Chroń swój PESEL – jak działa? Opinie.

Opinie specjalistów ChronPESEL.pl wskazują, że tylko w samym 2017 roku dokonano ponad 47 tys. wyłudzeń na skradzioną tożsamość o łącznej wartości 3 mld zł. Średnia suma o jaką wnioskowali oszuści to 65 tys. zł. Według platformy proceder ten w 2020 roku będzie rósł w siłę. Dlatego jednym ze sposobów ochrony jest zabezpieczenie swojego PESEL-u. Czym jest ChronPESEL.pl? Jak działa i czy oferuje bezpłatne usługi? Dziś nieco dokładniej o samym zastrzeganiu dokumentów tożsamości.

ChrońPESEL.pl – czym jest?

Dane każdego obywatela są niemalże wszędzie – w urzędach, bibliotekach, na fakturach i rachunkach czy w aptekach. Dlatego wszyscy bez wyjątku jesteśmy narażeni na wyłudzenia i oszustwa, które są plagą dzisiejszych czasów. Tymczasem, od niedawna na polskim rynku dostępna jest nowoczesna platforma ChronPESEL.pl, której zadaniem jest ochrona przed wyłudzeniami na czyjąś tożsamość: kredytów/pożyczek, zakupów ratalnych oraz wszelkich umów, np. abonamentów telefonicznych.

Strona “Chroń PESEL” monitoruje w czasie rzeczywistym potencjalne próby kradzieży – i jeśli faktycznie do nich dojdzie, stara się niwelować jej konsekwencje.

Co dokładnie oferuje usługa chronpesel.pl?

Powiadomienia o użyciu PESEL-u gdy ktoś obcy posłuży się Twoimi danymi i sprawdzi Cię w KRD. Może to oznaczać próbę wyłudzenia zobowiązania na Twoje konto. Dlatego dzięki usłudze zyskujesz:

 • alerty przez całą dobę o wykorzystaniu poufnych danych,
 • instruktaż postępowania na wypadek wyłudzenia,
 • informację, gdzie próbowano posłużyć się Twoimi danymi.

Asystę prawną. ChronPESEL.pl krok po kroku pomaga w przypadku wyłudzenia. Dostarcza niezbędne wzory dokumentów pozwalające na pozytywne wyjaśnienie sprawy. Umożliwia również poradę ekspercką. Dzięki temu:

 • dowiesz się, jakie kroki podjąć w momencie kradzieży tożsamości,
 • szybko i sprawnie rozwiążesz swoją sprawę,
 • zminimalizujesz negatywne konsekwencje wyłudzenia.

Powiadomienia i szansa na szybką pomoc przed skutkami działań złodziei to nie jedyne atuty platformy.

Inne usługi ChronPESEL.pl

Platforma internetowa ChronPESEL.pl powstała w 2016 roku z inicjatywy grupy polskich firm – Kaczmarski Group. Swoje działanie opiera na danych pochodzących z innej marki funkcjonującej pod ich szyldem – Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Korzystają z niego, m.in. banki oraz firmy pożyczkowe sprawdzające potencjalnych klientów przed ewentualnym oszustwem. Do grona marek Kaczmarski Group zaliczyć można również Rzetelną Firmę1, czyli największy w Polsce program oceniający wiarygodność firm oraz przyznający im certyfikaty wierzytelności.

ChronPESEL.pl gwarantuje szybki dostęp do Krajowego Rejestru Długów. Źródło: chronpesel.pl

Baza Chroń PESEL jest kwintesencją powyższych instytucji. Jakiś czas temu przeszła także sporą metamorfozę. Informuje już nie tylko o próbach wyłudzania pieniędzy, ale udostępnia też inne dodatkowe rozwiązania. W tym zwrot kosztów usług prawnych, np. w ramach, których klient otrzyma zwrot pieniędzy za skorzystanie z pomocy prawnej.Mogą to być koszty wynagrodzenia prawnika. Co w takim przypadku zyskuje pokrzywdzony?

 • Wsparcie profesjonalnego pełnomocnika procesowego,
 • Szansę na szybkie rozwiązanie sprawy,
 • Pomoc finansową w udowodnieniu swojej niewinności.

Ponadto ChronPESELpl oferuje:

 • powiadomienia o założeniu firmy na Twoje dane. W ramach usługi dowiesz się, czy Twoje dane pojawią się w CEIDG oraz KRS,
 • zwrot kosztów za wydanie dokumentów np. paszportu, prawa jazdy, karty miejskiej, karty płatniczej (debetowej i kredytowej), dowodu rejestracyjnego czy zrobienia zdjęć koniecznych do nowych dokumentów,
 • komunikaty o zmianie wiarygodności pracodawcy. Bieżące informacje na temat danej firmy, np. czy jest wypłacalna,
 • sprawdzanie wiarygodności biur podróży, sklepów internetowych, deweloperów, itp.,
 • kontrolowanie, kto w ciągu 12 miesięcy wykorzystał Twój PESEL,
 • przeglądanie, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Dłużników,
 • możliwość dopisania dłużnika do bazy KRD.

Jak działa usługa Chroń PESEL?

ChronPESEL.pl korzystając z najnowszych rozwiązań technologicznych nieustannie monitoruje PESEL-e klientów, dzięki czemu błyskawicznie reaguje na wszelkie próby wyłudzeń. Dlatego jeśli do nich dojdzie, to system automatycznie wysyła do zainteresowanego alerty w formie SMS oraz e-maila.

Usługa posiada czynny całą dobę numer awaryjny, na który można zgłaszać wszelkie próby wyłudzenia. Pod numerem: 71 785 03 95 na poszkodowanego czeka doradca prawny wyspecjalizowany w dziedzinie tematyki oszustw internetowych. Dostępna jest także dodatkowa infolinia, pod numerem telefonu: 71 773 78 00. Czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18. W pozostałych kwestiach do dyspozycji konsumentów jest adres mailowy: konsument@chronpesel.pl. Nie ma żadnych przerw w działaniu systemu powiadomień. Jest on aktywny zarówno w święta, dni wolne od pracy, a także w weekendy.

Baza ChronPESEL.pl to instytucja, która posiada dostęp do banków, firm pożyczkowych, ale również usługodawców z różnych dziedzin, np. energetycznej, ubezpieczeniowej czy administracji publicznej. Źródło: chronpesel.pl

Kto może skorzystać z platformy ChronPESEL.pl?

Każda osoba, która wejdzie na stronę chronpesel.pl i założy konto może korzystać z ochrony. Aby tego dokonać należy mieć skończone 18 lat, poprawnie wpisać swoje dane osobowe, a także wyrazić zgodę na ich przetwarzanie oraz zatwierdzić regulamin. Pewnie wiele osób zastanawia się, czy usługa “Chroń PESEL” jest za darmo. ChronPESEL jest bezpłatne przez pierwszy miesiąc. Potem jest to opcja płatna w wysokości 12,42 zł za miesiąc. Ponadto, klienci mają do wyboru:

1.pakiet SILVER – 98 zł/rok, 24,90 zł/miesiąc

2. pakiet GOLD – 149 zł/rok, 39,90 zł/miesiąc

3. PLATINUM – 360 zł/rok

Oto, jaki zakres usług proponuje każdy z pakietów.

Zakres dostępnych pakietów na chronpesel.pl. Źródło: chronpesel.pl

Przy okazji warto wspomnieć o warunkach umownych. Wszystkie pakiety zawierane są na czas nieokreślony z miesięcznym wypowiedzeniem umowy. Płatność kartą kredytową pobierana jest co miesiąc dla wybranego pakietu miesięcznego Silver lub Gold. Z kolei pakiety roczne podpisywane są na 12 miesięcy. Płatność pobierana jest w pełnej kwocie za cały rok, w zależności od rodzaju pakietu. Co ważne, w przypadku rezygnacji przed upływem 12 miesięcy, umowa przekształca się na umowę na czas nieokreślony z miesięcznym wypowiedzeniem.

Jak aktywować usługę ChronPESEL.pl?

Włączenie usługi można dokonać na dwa sposoby: stacjonarnie w placówce oraz przez internet.

 • aktywacja w punkcie Poczty Polskiej,
 • aktywacja bez wychodzenia z domu, całkowicie online. Wystarczy zajrzeć na stronę chronpesel.pl2, poprawnie wpisać swoje dane osobowe, e-mail oraz numer telefonu, na który dostarczane będą komunikaty o potencjalnych wyłudzeniach.

Każda pełnoletnia osoba ma możliwość rejestracji w serwisie. Źródło: chronpesel.pl.

Chroń PESEL – dobra alternatywa dla Alertów BIK

Nie da się ukryć, że usługa stworzona przez Kaczmarski Group jest bliźniaczo podobna do Alertów BIK proponowanych przez Biuro informacji Kredytowej. Przypomnijmy, że Alerty BIK informują klienta o każdym zapytaniu na jego temat w bazach BIK oraz KRD. W podobny sposób działa platforma ChronPESEL, która powiadamia o każdym przypadku złożenia zapytania w bazach informacji gospodarczej.

Usługa ChronPESEL monitoruje zapytania w 328 instytucjach bankowych: komercyjnych i spółdzielczych w całej Polsce, 150 firmach pożyczkowych, a także 15 firmach z obszaru telekomunikacji. Dzięki temu mogą zabezpieczają przed wyłudzeniem chwilówki czy podpisaniem umowy bez naszej zgody.

Chroń PESEL w każdej sytuacji!

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest stracić kontrolę nad swoimi danymi. Nie musi się to wcale wiązać ze zgubieniem dowodu osobistego. W wielu formularzach online udostępniamy swoje informacje osobowe, a kopie dowodu tożsamości zostawiamy u usługodawców. Dlatego czyjaś tożsamość w bardzo łatwy sposób może zostać skradziona.

Oprócz rejestracji w systemie ChronPESEL.pl warto na co dzień zachować podstawowe środki ostrożności.

Według najnowszego raportu NIK i opinii specjalistów aż ¾ skontrolowanych instytucji publicznych w Polsce nie radzi sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa przetwarzania poufnych danych. Według raportu, w dziewięciu urzędach nieodpowiednio przechowywano kopie danych, w trzech ich nie testowano, a w aż czterech w ogóle nie tworzono kopii zapasowych. Ponadto wielu urzędników posiada uprawnienia administratora, które zapewniają im wgląd do wrażliwych informacji konsumentów3. Zatem, zapewnienie bezpieczeństwa jest najważniejszym priorytetem stojącym przed każdą osobą.

Warto mieć wpływ na bezpieczeństwo danych osobowych. Chroń PESEL wskazało kilka najważniejszych elementów. Źródło: Twitter @Chronpesel.

Źródła:

1. https://rzetelnafirma.pl/

2. https://konto.chronpesel.pl/AccountOfferModifier/RegisterPromoCode/

3. https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/zeby-elektronicznie-znaczylo-bezpiecznie.html

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.7/5 - (25 votes)
Komentarze (4)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • K
  K

  Kk

  04.08.2020, 11:18

  Wyróżniający się komentarz

  Nawet na sprawdzenie czy jestem w krajowym rejestrze długu musze płacić jakieś nieporozumienie

  • S
   S

   Sebek

   18.11.2020, 09:41

   Wyróżniający się komentarz

   @Kk Wydaje mi się że jest to jednak niewielka cena za to by móc spać spokojnie.

  • k
   k

   klara

   09.12.2020, 14:43

   Wyróżniający się komentarz

   dokładnie, kilkanaście zł miesięcznie to nie jakiś majątek, a może nam oszczędzić masę nerwów i stresów..

 • P
  P

  Przemysław

  02.12.2020, 16:59

  Wyróżniający się komentarz

  Bardzo dziękuje pani Monice.Profesjonalne podejście do klienta szefowie powinni być dumni z takiego pracownika. Krok po kroku poprowadziła mnie jak założyć konto. Również pamiętała o mnie i powiadomiła ze konto jest aktywne wytłumaczyła jak zrobić raporty.Jeszcze raz dziękuje pani Moniko pozdrawiam Przemysław Szydło :)

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie