Bon turystyczny 500 zł na wakacje – jak otrzymać?

W tegoroczne wakacje wielu rodzinom w Polsce przysługuje prawo, aby np. nocleg w hotelu pokrył osławiony bon turystyczny. Przedstawiamy warunki, jakie należy spełnić, aby go otrzymać, a także zasady związane z posługiwaniem się nim i wreszcie zastrzeżenia, o których warto pamiętać, aby bonus okazał się ułatwieniem, a nie źródłem kłopotów.


Ważność bonu turystycznego upłynęła 31 marca 2023 roku. Jeżeli nie dokonaliśmy opłaty przed tym czasem, środków z bonu już nie wykorzystamy. Alternatywnym sposobem na finansowanie urlopu mogą być np. oferty wakacji na raty z biur podróży.


Pandemia COVID-19 wywołała spiralę wydarzeń, które poważnie poturbowały otaczający nas świat i wpłynęły praktycznie na każdy jego aspekt, zmieniając życie milionów ludzi. Koronawirus z chińskiego Wuhan, którego zasięg na przełomie lutego i marca 2020 roku gwałtownie się poszerzył, dotarł w końcu także i do Europy, zmuszając lokalne władze do wprowadzenia licznych obostrzeń i tzw. lockdownu. Polska nie była wyjątkiem.

Zamknięcie się społeczeństwa w domach, a także blokada wielu sektorów gospodarki, zgodnie z przewidywaniami, pogorszyła sytuację finansową na wielu szczeblach ekonomii. Widoczne jest to zarówno w wielu polskich domach, jak i wśród przedsiębiorców różnych branż. Spośród nich, szczególnie duży cios otrzymała branża turystyczna – zarówno w ujęciu globalnym, jak i polskim, lokalnym. Jednym ze sposobów na wsparcie zarówno gospodarstw domowych, jak i turystyki, ma być specjalny bon turystyczny.

Bon turystyczny – co to jest?

Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju 1, bon turystyczny to narzędzie finansowe, które ma na celu wesprzeć gospodarstwa domowe tworzone przez polskie rodziny. Bonus na wyjazd wakacyjny ma odciążyć budżety domowe i ułatwić lub w ogóle umożliwić planowanie urlopu w dobie pandemii koronawirusa i jego skutków ekonomicznych.

Co za tym idzie, jak zauważono na rządowej stronie, bon turystyczny ma zatem za zadanie pośrednio wesprzeć także rodzimą branżę turystyczną, zapewniając jej napływ dodatkowych klientów.

Wysokość bonu turystycznego określono na kwotę 500 złotych, której wykorzystanie przysługuje jednorazowo na każde dziecko w rodzinie przed ukończonym 18. rokiem życia. Bon turystyczny uwzględnia także jedno dodatkowe świadczenie w kwocie 1000 złotych dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności. Szacuje się, że z bonu turystycznego łącznie może skorzystać nawet 6,5 miliona dzieci w całej Polsce.

Bon turystyczny

Jakie wymagania trzeba spełnić, by otrzymać bon turystyczny?

Wbrew początkowym zapowiedziom, bon turystyczny ostatecznie został skierowany jedynie do rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem i tylko one mogą je wykorzystać. Jak wspomnieliśmy już wyżej, kwotę 500 złotych można wykorzystać jeden raz na każde z niepełnoletnich dzieci w rodzinie. Bon należy uzyskać bezpośrednio za pomocą aktywacji na stronie ZUS – pozyskiwanie go np. z rynku wtórnego jest nielegalne.

Warto wiedzieć, że bon przyjmuje formę bezgotówkową. Co więcej, jest on odliczony od podatku, a także nie wlicza się go do dochodu.

Bon turystyczny – jak go odebrać i do kiedy jest ważny?

Wnioski o aktywowanie bonu turystycznego dla rodzin można składać od 1 sierpnia 2020 roku. Dokonać tego można w 100% online bez wychodzenia z domu, ubiegając się w ten sam sposób, w jaki wnioskuje się o np. świadczenie Rodzina 500+.

  1. Należy wejść na Platformę Usług Elektronicznych.
  2. Następnie należy dokonać potwierdzenia swojej tożsamości za pomocą np. profilu zaufanego lub kwalifikowanego systemu podpisu elektronicznego.
  3. Po spełnieniu tych formalności, bon można odebrać w formie elektronicznej, uzyskując unikalny kod.
  4. Aby bon turystyczny został aktywowany, należy potwierdzić tę czynność przy pomocy wiadomości SMS.

Bon turystyczny to narzędzie o długoterminowej ważności, bynajmniej nie obejmującej tylko tegorocznych wakacji – które są już na półmetku. Rodzic może go wykorzystać dla swoich dzieci do końca marca 2022 roku. Dokonać tego można tylko raz na całą kwotę lub wielokrotnie aż do wyczerpania puli 500 złotych.

Jak i gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny można wykorzystać w jednej z tysiąca placówek usługowych zajmujących się szeroko pojętą działalnością związaną z turystyką, która spełnia jeden warunek – honoruje taką formę płatności. Przedsiębiorcy z całej Polski, chętni przyjmować gości posługujących się bonem turystycznym, mogą zgłosić swoją gotowość od 25 lipca 2020. Oznacza to, że lista punktów współpracujących z programem stale się wydłuża.

Skorzystanie z bonu turystycznego w określonym obiekcie jest bardzo proste.

  • Przygotuj otrzymany od ministerstwa 16-cyfrowy numer, który został wysłany wiadomością SMS i na adres poczty e-mail.
  • Podaj niniejszy numer podczas wizyty w obiekcie, dokonując rezerwacji na skorzystanie z danej usługi, np. noclegu.

W jakiego typu punktach można płacić bonem turystycznym?

  • Hotele, hostele i pensjonaty.
  • Ośrodki agroturystyczne.
  • Ośrodki sportowe.
  • Campingi.
  • Spływy kajakowe.
  • Zielone szkoły
  • Obozy harcerskie.
  • Kolonie.

Choć lista przedsiębiorstw, które honorują bon turystyczny, jest coraz dłuższa, warto pomimo tego pamiętać, że to wciąż nie jest reguła. Zanim planujemy wybrać się do określonego ośrodka wypoczynkowego, upewnijmy się za pomocą oficjalnego spisu, czy widnieje on wśród firm współpracujących z programem Bon Turystyczny.

Gdzie wykorzystać bon turystyczny

Czego nie można zrobić z bonem turystycznym?

Bon turystyczny to narzędzie o specjalnym przeznaczeniu, które wykorzystywać może jedynie określona grupa odbiorców na ściśle wyznaczonych warunkach. Choć zostały one przez nas już wyżej jasno określone, warto wskazać podstawowe zastrzeżenia dotyczące programy. Część z nich to odpowiedź na mnożące się w internecie pytania, inne odnoszą się do nieodpowiednich zachowań, do których już doszło.

  • Bon turystyczny może zostać wykorzystany tylko raz na pełną pulę lub kilkukrotnie aż do wyczerpania całej kwoty (500 złotych).
  • Bon można pozyskać tylko i wyłącznie u źródła, pobierając go za pośrednictwem platformy usług elektronicznych.
  • Wprowadzanie bonu turystycznego w obieg na rynku wtórnym, jego sprzedaż lub zakup od osoby trzeciej, a także posługiwanie się takim bonem jest niezgodne z prawem. Za takie praktyki grozi kara grzywny wynosząca nawet 1 milion złotych. W skrajnych przypadkach sąd może zdecydować się nawet na karę pozbawienia wolności.
  • Zgodnie z art. 5 ust. 5 ustawy z 15 lipca 2020 roku o Polskim Bonie Turystycznym 2, nie podlega on wymianie na gotówkę.

Bon turystyczny – pytania i odpowiedzi

Bon wakacyjny, choć teoretycznie wydaje się być opartym na dość klarownych zasadach, tak naprawdę jest rozwiązaniem budzącym wciąż liczne pytania i wątpliwości. W tym celu warto przedstawić najczęściej powtarzające się zagadnienia, które Polacy poruszają w sieci w celu pozyskania jak najbardziej obszernej wiedzy na temat bonu turystycznego.

  • Jak przedsiębiorca otrzymuje płatność za bon turystyczny?
    Po przyjęciu płatności za pomocą kodu bonu turystycznego, prowadzący przedsiębiorstwo musi otworzyć swoje konto PUE w ZUS. Konieczne będzie wpisanie tam kodu, który otrzymało się od klienta, co będzie równoznaczne z uprawnieniem do otrzymania środków na firmowe konto. Przelew ZUS wykona w ciągu następnych 14 dni roboczych.
  • Czy za pomocą bonu turystycznego można opłacić także koszty np. zakwaterowania rodziców lub innych, dorosłych członków rodziny?
    Niestety, bon turystyczny przysługuje tylko na każde z dzieci poniżej 18. roku życia w danej rodzinie. Nie pokrywa on żadnych kosztów związanych z pozostałymi, dorosłymi członkami wyjazdu wakacyjnego.
  • Co zrobić, gdy wartość np. noclegu przekracza wartość bonu?
    Wówczas należy standardowo opłacić usługę bonem, a kwotę, która stanowi nadwyżkę, pozostaje uregulować prywatnymi środkami np. płatnością kartą.
  • Do kiedy przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do chęci honorowania bonu turystycznego?
    Jak przeczytać możemy na rządowej stronie, udział w programie uprawnieni przedsiębiorcy z branży turystycznej mogą zgłaszać do ostatniego dnia trwania do programu, czyli do 31 marca 2022 roku.
  • Czy przedsiębiorca może zrezygnować z honorowania bonu turystycznego?
    Jeżeli taka będzie wola, przedsiębiorca ma prawo w każdej chwili zrezygnować z uczestnictwa w programie honorowania opłat bonem turystycznym za korzystanie z usług. Takie oświadczenie należy złożyć w systemie teleinformatycznym analogicznie do sposobu, w jaki zgłaszano się do programu. Firma zostanie wykreślona z listy.
  • Czy jest poddawane weryfikacji to, czy bon jest wykorzystywany prawidłowo?
    Teoretycznie mają być przeprowadzone wyrywkowe kontrole, w których ocenie będzie poddawane prawidłowe korzystanie z bonu zarówno przez rodziców, jak i przedsiębiorstwa. Ma to wykrywać m.in. zjawisko wykorzystywania bonu przez nieuprawnione osoby, jak i zjawisko np. specjalnego zakładania działalności tylko po to, aby otrzymywać środki z ZUS za bony turystyczne.

Na ratunek turystyce

Jak oszacowała w maju Międzynarodowa Organizacja Turystyczna UNWTO, pandemia koronawirusa w całym roku 2020 może skutkować spadkiem liczby turystów od 60% do nawet 80% 3. Tylko w pierwszym kwartale feralnego roku ruch spadł o 22%. W marcu za to 67 milionów mniej podróżnych niż w roku poprzednim odbiło się na 80 miliardach dolarów straty.

Nic dziwnego, że rządy różnych krajów próbują podejmować się działań, które mają zaradzić pogłębianiu się kryzysu turystyki – bo turystyka to w końcu istotny szczebel gospodarki, także w Polsce.

Według danych GUS z 2018 roku sektor turystyczny wytwarza ponad 6% polskiego PKB, a pracuje w nim nawet 700 tysięcy ludzi 4. W niektórych regionach, jak np. miasta letniskowe, turystyka to kwestia „być albo nie być” dla wielu lokalnych mieszkańców. Czy bon turystyczny pomoże podnieść się poturbowanej branży? Czas pokaże.

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/web/rozwoj/bonturystyczny
  2. http://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/422_u/%24file/422_u.pdf
  3. https://www.unwto.org/news/covid-19-international-tourist-numbers-could-fall-60-80-in-2020
  4. https://forsal.pl/artykuly/1419851,turystyka-napedza-gospodarke-zapewnia-6-proc-polskiego-pkb.html
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.9/5 - (7 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie