Chroń swój PESEL – jak działa? Opinie.

Chroń swój PESEL – jak działa? Opinie.

Opinie specjalistów ChronPESEL.pl wskazują, że tylko w samym 2017 roku dokonano ponad 47 tys. wyłudzeń na skradzioną tożsamość o łącznej wartości 3 mld zł. Średnia suma o jaką wnioskowali oszuści to 65 tys. zł. Według platformy proceder ten w 2020 roku będzie rósł w siłę. Dlatego jednym ze sposobów ochrony jest zabezpieczenie swojego PESEL-u. Czym jest ChronPESEL.pl? Jak działa i czy oferuje bezpłatne usługi? Dziś nieco dokładniej o samym zastrzeganiu dokumentów tożsamości.

ChrońPESEL.pl – czym jest?

Dane każdego obywatela są niemalże wszędzie – w urzędach, bibliotekach, na fakturach i rachunkach czy w aptekach. Dlatego wszyscy bez wyjątku jesteśmy narażeni na wyłudzenia i oszustwa, które są plagą dzisiejszych czasów. Tymczasem, od niedawna na polskim rynku dostępna jest nowoczesna platforma ChronPESEL.pl, której zadaniem jest ochrona przed wyłudzeniami na czyjąś tożsamość: kredytów/pożyczek, zakupów ratalnych oraz wszelkich umów, np. abonamentów telefonicznych.

Strona “Chroń PESEL” monitoruje w czasie rzeczywistym potencjalne próby kradzieży – i jeśli faktycznie do nich dojdzie, stara się niwelować jej konsekwencje.

Co dokładnie oferuje usługa chronpesel.pl?

Powiadomienia o użyciu PESEL-u gdy ktoś obcy posłuży się Twoimi danymi i sprawdzi Cię w KRD. Może to oznaczać próbę wyłudzenia zobowiązania na Twoje konto. Dlatego dzięki usłudze zyskujesz:

 • alerty przez całą dobę o wykorzystaniu poufnych danych,
 • instruktaż postępowania na wypadek wyłudzenia,
 • informację, gdzie próbowano posłużyć się Twoimi danymi.

Asystę prawną. ChronPESEL.pl krok po kroku pomaga w przypadku wyłudzenia. Dostarcza niezbędne wzory dokumentów pozwalające na pozytywne wyjaśnienie sprawy. Umożliwia również poradę ekspercką. Dzięki temu:

 • dowiesz się, jakie kroki podjąć w momencie kradzieży tożsamości,
 • szybko i sprawnie rozwiążesz swoją sprawę,
 • zminimalizujesz negatywne konsekwencje wyłudzenia.

Powiadomienia i szansa na szybką pomoc przed skutkami działań złodziei to nie jedyne atuty platformy.

Inne usługi ChronPESEL.pl

Platforma internetowa ChronPESEL.pl powstała w 2016 roku z inicjatywy grupy polskich firm – Kaczmarski Group. Swoje działanie opiera na danych pochodzących z innej marki funkcjonującej pod ich szyldem – Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Korzystają z niego, m.in. banki oraz firmy pożyczkowe sprawdzające potencjalnych klientów przed ewentualnym oszustwem. Do grona marek Kaczmarski Group zaliczyć można również Rzetelną Firmę1, czyli największy w Polsce program oceniający wiarygodność firm oraz przyznający im certyfikaty wierzytelności.

ChronPESEL.pl gwarantuje szybki dostęp do Krajowego Rejestru Długów. Źródło: chronpesel.pl

Baza Chroń PESEL jest kwintesencją powyższych instytucji. Jakiś czas temu przeszła także sporą metamorfozę. Informuje już nie tylko o próbach wyłudzania pieniędzy, ale udostępnia też inne dodatkowe rozwiązania. W tym zwrot kosztów usług prawnych, np. w ramach, których klient otrzyma zwrot pieniędzy za skorzystanie z pomocy prawnej.Mogą to być koszty wynagrodzenia prawnika. Co w takim przypadku zyskuje pokrzywdzony?

 • Wsparcie profesjonalnego pełnomocnika procesowego,
 • Szansę na szybkie rozwiązanie sprawy,
 • Pomoc finansową w udowodnieniu swojej niewinności.

Ponadto ChronPESELpl oferuje:

 • powiadomienia o założeniu firmy na Twoje dane. W ramach usługi dowiesz się, czy Twoje dane pojawią się w CEIDG oraz KRS,
 • zwrot kosztów za wydanie dokumentów np. paszportu, prawa jazdy, karty miejskiej, karty płatniczej (debetowej i kredytowej), dowodu rejestracyjnego czy zrobienia zdjęć koniecznych do nowych dokumentów,
 • komunikaty o zmianie wiarygodności pracodawcy. Bieżące informacje na temat danej firmy, np. czy jest wypłacalna,
 • sprawdzanie wiarygodności biur podróży, sklepów internetowych, deweloperów, itp.,
 • kontrolowanie, kto w ciągu 12 miesięcy wykorzystał Twój PESEL,
 • przeglądanie, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Dłużników,
 • możliwość dopisania dłużnika do bazy KRD.

Jak działa usługa Chroń PESEL?

ChronPESEL.pl korzystając z najnowszych rozwiązań technologicznych nieustannie monitoruje PESEL-e klientów, dzięki czemu błyskawicznie reaguje na wszelkie próby wyłudzeń. Dlatego jeśli do nich dojdzie, to system automatycznie wysyła do zainteresowanego alerty w formie SMS oraz e-maila.

Usługa posiada czynny całą dobę numer awaryjny, na który można zgłaszać wszelkie próby wyłudzenia. Pod numerem: 71 785 03 95 na poszkodowanego czeka doradca prawny wyspecjalizowany w dziedzinie tematyki oszustw internetowych. Dostępna jest także dodatkowa infolinia, pod numerem telefonu: 71 773 78 00. Czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18. W pozostałych kwestiach do dyspozycji konsumentów jest adres mailowy: konsument@chronpesel.pl. Nie ma żadnych przerw w działaniu systemu powiadomień. Jest on aktywny zarówno w święta, dni wolne od pracy, a także w weekendy.

Baza ChronPESEL.pl to instytucja, która posiada dostęp do banków, firm pożyczkowych, ale również usługodawców z różnych dziedzin, np. energetycznej, ubezpieczeniowej czy administracji publicznej. Źródło: chronpesel.pl

Kto może skorzystać z platformy ChronPESEL.pl?

Każda osoba, która wejdzie na stronę chronpesel.pl i założy konto może korzystać z ochrony. Aby tego dokonać należy mieć skończone 18 lat, poprawnie wpisać swoje dane osobowe, a także wyrazić zgodę na ich przetwarzanie oraz zatwierdzić regulamin. Pewnie wiele osób zastanawia się, czy usługa “Chroń PESEL” jest za darmo. ChronPESEL jest bezpłatne przez pierwszy miesiąc. Potem jest to opcja płatna w wysokości 12,42 zł za miesiąc. Ponadto, klienci mają do wyboru:

1.pakiet SILVER – 98 zł/rok, 24,90 zł/miesiąc

2. pakiet GOLD – 149 zł/rok, 39,90 zł/miesiąc

3. PLATINUM – 360 zł/rok

Oto, jaki zakres usług proponuje każdy z pakietów.

Zakres dostępnych pakietów na chronpesel.pl. Źródło: chronpesel.pl

Przy okazji warto wspomnieć o warunkach umownych. Wszystkie pakiety zawierane są na czas nieokreślony z miesięcznym wypowiedzeniem umowy. Płatność kartą kredytową pobierana jest co miesiąc dla wybranego pakietu miesięcznego Silver lub Gold. Z kolei pakiety roczne podpisywane są na 12 miesięcy. Płatność pobierana jest w pełnej kwocie za cały rok, w zależności od rodzaju pakietu. Co ważne, w przypadku rezygnacji przed upływem 12 miesięcy, umowa przekształca się na umowę na czas nieokreślony z miesięcznym wypowiedzeniem.

Jak aktywować usługę ChronPESEL.pl?

Włączenie usługi można dokonać na dwa sposoby: stacjonarnie w placówce oraz przez internet.

 • aktywacja w punkcie Poczty Polskiej,
 • aktywacja bez wychodzenia z domu, całkowicie online. Wystarczy zajrzeć na stronę chronpesel.pl2, poprawnie wpisać swoje dane osobowe, e-mail oraz numer telefonu, na który dostarczane będą komunikaty o potencjalnych wyłudzeniach.

Każda pełnoletnia osoba ma możliwość rejestracji w serwisie. Źródło: chronpesel.pl.

Chroń PESEL – dobra alternatywa dla Alertów BIK

Nie da się ukryć, że usługa stworzona przez Kaczmarski Group jest bliźniaczo podobna do Alertów BIK proponowanych przez Biuro informacji Kredytowej. Przypomnijmy, że Alerty BIK informują klienta o każdym zapytaniu na jego temat w bazach BIK oraz KRD. W podobny sposób działa platforma ChronPESEL, która powiadamia o każdym przypadku złożenia zapytania w bazach informacji gospodarczej.

Usługa ChronPESEL monitoruje zapytania w 328 instytucjach bankowych: komercyjnych i spółdzielczych w całej Polsce, 150 firmach pożyczkowych, a także 15 firmach z obszaru telekomunikacji. Dzięki temu mogą zabezpieczają przed wyłudzeniem chwilówki czy podpisaniem umowy bez naszej zgody.

Chroń PESEL w każdej sytuacji!

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest stracić kontrolę nad swoimi danymi. Nie musi się to wcale wiązać ze zgubieniem dowodu osobistego. W wielu formularzach online udostępniamy swoje informacje osobowe, a kopie dowodu tożsamości zostawiamy u usługodawców. Dlatego czyjaś tożsamość w bardzo łatwy sposób może zostać skradziona.

Oprócz rejestracji w systemie ChronPESEL.pl warto na co dzień zachować podstawowe środki ostrożności.

Według najnowszego raportu NIK i opinii specjalistów aż ¾ skontrolowanych instytucji publicznych w Polsce nie radzi sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa przetwarzania poufnych danych. Według raportu, w dziewięciu urzędach nieodpowiednio przechowywano kopie danych, w trzech ich nie testowano, a w aż czterech w ogóle nie tworzono kopii zapasowych. Ponadto wielu urzędników posiada uprawnienia administratora, które zapewniają im wgląd do wrażliwych informacji konsumentów3. Zatem, zapewnienie bezpieczeństwa jest najważniejszym priorytetem stojącym przed każdą osobą.

Warto mieć wpływ na bezpieczeństwo danych osobowych. Chroń PESEL wskazało kilka najważniejszych elementów. Źródło: Twitter @Chronpesel.

Źródła:

1. https://rzetelnafirma.pl/

2. https://konto.chronpesel.pl/AccountOfferModifier/RegisterPromoCode/

3. https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/zeby-elektronicznie-znaczylo-bezpiecznie.html

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły
Bank BPS
07.04.2020
Bank BPS – opinie i recenzja
Świat bankowości może z pozoru sprawiać wrażenie, że oparty jest na stosunkowo prostych założeniach i instytucjach, które nie różnią między sobą. Nie brakuje jednak banków, które działają w zupełnie inny sposób niż najpopularniejsi i najwięksi giganci. Jednym z nich jest Bank BPS, będący spółdzielczą instytucją zrzeszającą kilkaset placówek. Przyglądamy się dzisiaj bliżej jego ofercie. Największe […]
07.04.2020
Bank Pocztowy – opinie i recenzja
Z pozoru większość instytucji tworzących sektor bankowych świadczy praktycznie takie same usługi. Kredyty, konta osobiste czy lokaty, o które wnioskować można przez internet lub stacjonarnie. To, co czyni je konkurencyjnymi, to odpowiednie dobieranie parametrów jak np. prowizje czy koszty prowadzenia konta. Istnieją jednak i takie banki, które z tego schematu się wyłamują, prowadząc działalność w […]
Kredyt gotówkowy paribas
07.04.2020
BNP Paribas – Kredyt gotówkowy do 200 000 zł – opinie i recenzja
Kredyt gotówkowy to sztandarowy produkt finansowy każdego z liczących się na rynku banków. Poszczególne oferty kuszą nas niskim RRSO czy prowizją, niewielkimi odsetkami i bardzo długim okresem spłaty. Sprawdźmy dzisiaj, jak prezentuje się oferta przygotowana przez BNP Paribas – czy ich kredyt gotówkowy do 200 00 złotych to finansowanie, na które warto się skusić? Kredyt […]
Bank Credit Agricole
07.04.2020
Bank Credit Agricole – opinie i recenzja
Rynek bankowy tworzą instytucje, które mają ambicję zabiegania o wyselekcjonowane i ściśle określone grupy klientów. Są jednak i tacy, którzy preferują budowanie pozycji dużego banku ze zróżnicowanymi usługami, które są gotowe sprostać oczekiwaniom szerokiego grona konsumentów. Do tego zalicza się Bank Credit Agricole, proponujący nowoczesne usługi bankowe zarówno dla klientów indywidualnych, jak i prowadzących małe oraz średnie […]
Santander Bank
07.04.2020
Santander Bank Polska – opinie i recenzja
Bankowość to dziedzina, która podlega nieustannym przemianom – zarówno lokalnie, jak i globalnie. Niektóre zmiany pozostają niezauważone przez konsumentów, inne mają na nich bezpośredni wpływ. Dobrym przykładem jest Santander Bank Polska, który dużo namieszał na polskim rynku bankowym w ostatnich latach. Czym wyróżnia się oferta tego dużego gracza i jakie ciekawe usługi proponuje on dla […]
07.04.2020
Pożyczka internetowa 0% Prowizji w Alior Banku – opinie i recenzja
Awaria sprzętu domowego, chęć kupna nowego samochodu czy chwilowe problemy finansowe, które wydarzyły się w niespodziewanym momencie, mogą skłonić do sięgnięcia po szybki kredyt gotówkowy online. Pożyczka Internetowa 0% Prowizji w Alior Banku to kolejna oferta, która dostępna jest w naszym rankingu. Jak prezentują się odsetki, opłaty oraz dodatkowe koszty? Sprawdźmy najważniejsze parametry produktu. Pożyczka […]