Tradycyjne banki od dawna nie są już jedynym wyborem dla osób, które chcą bezpiecznie przechowywać swoje środki, wygodnie płacić bezgotówkowo i oszczędzać na przyszłość. Jak grzyby po deszczu wyrosły banki internetowe, które kuszą przejrzystością oferty, wygodą i dodatkowymi korzyściami. Chcąc szybko otworzyć konto, Bunq ma do zaoferowania bardzo konkurencyjne usługi: karty płatnicze, konto walutowe i wiele, wiele innych. Co warto wiedzieć o tym banku?
Bunq – co to za bank?
Pod nazwą Bunq kryje się holenderski bank internetowy, który założony został w 2012 roku w Amsterdamie z inicjatywy Aliego Niknama. To nowoczesny finansowy startup ukierunkowany na błyskawiczny dostęp do pieniędzy za pomocą aplikacji, bezgotówkowe płatności i generalną szybkość oraz wygodę. To modelowy przykład tzw. fintechu, czyli technologiczne spojrzenia na finanse z perspektywy XXI wieku.
Bunq to pełnoprawna alternatywa dla klasycznych, tradycyjnych banków oraz instytucja, która posiada europejską licencję bankową. Ten neobank pozwala m.in. założyć konto, pobrać aplikację bankową, wyrobić wirtualną oraz fizyczną kartę. A także oszczędzać i dysponować środkami w różnych walutach obcych. Bunq nie posiada tradycyjnych placówek i punktów handlowych. Działa wirtualnie, zapewniając klientom pełną opiekę 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
W ciągu 10 lat Bunq zyskał światowy zasięg. Obecnie umożliwia on otwarcie konta na całym świecie. O ile jest się rezydentem któregoś z 30 państw z europejskiego obszaru gospodarczego. W tym gronie znajduje się Polska, co pozwala mieszkańcom naszego kraju na swobodne korzystanie ze wszystkich funkcjonalności opisywanego fintechu.
Warto dodać, że Bunq rozwija się wyjątkowo intensywnie. Już w 2020 roku, po ośmiu latach działalności, łączna kwota zdeponowanych tam środków przekroczyła 1 miliard euro. W 2021 roku firma z kolei poszerzyła swój zakres usług, rozpoczynając udzielanie kredytów hipotecznych. W 2022 Bunq stał się z kolei liderem wśród europejskich neobanków.
Bunq – przegląd oferty
Oferta Bunq skoncentrowana jest na różnym rodzaju rachunków bankowych, których zakres dostępnych opcji dostosowany jest do potrzeb i finansowych możliwości posiadaczy. Konto bankowe oferowane jest w 4 różnych pakietach: Easy Green, Easy Money, Easy Bank oraz Easy Savings. Pakiety dostępne są zarówno dla klientów prywatnych, jak i klientów biznesowych.
Warto zaznaczyć, że każde konto bankowe w Bunq to jednocześnie konto oszczędnościowe, oprocentowane w wysokości 0,27%. Lepsze, wyżej płatne pakiety oferują też takie dodatkowe korzyści, jak karta kredytowa, konto walutowe czy pakiet podróżniczy, tzw. Bunq Travel Card. Im więcej płacimy za posiadane konto miesięczne, tym więcej zyskujemy, choć Bunq nie zapomniał o opcji budżetowej – podstawowy pakiet jest całkowicie darmowy (miesięczne oprocentowanie przy tej opcji także wynosi 0,27%).
Bunq szczyci się swoim proekologicznym nastawieniem. Posiadacze topowego konta Easy Green mają zagwarantowane posadzenie przez firmę 1 drzewa za każde 100 euro wydane ze środków na rachunku.
Rodzaje kont i plan taryfowe
Rozważając założenie konta bankowego w Bunq, warto zapoznać się wnikliwie z dostępnymi możliwościami. Wiedząc już, że wirtualne rachunki dostępne są w 4 pakietach, warto poznać podstawowe różnice i koszty związane z prowadzeniem określonego typu konta.
- Easy Savings – 0 euro miesięcznie.
Podstawowy pakiet powstał głównie z myślą o osobach, które nie chcą płacić za posiadanie konta i potrzebują go głównie do przechowywania oraz wypłacania środków. Ta druga czynność jest w pełni darmowa i nieograniczona. Pakiet ten pozwala też posiadanie numeru IBAN, ale tylko w Holandii, Niemczech, Hiszpanii, Francji lub Irlandii. Dodatkowo, konto pozwala na oszczędzanie dzięki miesięcznemu oprocentowaniu 0,27%. - Easy Bank – 2,99 euro miesięcznie.
Poza wspomnianymi wyżej korzyściami, pakiet ten umożliwia jeszcze dokonywanie błyskawicznych płatności. Ponadto, daje też do dyspozycji możliwość przeglądania i dysponowania swoimi kartami płatniczymi z poziomu aplikacji mobilnej. - Easy Money – 8,99 euro miesięcznie.
Pakiet ten dodaje do korzyści jeszcze dwie konkretne opcje, będąc ciekawą propozycją dla osób szukających konta walutowego lub miejsca do inwestycji. Uzyskujemy dostęp do 16 różnych walut oraz różnych sposobów na inwestowanie swoich pieniędzy. - Easy Green – 17,99 euro miesięcznie.
Flagowy i topowy pakiet to wszystko, co oferują trzy wyżej wspomniane konta, ale z jeszcze dwoma ważnymi benefitami. Jednym z nich jest pakiet „zasiewania 1 drzewa” za każde wydane 100 euro, a drugi to wydana do konta karta Mastercard z ubezpieczeniem.
Czy korzystanie z Bunq jest bezpieczne?
Bunq Bank działa w sposób uregulowany i bezpieczny, co potwierdza posiadanie europejskiej licencji bankowej. Zezwolenie to pozwala legalnie działać jako bank w krajach europejskiego obszaru gospodarczego, co dodatkowo zabezpiecza też interesy klientów.
Wszystkie depozyty w kwocie do 100 tysięcy euro na kontach w Bunq są objęte gwarancją ubezpieczenia depozytów. Choć holenderski bank cieszy się stabilną pozycją i obiecującymi perspektywami w przyszłości, to w razie jego niewypłacalności zdeponowane tam prywatne pieniądze są w pełni bezpieczne do wspomnianego progu kwotowego. Działa to na takich samych zasadach jak ma to miejsce w tradycyjnym banku – wypełnione są wszystkie podstawowe standardy bezpieczeństwa.
Jak założyć konto w Bunq?
Rozważając założenie konta Bunq, warto wiedzieć, że niezależnie od wybranej taryfy jest to zawsze proste i bardzo przejrzyste. Sprawdźmy, na jakie kroki należy się przygotować.
- Pobierz aplikację Bunq i zainstaluj ją na swoim telefonie.
- Wybierz opcję rejestracji konta.
- Wskaż, czy jesteś klientem prywatnym, czy biznesowym.
- Wybierz rodzaj konta, czyli taryfę.
- Podaj swoje dane osobowe, adresowe i kontaktowe.
- Przejdź weryfikację tożsamości dla bezpieczeństwa: zeskakuj obustronnie dowód osobisty oraz wykonaj 25-sekundowy film, w którym pokażesz swoją twarz i przeczytasz na głos pokazane cyfry.
- Gotowe – konto zostaje założone!
Warto pamiętać, że klient ma jeszcze 3 miesiące na wskazanie swojego numeru PESEL, a także podanie informacji o celu używania konta, źródle dochodów i rezydencji podatkowej. Gdy to zrobimy, staniemy się pełnoprawnym użytkownikiem usług Bunq.
Bunq – czy jest dostępny po polsku?
Niestety, myśląc o założeniu konta w Bunq lub chcąc swobodnie korzystać z aplikacji tego neobanku, należy na co najmniej komunikatywnym poziomie znać język angielski lub jeden z 5 innych europejskich języków obcych. Jest to obecnie język niemiecki, francuski, hiszpański, włoski lub niderlandzki. Dotyczy to nie tylko bankowości, ale i obsługi klienta – we wspomnianych językach działa też biuro obsługi klienta, dział wsparcia oraz dział reklamacji. Bunq obecnie nie oferuje swoich usług dla użytkowników pozostałych języków, jednak warto dodać, że wszelkie funkcjonalności opisane są w sposób prosty i intuicyjny.
Bunq – opinie dotychczasowych klientów
Dotychczasowi klienci cenią usługi tego banku przede wszystkim za szybkość, w jakim można stać się użytkownikiem Bunq. Założenie konta jest błyskawiczne, a aplikacja mobilna pozwala szybko i wygodnie przeglądać stan swojego konta oraz monitorować stan oszczędności. Najczęściej wybieranym pakietem jest jeden z najobszerniejszych, czyli Easy Money, który poza możliwościami oszczędzania daje też dostęp do rachunków walutowych i opcji inwestycyjnych. Pokazuje to, jak duże znaczenie mają także i takie funkcjonalności w portfolio Bunq.
Czy warto?
Bunq to doświadczony i bezpieczny bank internetowy, który ma przed sobą wyjątkowo obiecujące perspektywy. Choć w Polsce nadal pozostaje niszowy i szerzej nieznany, to zasługuje na uwagę wśród osób, które zmęczone są tradycyjną bankowością. Jeżeli nie lubimy chodzić do stacjonarnych placówek, cenimy sobie możliwość szybkiego założenia konta i jasno rozpisane koszty jego prowadzenia, swobodnie posługujemy się językiem angielskim i chcemy posiadać kilka różnych funkcjonalności konta w jednym – wówczas Bunq to oferta właśnie dla nas!
Bunq – dane firmy, infolinia, kontakt
- Nazwa firmy: bunq B.V.
- Numer rejestru Holenderskiej Izby Handlowej: 54992060
- Adres firmy: Naritaweg 131-133, 1043 BS Amsterdam, Holandia
Bunq oferuje użytkownikom kilka różnych sposobów kontaktu. We wszystkich przypadkach firma deklaruje szybką odpowiedź i pomoc.
- Kontakt za pośrednictwem aplikacji, w której skorzystać można z czatu z obsługą.
- Napisanie wiadomości e-mail na adres support@bunq.com.
- Połączenie się z awaryjną infolinią na numer +31208083666.
Chcesz poznać inne neobanki? Sprawdź nasze artykuły:
lender
21.10.2022, 12:46
Całkiem spoko recenzja, ale w odpowiedzi na pytanie „Czy korzystanie z Bunq jest bezpieczne?” brakuje mi informacji jak zabezpieczona jest bankowość mobilna i internetowa. Wszystkie banki mówią, że są bezpieczne, ale są takie, które mają lepsze i gorsze zabezpieczenia. Warto sprawdzić jak się odbywa logowanie, autoryzacja przelewów oraz reset hasła.
Moim zdaniem na stronie Bunq bardzo trudno znaleźć te i inne informacje. Udało mi się tylko dowiedzieć, że mają oryginalny sposób logowania do bankowości internetowej. Na adres email wysyłany jest jednorazowy link – po jego kliknięciu jesteśmy zalogowani, bez wpisywania hasła!
Małgorzata
11.12.2022, 12:09
Witam ile się czeka na werifikacje konta bung