BOŚ Bank kredyt gotówkowy – opinie, kalkulator i oferta

Czy oferowane przez BOŚ Bank produkty gotówkowe są warte uwagi? Przedstawiam ofertę tego banku, odpowiadam na najczęściej zadawane pytania i wystawiam ocenę.

bos bank kredyt gotowkowy - recenzja

Kluczowe informacje

 • Kredyty gotówkowe w BOŚ Bank możemy podzielić na tradycyjne produkty, tj. pożyczka elastyczna, pożyczka hipoteczna czy kredyt giełdowy oraz solidną ofertę proekologicznych rozwiązań;
 • W tym drugim przypadku masz do wyboru kredyty ekologiczne, które mogą być połączone z dofinansowaniem zewnętrznych instytucji (np. z Funduszu Termomodernizacji i Remontów);
 • Ze swojej strony polecamy ofertę ekologicznych kredytów gotówkowych BOŚ Bank. Posiadają one atrakcyjne warunki, szanse na dodatkowe premie i dotacje oraz spory wybór produktów, których nie znajdziesz w innych bankach.

BOŚ Bank, a właściwie Bank Ochrony Środowiska S.A. głównie kojarzy się z ekologią i ochroną środowiska. W swojej ofercie ma też kredyty gotówkowe. Czy również one są ekologiczne? Jakie mają warunki? Ile kosztuje wzięcie kredytu gotówkowego w BOŚ? Czy długo się na niego czeka?

Zapraszam do lektury.

Jaki kredyt gotówkowy znajdziemy w ofercie BOŚ Banku?

Masz do wyboru kilka rodzajów produktów gotówkowych: od typowo standardowych, które odnajdziemy w innych instytucjach, po całkowicie eko. Pokrótce każdy z nich ogólnie omówiłem.

Pożyczka Elastyczna

Pożyczka Elastyczna w BOŚ Banku to pożyczka gotówkowa, którą można zaciągnąć na kwotę do 150 000 zł, na dowolny cel. Maksymalny okres kredytowania wynosi tu aż 120 miesięcy (*stałe oprocentowanie może być zastosowane na maksymalnie 36 miesięcy).

Najważniejsze warunki:

 • finansowanie na dowolny cel;
 • 0 zł za opłatę przygotowawczą (* przy wariancie z wykupionym ubezpieczeniem na życie);
 • okres kredytowania do 10 lat;
 • maksymalna kwota pożyczki do 150 tys. zł.

Zobacz, jak oferta BOŚ Bank wypada na tle konkurencyjnych kredytów gotówkowych:

Okres spłaty
84 miesiące
Oprocentowanie
15,99 %
Kwota
5 000 - 15 000 zł
RRSO
17,22 %

634 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
10 - 84 miesięcy
Oprocentowanie
7,20 %
Kwota
1 000 - 60 000 zł
RRSO
12,40 %

2145 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
3.
OtomotoPay Kredyt Gotówkowy
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
13,99 %
? na podstawie przykładu reprezentatywnego
Kwota
15 000 - 300 000 zł
RRSO
17,46 %
? na podstawie przykładu reprezentatywnego

802 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
4.
Rozmowa z Doradcą
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
11,88 %
? na podstawie przykładowej pożyczki gotówkowej
Kwota
1 000 - 250 000 zł
RRSO
11,55 %
? na podstawie przykładowej pożyczki gotówkowej

1819 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
12 - 120 miesięcy
? Dla nowych klientów oraz dla klientów, którzy posiadają wyłącznie kredyt ratalny w Banku Pekao S.A. możliwość wnioskowania o pożyczkę na okres dłuższy - do 10 lat.
Oprocentowanie
10,45 %
? zmienne
Kwota
1 000 - 250 000 zł
RRSO
10,99 %
? Oferta dla nowych klientów oraz dla klientów, którzy posiadają wyłącznie kredyt ratalny w Banku Pekao S.A.

844 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna to z kolei rozwiązanie, które bank kieruje do osób, mających swoją nieruchomość i planujących jakiegoś rodzaju większe wydatki (niekoniecznie z tą nieruchomością związane). Cel, co do zasady, tak jak w przypadku Pożyczki Elastycznej, może być tu dowolny. Nie może jedynie dotyczyć prowadzonej działalności gospodarczej.

Środki z tej pożyczki mogą być więc przeznaczone m.in. na:

 • spłatę pożyczek i kredytów w innych bankach;
 • zakup samochodu lub rzeczy innego rodzaju;
 • remont nieruchomości;
 • wakacje i tym podobne.

Pożyczka hipoteczna w BOŚ Bank może wynosić do 70% wartości posiadanej nieruchomości. Do jej wzięcia zachęcać ma dodatkowo:

 • okres kredytowania wynoszący do 30 lat;
 • spłata w możliwych do wybrania ratach stałych lub malejących;
 • możliwość skorzystania z wakacji kredytowych (do 3 miesięcy w trakcie roku).

Kredyt giełdowy — czyli specjalny kredyt gotówkowy na zakup papierów wartościowych

Za to za środki z kredytu giełdowego można przy tym nie tylko zakupić nowe papiery wartościowe za pośrednictwem Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna, ale także refinansować papiery już wcześniej zakupione.

Okres kredytowania zasadniczo wynosi tu 12 miesięcy, ale istnieje opcja prolongaty kredytu na kolejne 12 miesięcy. Pożyczkę tę można oczywiście spłacić wcześniej.

W przypadku, gdy zaciągniesz finansowanie na okres do 6 miesięcy, masz wybór między stałą lub zmienną stopą procentową. Natomiast przy dłuższym okresie kredytowania skazany jesteś na stopę zmienną.

Pożyczka Zielona

EKO Kredyty to prawdziwa specjalność Banku Ochrony Środowiska S.A. Nazwa zresztą zobowiązuje. Pożyczka Zielona to jeden z takich właśnie, typowo „zielonych” i ekologicznych produktów, który przeznaczysz np. na:

 • gospodarkę wodną i małą retencję (np. zakup zbiornika na wodę opadową czy wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków);
 • gospodarkę odpadową;
 • odnawialne źródła energii;
 • termomodernizację;
 • ekologiczne środki transportu.

Zaznaczę tutaj, że powyżej wymienione cele można ze sobą łączyć. Okres kredytowania wynosi tu nawet 10 lat, a maksymalna kwota kredytu to 100 tys. zł.

W przypadku Pożyczki Zielonej wziętej na więcej niż 36 miesięcy możesz liczyć na niższe oprocentowanie, o ile jesteś beneficjentem Programu Czyste Powietrze.

Kredyt Czyste Powietrze

Kredyt Czyste Powietrze to kolejny zielony produkt, który posłużyć ma do sfinansowania termomodernizacji budynku, a także wymiany wykorzystywanych urządzeń grzewczych na takie, które są niskoemisyjne. Czyli innymi słowy spożytkujesz go na:

 • zakup i montaż pomp ciepła lub wymianę kotłów;
 • podłączenie do sieci ciepłowniczej;
 • wykonanie przyłącza gazowego;
 • zakup i montaż instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Po kredyt Czyste Powietrze sięgnąć mogą właściciele/współwłaściciele jednorodzinnych domów mieszkalnych oraz lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą w budynkach jednorodzinnych. Okres kredytowania wynosi w tym przypadku 12 lat, a maksymalna kwota – 150 tys. zł.

Możesz skorzystać również z dotacji na częściową spłatę kapitału kredytowego, sięgającą aż 99 tys. zł (*dla podwyższonego poziomu dofinansowania). Po złożeniu wniosku o kredyt i sprawdzeniu przez bank Twojej zdolności kredytowej, doradca BOŚ Banku pomoże Ci wypełnić wniosek i wyśle go do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (a więc instytucji, która dotacje przyznaje).

EKOkredyt na fotowoltaikę

EKOkredyt na fotowoltaikę to kredyt, dzięki któremu zakupisz i zamontujesz:

 • panele fotowoltaiczne i związaną z tym infrastrukturę;
 • pompy ciepła;
 • magazyny energii;
 • oraz stacje ładowania przy domach.

Finansowanie zaciągniesz na okres od 1 do 120 miesięcy z oprocentowaniem równym wysokości aktualnej stopy bazowej WIBOR 6 M + marży banku. Brak tu także prowizji przygotowawczej, której Bank BOŚ od tego kredytu po prostu nie bierze.

Na swojej stronie Bank Ochrony Środowiska S.A. dla kredytu na fotowoltaikę udostępnił specjalny kalkulator pozwalający sprawdzić dokładną ratę kredytu dla konkretnej kwoty całkowitego zobowiązania oraz wybranego okresu jego spłaty. To rozwiązanie bardzo przydatne i proste w obsłudze. Prawdę mówiąc, dziwię się, że podobnej funkcjonalności bank nie udostępnił dla innych oferowanych produktów.

Kredyt z premią na termomodernizację

Na wszelkie przedsięwzięcia związane z termomodernizacją możesz sięgnąć po specjalne kredyty z premiami z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Na jakie premie można tu liczyć?

 1. Na premię remontową – w wysokości 25% kosztów przedsięwzięcia remontowego;
 2. Na premię termomodernizacyjną – w wysokości 26% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub w wysokości 31% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego połączonego z zakupem, montażem, budową albo modernizacją instalacji odnawialnego źródła energii;
 3. Na premię kompensacyjną – której wysokość uzależniona jest od dokładnej sytuacji, w tym w szczególności powierzchni lokalu czy jego lokalizacji.

Inne eko kredyty w ofercie BOŚ Bank

BOŚ Bank udziela także wiele innych kredytów, które połączone są z dofinansowaniami z konkretnymi Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pełną listę tego typu produktów znajdziesz na stronie bosbank.pl.

Co BOŚ Bank sprawdza przed udzieleniem kredytu?

Podobnie jak każdy inny legalnie działający bank, tak i ta instytucja przed udzieleniem kredytu dogłębnie sprawdza każdego potencjalnie nowego klienta.

Przedstawię poniżej najważniejsze podpunkty.

 • Wiarygodność kredytowa, czyli rzetelność w spłacaniu dotychczas zaciągniętych zobowiązań finansowych – w tym również zapisy w BIK;
 • Zdolność kredytowa, czyli sprawdzenie, czy klient w ogóle będzie w stanie spłacać swój kredyt (biorąc pod uwagę jego dochody, miesięczne wydatki, zobowiązania oraz formę zatrudnienia). Wstępne badanie zdolności kredytowej w BOŚ Banku przeprowadzone może być w oddziale banku lub na infolinii;
 • Uzyskiwane comiesięcznie dochody oraz forma zatrudnienia;
 • Posiadane zobowiązania finansowe;
 • Ewentualne informacje dodatkowe konieczne do konkretnego rodzaju kredytu gotówkowego (np. prawo do nieruchomości przy pożyczce hipotecznej).

BOŚ Bank kredyt gotówkowy — jak wziąć kredyt w BOŚ?

Zasadniczo o kredyt w BOŚ postarać się można na trzy sposoby.

 1. Złożyć wniosek kredytowy wraz z wszystkimi niezbędnymi dokumentami bezpośrednio przez stronę internetową banku;
 2. Zadzwonić na infolinię instytucji (numer telefonu: 22 543 34 34);
 3. Osobiście, podczas wizyty w dowolnym oddziale banku.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy w BOŚ?

To zależy. Koszty te różnią się w zależności od konkretnego kredytu i wyrażone są nie tylko poprzez oprocentowanie, ale także przez prowizje przygotowawcze i inne opłaty, w tym Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO). Dla konkretnych kwot kredytu na stronie internetowej BOŚ podana jest też czasem całkowita kwota do zapłaty.

Ile czeka się na kredyt gotówkowy w BOŚ Banku?

Decyzja kredytowa wydawana jest w zasadzie niezwłocznie po otrzymaniu stosownego wniosku. Choć dużo zależy od samej liczby zgłoszeń, którą aktualnie przetwarza bank.

Jeżeli wniosek został prawidłowo wypełniony i były dołączone do niego wszystkie niezbędne dokumenty (np. zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów), to odpowiedzi od BOŚ spodziewaj się w ciągu kilku lub kilkunastu minut od złożenia wniosku.

Nasza opinia na temat kredytu gotówkowego w BOŚ Bank

Bank Ochrony Środowiska S.A. już samą swoją nazwą pokazuje, na co przede wszystkim stawia. Widać to również po mojej recenzji. Wśród przeważającej części produktów, które opisałem, więcej niż połowa to produkty nastawione na ekologię oraz ochronę środowiska naturalnego. W dużej części połączone są one z pewnymi pozabankowymi programami i premiami, np. z Funduszu Termomodernizacji i Remontów czy konkretnych Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Imponuje przy tym jeszcze jeden fakt. Bank pomaga swoim klientom uzyskać konkretne premie i dofinansowania od pozabankowych instytucji, z którymi współpracuje. Nie ma tu więc pozostawienia klienta samemu sobie – a to dla wielu odbiorców na pewno jest bardzo ważne.

Przechodząc natomiast do pozostałych, pozaekologicznych kredytów gotówkowych, to można o nich powiedzieć, że są konkurencyjne i to by było na tyle. Na pewno na pierwszy plan wychodzi tu przejrzysta Pożyczka Elastyczna, która daje sporo możliwości co do wyboru celu, a także warunków spłaty.

Całkiem ciekawy jest kredyt giełdowy, choć znaleźć go można w PKO BP pod nazwą Kredyt Inwestor oraz mBanku jako kredyt maklerski. Natomiast same warunki oraz szerokość „niezielonej” oferty kredytów gotówkowych w BOŚ Bank, mimo że wygląda w miarę solidnie, to jednak niespecjalnie się wyróżnia.

Mam też pewne zastrzeżenia do sposobu przedstawienia konkretnych ofert i ich dokładnych warunków. Uważam, że ich najważniejsze składowe mogłyby być pokazane lepiej. W szczególności dotyczy to RRSO, które w wielu przypadkach nie jest wskazane przy wszystkich pozostałych szczegółach oferty, ale tylko na samym dole strony (w sekcji, którą kolokwialnie można by nazwać „sekcją drobnego druczku”) oraz ewentualnie w krótkim opisie oferty pod jej tytułem.

cytat-Marek Przybylski - ekspert Czerwonej Skarbonki

Duży plus dla BOŚ Bank za kalkulator kredytowy, który udostępnił na swojej stronie dla EKOkredytu na fotowoltaikę. Rozwiązanie to pozwala sprawdzić dokładną ratę kredytu dla konkretnej kwoty całkowitego zobowiązania oraz wybranego okresu jego spłaty. W mojej opinii jest to bardzo przydatne i niezwykle proste w obsłudze narzędzie. Nie do końca tylko rozumiem, dlaczego podobnego kalkulatora bank nie mógł udostępnić także dla innych oferowanych kredytów gotówkowych.

Marek Przybylski – ekspert Czerwonej Skarbonki

BOŚ Bank kredyt gotówkowy — zalety i wady

Zalety:

 • Bardzo szeroka oferta proekologicznych kredytów gotówkowych;
 • Współpraca BOŚ Banku z innymi podmiotami i pomoc w uzyskaniu premii i dofinansowań z takich instytucji jak: Fundusz Termomodernizacji i Remontów oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
 • Stosunkowo wysokie maksymalne kwoty kredytów;
 • Zdecydowana większość kredytów możliwa do uzyskania także online;
 • Finansowanie na konkretne i dowolnie wybrane cele;
 • Czytelny kalkulator dla EKOkredytu na fotowoltaikę (ale szkoda, że podobnego rozwiązania brakuje dla innych kredytów gotówkowych).

Wady:

 • Część promocji ograniczona czasowo;
 • Przeciętność „niezielonej” oferty kredytów gotówkowych;
 • Można by popracować nad przejrzystością konkretnych ofert (np. bardziej dobitnym wskazaniem RRSO).

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Czy BOŚ bank sprawdza BIK?

Tak, BOŚ Bank, podobnie jak wszystkie inne legalnie działające na polskim rynku banki, przed udzieleniem jakiegokolwiek kredytu sprawdza swojego klienta w BIK.

Do jakiej kwoty można zaciągnąć kredyt gotówkowy w BOŚ Banku?

Maksymalna kwota kredytu w BOŚ Banku, z której skorzystać mogą konsumenci, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, zależy od wyboru konkretnego produktu i celu kredytowego. Przykładowo dla kredytu Czyste Powietrze będzie to 150 tys. zł, a dla Pożyczki Zielonej 100 tys. zł. W przypadku Pożyczki hipotecznej kwota kredytu wynieść może aż do 70% wartości posiadanej przez kredytobiorcę nieruchomości.

Jak sprawdzić, czy stać mnie na kredyt?

Najłatwiejszą metodą jest dokonanie dokładnej analizy swoich comiesięcznych przychodów i wydatków. Jeżeli zarobiona kwota, która zostaje nam co miesiąc po opłaceniu wszystkich rachunków i poniesieniu wszystkich pozostałych kosztów jest na tyle duża, że pozwala na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania (którego comiesięczna wartość będzie przynajmniej równa szacowanej wysokości raty kredytu), co do zasady można powiedzieć, że stać nas na kredyt.
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()