Akcje czy obligacje? Jak zbudować zrównoważony portfel inwestycyjny?

Co wybrać: akcje czy obligacje? Jak zbudować portfel inwestycyjny, który będzie dobrze zdywersyfikowany? Zapraszam do mojej dzisiejszej analizy.

akcje czy obligacje, jak zbudować portfel inwestycyjny

Kluczowe informacje:

  • Jeśli chcesz rozpocząć inwestowanie na giełdzie, masz do wyboru, m.in. akcje oraz obligacje;
  • Kupując akcje, stajesz się współwłaścicielem firmy i jeśli przynosi ona dobre wyniki, wartość akcji rośnie i możesz je sprzedać z zyskiem. Możesz też dostać dywidendę – część zysków wypłacaną akcjonariuszom;
  • Główne ryzyko w przypadku akcji dotyczy nieprzewidywalności sytuacji firm. Gdy ma ona problemy, wartość akcji może spaść, w wyniku czego stracisz część lub całość zainwestowanych pieniędzy;
  • Z kolei nabywając obligacje, pożyczasz pieniądze firmie lub rządowi;
  • W zamian dostajesz regularne odsetki (np. co rok) i na końcu całą kwotę z powrotem;
  • W przypadku obligacji ryzyko inwestycyjne jest mniejsze niż przy akcjach, ale zyski też są dużo niższe;
  • Dostęp do globalnych rynków akcji, ETF-ów i obligacji oferuje, m.in. Freedom24, broker notowany na amerykańskiej giełdzie NASDAQ, który ma również swoją siedzibę w Polsce.

Co to są akcje?

Akcje to papiery wartościowe, które reprezentują własność w danej spółce. Czyli właściciel akcji jest jednocześnie współwłaścicielem danej spółki. Akcje mogą, ale nie muszą być notowane na giełdzie papierów wartościowych.

Jak kupić akcje? Poradnik

Co oznacza dla inwestora możliwość uzyskania dywidendy z posiadanych akcji?

Dywidenda jest to zysk, który firma postanowiła przeznaczyć na wypłaty dla swoich akcjonariuszy. Wypracowany zysk (w całości lub części) jest wypłacany posiadaczom akcji spółki. Pamiętaj o tym, że spółka może, ale wcale nie musi wypłacać dywidendy.

Dla inwestora oznacza to możliwość uzyskania dodatkowego dochodu z dywidendy. Może on zarobić nie tylko na wzroście wartości akcji, ale także na podziale zysku. Niektórzy inwestorzy specjalnie budują portfele inwestycyjne składające się z akcji spółek dywidendowych, aby zyskać jeszcze więcej.

Dlaczego inwestowanie w akcje wymaga wyższej tolerancji na ryzyko?

Akcje notowane na giełdzie papierów wartościowych podlegają dużym wahaniom cen. I często nie wynikają one tylko z kondycji danej spółki. Cena Twoich akcji może drastycznie spaść tylko dlatego, że coś złego zadziało się w gospodarce i akcjonariusze w panice wyprzedają się ze wszystkich papierów wartościowych.

Spójrz na poniższy wykres indeksu WIG20 w momencie, gdy rozpoczęła się ogólnoświatowa panika związana z Covid-19, a kolejne państwa wprowadzały lockdowny. W tamtym czasie podobnie wyglądały wszystkie rynki.

Indeks WIG20 Covid


Co to są obligacje?

Obligacje to dłużne papiery wartościowe. Emitują ją rządy (obligacje skarbowe), samorządy (obligacje komunalne), niektóre podmioty rządowe (np. BGK) oraz firmy (obligacje korporacyjne). W obligacji chodzi o pozyskanie kapitału od inwestorów. Kupując obligację, pożyczasz pieniądze emitentowi, np. Skarbowi Państwa. W zamian za pożyczkę emitent w ustalonym terminie zwraca Ci pożyczony kapitał plus ustalone wcześniej odsetki.

Obligacje można nabyć bezpośrednio u emitenta lub na giełdach papierów wartościowych.

Jakie są główne korzyści z posiadania obligacji w porównaniu do akcji?

Ponosisz niskie ryzyko

Główną korzyścią przemawiającą za zakupem obligacji, zamiast akcji, jest stosunkowo niskie ryzyko utraty zainwestowanych środków. Szczególnie jeśli mówimy o obligacjach Skarbu Państwa lub komunalnych. Z papierami dłużnymi korporacji bywa różnie.

Świetnym przykładem są obligacje Getin Banku o wartości 700 mln zł, które po przymusowej restrukturyzacji banku we wrześniu 2022 r. zostały po prostu umorzone. Tak więc nawet kupując stosunkowo bezpieczne obligacje, musisz mieć z tyłu głowy to, że emitent może się ze swoich zobowiązań nie wywiązać.

W przypadku obligacji rządowych to ryzyko nie można powiedzieć, żeby nie istniało, ale jest doprawdy minimalne. Sytuacja państwa musiałaby przedstawiać się dość tragicznie, by nie wystarczyło środków na wykup obligacji skarbowych.

cytat-Magda Kopiczko, ekspertka finansowa Czerwonej Skarbonki

Przy akcjach spółek giełdowych ryzyko utraty pieniędzy jest zdecydowanie wyższe. Nie mówię tu nawet o bankructwie spółki, co zdarza się stosunkowo rzadko. Ale o zwykłym braku wyczucia momentu kupna i sprzedaży akcji. Najczęstszym błędem młodego inwestora jest nieumiejętność zachowania zimnej krwi w przypadku nagłego załamania rynku czy też brak zleceń obronnych, które mogą zminimalizować straty.

Magda Kopiczko, ekspertka finansowa Czerwonej Skarbonki

Inwestujesz pasywnie

Obligacje kupujesz raz i w sumie tyle. Potem czekasz, aż minie ich termin i zostaną odkupione, a na Twoje konto wpłynie zainwestowana kwota wraz z odsetkami. Chyba że kupujesz je na giełdzie. Wtedy w dowolnym momencie możesz je także sprzedać.

Inwestowanie w akcje wiąże się z koniecznością monitorowania rynku i reagowania na zmiany. Rzadkie są przypadki, gdy ktoś kupuje akcje i przestaje się nimi zupełnie interesować na 20 lat. Rozsądny inwestor musi wiedzieć, co się dzieje na rynkach, by móc realizować w odpowiednim czasie swoje zyski czy szybko ucinać straty. Jednym zdaniem: trzeba poświęcić na to sporo czasu.

Jakie są podstawowe różnice między akcjami a obligacjami jako instrumentami finansowymi?

AkcjeObligacje
Inwestor staje się współwłaścicielem spółki.Inwestor staje się wierzycielem.
Akcje reprezentują udział w spółce i dają prawo do współdecydowania oraz do udziału w zyskach.Za pożyczony kapitał otrzymuje ustalone wcześniej odsetki.
Wysokie ryzyko.Niskie ryzyko.
Wyższe potencjalne zyski.Zyski stosunkowo niskie
Można w nie inwestować krótkoterminowo (trading), ale wtedy ryzyko jest znacznie wyższe. Inwestycje w akcje zaleca się traktować długoterminowo, w perspektywie co najmniej kilku lat.Na rynku znajdziesz oferty obligacji zarówno krótko-, średnio- jak i długoterminowych.
Termin zakończenia inwestycji nie jest znany. Zależy od warunków rynkowych i od Twojej decyzji.Od początku wiesz, na jaki okres pożyczasz pieniądze emitentowi i kiedy zostaną zwrócone.
Ostateczny zysk nie jest znany.Zyski można dokładnie (przy oprocentowaniu stałym) lub z przybliżeniem (oprocentowanie zmienne lub indeksacja inflacją) oszacować.

Kto powinien rozważyć inwestowanie w akcje, a kto w obligacje, biorąc pod uwagę doświadczenie i podejście do ryzyka?

Obligacje, przede wszystkim te skarbowe, są dla osób, które:

  • Nie mają doświadczenia w inwestowaniu.
  • Nie akceptują ryzyka utraty części czy nawet całości zainwestowanego kapitału.
  • Chcą mieć dobrze zdywersyfikowany portfel inwestycyjny.

Akcje powinny wybrać osoby, które:

  • Mają już pewne doświadczenie w inwestowaniu na rynkach finansowych lub mają wiedzę na temat mechanizmów ich działania.
  • Akceptują wysokie ryzyko utraty części kapitału lub nawet całości.
  • Oczekują wysokich zysków i nie zadowala ich oprocentowanie lokat bankowych i obligacji.
  • Chcą osiągnąć dodatkowe przychody z tytułu wypłacanych dywidend.

Jakie strategie dywersyfikacji portfela są zalecane dla inwestorów?

Dywersyfikacja oznacza podział kapitału na różne aktywa w celu zmniejszenia ryzyka. Znasz powiedzenie, że nie wsadza się wszystkich jajek do jednego koszyka? Właśnie o to chodzi w dywersyfikacji: nie pakujesz oszczędności życia w jeden aktyw, np. akcje jednej spółki, tylko różnorodnie je lokujesz. Najlepiej w taki sposób, by w czasach hossy osiągać wysokie zyski, ale jednocześnie w czasie bessy kapitał był zabezpieczony przed nadmiernymi spadkami.

Pytanie zasadnicze brzmi, jak zdywersyfikować portfel?

Istnieje wiele strategii dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Nie warto skupiać się tylko na jednej: wiele z tych metod można swobodnie ze sobą łączyć.

Dywersyfikacja ze względu na różne aktywa i ryzyko

Są aktywa względnie bezpieczne jak nieruchomości, obligacje, niektóre fundusze inwestycyjne czy metale szlachetne. Są też te bardziej ryzykowne jak akcje, kontrakty CFD, Forex czy kryptowaluty.

Co to jest kryptowaluta i czy jest bezpieczna? Poradnik dla początkujących Zobacz

Dywersyfikacja sektorowa

Znam wielu inwestorów indywidualnych, którzy mają swoje ulubione branże i inwestują tylko w instrumenty z nimi związane. Wynika to głównie z dobrej znajomości danego segmentu rynku. Na przykład w sektor paliwowy. Dopóki jest dobrze, to zyski ze wszystkich inwestycji rosną. Gorzej, jak cały sektor się załamie, a Ty widzisz, jak wszystkie Twoje oszczędności topnieją z minuty na minutę.

Dużo rozsądniejszym podejściem będzie ulokowanie kapitału w różne sektory, i to najlepiej takie, które nie są ze sobą ściśle powiązane. Idealną sytuacją jest znalezienie takich aktywów, w których korelacje ceny są odwrotne: gdy jeden sektor traci, drugi zyskuje.

Dywersyfikacja geograficzna

Moim zdaniem, skoro w obecnych czasach mamy łatwy dostęp do instrumentów finansowych z innych krajów czy kontynentów, dlaczego mamy z tego nie korzystać?

Po pierwsze, zmniejszy się ryzyko. Jeśli inwestujesz tylko w instrumenty polskie, to jeśli w naszym kraju zadzieje się coś drastycznego (skrajny przykład — wybuch wojny), to większość Twoich inwestycji (jeśli nie wszystkie) drastycznie straci na wartości.

Po drugie — polski rynek finansowy jest młody i brakuje mu jeszcze sporo, by dogonić np. rynek USA. A polska GPW przez wielu inwestorów uznawana jest hmm, za nudną. Czy nie lepiej inwestować na całym świecie i mieć dostęp do instrumentów z całego świata?

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego — przykład

Tyle z teorii, teraz czas na przykład. Jak zbudować portfel inwestycyjny, który będzie dobrze zdywersyfikowany?

Na początek część kapitału ulokuję w Polsce. Jednocześnie chcę mieć dostęp do tych środków w razie nagłej potrzeby. Część pieniędzy, które mają być najbardziej płynne, odkładam na bankowe konto oszczędnościowe lub lokatę. Kupuję także bezpieczne Obligacje Skarbu Państwa, które mogę za niewielką opłatą wycofać wcześniej. Mam już oszczędności w banku oraz obligacje. Co dalej?

Moim kolejnym krokiem będzie zakup fizycznego złota inwestycyjnego w postaci monet bulionowych z akredytacją LBMA. Czekam na odpowiedni moment, kiedy cena kruszcu spadnie i dokonuję zakupów.

W międzyczasie wybieram brokera, który daje mi dostęp do papierów wartościowych z innych regionów niż Polska. W moim przykładzie będzie to broker Freedom24.com, ponieważ ma szeroką ofertę akcji (ponad 40 tys. z rynków europejskich, amerykańskich i azjatyckich) oraz funduszy ETF (ponad 1500). Zakładam konto inwestycyjne i lokuję swoje oszczędności. Za część środków kupuję akcje spółek z różnych sektorów i z różnych rynków, np. z USA, Niemiec i Azji. Następnie wybieram kilka funduszy ETF, na przykład dość ryzykowny ETF na Bitcoina oraz ETF na indeks S&P 500 plus kilka innych.

Jak wygląda mój portfel inwestycyjny? Mam oszczędności w banku, Obligacje Skarbowe, fizyczne złoto, akcje i fundusze ETF. Część środków jest ulokowana w instrumenty bezpieczne (konto oszczędnościowe, obligacje, złoto), część w ryzykowne (akcje, ETF-y). Moje pieniądze pracują na kilku rynkach jednocześnie: polskim, europejskim, Stanów Zjednoczonych oraz w Azji. Środki rozdysponowałam pomiędzy różne sektory.

4,8/5
Zgarnij premię za założenie konta Freedom24!
  • Akcje podarunkowe o wartości do 800 USD każda
  • Ponad 1 000 000 instrumentów finansowych
  • 1 500 ETFów
  • 15 globalnych rynków

Ten produkt jest inwestycją w instrumenty pochodne OTC (pozagiełdowe swapy) i może nie być odpowiedni dla każdego inwestora. Nie jest to produkt bankowy ani usługa związana z przechowywaniem środków na koncie bankowym. Dostęp do tego instrumentu finansowego możliwy jest wyłącznie po pozytywnym wyniku testu adekwatności.

Testujemy Freedom24! Zobacz

Dodatkowe pytania

Dlaczego obligacje są uważane za bardziej stabilne i bezpieczne niż akcje?

Ich cena nie podlega takim zmianom, jak cena akcji. Nawet jeśli mówimy o obligacjach notowanych na giełdzie, to i tak zmienność ich cen jest dużo niższa, niż w przypadku akcji. Po drugie, jest to papier dłużny. Za zobowiązania z tytułu emisji obligacji emitent odpowiada całym swoim majątkiem. Po trzecie, zyski z obligacji są znane już w momencie ich zakupu. Oczywiście w przypadku papierów ze zmiennym oprocentowaniem czy opartym na inflacji zawsze istnieje pewne ryzyko, że zysk będzie niższy, niż zakładany na początku. I ostatnie, w obligacjach z góry wiesz, na jaki okres inwestujesz. A w akcjach nie sposób tego przewidzieć.

Jakie prawa przysługują akcjonariuszom w związku z posiadaniem akcji?

Możemy wyróżnić prawa majątkowe oraz prawa korporacyjne. Prawa majątkowe to prawo do udziału w zyskach spółki (czyli dywidendy), prawo poboru, prawo do udziału w majątku likwidacyjnym spółki oraz prawo do rozporządzania akcjami. Z kolei prawa korporacyjne to m.in. prawo do uczestniczenia w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i prawo oddania na nim swojego głosu, prawo do zwoływania WZA, do zaskarżania uchwał oraz do informacji na temat spółki.

W jaki sposób inwestor staje się wierzycielem emitenta przez nabycie obligacji?

Emisję obligacji można porównać w dużym uproszczeniu do kredytu bankowego. Obligatariusz, tak jak bank, pożycza swoje pieniądze klientowi, w tym wypadku emitentowi obligacji. W zamian za pożyczkę oczekuje określonych zysków, czyli najczęściej wypłacenia odsetek.

Jakie są obowiązki emitenta wobec obligatariuszy?

Emitent jest zobowiązany do dokonania wykupu obligacji w określonym terminie oraz wypłacenia należnych odsetek lub innych świadczeń (np. prawa do udziału w zysku), jeśli są one przyznane w ramach danej emisji. Wszystkie świadczenia, takie jak wysokość i sposób wypłaty odsetek, ustalane są w dokumencie o nazwie Warunki Emisji. Każdy emitent, niezależnie od tego, czy jest to Skarb Państwa, czy prywatna firma, musi ten dokument przygotować. Warto także pamiętać o tym, że emitent za zobowiązania z tytułu emisji obligacji odpowiada całym swoim majątkiem.

Jakie są różnice w zmienności cenowej między akcjami a obligacjami?

Cena obligacji kupowanych na rynku pierwotnym, bezpośrednio od emitenta, jest ustalona na samym początku. Np. jedną Obligację Skarbową możesz kupić za 100 zł. Jest to tzw. cena emisyjna. W przypadku obligacji notowanych na giełdach (w Polsce jest to rynek Catalyst) cena zakupu obligacji będzie inna: wyznacza ją popyt i podaż. Zmiany cen obligacji na giełdzie nie są zazwyczaj spektakularne i sięgają co najwyżej kilku procent, i to w długim czasie. Są okresy, kiedy ceny nie zmieniają się przez kilka dni czy nawet tygodni, ponieważ brak jest ofert kupna i sprzedaży. Natomiast ceny akcji notowanych na giełdzie podlegają ciągłym zmianom, dosłownie z sekundy na sekundę są inne. Rano akcja może kosztować 100 zł, za 5 minut 95 zł, a za godzinę 112 zł.

Jakie są zalecenia dla inwestorów, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny?

Inwestuj w różne aktywa o różnym stopniu ryzyka, na różnych rynkach, nie tylko w Polsce. Nie inwestuj również tylko w jeden sektor lub branżę. 


Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Przeszłe prognozy i wyniki nie są wiarygodnymi wskaźnikami przyszłych wyników. Przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji konieczne jest przeprowadzenie własnej analizy. W razie potrzeby należy uważnie zasięgnąć niezależnej porady inwestycyjnej u certyfikowanego specjalisty.

*Artykuł sponsorowany przygotowany dla Freedom24.com.

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (4 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie