Bank Pocztowy konto oszczędnościowe — opinie klientów i szczegóły oferty

Czy połączenie poczty z bankiem ma sens? Czy warto założyć tam konto oszczędnościowe i ulokować swoje pieniądze? Dzisiaj to dla Was przeanalizuję.

Poczta Polska to nie tylko usługi pocztowe, ale również bankowe. Dawno temu powstał pomysł, by spróbować reaktywować tradycję bankowości pocztowej w Polsce. I tak w 1990 roku narodził się Bank Pocztowy.

Jego niewątpliwą zaletą jest dostępność dla niemal każdego mieszkańca Polski. Czy jesteś w dużym mieście, czy w małej miejscowości, placówki Poczty Polskiej znajdziesz wszędzie. A tam, gdzie Poczta Polska, tam masz dostęp do usług bankowych.

Co oferuje bank na poczcie? To samo, co każdy inny. Czyli obsługę podstawowych rachunków, konta oszczędnościowe, lokaty, kredyty, karty kredytowe i ubezpieczenia. Do tego oczywiście jest bankowość elektroniczna i aplikacja mobilna na telefon. Ale Bank Pocztowy to nie tylko klienci indywidualni – jest też oferta dla klientów instytucjonalnych.

Dziś rozbiorę na czynniki pierwsze jeden z najważniejszych produktów Banku Pocztowego, czyli pocztowe konto oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe w Banku Pocztowym — co o nim wiemy?

Oferta rachunku oszczędnościowego w Banku Pocztowym została przygotowana dla osób fizycznych, czyli takich, które zakładają je na siebie, nie na firmę. Nie potrzebujesz do tego ROR-u, możesz mieć tam samo konto oszczędnościowe.

Pamiętaj o tym, że konta oszczędnościowe mają tę właściwość, że nie są do nich wydawane karty płatnicze. Mają służyć do gromadzenia oszczędności, nie ich wydawania. Dlatego też karta nie jest przewidziana. Jeśli jej potrzebujesz, możesz otworzyć zwykłe konto osobiste.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego

Oprocentowanie standardowe konta oszczędnościowego dla klientów detalicznych wynosi 0,5% w skali roku. Oprocentowana jest od początku każda złotówka. Nie ma podziału, jak w niektórych bankach, na nowe i stare środki. Jaką kwotę wpłacisz, taka będzie pracowała.

Odsetki dopisywane są na koniec każdego miesiąca. Ponieważ w Polsce obowiązuje podatek Belki od zysków kapitałowych, doliczona kwota odsetek zostanie pomniejszona o 19%. Nie martw się, bank wykona wszystko sam. Ty nic nie musisz obliczać, nic nie musisz nigdzie zgłaszać. Dostaniesz na koniec miesiąca odsetki netto, czyli już po odjęciu podatku.

Warto pamiętać, że jeśli w ciągu miesiąca wypłacisz część czy nawet całość środków z konta oszczędnościowego, to i tak nie stracisz naliczonych do tej pory odsetek. Podam prosty przykład:

Pan Jan wpłacił 1 maja 10 000 zł na konto oszczędnościowe w Banku Pocztowym. 16 maja okazało się, że potrzebuje pilnie 2 000 zł, którą to kwotę wypłacił. Pan Jan na koniec miesiąca otrzyma odsetki naliczone za 15 dni od kwoty 10 000 zł oraz za resztę miesiąca liczone od 8 000 zł.

Opłaty i prowizje

Spójrzmy, jak przedstawiają się najważniejsze koszty za depozyt.

Założenie i prowadzenie konta

Doskonała wiadomość — za założenie oraz prowadzenie konta oszczędnościowego w Banku Pocztowym nie zapłacisz ani złotówki. Jest całkowicie darmowe dla każdego.

Wpłaty i wypłaty gotówki

Na pocztowe konto oszczędnościowe możesz wpłacać gotówkę w oddziale banku lub poczty. Taka usługa jest dla Ciebie bezpłatna. Jeśli natomiast zechcesz wypłacić pieniądze z konta, to zapłacisz jednorazową prowizję w wysokości 10 zł.

Przelewy

Jeśli posiadasz w Banku Pocztowym konto osobiste, to raz w miesiącu możesz przelać na nie środki z rachunku oszczędnościowego za darmo. Drugi i kolejny taki przelew w miesiącu będzie kosztować 10 zł.

Natomiast przelewy do innych banków (niezależnie od tego, czy będzie to Twoje konto, czy kogoś innego) są zawsze płatne (10 zł). Również te, które wykonasz przez bankowość internetową lub za pomocą aplikacji mobilnej.

Inne opłaty, na które warto zwrócić uwagę

Wyciągi do konta

Podczas zakładania rachunku możesz wybrać, w jaki sposób chcesz otrzymywać wyciągi miesięczne. Jeśli chcesz je odbierać osobiście na poczcie lub w placówce banku, lub też zechcesz, by wysyłano Ci je w formie elektronicznej na maila, nie zapłacisz za to ani złotówki. Jeśli natomiast wyciągi miałyby być dostarczane listownie, to taka usługa kosztuje 7 zł miesięcznie.

Powiadomienie o odmowie realizacji zlecenia

Masz ustawione zlecenie stałe lub po prostu zleciłeś przelew z datą przyszłą, ale na Twoim koncie zabrakło w tym dniu środków? Bank może poinformować Cię o odmowie realizacji takiej transakcji. Możesz otrzymać je za darmo na maila lub:

 • sms-em, co kosztuje 0,20 zł;
 • telefonicznie za 2 zł;
 • w formie papierowej za 5 zł.

Bank Pocztowy a bezpieczeństwo środków

Klienci Banku Pocztowego nie muszą martwić się o bezpieczeństwo swoich oszczędności. Spieszę wyjaśnić, że wszystkie zgromadzone na kontach i lokatach pieniądze są chronione do równowartości 100 000 euro przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W razie upadku banku (a takie sytuacje się zdarzają, sama podczas swojej kariery bankowej byłam świadkiem dwóch), Fundusz wypłaci poszkodowanym klientom tyle, ile mieli na kontach — ale nie więcej, niż do równowartości podanej kwoty 100 000 euro. Dlatego nie warto trzymać w jednym banku więcej, niż 400-450 000 zł.

Pamiętaj, że gwarancja nie dotyczy inwestycji, takich jak fundusze inwestycyjne.

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby otworzyć konto oszczędnościowe w Banku Pocztowym?

Jeśli jesteś obywatelem Polski, do otwarcia konta potrzebujesz dowodu osobistego. Jeśli masz obywatelstwo innego kraju, niezbędne będzie okazanie paszportu zagranicznego. W przypadku, gdy mieszkasz na stałe poza granicami Unii Europejskiej, musisz posiadać kartę pobytu.

Jak założyć konto oszczędnościowe w Banku Pocztowym?

Rachunek możesz otworzyć na jeden z trzech sposobów:

pocztowe konto oszczędnościowe
Rachunek oszczędnościowy w Banku Pocztowym otworzymy na jeden z trzech dostępnych sposobów, bankpocztowy.pl
 1. Przez Internet. Przygotuj dowód osobisty. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Banku Pocztowego i wybierzesz opcję Przez Internet — Złóż wniosek. Następnie wypełniasz prosty formularz. Podajesz swoje imię, nazwisko, nr telefonu i adres e-mail. W kolejnym kroku na Twój telefon przyjdzie kod sms, który należy wpisać we wniosku o konto. Po pozytywnej weryfikacji numeru musisz uzupełnić swoje pozostałe dane. Umowę możesz podpisać albo w placówce banku lub poczty, albo z kurierem.
 2. Przez telefon. Możesz zadzwonić na infolinię banku na podany numer telefonu. Pracownik złoży razem z Tobą wniosek o rachunek.
 3. W placówce Banku Pocztowego lub Poczty Polskiej. Jeśli preferujesz osobisty kontakt, udaj się do jednej z placówek. Ich lokalizację znajdziesz na stronie internetowej banku.

Regularne oszczędzanie, czyli jak automatycznie odkładać środki na koncie oszczędnościowym

Chciałbyś zacząć oszczędzać, ale wiecznie o tym zapominasz? Na szczęście banki dostosowują swoje oferty do potrzeb klientów. Tak też jest w przypadku Banku Pocztowego. Dla zapominalskich istnieje usługa o nazwie regularne oszczędzanie. Aby z niej korzystać, musisz mieć w banku dwa konta: zwykły ROR oraz pocztowe konto oszczędnościowe.

Moim zdaniem automatyczne oszczędzanie to bardzo fajna funkcjonalność. Możesz się zdziwić, jak dużo udało się odłożyć, a Ty tego nawet nie zauważyłeś.

Jak działa regularne oszczędzanie w Banku Pocztowym?

 1. Zaloguj się do swojej bankowości internetowej i znajdź zakładkę „Oszczędności”.
 2. Wybierz opcję „Nowe oszczędności” i wybierz rachunek oszczędnościowy, na które środki mają być odkładane.
 3. Teraz ustal, w jaki sposób chcesz automatycznie odkładać pieniądze na konto oszczędnościowe. Do wyboru masz opcje takie jak odkładanie małych kwot przy każdej transakcji (przy przelewie, płatności kartą, wypłat gotówki z bankomatów) lub stałe, comiesięczne zasilanie konta określoną kwotą w ustalonym przez Ciebie dniu. Jeśli chodzi o automatyczne odkładanie drobnych kwot, to mogą się odkładać albo końcówki transakcji (płacisz kartą 9,60 zł, a na konto oszczędnościowe odkłada się 0,40 zł), albo określony procent transakcji.

Bank Pocztowy konto oszczędnościowe — opinie

Klienci chwalą przede wszystkim dostępność placówek Poczty Polskiej oraz oddziałów Banku Pocztowego, w których mogą być obsługiwani. Równie ważne jest to, że za pocztowe konto oszczędnościowe nie ma żadnych opłat.

Narzekają natomiast przede wszystkim na niskie oprocentowanie i na opłaty za przelewy i wypłaty gotówki. Moim osobistym zdaniem osoby takie nie do końca rozumieją sam zamysł konta oszczędnościowego. Do przelewów i wypłat służy przecież zwykłe konto, a nie rachunek oszczędnościowy.

Zalety i wady rachunku oszczędnościowego

Jak chyba każde konto w każdym banku, i to ma swoje wady i zalety. Jak to mówią: „Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził”. I jest w tym powiedzeniu 100% prawdy. Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać, jak jedno konto lub wręcz jeden bank może być oceniany tak skrajnie. Jedna osoba powie, że nie ma lepszego i nie zamieniłaby go za nic w świecie. Druga natomiast nie znajdzie w nim ani jednej pozytywnej cechy!

No dobrze, ale przejdźmy do konkretów, czyli wad i zalet konta oszczędnościowego w Banku Pocztowym.

Zalety:

 • darmowe prowadzenie;
 • szeroki dostęp do placówek banku i Poczty Polskiej, co jest znacznym ułatwieniem szczególnie dla mieszkańców małych miejscowości i ludzi starszych;
 • oprocentowane są wszystkie pieniądze, już od pierwszej złotówki;
 • nie musisz zakładać konta osobistego, możesz mieć tylko oszczędnościowe.

Wady:

 • niskie oprocentowanie, tylko 0,5% w skali roku;
 • wypłaty gotówki są płatne 10 zł;
 • płatne przelewy do innych banków i osób.

Czy warto otworzyć konto oszczędnościowe w Banku Pocztowym?

Oferta Banku Pocztowego powinna zainteresować przede wszystkim ludzi starszych i mieszkających w małych miejscowościach. Takie osoby z całą pewnością docenią bliskość placówek Poczty Polskiej, w których mogą obsługiwać swoje konto. Pomyśl przez chwilę: wszędzie, nawet na największej wsi znajduje się przynajmniej jedna placówka poczty w promieniu kilku kilometrów. A wiadomo, że starsi ludzie po pierwsze, często są mniej mobilni. Po drugie, pewien ich procent nie zna się na nowoczesnych technologiach i nie założy konta przez internet. I na koniec, w ich gronie znajdzie się dużo osób, które i tak wolą bezpośredni kontakt z pracownikiem niż bezduszną bankowość elektroniczną czy aplikację mobilną.

Jest jeszcze jeden aspekt, dlaczego warto, by starsi ludzie trzymali swoje oszczędności w banku. Nawet jeśli procenty nie powalają. Jest to kwestia bezpieczeństwa. Ile razy słyszeliśmy o wyłudzeniach od starszych ludzi metodą na wnuczka, policjanta lub fałszywych telefonach od banków? Albo o zwykłych włamaniach i kradzieżach? Moim osobistym zdaniem, pieniądze są w banku bezpieczniejsze. Szczególnie jeśli obsługuje nas ten sam pracownik, z którym znamy się od dawna, i z którym możemy porozmawiać nie tylko na temat opłat i pieniędzy. Taki pracownik w swobodnej rozmowie może wyłapać, dlaczego starsza osoba wypłaca nagle pieniądze, i zareagować.

Jeśli natomiast chodzi o innych klientów indywidualnych, tych bardziej mobilnych i nowoczesnych to znajdzie się dużo innych banków, które oferują znacznie lepiej oprocentowane konta oszczędnościowe. Nie ukrywajmy, 0,5% w skali roku przy inflacji sięgającej obecnie okolic 15% – raczej nie zadowoli nikogo.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.2/5 - (5 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie