Sztandarowy kredyt hipoteczny Alior Banku występuje pod nazwą „Megahipoteka”. Dzięki temu rozwiązaniu można kupić, wybudować czy wyremontować dom lub mieszkanie, a także refinansować (spłacić) kredyt mieszkaniowy zaciągnięty w innym banku. Sprawdźmy szczegóły tej oferty.
Banki szczególnie mocno rywalizują na polu kredytów hipotecznych, ponieważ jest to dla nich stały i wieloletni dochód. Czym zatem charakteryzuje się propozycja od Alior Banku? Dlaczego właśnie z nimi mielibyśmy podpisać umowę kredytu hipotecznego?
- Wkład własny wynosi zaledwie 10% – na polskim rynku nie można otrzymać lepszej oferty. Niektóre banki żądają wkładów własnych wynoszących aż 30%!
- Wakacje kredytowe do 6 miesięcy – łącznie nawet na 5 lat.
- Czas oczekiwania na odpowiedź kredytową został skrócony do minimum – po wypełnieniu wniosku na stronie banku, szybko skontaktuje się z nami przedstawiciel Aliora. Jeśli nie mamy szans na finansowanie, dowiemy się tego w ciągu kilku godzin/dni. Gdy zostaniemy zakwalifikowani – przejście kolejnych etapów udzielenia kredytu hipotecznego może zająć zaledwie miesiąc.
- Ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe, co w niektórych bankach nie jest wcale takie oczywiste.
„Megahipoteka” jest dostępna także dla osób, które zarabiają w takich walutach jak EUR/GBP/USD, o ile środki nie pochodzą z działalności gospodarczej. Kredyt hipoteczny zostanie udzielony w walucie, w której uzyskuje się dochody.

Koszty kredytu hipotecznego w Alior Banku
Biorąc kredyt w Alior Banku, musimy przygotować się na następujące koszty:
- Oprocentowanie kredytu – aktualnie (stan na 30.09.2020) waha się w okolicach 2-3%. Pamiętajmy jednak o tym, że Alior Bank proponuje oprocentowanie zmienne oparte na WIBOR® 3M, który obliczany jest na podstawie wysokości stóp procentowych. Nikt nie zagwarantuje nam tego, że podczas np. 30 lat spłacania kredytu, stopy procentowe nie wzrosną.
- Marża (czyli kwota doliczana do oprocentowania) – od 2,09% – jednak do momentu ustanowienia hipoteki na rzecz banku marża będzie wyższa o 2,5%.
- Prowizja – jest to jednorazowa opłata ustalana indywidualnie – nie wyniesie więcej niż 5% wartości kredytu. Zwykle jest to 1%.
- Wcześniejsza spłata – 2,5% od kwoty przedterminowej spłaty, min. 100 zł (przed upływem 3 lat od daty wypłaty kredytu). Opłata nie dotyczy kredytów objętych ustawą o kredycie konsumenckim, czyli tych o wartości poniżej 255 550 zł.
- Inne opłaty – np. opłaty notarialne, opłata za zmianę zabezpieczenia czy też dobrowolne ubezpieczenie.
Kredyty hipoteczne w Alior Bank można wziąć na okres do 30 lat. Jaką za to można otrzymać kwotę? Od 100 000 do 3 000 0000 złotych.
Kto może otrzymać hipotekę w Alior Banku?
Aby nawiązać współpracę z Alior Bankiem w kwestii udzielenia kredytu hipotecznego, musimy spełnić szereg warunków.
- Bycie osobą fizyczną otrzymującą dochody ze źródeł akceptowanych przez bank (m.in. umowa o pracę, umowa o dzieło, zlecenie, emerytury, renty, działalność gospodarcza). Potwierdzają to wymagane dokumenty, takie jak zaświadczenie o zarobkach.
- Posiadanie regularnych dochodów – często dla banku ważniejsze jest stałość zatrudnienia niż wysokość pensji.
- Poprawna historia kredytowa – gdy zdarzały nam się w przeszłości potknięcia ze spłatą swoich zobowiązań, możemy mieć kłopot z otrzymaniem kredytu hipotecznego.
- Posiadanie wkładu własnego – jeśli kredytowana kwota wynosi 300 000, musimy mieć odłożone 30 000 złotych.
Wady i zalety
Zalety
- Niski wkład własny (10%).
- Szeroki zakres celów kredytowania.
- Szybszy proces kredytowy niż w innych bankach.
- Możliwość wzięcia wakacji kredytowych – do 6 miesięcy w roku.
Wady
- Marże w niektórych bankach są niższe.
- Do czasu ustanowienia hipoteki na rzecz banku marża podwyższona o 2,5%.