa – ta karta w formie wirtualnej i fizycznej pozwala na dokonywanie płatności w wielu walutach bez przewalutowania i prowizji. Wykorzystywane są korzystne, międzybankowe kursy wymiany walut.
 • Proste opcje inwestycyjne – choć większość banków proponuje wygodne konta maklerskie, to jednak mało który dysponuje ofertą inwestycyjną dla początkujących, którzy nie chcą podejmować zbyt dużego ryzyka. Aion daje dostęp do trzech planów inwestycyjnych – Tarcza inflacyjna, Globalne inwestycje, Nowa rzeczywistość. W ich ramach środki inwestowane są w akcje i obligacje światowych spółek.
 • Konta oszczędnościowe o wyższym oprocentowaniu – Aion Bank pojawił się na polskim rynku z bardzo atrakcyjną ofertą kont oszczędnościowych. Ich oprocentowanie może sięgnąć aż 1,5%, czyli prawie 10 razy więcej niż wynoszą aktualne rynkowe standardy. Należy jednak pamiętać o tym, że wysokie oprocentowanie jest przewidziane tylko w okresie promocyjnym.
 • MoneyMax™ – mało który bank proponuje klientom znalezienie tańszych ubezpieczeń, opłat za media czy zakupy internetowe. Jeśli te dodatkowe opcje rzeczywiście pozwolą zaoszczędzić miesięcznie część środków, trzeba będzie pochwalić Aion Bank za takie nowatorskie rozwiązanie.

Czy warto?

Jest jeszcze trochę za wcześnie, aby określić, czy Aion Bank będzie strzałem w dziesiątkę na polskim rynku. Z krajów, w których już wystartował, płyną raczej pozytywne opinie.

Możliwe, że dla osób, które mają małe wymagania wobec bankowości, nie będzie to spektakularna oferta. Np. opłata za wydanie fizycznej karty w pakiecie Light nie spodoba się osobom przyzwyczajonym do bezpłatnego bankowania, dzięki łatwym do spełnienia warunkom. Typu 5-krotna zapłata kartą w ciągu miesiąca.

Aion Bank na pewno jednak zainteresuje klientów, którzy zmęczeni są wczytywaniem się w trudne tabele opłat i prowizji w poszczególnych instytucjach finansowych. Jeśli ktoś korzysta z usług bankowych w sposób regularny – np. często wyjeżdża za granicę, wykonuje dziesiątki przelewów czy szuka opcji inwestycyjnych – Aion Bank może być wyśmienitym wyborem. Rozwiązaniem, którego jeszcze nie było w kraju nad Wisłą.

Dane firmy i kontakt

Aion S.A.
Siedziba główna i administracyjna:
Avenue de la Toison d’Or 26-28
1050 Ixelles, Bruksela

Oddział w Polsce
Aion Bank SA Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
ul.Dobra 40
00-344 Warszawa

Otwarte:
Poniedziałek – piątek: 09:00 – 16:00

Kontakt ogólny:
info@aion.be 

Źródła:

1. youtube.com/watch?v=Ikum7EgsVhE

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.3/5 - (52 votes)
Komentarze (34)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • A
  A

  ADA

  29.11.2021, 18:40

  Wyróżniający się komentarz

  wnioskowałam o kredyt, trzeba przyznać że nie ma lepszej oferty obecnie na rynku. RRSO 6,87% i to ze stałym oprocentowaniem. sam proces trochę skomplikowany trzeba nagrać wideoselfi i zrobić zdjęcie dowodu ale wszystko jest opisane i przychodzą odpowiednio instrukcje także do ogarnięcia. Zdecydowałam się na weryfikacje dochodów za pomaca wyciągów (uprzedzali że to może wydłużyć proces) wniosek złożyłam w piątek o 14 decyzja była w poniedziałek o koło 13 dlatego że konieczne było zastosowanie odstępstwa i dwa razy dzwonili do mnie z dodatkowymi pytaniami. Nigdzie nie znalazłam na stronie informacji że maksymalne zaanagażowanie w różnych bankach nie może przekroczyć 120 000 PLN(albo nie doczytałam albo nie było jawnie tej informacji). doradca który dzwonił był bardzo uprzejmy i wszystko wyjaśniał. Ostatecznie ze względu na zdolność i dobry bik kredyt został udzielony mimo większego zaangażowania niż 120 000 PLN. wrażenie naprawdę mam całkiem dobre. sprawny kontakt i nie byłam potraktowana z buta jak to w innych bankach bywa. Duży plus za to że warunki są dokładnie takie jak w tym kalkulatorze przy ofercie. Kredyt był już o 17 na moim rachunku w innym banku. Przed tym kredytem złożyłam wniosek w millenium chciałam skorzystać z oferty dla pracowników instytucji finansowych, co się okazało totalnym oszustwem zaproponowali mi kredy 38 000 z ratą 1050 zł na 60 miesięcy RRSO23%.

 • C
  C

  Cespenar

  25.11.2021, 23:38

  Wyróżniający się komentarz

  Ta oferta to chyba jakiś żart..Tzw darmowe konto to niefunkcjonalny gniot do którego trzeba spooooro dopłacić by stało się funkcjonalne. Pozostałe plany również nie wyróżniają się niczym pozytywnym na tle bankowości w Polsce. Nie widzę tego hurrra optymizmu a raczej byłbym ostrożny w lokowaniu pieniędzy u takich tworów z superofertami.

 • r
  r

  redFOX

  25.11.2021, 18:04

  Wyróżniający się komentarz

  Decyzja kredytowa pozytywna ale kredytu nie mogą wypłacić, próbują od tygodnia rozwiązać problem bezskutecznie bo miesiąc wcześniej zamknąłem u nich rachunek. Niby nie trzeba mieć u nich rachunku aby otrzymać kredyt, jednak pieniądze muszą najpierw wpłynąć na rachunek techniczny a później na wskazany do wypłaty kredytu. A że Bank nie pozwala na ponowne założenie konta u siebie to i rachunek techniczny na moje dane nie może powstać. Dziesiątki konsultantów z tym walczą i nic nie mogą zrobić, doradzono mi że powinienem zacząć się rozglądać za kredytem w innym banku :)

 • M
  M

  Marek

  22.11.2021, 01:16

  Wyróżniający się komentarz

  Możliwość udzielenia pożyczki w tym banku to ściema

  • r
   r

   redFOX

   26.11.2021, 12:08

   Wyróżniający się komentarz

   Błyskawiczny proces i szybka decyzja. Wszystko zależy od zdolności kredytowej, są bardziej wyczuleni.

  • J
   J

   Jola

   10.03.2022, 18:33

   Wyróżniający się komentarz

   Nieprawda. Bez problemu otrzymałam oczekiwaną pożyczkę., ktrą spłacam regularnie co miesiąc, wiec żadna ściema!

  • V
   V

   Voltage

   09.04.2022, 12:55

   Wyróżniający się komentarz

   Jak nie masz zdolności, to ściema. Ja dostałem w moment bez większego wysiłku..parę selfikow, nagrany filmik..wgląd do konta w innym banku i kredyt w moment.. zajęło mi to 20 minut.

 • W
  W

  Witek

  19.11.2021, 07:21

  Wyróżniający się komentarz

  Rewelacja!! Pożyczka 50 000,00 zł na najlepszych warunkach na rynku, najniższe RRSO – poniżej 7% i oprocentowanie stałe przez cały okres spłaty. Formalności bez opuszczania mieszkania zajęły mi 2 godz.( mam 66 lat i jestem emerytem), a po 14 godz. gotówka była na moim koncie w innym banku.

 • A
  A

  Aleksandra

  08.11.2021, 11:28

  Wyróżniający się komentarz

  Przelałam pieniądze do banku za granica i zaczęła się weryfikacja. Ja wszystko rozumiem, źródło pochodzenia moich środków, informacja ode mnie czego dotyczy przelew, ok, ale konieczność pokazywania faktury? A czy ja muszę płacić na podstawie faktur? Przelew nie był wysoki a sprawdzanie mnie gorzej jak na policji. Wszystko byłoby ok gdyby ktoś racjonalnie umiał mi żądanie fv mi wytłumaczyć, ale tu zero próby. Pani na czacie nie douczona, zupełnie nie wie o czym pisze, opryskliwa, jak poprosiłam żeby mi się przedstawiła to kłamie że to zrobiła na początku rozmowy, zapominając że piszemy na czacie i łatwo się cofnąć…W jakim banku obsługa nie chce się przedstawić??? Proszę o rozmowę telefoniczną, podobno mogę, czekam dwa dni nikt nie dzwoni…Pieniędzy nie ma ani u mnie ani u odbiorcy. Wydaję dyspozycję o anulacji, Pani piszę że oni podejmą decyzję czy przyjąć moją anulację czy może jednak nie. To ja jeszcze dysponuje moimi pieniędzmi i o nich decyduję czy oni? Poziom obsługi żenujący, żenujące pisanie na czacie ciągle z kimś innym kto nie ma pojęcia o czym pisze Ciągle ta sama odpowiedź, że weryfikują czy coś tam. Po wielu staraniach pieniądze wróciły do mnie, wypłaciłam i zamykam konto. Strach powierzać tam jakiekolwiek pieniądze. Nie polecam.

 • M
  M

  Maciek

  05.11.2021, 11:05

  Wyróżniający się komentarz

  bylem zainteresowany inwestycjami. okazuje się, że w sumie – nie wiemy w co inwestujemy, nie wiemy jakie walory znadują się w portfelu (bo tylko w portfel można zainwestować, a nie w indywidualne aktywa), nie wiadomo jakie wyniki generowały te portfele w przeszłości, czy są jakieś ukryte opłaty i z czego wynikają, jak rozliczane są dywidendy. przekazujesz kasę i w sumie nie wiadomo gdzie jest ani co się z nią dzieje. pytania w ankiecie – totalnie nadmiarowe. interfejs apki i strony – słaby. proba rozwiązania umowy – przez konsultanta nie da radę. czat odopowiada na każde pytanie z 5 minutowym opóźnieniem. najgorsza obsługa klienta z jaką (poza idea bankiem) mialem do czynienia. NIE POLECAM!

 • M
  M

  Max

  21.10.2021, 16:43

  Wyróżniający się komentarz

  Aion Bank proces weryfikacyjny prowadzi w sposób nie przystosowany do polskich realiów. Mam dowód osobisty z terminem ważności NIEOZNACZONY jak wielu w wieku ok 70. W czasie weryfikacji system traktuje dowód jako nieważny i żąda innego dokumentu tożsamości.
  Jest to jawna dyskryminacja i powinna być zgłoszona do KNF.

 • M
  M

  Marta

  06.10.2021, 13:33

  Wyróżniający się komentarz

  Dramat. Nowoczesne szybkie konto prywatne. Przy zakładaniu konta pytanie skąd uzyskuję dochody, moim zdaniem nadmiarowe. Ale nic, podaję – własna działalność gospodarcza. Następnie mam podać numer NIP firmy, system go nie akceptuje. Po wyjaśnieniach następnego dnia dostaję informację, że nie otworzę konta, bo mam zawieszoną działalność. Rzeczywiście mam zawieszoną działalność na 2 miesiące, do czego mam prawo. Nie rozumiem dlaczego uniemożliwia mi to założenie konta PRYWATNEGO nie firmowego. Dla mnie dramat i porażka.

 • A
  A

  Adam

  05.10.2021, 12:37

  Wyróżniający się komentarz

  Brak kart walutowych co skutkuje podwójnym przewalutowaniem, gdy mamy środki na koncie w euro i chcemy dokonać płatności w euro. Najpierw trzeba przelać środku na konto w złotówkach i przy płatności kartą mamy drugie przewalutowanie na euro. Rozczarowujące.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie