Blockchain – co to za technologia i jak działa?

Blockchain to nowa technologia, która ma szansę zrewolucjonizować wiele różnych dziedzin życia, nie tylko tych finansowych. Może być stosowana również w opiece zdrowotnej czy zarządzaniu łańcuchem dostaw. Zastanawiasz się, czym jest technologia blockchain i czy należy się jej obawiać? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Blockchain to technologia, która pierwotnie została stworzona w celu zbudowania rozwiązania, służącego do śledzenia transakcji bitcoinowych. Twórca Bitcoina znany pod pseudonimem Satoshi Nakamoto zauważył, że tradycyjne systemy finansowe podatne są na oszustwa i postanowił stworzyć taką strukturę, która będzie odporna na manipulacje. Od tego czasu, jednak sporo się zmieniło. Aktualnie użytkownicy sieci mogą również wykorzystywać ją w księgowości czy zarządzaniu. Blockchain to po prostu zdecentralizowana księga transakcji, która ma za zadanie przechowywać informacje w sposób bezpieczny.

Czym jest technologia blockchain?

Blockchain różni się jednak od tradycyjnej bazy danych. Przede wszystkim dlatego, że jest technologią cyfrową, zawieszoną w sieci komputerowej. Składa się z łańcucha bloków i rejestruje wykonane transakcje w sposób weryfikowalny i trwały, korzystając z faktu, że baza danych nie jest przechowywana w pojedynczym miejscu. Zamiast tego blockchain podąża za rozproszoną lub peer-to-peer siecią (globalna sieć przekazów pieniężnych), gdzie każdy węzeł (komputer podłączony do sieci) otrzymuje kopię bazy danych.

Każdy blok znajdujący się w łańcuchu bloków zawiera dane dotyczące transakcji między stronami, wraz ze znacznikiem czasu i podpisami kryptograficznymi. To sprawia, że nie można ich zmieniać po zapisaniu w bazie danych. Każdy blok zbudowany jest na podstawie bloku poprzedniego i zawiera informację, która pozwala mu połączyć się z blokiem kolejnym 1. Co ciekawe, każda transakcja, zanim zostanie dodana do łańcucha, przechodzi weryfikację przez wszystkie węzły w sieci. To sprawia, że zapisywane dane są wiarygodne.

Jak działa technologia blockchain na przykładzie kryptowalut?

W tradycyjnej transakcji bankowej można przekazać pieniądze ze swojego konta osobistego na inny rachunek, przechodząc przez pośrednika. W blockchainie użytkownicy mogą przesyłać kryptowalutę bezpośrednio do drugiej osoby. To oznacza, że nie nie ma centralnego organu kontrolującego transakcje w sieci blockchain, a każda z nich zapisywana jest w rozproszonej księdze, tak aby wszystkie zaangażowane strony mogły zobaczyć, gdzie dane środki zostały wysłane i przez kogo otrzymane. 

Kiedy nowe transakcje są dodawane do bloku, użytkownicy weryfikują je za pomocą algorytmów znanych jako protokoły konsensusu. Ten proces weryfikacji zapewnia, że każdy nowy blok nie zawiera nieważnych informacji o poprzednich transakcjach, które mogłyby spowodować powstanie oszustwa wśród użytkowników chcących przenieść cyfrowe aktywa w czasie.

Oto jak wygląda łańcuch bloków na przykładzie transakcji pieniężnej. 

Technologia blockchain - jak działa blockchain? Wykres

Jakie jest zastosowanie technologii blockchain w codziennym życiu?

Technologia blockchain ma wiele potencjalnych zastosowań. Niektóre przedsiębiorstwa używają jej do śledzenia przesyłek, inne do prowadzenia dokumentacji czy zabezpieczenia płatności online.

  1. Śledzenie przesyłek. Dobrym przykładem wykorzystania tej technologii jest firma Wallmart. Amerykańska sieć supermarketów śledzi dostawę żywności przez cały kanał dystrybucji, aż do momentu, gdy dotrze ona do lokalnego sklepu. Dzięki temu systemowi, firma ma pewność, że wszystkie produkty zostały skontrolowane na całej trasie i są bezpieczne do spożycia 2.
  2. Dystrybucja i produkcja energii. Branżą, która dostrzegła potencjał technologii łańcucha bloków, jest energetyka. Technologia ta idealnie sprawdzi się do rozliczenia transakcji kupna-sprzedaży pomiędzy jej producentami a klientami indywidualnymi. Wiele firm decyduje się również na przeniesienie do blockchain rozliczania transportu energii czy liczników 3.
  3. KryptowalutyDzięki technologii blockchain wszystkie kryptowaluty (Bitcoin, Ethereum, Litecoin itd.), mogą korzystać z bezpiecznej księgi transakcji. 
  4. Prowadzenie rejestrów. Łańcuch bloków wykorzystywany jest również do prowadzenia rejestrów dóbr luksusowych i unikatowych np. obrazów czy biżuterii. Dzięki czemu nabywca ma pewność, że są one autentyczne.

Jakie są zalety i wady technologii blockchain?

Technologia blockchain budzi wiele kontrowersji i gromadzi wokół siebie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jakie zagrożenia i pozytywne zmiany, niesie za sobą technologia łańcucha bloków? Aby ułatwić Ci znalezienie odpowiedzi na to pytanie, wyszczególniliśmy jej najważniejsze zalety i wady.

Blockchain – zalety:

  • oszczędność czasu i pieniędzy – możliwość przeprowadzenia transakcji bez udziału osób trzecich (banku czy doradcy inwestycyjnego),
  • dostępność – technologia działa 24 h/dobę, 7 dni w tygodniu, dzięki czemu nie musisz czekać, aż bank udostępni swoje usługi w określonych godzinach,
  • bezpieczeństwo i stabilność – dane umieszczone w łańcuchu znajdują się na różnych komputerach (są rozproszone), a dodatkowo nie mogą zostać zmienione ani usunięte bez zgody wszystkich uczestników.

Technologia łańcucha bloków – wady:

  • wysokie koszty wdrożenia i utrzymania – chociaż technologia wiąże się z niskimi kosztami dla jej uczestników, to niestety, aby mogła się rozwijać potrzebuje duże ilości energii. Z wysokim kosztem muszą liczyć się również firmy, które postanowiły wdrożyć rozwiązanie w swoim przedsiębiorstwie;
  • bezrobocie – niestety automatyzacja niektórych procesów może wiązać się z koniecznością redukcji etatów;
  • nadmierne bezpieczeństwo – to, co jest zaletą może stać się również wadą, szczególnie w przypadku przechowywania prywatnych kluczy. Odzyskanie ich po ewentualnej stracie, może okazać się praktycznie niemożliwe, co z kolei okazuje się problemem dla posiadaczy kryptowalut.

Rozwijanie technologii blockchain – jaka przyszłość nas czeka?

Technologia blockchain jest stosunkowo nową koncepcją, jednak możemy mieć pewność, że w ciągu kilku najbliższych lat będzie miała wpływ niemal na wszystkie dziedziny naszego życia Spowodowane jest to wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz przejrzystością, które sprawiają, że na tle innych technologii, ta staje się praktycznie bezkonkurencyjna. 

Blockchainy są bezpieczne z założenia. Oto przykład rozproszonego systemu obliczeniowego, o wysokiej, wręcz bizantyjskiej odporności na błędy. 

Blockchain aktualnie cieszy się największą popularnością zwłaszcza wśród przedstawicieli branży finansowej. Od kilku lat możemy obserwować rosnącą liczbę start-upów, które rozwijają technologie kryptowalut opartych właśnie na technologii blockchain. Już niedługo może ona zdominować również rynki kredytowe oraz wymiany walut. Szansę na wprowadzenie i dalszy rozwój technologii dostrzeżono również wśród przedstawicieli innych branż, w tym: 

  • transportowej, 
  • motoryzacyjnej
  • hazardowej,
  • związanej z weryfikacją tożsamości, 
  • digitalizacji dokumentów, 
  • czy usług rządowych

Technologię blockchain aktualnie uważa się za jedną z niezawodnych technologii, które umożliwiają rozwój wielu sektorów gospodarki. Pozostaje nam jedynie poczekać na efekty jej działania. Już teraz wiemy, że na pewno zmieni ona nasze życie, podobnie jak kiedyś zrobił to internet. Być może sprawi też, że wiele istniejących aktualnie zawodów, już niedługo w ogóle przestanie istnieć? 


Zobacz także: Koszty życia, zarobki i zawody przyszłości – jaki zawód wybrać?


Źródła

1. https://rpms.pl/blockchain-od-podstaw-budowa-i-dzialanie-lancucha-blokow/ 

2. https://comparic.pl/walmart-opatentowal-system-dostaw-oparty-na-blockchain/

3. https://tokeny.pl/blockchain/

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (28 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie