Aion Bank – opinie i recenzja

Modele subskrypcyjne w biznesie okazały się strzałem w dziesiątkę. Najlepszym tego przykładem jest popularność takich platform, jak Netflix czy Spotify. Pytanie jednak – czy to, co sprawdziło się w świecie rozrywki, zagra równie dobrze na rynku finansowym? Czas pokaże – jedno jest jednak pewne – Aion Bank pragnie zapewnić polskim klientom całkiem nowe doświadczenie w bankowości.

Klasyczne usługi bankowe opierają się na zapłacie za określone aktywności klienta. Np. przelew zagraniczny czy wypłatę środków w obcym bankomacie. Często ponosi się także stałą opłatę za prowadzenia konta i korzystanie z karty debetowej. Te koszty można jednak ominąć, stosując się do bankowych wytycznych.

Przyzwyczajeni do takiej formy korzystania z kont osobistych, trudno wyobrazić sobie nam inny model bankowości. Aion Bank proponuje jednak coś zupełnie innego. Dzięki jednej opłacie subskrypcyjnej będziemy mieli nieograniczony dostęp do wszystkich bankowych usług.

Czym jest Aion Bank?

Odpowiedzmy najpierw na pytanie, skąd jest Aion Bank i co to za instytucja finansowa. Aion pochodzi z Belgii, a jego założycielem jest Polak, Wojciech Sobieraj, który stoi za sukcesem Alior Banku.

Aion jest bankiem cyfrowym, co oznacza, że nie otwiera swoich placówek w nowych krajach, tylko w całości funkcjonuje w sferze wirtualnej. Nie ma się jednak czego obawiać – ta instytucja działa na podstawie belgijskiej licencji bankowej (i stara się o licencję polskiej Komisji Nadzoru Finansowego) oraz ma dobrze zorganizowany system czatów i obsługi klienta w różnych językach.

Aion oficjalnie zadebiutował w naszym kraju na początku sierpnia 2021 roku, oferując całkiem nowy subskrypcyjny model bankowania oraz ciekawe opcje oszczędnościowe i inwestycyjne. Aby lepiej opisać tę instytucję, oddajmy głos Karolowi Sadajowi, szefowi Aion Bank na Polskę, który w wywiadzie dla 300Gospodarka.pl mówił:

Aion to w pełni cyfrowy bank z trochę inną ofertą. Współczesne finanse są dość trudne. Standardowi użytkownicy nie rozumieją swoich ofert finansowych. Mają często konto, które jest za darmo, a okazuje się, że jednak ponoszą koszty. Cennik i limity są zbyt skomplikowane. Chcemy to odwrócić – oferujemy Polakom w ramach jednej subskrypcji nielimitowany dostęp do usług bankowych. 1

Darmowe konto w Aion Banku
aion.eu/pl-pl

Oferta Aion Banku

Kilka miesięcy czekaliśmy na ujawnienie tajników oferty Aion Banku. Na razie, czyli we wrześniu 2021 roku, ta instytucja finansowa udostępniła swoje portfolio dla klientów indywidualnych. Na ofertę firmową przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Co proponuje ten nowy bank?

Aion Bank, tak jak w innych krajach, będzie funkcjonował w Polsce na zasadzie subskrypcji. Do wyboru są trzy możliwości:

 • Plan Light (darmowy),
 • Plan Smart (29,99 zł miesięcznie),
 • Plan All-Inclusive (49,99 miesięcznie).

W ramach darmowego planu możemy skorzystać z podstawowych usług bankowych, choć wyróżnia się wśród nich opcja bezpłatnych wypłat z bankomatów na całym świecie (do 900 złotych miesięcznie) i wyższe oprocentowanie kont oszczędnościowych niż u konkurencji.

Przy wyborze droższych pakietów liczba dodatkowych opcji rośnie. Na uwagę zasługuje m.in. usługa globalnych inwestycji w ETFy czy nieograniczony dostęp do natychmiastowych przelewów krajowych i zagranicznych.

Niżej przedstawiamy tabelę z podsumowaniem trzech proponowanych pakietów.

Plan LightPlan SmartPlan All-Inclusive
Opłata0 zł29,99 zł/msc49,99 zł/msc
W ramach promocjiDarmowe wypłaty z bankomatów do końca września 2021Pierwszy miesiąc bezpłatniePierwszy miesiąc bezpłatnie
Prowadzenie konta
Wymiana walut po kursie międzybankowym bez limitu
Wypłaty z bankomatów na całym świecie za darmo
do 900 PLN/msc, powyżej tej kwoty 2% -> lub zakup usługi bez limitu 9,99 zł/msc
Konta walutowe w PLN, EUR, USD, GBP i CHF
Przelewy krajowe i zagraniczne
Natychmiastowe przelewy krajowe i zagraniczne4,99 zł
Wirtualne karty debetowe
Fizyczne karty debetowe11,99 zł za każdą kartę
Konto oszczędnościowe w PLN1%1,25%1,5%
Konto oszczędnościowe w EUR0,5%0,75%1,0%
Globalne inwestycje w ETFy19,99 zł/msc
Monitoring wycieku danych w sieci9,99 zł/msc
Aion Ubezpieczenia Samochodowe (możliwość znalezienia tańszego ubezpieczenia)19,99 zł/msc19,99 zł/msc
Aion Rachunki (możliwość zmniejszenia rachunków za media i telefon)19,99 zł/msc19,99 zł/msc
Aion Zakupy Online (zakupy z miesięczną gwarancją najniższej ceny)XX
Źródło: aion.eu/pl-pl

Jeszcze do niedawna Aion Bank proponował atrakcyjną Pożyczkę Gotówkową. Jednak z powodu zmian w polityce działalności tej instytucji finansowej, akcja kredytowa została zakończona. Aion Bank chce się teraz skupić głównie na kontach osobistych oraz produktach inwestycyjnych. W poszukiwaniu taniego i solidnego finansowania, zapraszamy do sprawdzenia naszego rankingu kredytów gotówkowych.

Czym jeszcze wyróżnia się ten nowy bank?

Oferta Aion Banku balansuje pomiędzy usługami klasycznych banków a możliwościami znanymi z nowoczesnych fintechów w rodzaju Revoluta. W jakich elementach Aion wyróżnia się na tle konkurencyjnych instytucji finansowych?

 • Wielowalutowa karta debetowa – ta karta w formie wirtualnej i fizycznej pozwala na dokonywanie płatności w wielu walutach bez przewalutowania i prowizji. Wykorzystywane są korzystne, międzybankowe kursy wymiany walut.
 • Proste opcje inwestycyjne – choć większość banków proponuje wygodne konta maklerskie, to jednak mało który dysponuje ofertą inwestycyjną dla początkujących, którzy nie chcą podejmować zbyt dużego ryzyka. Aion daje dostęp do trzech planów inwestycyjnych – Tarcza inflacyjna, Globalne inwestycje, Nowa rzeczywistość. W ich ramach środki inwestowane są w akcje i obligacje światowych spółek.
 • Konta oszczędnościowe o wyższym oprocentowaniu – Aion Bank pojawił się na polskim rynku z bardzo atrakcyjną ofertą kont oszczędnościowych. Ich oprocentowanie może sięgnąć aż 1,5%, czyli prawie 10 razy więcej niż wynoszą aktualne rynkowe standardy. Należy jednak pamiętać o tym, że wysokie oprocentowanie jest przewidziane tylko w okresie promocyjnym.
 • MoneyMax™ – mało który bank proponuje klientom znalezienie tańszych ubezpieczeń, opłat za media czy zakupy internetowe. Jeśli te dodatkowe opcje rzeczywiście pozwolą zaoszczędzić miesięcznie część środków, trzeba będzie pochwalić Aion Bank za takie nowatorskie rozwiązanie.

Czy warto?

Jest jeszcze trochę za wcześnie, aby określić, czy Aion Bank będzie strzałem w dziesiątkę na polskim rynku. Z krajów, w których już wystartował, płyną raczej pozytywne opinie.

Możliwe, że dla osób, które mają małe wymagania wobec bankowości, nie będzie to spektakularna oferta. Np. opłata za wydanie fizycznej karty w pakiecie Light nie spodoba się osobom przyzwyczajonym do bezpłatnego bankowania, dzięki łatwym do spełnienia warunkom. Typu 5-krotna zapłata kartą w ciągu miesiąca.

Aion Bank na pewno jednak zainteresuje klientów, którzy zmęczeni są wczytywaniem się w trudne tabele opłat i prowizji w poszczególnych instytucjach finansowych. Jeśli ktoś korzysta z usług bankowych w sposób regularny – np. często wyjeżdża za granicę, wykonuje dziesiątki przelewów czy szuka opcji inwestycyjnych – Aion Bank może być wyśmienitym wyborem. Rozwiązaniem, którego jeszcze nie było w kraju nad Wisłą.

Dane firmy i kontakt

Aion S.A.
Siedziba główna i administracyjna:
Avenue de la Toison d’Or 26-28
1050 Ixelles, Bruksela

Oddział w Polsce
Aion Bank SA Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
ul.Dobra 40
00-344 Warszawa

Otwarte:
Poniedziałek – piątek: 09:00 – 16:00

Kontakt ogólny:
info@aion.be 

Źródła:

1. youtube.com/watch?v=Ikum7EgsVhE

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.3/5 - (52 votes)
Komentarze (34)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • M
  M

  Maksiu

  10.09.2021, 11:17

  Wyróżniający się komentarz

  Ta oferta pożyczki gotówkowej do 5500 bez prowizji jest kozacka, do spłaty są tylko jakieś grosze. Będzie brane… o ile przyznają :D

  • M
   M

   Megan

   15.11.2021, 00:42

   Wyróżniający się komentarz

   I jak dali?

 • a
  a

  andrzej

  21.08.2021, 17:12

  Wyróżniający się komentarz

  Tragedia. Omijac

  • Ł
   Ł

   Łukasz

   03.09.2021, 14:15

   Wyróżniający się komentarz

   Kolejny Amber Gold

 • M
  M

  Maro

  11.08.2021, 08:55

  Wyróżniający się komentarz

  Wątpię, żeby Polacy chcieli płacić za bank jak za jakaś telewizję. Przyzwyczailiśmy się do darmowych kont, gdy się zapłaci te kilka razy kartą w miesiącu

  • Y
   Y

   Yaro

   01.09.2021, 08:34

   Wyróżniający się komentarz

   Dno dna

  • t
   t

   takie moje zdanie

   03.09.2021, 02:25

   Wyróżniający się komentarz

   Twoje twierdzenie było by uprawnione gdyby nie fakt że największym bankiem w kraju pod względem liczby klientów jest PKO BP z najgorszą z możliwych ofert i opłatami za niemal wszystko. Jedynym plusem tego banku jest to, że ma oddziały niemal wszędzie – dlatego starsi ludzie łażą do „babeczki w okienku” wypłacić kasę, zamiast sprawdzić że można żyć inaczej i nie płacić. Co do młodszych lub tych bardziej obytych cyfrowo użytkowników, przyzwyczajonych do spełniania wymogów bezpłatności narzucanych przez banki, wydaje mi się że z chęcią przerzucą się na coś prostszego i bez kruczków, a jednocześnie o tej samej funkcjonalności – czyli plan light. Reszta planów to już raczej dla tych z grubszym portfelem, gdzie inwestowanie to główny cel używania produktów finansowych, bo ceny niskie nie są. Z drugiej strony, jeśli ktoś ma powyżej 40kPLN na ROR bez dodatkowego oprocentowania, to trzymanie w aion równoważy opłaty roczne (w najwyższym planie). Pokaż mi inny bank w PL który oferuje 1% (bez limitów) na RORze. Nawet lokaty teraz tyle nie mają. Dla mnie – bomba. Taki revolut na sterydach. A że revolut zyskał w tym kraju sporo użytkowników, to żadna nowość – rok temu czytałem że jest ponad 1mln kont z PL.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie