Dokonywanie płatności za przejazdy autostradą jeszcze niedawno spędzało kierowcom sen z powiek, kojarząc się z czasochłonnymi kolejkami. Cenne minuty w podróży można dziś zaoszczędzić ze smartfonem pod ręką. Co więcej, na tym polu mamy wybór – systemowi e-TOLL wyrosła niedawno groźna konkurencja! Jak działa Autopay i co warto o nim wiedzieć?
- Czym jest Autopay?
- Autopay – pierwsze logowanie
- Jak działa Autopay?
- Jakie banki obsługuje Autopay?
- Jakie autostrady obejmuje Autopay?
- Autopay a e-Toll – czyli jak wygodnie płacić za autostrady?
- Autopay to nie tylko autostrady – co jeszcze obsługuje ten system?
- Autopay – opinie o alternatywie dla e-Toll
- Autopay – jak usunąć konto?
- Autopay kontakt i podstawowe informacje
Czym jest Autopay?
Autopay to system stworzony z myślą o dokonywaniu szybkich, zautomatyzowanych płatności za przejazdy płatnymi odcinkami autostrad w Polsce. Skorzystać z niego można po zarejestrowaniu konta zarówno na stronie internetowej autopay.pl, jak i za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Tę pobrać można na urządzeniach z systemem Android oraz sprzęcie firm Apple i Huawei.
Podczas podróży, po podjechaniu do odpowiedniej bramki i sczytaniu numeru rejestracyjnego przez kamerę aktywowany jest szlaban. Następnie, środki pobierane są ze wskazanego konta bankowego automatycznie po wyjechaniu z płatnego odcinka. To tyle – wystarczy jedynie aktywować aplikację!
Autopay to rozwiązanie stosunkowo młode, bo wprowadzone do użytku w lipcu 2019 roku. Początkowo obejmowało jedynie odcinek Autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem, by z czasem objąć także inne płatne fragmenty autostrad w Polsce – i to zarówno państwowe, jak i prywatne. Za systemem Autopay stoi firma Blue Media z Sopotu znana m.in. z popularnej technologii obsługującej szybkie płatności BlueCash, a także platformy finansów społecznościowych Kokos.pl.
Technologia Autopay szybko zdobyła popularność wśród Polaków – w 2020 roku regularnie korzystało z niej ponad 200 tysięcy kierowców, by na początku 2022 grono to powiększyło się do ponad 1 miliona.
Autopay – pierwsze logowanie
Przed rozpoczęciem korzystania z systemu Autopay pamiętać trzeba o szybkiej rejestracji konta użytkownika. Pierwsze logowanie poprzedzić należy podaniem kilku niezbędnych danych wymaganych przez operatora.
- Adres poczty e-mail.
- Numer telefonu komórkowego.
- Dane pojazdu: model, marka i numer rejestracyjny.
- Dane karty płatniczej do automatycznego pobierania opłat.
- Rodzaje dróg lub usług, z których chcemy korzystać.
Po ustaleniu wyżej wskazanych danych, pozostaje jeszcze tylko określić hasło, którym użytkownik Autopay będzie odtąd logować się do tworzonego właśnie konta użytkownika, a następnie dokonać aktywacji konta poprzez wiadomość wysłaną na e-maila. W ten sposób system Autopay stanie się aktywny!
W przypadku regulowania należności manualnie tracimy sporo czasu. Dzięki aplikacji Autopay szlabany podnoszą się automatycznie.
Jak działa Autopay?
Wśród często zadawanych pytań na temat systemu Autopay dominują te dotyczące potrzeby posiadania pod ręką telefonu z włączoną aplikacją, gdy podjeżdżamy do autostradowej bramki. Aplikacje do mobilnych płatności wymagają w końcu aktywności i potwierdzenia chęci dokonania danej czynności ze strony użytkownika, prawda?
Otóż system Autopay praktycznie nie absorbuje uwagi kierowcy i działa bezobsługowo – po zarejestrowaniu i aktywacji konta konieczne jest jedynie włączenie aplikacji przed podjechaniem do autostradowych bramek.
Działanie Autopay jest bardzo proste.
- Po założeniu i aktywacji konta, należy zaznaczyć odcinki polskich autostrad, za których użytkowanie opłaty mają być pobierane automatycznie.
- Zbliżając się do bramek, należy aktywować aplikację Autopay i mieć telefon „pod ręką” – na przykład w uchwycie lub na półeczce. Na ekranie Twojego urządzenia przed dojazdem do bramki pojawia się powiadomienie przypominające, w którym kierowca informowany jest o rozpoczynającym się za 3 minuty płatnym przejeździe.
- Podjeżdżając do specjalnie oznaczonej bramki na autostradzie, zazwyczaj znajdującej się blisko skrajnie lewego lub prawego sektora, wystarczy jedynie poczekać na odczytanie numeru rejestracyjnego naszego samochodu przed szlabanem, przez umieszczoną obok niego kamerę.
- Po odczytaniu numeru, system geolokalizacji automatycznie zaindeksuje dane pojazdu, po czym podniesie szlaban i pozwoli na szybką kontynuację podróży.
- Płatność zostaje pobrana automatycznie ze wskazanego konta bankowego po zakończeniu przejazdu i wyjechaniu z płatnego odcinka. Nie jest wymagana od kierowcy żadna dalsza aktywność. Wszystko odbywa się automatycznie i bezobsługowo, trwając nie więcej niż kilka sekund!
- Potwierdzenie dokonania płatności za przejazd autostradą wysyłane jest na adres e-mail użytkownika z załączonym dokumentem w formacie pdf.
Warto pamiętać, że system Autopay pomimo korzystania z technologii tzw. geolokalizacji nie śledzi użytkownika – aktywuje się jedynie w momencie wjazdu oraz wyjazdu z płatnego odcinka autostrady. Nie dochodzi do żadnego przekazywania danych lokalizacyjnych innym podmiotom. Dostawca usług deklaruje, że każda transakcja jest zabezpieczona protokołem SSL. Także dane o numerach rejestracyjnych pojazdów posłużą tylko do weryfikacji kierowcy, nie są wykorzystywane w żaden inny sposób.
Jakie banki obsługuje Autopay?
Wprowadzając podczas rejestracji dane swojego rachunku bankowego w aplikacji, umożliwiamy automatyczne pobieranie środków przy przejazdach. Lista banków, która współpracuje z tym systemem, jest jednak dość ograniczona.
- Alior Bank,
- Envelo Pank,
- ING Bank Śląski,
- Bank Millennium,
- Bank Pekao,
- SGB Banki Spółdzielcze,
- Santander Bank.
Ponadto, aplikacja Autopay może zostać zintegrowana jeszcze z dwoma innymi systemami:
- Yanosik.pl,
- operator Play.
Jak deklaruje Autopay na swojej stronie internetowej, autorzy systemu pracują nad sukcesywnym rozwijaniem listy partnerów pozwalających na szybkie płatności za autostrady. Istnieje zatem szansa, że w bliskiej przyszłości technologia ta będzie obsługiwać kolejne konta bankowe z dużych banków.
Jakie autostrady obejmuje Autopay?
Tuż po wystartowaniu Autopay w lipcu 2019 roku, system ten dostępny był wyłącznie dla kierowców poruszających się na południu Polski po 61-kilometrowym odcinku Autostrady A4, pomiędzy Katowicami a Krakowem. Niewiele później objął także inny odcinek autostrady na północy Polski, trasę A1 z Gdańska do Torunia.
Co więcej, z końcem 2021 roku liczba płatnych kilometrów, za których opłaty uiszczać można przy użyciu aplikacji Autopay, ponownie się powiększyła. Dziś szybki przejazd przez bramki z Autopay możliwy jest na odcinkach płatnych autostrad zarządzanych przez państwo, jak i tych prywatnych. W przypadku tej pierwszej grupy Autopay działa we współpracy z systemem e-TOLL.
Autostrady z prywatnymi operatorami
- A4: odcinek Katowice-Kraków,
- A1: odcinek Gdańsk-Toruń.
Autostrady z państwowymi operatorami (z pomocą danych z rządowej aplikacji e-TOLL)
- A2: odcinek Konin-Łódź,
- A4: odcinek Wrocław-Gliwice.
Dotychczasowi użytkownicy Autopay muszą zaktualizować swoją aplikację, aby móc korzystać z tego systemu na rządowych autostradach. Łącznie Autopay pozwala na opłacenie przejazdu po ponad 725 kilometrach płatnych autostrad na terenie Polski.
→ Może się przydać: oblicz koszt leasingu w naszym kalkulatorze.
Autopay a e-Toll – czyli jak wygodnie płacić za autostrady?
Kto choćby sporadycznie jeździ polskimi autostradami, obsługiwanymi przez publicznych operatorów ten z pewnością już wie, że 1 grudnia 2021 roku zmianie uległ sposób pobierania opłat za przejazd. Nie odbywa się już tradycyjnie, poprzez dojechanie do bramki, pobranie biletu, a następnie opłacenie go w okienku przy wyjeździe.
Teraz obowiązuje elektroniczny system e-TOLL, do którego dostęp można uzyskać zarówno poprzez dedykowaną aplikację, jak i kupując usługę wcześniej np. w stacji paliw lub internecie.
Nie musimy posiadać jednak dwóch różnych aplikacji do płacenia za autostrady w Polsce – jak wspomnielismy wyżej, Autopay obsługuje również system e-TOLL do płacenia za państwowe odcinki. Jak przeczytać można na rządowej stronie, Autopay należy do grona partnerów usługi e-TOLL pozwalających na szybkie i wygodne zakupienie biletu autostradowego.
Zasada działania jest identyczna, jak w przypadku prywatnych odcinków A1 i A4 – otrzymujemy powiadomienie na ekranie smartfona, dojeżdżamy do bramki, kamera sczytuje numer rejestracyjny, otwiera się szlaban, opłata pobierana jest po wyjeździe z płatnego odcinka. Autopay uznać można zatem poniekąd za… konkurenta e-TOLL.
Autopay to nie tylko autostrady – co jeszcze obsługuje ten system?
System Autopay promuje się jako narzędzie do płacenia za przejazdy polskimi autostradami, jednak twórcy nie ukrywają, że mają znacznie dalej wykraczające ambicje. Na stronie internetowej operatora można przeczytać, że firma intensywnie pracuje nad poszerzeniem rodzaju usług, za które kierowca będzie mógł swobodnie płacić elektronicznie przy użyciu aplikacji.
Dodatkowe usługi Autopay:
- Automatyczne płacenie za myjnię.
- Obecnie Autopay działa we współpracy z myjniami sieci WWWash, pozwalając na opłacenie usługi za pomocą kodu QR.
- Płatności za postój na parkingu.
- Aktualnie firma prowadzi testy na wybranych parkingach w Polsce, planując wkrótce komercyjne uruchomienie usługi na skalę ogólnokrajowa.
- Płatności za stacje benzynowe
- Obecnie Autopay rozwija tę usługę na terenie Niemiec, planując przeprowadzenie testów i uruchomienie jej także w Polsce.
→ Polecamy też artykuł: Jak płacić telefonem lub zegarkiem z NFC.
Autopay – opinie o alternatywie dla e-Toll
Autopay spotkało się z ciepłym przyjęciem przez polskich kierowców dzięki zręcznemu wyczuciu biznesowej niszy. Od lat widzieliśmy w innych krajach to, że płacić za autostrady możemy szybciej i wygodniej. Informacja o możliwości płacenia za przejazdy bez stania w kolejkach została przyjęta w naszym kraju z entuzjazmem.
Co więcej, start usługi miał miejsce w dogodnym terminie, bo w lipcu 2019 roku, czyli szczycie sezonu kolejek na autostradowych bramkach. Nie dziwi więc, że w ciągu niespełna 2 lat działania usługi zebrała ona 1 milion klientów indywidualnych i firmowych. To jednak nie wszystko – ta liczba stale rośnie!
W przypadku Autopay nie ma potrzeby uruchamiania przycisku start oraz stop, jak miało to miejsce w aplikacji e-Toll. Wystarczy, że appka pracuje w tle. Aby system zadziałał, potrzebne będzie jednak wyrażenie zgody na: udostępnienie danych lokalizacyjnych oraz otrzymanie powiadomień push.

Obserwując ostatnie opinie o Autopay widać, że aplikacja została zaskoczona bardzo dużym zainteresowaniem wśród kierowców. Pojawiają się negatywne opinie (zwykle na temat usterek w działaniu aplikacji). Na szczęście Autopay odpowiada na takie komentarze i stara się pomóc w rozwiązaniu problemów.
Autopay – jak usunąć konto?
Aby całkowicie usunąć konto z systemu Autopay, należy skontaktować się z biurem obsługi klienta poprzez adres mailowy kontakt@autopay.pl. Platforma deklaruje, że szybko doradzi, jak całkowicie usunąć konto wraz ze wszelkimi danymi zapisanymi w bazie.
Autopay kontakt i podstawowe informacje
Autopay Mobility sp. z o.o.
ul. Złota 3/18
00 – 019 Warszawa
kontakt@autopay.pl
EWA
08.06.2022, 17:22
Autopay jest do niczego !!! Raz pobiera za przejazd, 5 razy – nie. Moje auto jest zarejestrowane na moim telefonie, auto mojego faceta – na jego telefonie, więc jak jedziemy jego samochodem, wyłączam mój telefon, bo apka pobiera za oba, co jest niewygodne. Ostatnio zanim wyłączyłam telefon ( jechaliśmy autem mojego faceta ), GPS zdążył złapać mnie.. Autopay upomniał się o miejsce wyjazdu , gdy napisałam reklamację, nie otrzymałam żadnej odpowiedzi, tylko ściągnęli mi z konta za przejazd z Emilii do Konina a my jechaliśmy tylko do Wartkowic. Uważam to za kradzież środków z konta !!! Tak się nie robi !!! Apka i ją obsługujący są słabi.
Hydra Ulik
02.05.2023, 22:50
Dokładnie jest jak piszesz – aplikacja kradnie nasze pieniądze i nie ma jak zareklamować niezasadnie pobranej kwoty.
Ola
24.02.2023, 10:49
Uważajcie na tą aplikację – ja mam dodane dwa samochody – pomimo wskazania, którym jadę aplikacja automatycznie dodała pierwszy zarejestrowany samochód. Opłaciłam więc osobno przejazd samochodem, którym się poruszałam i odpięłam kartę. Teraz codziennie dostaję informacje o nieopłaconym przejeździe. Próba wyjaśnienia sytuacji i prośba o anulowanie przejazdu na infolinii skończyła się tym, że ich nie interesuje jakim samochodem jechałam tylko to, że telefon się zalogował na bramce. Po wyjaśnieniu, że aplikacja zaznaczyła nie ten samochód którym się poruszałam i opłaciłam przejazd osobno usłyszałam, że ich to nie intersuje. Wg infolinii mam zapłacić za ten przejazd bo będą mnie windykować! Mam zapłacić za przejazd którego nie było! Odinstalujcie tą aplikacje, bo szkoda nerwów. Lepiej zapłacić po przejeździe albo kupić winietę na stacji niż korzystać z tego szajsu.
Piotr
11.11.2022, 10:52
Naciągacze – przestrzegam! W ich cenniku: Usługi Autopay Flota. 5PLN/pojazd. Dostałem fakturę na… 100 zł/pojazd + przejazdy. Potrącają sobie z mojej przedpłaty 500 zł. Nie odpowiadają na e-maile. Cud boski, że nie podałem im numeru karty kredytowej, bo wyczyścili by mi konto.
Hydra Ulik
02.05.2023, 22:49
Wielokrotnie przejeżdżam odcinek BEZPŁATNY A4 w okolicach Gliwic – Autopay „zauważa”, że wjechałem na autostradę, ale już nie raczy odnotować zjazdu i pobiera opłatę za cały odcinek Gliwice-Wrocław! Nie ma możliwości on-line wskazania, że już się zjechało, powiadomienie o płatności przychodzi mejlem, ale jest już po ptokach. Odpowiedź producenta jest, że mam włączone oszczędzanie baterii (nie mam), nie mam udostępnionego odczytu GPS (mam – zauważone zostało, że wjechałem na A4!).
Po prostu aplikację pisał jakiś gimnazjalista chyba.
NIE POLECAM, ODRADZAM!
Kierowca
17.04.2023, 18:10
„Autopay spotkało się z ciepłym przyjęciem przez polskich kierowców” hahahahahaha. To skąd wyłącznie negatywne opinie na niezależnych stronach? Sam się dałem nabrać na reklamę „5 zł miesięcznie za obsługę” Tyle, że nie ma okresu próbnego, po miesiącu od rejestracji przysyłają fakturę (w moim przypadku 120 zł bo dwa auta, mimo że nie zdążyłem odbyć żadnego przejazdu), przejazdy rejestrują lub nie, bo przeważnie się nie udaje… Po trzech miesiącach zrezygnowałem z usługi. Nie było łatwo bo wdepnąć w Autopay jest prosto, ale żeby się wypisać to już cała procedura. A co najlepsze, po prawie roku od wypisania przysłali mi fakturę za kolejny rok „obsługi”. Z daleka od kanciarzy!
Oszukany
18.01.2023, 12:23
Widzę że nie tylko mi pobrano opłatę z konta 2x za ten sam przejazd. Błąd? Nie sądzę. Na złożoną reklamację odpowiadają, że mają 30dni. Po tym wiele osób zapomina i koniec tematu. Ja postanowiłem się przypomnieć, że po 30 dniach nie otrzymałem odpowiedzi na złożona reklamację. A gdy zadzwoniłem z prośbą o wyjaśnienie, konsultantka stwierdziła że nie dostali maila. I w ten sposób okrada się ludzi korzystających z ich apki.
Maciej
03.05.2022, 23:03
W ostatni weekend (30.04÷0.05.2022) próbowałem dwukrotnie skorzystać z aplikacji Autopay na A4.
Miałem włączoną aplikację, zaznaczone na zielono wszystkie 4 płatne odcinki, obsługiwane „podobno” przez aplikację . Miałem też podpiętą kartę BNP i mimo tego opłata nie została pobrana. Na odcinku Katowice-Kraków opłatę pobrano bez problemów. Ostatecznie oba przejazdy pomiędzy Gliwicami a Opolem musiałem zakupić na etoll.gov.pl już po dojechaniu do celu.
Aplikacja Autopay jako alternatywa e-toll przegrywa z kretesem.
Tk10
27.04.2022, 21:09
Na odcinku Wrocław -Gliwice działa dobrze. Katowice – Kraków…. może jak zobaczę filmik na YT to uwierzę. Bramka się nie otwiera a próbowałem na tej automatycznej (z kamerą) i „normalnej”. Na stronie pomocy radzą by zgłosić to w okienku… dwa razy próbowałem i nie udało się. Może ktoś ma inne doświadczenia.
gosc
07.06.2022, 08:46
Jechałem z Krakowa do Katowic i bez problemu otworzyła się bramka.
Hydra Ulik
02.05.2023, 22:54
Akurat na odcinku Katowice-Kraków u mnie działa poprawnie, na odcinku Gliwice -> Wrocław notorycznie nie zauważa zjazdu z autostrady i pobiera opłatę za cały odcinek.