Alior Bank kredyt hipoteczny — opinie, kalkulator, haczyki

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny w Alior Bank? Na co uważać? Czy kredyt mieszkaniowy w Aliorze jest opłacalny? Oto jak wypada Megahipoteka w naszej recenzji.

kredyt hipoteczny alior bank recenzja

Kluczowe informacje

 • Alior Bank w swojej ofercie posiada dwa rodzaje kredytów hipotecznych. Jest to standardowa Megahipoteka oraz kredyt z programu Mieszkanie bez wkładu własnego;
 • Pierwszy z nich umożliwia finansowanie od 100 tys. zł do 3 mln zł przy minimalnym wkładzie własnym na poziomie 10 proc. Z kolei drugi pozwala na zaciągnięcie kredytu z gwarancją BFG do 100 proc. wartości nieruchomości;
 • Ze swojej strony uczulamy, że Alior pobiera dodatkową prowizję za wcześniejszą całkowitą lub częściową spłatę zobowiązania w ciągu pierwszych 36 miesięcy. Wynosi ona min. 100 zł. Za to jako jeden z niewielu banków posiada ofertę kredytu hipotecznego również w walucie euro.

Okiem eksperta Czerwonej-Skarbonki

Sprawdzając oferty kredytów mieszkaniowych, na samym początku zawsze szukam, do czego by tu się przyczepić. Najgorsza rzecz, która mi się nie podoba w kredycie hipotecznym od Aliora, to prowizja za wcześniejszą całkowitą lub nawet częściową spłatę w ciągu pierwszych 36 miesięcy od daty wypłaty kredytu. Jest to coś, co dla mnie totalnie dyskwalifikuje bank. Gdyby prowizja była tylko za całkowitą spłatę, to niech tam. Ale za częściową? Wybaczcie, często nadpłacam własny kredyt, czasami co miesiąc, czasami rzadziej i jeszcze za to miałabym płacić dla banku? Nie ma takiej opcji.

Drugi minus: jak się okazuje, wniosku nie złożysz w dowolnie wybranej najbliższej placówce banku. O nie, doradcy hipoteczni są dostępni tylko w dużych miastach. W moim przypadku musiałabym fatygować się ponad 100 km do takiego oddziału, ponieważ bliżej takiego doradcy po prostu nie ma.

Dla równowagi coś na plus: w dwóch aktualnych ofertach, które analizuję poniżej, nie są wymagane produkty dodatkowe, oprócz ubezpieczenia na życie w tańszych wariantach kredytu oraz ubezpieczenia nieruchomości w każdym z przypadków. Żadnych dodatkowych kart kredytowych, kont itd.

Alior Bank jest też jednym z niewielu, który udziela kredytów hipotecznych w euro (ale tylko dla osób zarabiających w tej walucie).

cytat-Magda Kopiczko, ekspertka Czerwonej Skarbonki

Czy sama rozważałam kredyt w Alior Banku? Nie, z dwóch powodów: było drożej, niż w innych bankach i jeszcze ta prowizja za nadpłatę. Ponadto nie chciałoby mi się jeździć tak daleko, żeby złożyć wniosek i podpisywać umowę kredytową.

Magda Kopiczko, ekspertka Czerwonej Skarbonki

Dlatego ze swojej strony polecam jeszcze zerknąć na konkurencyjne oferty kredytów hipotecznych w poniższym rankingu. Korzystając z przycisku: Dodaj do porównania, możesz zestawić ze sobą wybrane propozycje pod względem kosztów, w tym prowizji i marży czy maksymalnej kwoty.

Marża
2,09 %
Kwota
50 000 - 3 mln zł
? dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Prowizja
1%
RRSO
7,60 %
? Dla oprocentowania okresowo stałego przez pierwsze 60 miesięcy. Następnie RRSO wynosi 8,25%

802 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
2 %
Kwota
100 000 - 3 mln zł
Prowizja
0 %
? za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu
RRSO
8,12 %

772 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
1,79 %
? 11,79% w ofercie eko kredyty mieszkaniowe
Kwota
10 000 - 2.52 mln zł
Prowizja
0 %
? bez prowizji
RRSO
8,43 %

858 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Oferta kredytów hipotecznych w Alior Bank

Kredyt hipoteczny Megahipoteka

 • Minimalna kwota 100 tys. zł, maksymalna 3 mln zł.
 • Wskaźnik LTV minimum 90% (*LTV to stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia). Oznacza to, że wymagany wkład własny wynosi co najmniej 10%.
 • Kredyt w euro lub w złotówkach.
 • Oprocentowanie zmienne lub okresowo stałe (5 lat).
 • Możesz wybrać opcję z ubezpieczeniem na życie i wtedy nie płacisz prowizji za uruchomienie lub bez ubezpieczenia, ale z prowizją na start i wyższą marżą banku.
 • Okres obowiązywania umowy do 35 lat.
 • Masz możliwość zawieszenia spłaty do 6 miesięcy w roku. Pamiętaj, że w takim przypadku zamrażasz tylko spłatę kapitału, odsetki i tak musisz spłacać w terminie — korzyść z tego jest niewielka, na początku większa część raty kredytu to właśnie odsetki.
 • Inspekcja nieruchomości kosztuje 250 zł.

Kredyt z programu Mieszkanie bez wkładu własnego

 • Kredyt hipoteczny z gwarancją BFG.
 • Nie musisz mieć wkładu własnego, bank sfinansuje do 100% wartości nieruchomości.
 • Ponosisz koszt prowizji z tytułu gwarancji BGK, 1% kwoty kredytu objętego gwarancją.
 • Do wyboru tańsza opcja z ubezpieczeniem na życie lub droższa bez ubezpieczenia.
 • Dostępne oprocentowanie zmienne lub okresowo stałe.

Jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny Alior? Krok po kroku

Wniosek o kredyt hipoteczny złożysz tylko i wyłącznie w wybranych placówkach Alior Bank SA, w których znajduje się doradca hipoteczny. Cała procedura wygląda następująco:

 1. Idziesz/idziecie do oddziału złożyć wniosek.
 2. Dostarczasz niezbędne dokumenty finansowe i dotyczące nieruchomości. Możesz zrobić to osobiście lub wysyłając dokumenty na adres korespondencyjny Alior Bank SA.
 3. Wniosek jest analizowany. W razie potrzeby analityk może poprosić o dodatkowe dokumenty, potrzebne do oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.
 4. Jeśli decyzja jest pozytywna, po analizie przedstawiane są ostateczne warunki kredytowania.
 5. W przypadku gdy oferta Ci odpowiada, podpisujecie umowę, oczywiście także w oddziale.
 6. Jeśli kupujesz ubezpieczenie poza bankiem, donosisz polisę z cesją. Dopiero wtedy kredyt jest wypłacany.

Alior Bank kredyt hipoteczny: warunki

 1. Wymagany wkład własny

Przy standardowej ofercie kredytu hipotecznego Megahipoteka wymagany wkład własny to co najmniej 10% wartości kredytu.

Jeśli nie masz odłożonych środków na ten cel, możesz skorzystać z kredytu bez wkładu własnego z gwarancjami BFG.

 1. Ubezpieczenia

Tak jak pisałam wcześniej, żeby skorzystać z najkorzystniejszej cenowo oferty, trzeba wykupić ubezpieczenie na życie. Możesz kupić ubezpieczenie za pośrednictwem banku lub wykupić je na zewnątrz w dowolnie wybranej firmie ubezpieczeniowej. W drugim przypadku donosisz do banku polisę wraz z cesją oraz zawierasz umowę przeniesienia wierzytelności z polisy na rzecz banku (* to załatwiasz w oddziale).

Ubezpieczenie nieruchomości jest wymagane, ale także możesz wykupić je w zewnętrznej firmie i dostarczyć do banku. Musisz tylko pamiętać o tym, by co roku donosić kolejne, przedłużone polisy.
 1. Prowizje za wcześniejszą spłatę

Niedopuszczalne moim prywatnym zdaniem prowizje za wcześniejszą całkowitą i częściową spłatę przed upływem 3 lat po udzieleniu kredytu, w wysokości 2,5% spłacanej kwoty min. 100 zł.

 1. Opłata z tytułu inspekcji nieruchomości

Ma zastosowanie, np. podczas budowy czy remontu, kiedy na zlecenie banku dokonywana jest inspekcja zaawansowania prac. Bank w ten sposób sprawdza, czy wydałeś środki zgodnie z przeznaczeniem. Opłata za inspekcję wynosi 200 zł. Niektóre banki, np. ING, odeszły od inspekcji i opłaty za nią i zadowalają się dosłaniem zdjęć Twojego autorstwa.

Ile trwa uruchomienie kredytu hipotecznego w Alior Banku?

Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na to, ile się czeka na uruchomienie kredytu hipotecznego w Alior Banku. Wszystko zależy od tego, ile wniosków jest aktualnie rozpatrywanych.

Jeśli w danym momencie wiele osób wnioskuje o finansowanie (jak np. w momencie startu Bezpiecznego Kredytu 2%), to cała procedura z pewnością się wydłuży. Średnio rzecz biorąc, zazwyczaj od chwili złożenia wniosku do momentu uruchomienia kredytu mija od 3 tygodni do około 1,5 miesiąca.

Czy warto brać kredyt hipoteczny w Alior Banku?

Jeśli rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO będzie najniższa wśród wszystkich dostępnych na rynku ofert i taki sam będzie także całkowity koszt kredytu, to moim zdaniem takie zobowiązanie można zaciągnąć w Alior Banku.

Ale jedynie pod warunkiem, że nie przewidujesz nadpłat przez pierwsze 3 lata. Nadpłacając kredyt hipoteczny, poniesiesz prowizję, która najprawdopodobniej „zje” zaoszczędzone na oprocentowaniu pieniądze. Wynosi ona 2,5% od kwoty przedterminowej spłaty, min. 100 zł.

Zalety i wady kredytu hipotecznego Alior Bank

Zalety:

 • Dostępny w dwóch walutach, euro i złotówki.
 • Przy standardowej ofercie wymagany wkład własny 10%.
 • Alior Bank udziela kredytów z programów rządowych, takich jak kredyt bez wkładu własnego czy pierwsza edycja Bezpiecznego Kredytu 2%.
 • Nie jest wymagane konto osobiste.
 • Ubezpieczenie na życie i nieruchomości można wykupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Wady:

 • Prowizja za wcześniejszą całkowita lub częściową spłatę kredytu w pierwszych 36 miesiącach.
 • Aby skorzystać z tańszego wariantu, musisz wybrać ofertę z ubezpieczeniem na życie.
 • Wszystko musisz załatwiać osobiście w placówce, nie możesz złożyć wniosku online czy dosłać dokumentów przez internet.
 • Doradca hipoteczny tylko w wybranych placówkach w dużych miastach.
 • Ostateczne warunki kredytowania znasz dopiero po złożeniu wniosku i ocenie zdolności kredytowej. Nie jest tak, że zrobisz sobie symulację i taka będzie ostateczna rata: marża banku może się zmienić.
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.2/5 - (21 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()