Alior Bank konto walutowe – opinie i recenzja

Nasza ocena
5.0
Ocena użytkowników
3.8
Zobacz opinie użytkowników Złóż wniosek
Koszt konta0 zł
Koszt karty10 zł
? koszt miesięczny
Aplikacja mobilnaTak
Prowizja kantoru0 PLN
? wypłaty PLN, EUR, USD, GBP w wybranych oddziałach banku
Pierwszy transfer za darmo?Nie
PromocjaNie
Opłaty za przelew walutowy0 zł/ 5 zł/ 30zł
Czas przelewunatychmiast
? przewalutowanie na rachunku Alior Bank
Dostępne walutyCHF, EUR, USD, +
? oraz GBP, AUD, CAD, SEK, DKK, NOK, CZK, RUB, HUF i JPY
Darmowe bankomaty - za granicąTak
? 0 zł - pierwsza wypłata, 9 zł kolejna wypłata
Inne produkty Alior Bank

Konta walutowe to jedno z najszybciej zdobywających popularność narzędzi bankowych, które w wyjątkowo swobodny i wygodny sposób umożliwiają dysponowanie środkami w obcej walucie, które chcemy wydać podczas zagranicznego wyjazdu lub podczas zakupów online. To, co stanowi o ich sile, to bez wątpienia wyjątkowo niskie koszty korzystania, a ściślej – wiele darmowych funkcjonalności. Sprawdzamy, jak atrakcyjne pod tym kątem wypada oferta Alior Banku.

Konto walutowe w Alior Bank – oferta

Wraz z rosnącą popularnością zagranicznych wyjazdów, na które licznie wybieramy się równo w ramach obowiązków służbowych, jak i rekreacyjnie, a także zakupów na zagranicznych platformach, jedynie kwestią czasu było dostosowanie się rynku finansowego do tych nowych trendów.

Dotychczasowy model, wedle którego płaciliśmy złotówkami na zwykłym koncie, był absurdalnie drogi – poza kosztami samej transakcji, klient płacił słono za tzw. spread, czyli przewalutowanie, a także prowizję za kurs i samą transakcję.

Lekarstwem na tę sytuację okazały się konta walutowe, które oferuje dziś praktycznie każdy duży komercyjny bank – a wśród nich, także Alior Bank. Zasada jest bardzo prosta, wystarczy zasilić dowolną kwotą swoje konto walutowe dokładnie w tej walucie, w jakiej dokonywać będziemy transakcji zagranicznej. Następnie, podczas płacenia nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów – z konta ubywa dokładnie tyle, ile na przysłowiowej metce. W ten sposób, zagraniczne zakupy nie muszą pustoszyć naszego portfela!

Konto walutowe Alior Bank – pełna analiza

Przeglądając ofertę kont walutowych, jakie założyć można w największych polskich bankach, dostrzec można dwa sposoby na kształtowanie oferty – część banków proponuje zarówno popularne, jak i niszowe waluty, z kolei druga grupa koncentruje się tylko na tych głównych. Alior Bank umożliwia prowadzenie konta walutowego w euro (EUR), dolarach amerykańskich (USD), frankach szwajcarskich (CHF) oraz funtach brytyjskich (GBP).

Warto dodać, że uruchomienie usługi płatności w obcych walutach jest szczególnie proste w przypadku obecnych klientów Alior Banku. Wówczas nie muszą oni zakładać specjalnego konta z dodatkową karta, lecz wystarczy włączyć funkcjonalność Konta Jakże Osobistego i cieszyć się m.in. darmowym prowadzeniem i funkcją automatycznego wyboru waluty płatności.

Korzystasz już z konta walutowego w Alior Bank i chcesz podzielić się swoimi odczuciami na jego temat? A może zabrakło Ci jakichś informacji w tej recenzji? Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy, którą znajdziesz pod wpisem!

Rachunek walutowy w Alior Bank – najważniejsze opłaty

Kluczową kwestią, jaka interesuje osoby szukające najlepiej dopasowanego do ich potrzeb konta walutowego, jest rzecz jasna sfera opłat. To w końcu one świadczą o większej lub mniejszej konkurencyjności danej oferty i pozwalają niekiedy w prosty sposób wyłonić faworyta.

Posiłkując się informacjami zawartymi na stronie banku w sekcji tabeli opłat, przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego, za co poniesiemy koszty, posiadając konto walutowe w Alior Banku.

Konto walutowe Alior Bank
WalutaEUR, USD, CHF, GBP
Oprocentowanie
rachunku
0%
Opłata za otwarcie konta0 zł
Miesięczna opłata za prowadzenie konta0 zł
Rodzaje kart płatniczychMasterCard
Opłata za wydanie karty5 zł (karta walutowa),
0 zł (karta debetowa do konta w PLN z usługą wielowalutową)
Miesięczna opłata za kartę5 zł (opłata roczna dla karty walutowej),
0 zł (karta debetowa do konta w PLN z usługą wielowalutową)
Wypłata gotówki z bankomatów w Polsce0 zł w bankomatach Alior Bank,
0 zł w bankomatach Planet Cash,
0 zł w bankomatach Euronet
Wypłaty z bankomatów za granicą5 zł za inne bankomaty w Polsce,
5 zł za bankomaty zagraniczne
Polecenie przelewu
w walucie obcej w bankowości internetowej
0 zł za przelew SEPA,
30 zł za zwykły przelew zagraniczny,
Polecenie przelewu
w walucie obcej stacjonarnie
50 złotych
Czy wymagane jest otwarcie konta osobistego?NIE
Płatności mobilnebrak

Dodatkowe funkcjonalności

Osoba korzystająca z konta walutowego w Alior Banku ma do dyspozycji elastyczne funkcjonalności dostosowane do jego potrzeb. Jeżeli chcemy z niego korzystać podczas zakupów – nie ma problemu, istnieje możliwość płatności zbliżeniowych, z czego do równowartości 50 złotych nie będzie potrzebne podanie kodu PIN. Konto walutowe tworzymy w celu zakupów internetowych? Również nie ma problemu, bo zostało ono dostosowane także do dokonywania płatności online.

Istotnym atutem dla osób, które korzystają z konta walutowego za granicą, są relatywnie niskie opłaty za dokonywanie wypłat gotówki. To jak wiadomo może się niekiedy przydać, szczególnie w przypadku państw, gdzie pęd ku cyfryzacji pieniędzy jest znacznie mniejszy niż w Polsce. Za taką czynność zapłacimy mało, bo jedynie 5 złotych.

Jak założyć konto walutowe Alior Bank?

Niestety, Alior Bank nie udostępnia swoim klientom możliwości złożenia wniosku o utworzenie konta walutowego online. Konieczne będzie udanie się do stacjonarnego punktu banku w dowolnym miejscu w Polsce, za to cała procedura oparta została na bardzo prostym schemacie.

 1. Znajdź najbliższą Ci placówkę Alior Banku.

2. Wskaż w rozmowie z konsultantem walutę, w jakiej chcesz prowadzić swój rachunek walutowy.

3. Wypełnij wniosek o wszystkie niezbędne informacje.

4. Aktywuj konto walutowe i ciesz się transakcjami zagranicznymi!

Jak zamknąć konto walutowe w Alior Banku? Do tego niezbędne będzie zalogowanie się do internetowego konta bankowości online lub skontaktowanie się z bankową infolinią, aby dokonać tego głosowo.

Zalety i wady

Zalety:

 • klienci banku mogą prosto i szybko uruchomić usługę wielowalutową bez potrzeby wyrabiania nowej karty,
 • stosunkowo niska opłata za wydanie karty – 10 złotych,
 • niska opłata miesięczna za posiadanie karty – 5 złotych,
 • prosty i przejrzysty proces zakładania konta walutowego,
 • możliwość dokonywania zarówno płatności online, jak i zbliżeniowych w sklepach stacjonarnych.

Wady:

 • brak możliwości założenia konta online – konieczne jest udanie się do stacjonarnego punktu banku,
 • brak możliwości dokonywania transakcji za pośrednictwem smartfona – szkoda, bo płatności mobilne zyskują coraz większą popularność,
 • stosunkowo niewielka liczba obsługiwanych walut – euro (EUR), funty brytyjskie (GBP), dolary amerykańskie (USD) i franki szwajcarskie (CHF).

Przyglądając się z bliska ofercie Alior Banku, nie da się ukryć, że najbardziej wymagający klienci mogą znaleźć tutaj pewne uchybienia. Pomimo tego, elastyczne możliwości płacenia zbliżeniowe lub online w czterech różnych walutach powinny zadowolić wielu. Co więcej, w szczególności dotychczasowi klienci tego banku powinni być usatysfakcjonowani możliwością łatwego aktywowania usługi walutowej do istniejącego konta. Jeśli szukasz innej opcji, sprawdź nasz ranking kont walutowych.

Komentarze (1)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • R
  R
  Rafał
  10.12.2021, 18:49

  Niestety ostatnio wymusili stosowanie lepszych zabezpieczeń transakcji, co znacząco utrudnia korzystanie z karty w Stanach Zjednoczonych.

Podobne artykuły