Co to jest kryptowaluta i czy jest bezpieczna? Poradnik dla początkujących

Czy inwestycje na giełdzie kryptowalut są bezpieczne? Waluty cyfrowe w ostatnich latach przyciągnęły wielu inwestorów — również z Polski. Na kupno kryptowaluty decyduje się coraz więcej osób. Sprawdźmy więc, czy na pewno jest to opcja dostępna dla każdego i w jaki sposób możemy kupić swoje pierwsze waluty wirtualne.

Kryptowaluty - co to jest i czy są bezpieczne?

Wizja inwestycji lub realizowania transakcji bitcoinami czy innymi kryptowalutami kusi wielu fanów nowych technologii. Raport „Polak Inwestor 2022″ wskazuje, że waluta wirtualna spoczywa w portfelach inwestycyjnych już 39% inwestorów z Polski. Dzięki temu Bitcoin i inne coiny stały się 4. wyborem Polaków po akcjach GPW, nieruchomościach oraz kruszcach 1. Mimo tak wysokich wskaźników i tak wypadamy blado na tle Amerykanów. Bank of America opublikował badania, które wykazały, że wśród 1000 respondentów z USA aż 90% zadeklarowało chęć zakupu wirtualnych monet w ciągu najbliższych 6 miesięcy 2.


Najlepsze giełdy kryptowalut:

Opłaty i prowizje
0,1%
? Przy używaniu BNB do opłacania prowizji za transakcje, prowizja Maker i Taker wyniesie tylko 0,0750%.

64 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opłaty i prowizje
0,1% - 0,43%
? 0,1% – dla transakcji krypto-krypto (np. XRP/BTC) 0,43% – dla transakcji krypto-fiat

56 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

W związku z tym sprawdźmy więc, czy na giełdach kryptowalutowych jest bezpiecznie, czym jest technologia blockchain i gdzie kupić kryptowaluty.

kryptowaluty - inwestowanie

Polecamy tekst –> W co inwestować?

Kryptowaluta — co to jest?

Kryptowaluta to szczególny typ rozproszonego systemu księgowego. W jego ramach przechowywane są informacje o stanie posiadania, podawane w umownych jednostkach. To, ile mamy danej „jednostki”, związane jest z węzłami tworzącymi cały system, czyli tzw. portfelami. W nich możemy przechowywać swoje wirtualne monety. Dostępu do nich nie ma nikt niepożądany, co gwarantuje nam klucz prywatny.

Obrót kryptowalutami przypomina ten zwykłymi pieniędzmi, ponieważ są one specyficzną odmianą wirtualnej waluty. Możliwe jest przy ich użyciu dokonywanie błyskawicznych zakupów czy sprzedaży produktów i usług. Nie mają natomiast fizycznej formy. Większość krajów nie uznaje ich za oficjalną walutę, choć jest kilka, np. Republika Środkowoafrykańska, które najpopularniejszego Bitcoina uznały za oficjalnie obowiązującą walutę 3.

Obecnie kupno Bitcoina czy innej kryptowaluty to głównie inwestycja. Stosunkowo rzadko wirtualne monety używane są do rozliczania transakcji, pożyczania pieniędzy czy innych, aktywnych ruchów finansowych. Wiele osób kupuje je za to z nadzieją, że za pewien czas będą warte o wiele więcej i uda się je sprzedać z zyskiem.

Inwestowanie w kryptowaluty — jak działa rynek kryptowalut?

Giełdy kryptowalut działają na zasadach zbliżonych do tych tradycyjnych. Możemy na nich kupić zasoby za określoną kwotę, a gdy przyjdzie na to czas, sprzedać ją — z zyskiem lub stratą. Najczęściej w waluty cyfrowe inwestuje się długoterminowo, licząc na wzrost ich wartości w perspektywie wielu miesięcy czy nawet lat. Zdarzają się jednak osoby, które grają „krótko”. Oznacza to, że błyskawicznie kupują i sprzedają, odnotowując stosunkowo niewielkie zyski. Ich zarobek opiera się jednak na tym, że wykonują wiele transakcji, w krótkim czasie, pomnażając małe kwoty.

Tak jak na zwykłych giełdach, sposobów na inwestowanie jest wiele. Kryptowaluty obarczone są jednak szczególnie wysokim ryzykiem w porównaniu do tradycyjnych aktywów. Wynika to z faktu, że są one podatne na wiele czynników zewnętrznych. Wystarczy tylko, że znaną kryptowalutą zapłaci ktoś sławny, a już jej akcje rosną. Podobnie dzieje się, gdy pochwali ją celebryta czy zaakceptuje jako środek płatniczy jakiś kraj. Niestety działa to też w drugą stronę. Na rynku kryptowalut dochodzi do zapaści, gdy zostaną skrytykowane, odwróci się od nich znana osobistość albo zablokuje je dane państwo.

Wielu z tych sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Zainwestowane środki łatwo przez to możemy stracić, szczególnie gdy spanikujemy. Właśnie dlatego ryzyko jest tutaj bardzo wysokie. Inwestowanie w kryptowaluty wymaga od nas cierpliwości oraz umiejętności wyciągania trafnych wniosków, często ze szczątkowych informacji.

Rodzaje kryptowalut

Najstarszą i najbardziej znaną kryptowalutą jest Bitcoin. Pojawił się w 2009 roku i do tej pory nie wiadomo, kto go stworzył. Wprowadziła go osoba (lub grupa) znana jako Satoshi Nakamoto. W swojej historii miał mocne i słabsze momenty, a najwyższa odnotowana cena za jednego Bitcoina wynosiła w przeliczeniu na złotówki 283 750,46 zł.

Niedługo po Bitcoinie powstało wiele alternatywnych monet. Wiele z nich miało swoje chwile triumfu i zniknęło całkowicie, kosztuje obecnie grosze lub nadal utrzymuje dobrą cenę. W tej ostatniej kategorii wymienić można np. jedną z najstarszych kryptowalut, Ethereum. Ona, wraz z innymi pieniędzmi cyfrowymi, określana jest mianem altcoina. To pojęcie używane w odniesieniu do wszystkich kryptowalut „alternatywnych” dla Bitcoina.

Dodatkowo na rynku dostępne są też tzw. stablecoiny, których waluta jest zbliżona do wartości walut fiduracyjnych. Oferują one najmniejszą zmienność cenową, bo odpowiadają rzeczywistym walutom (np. Tether zabezpieczony przez USD). Najczęściej są one wykorzystywane do kupowania innych wirtualnych monet.

Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty?

Rozpoczęcie inwestycji w kryptowaluty nie wymaga od nas przeznaczania na to określonej kwoty. Oznacza to, że możemy kupić dowolne coiny zarówno za 1 zł, jak i za 1000 zł. Wszystko zależy od nas, naszej strategii inwestycyjnej, możliwości finansowych oraz gotowości na ryzyko. Musimy pamiętać o tym, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty wszystkich środków, które przeznaczyliśmy na zakup kryptowalut.

Czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens?

Znane jest przysłowie, „kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”. Choć brzmi banalnie, sprawdza się w przypadku inwestycji. Inwestując niewielkie kwoty, raczej nie możemy liczyć na potężne zyski. Z drugiej strony jednak, wydanie większej kwoty to też ryzyko boleśniejszej straty. Wydawanie drobniaków nie jest drogą to potężnego zarobku, ale ma inną zaletę. Pozwala na obserwację giełdy kryptowalut, jej zmienności i śledzenie czynników wpływających na kursy. To z kolei dobre przygotowanie do ewentualnego, poważnego inwestowania w przyszłości.

Rynek kryptowalut jest zmienny i podatny na spekulacje. Musimy więc dokładnie rozważyć, jak dużo jesteśmy w stanie stracić, by nasze codzienne życie na tym nie ucierpiało.

Jeśli mamy awersję do ryzyka, to warto zastanowić się nad przyjęciem strategii długoterminowej. Odkładając nawet niewielkie kwoty – ale regularnie przez wiele lat – jesteśmy w stanie zgromadzić pokaźny kapitał. Objawia się tutaj fenomen procentu składanego. Początkujących inwestorów może zainteresować bezpieczna lokata w banku.

Jak kupić kryptowalutę? Krok po kroku

Kupno kryptowaluty nie jest skomplikowane. Zarówno Bitcoina, jak i inne kryptowaluty, nabyć może każda osoba, choć może być to nieco problematyczne, jeśli nie jesteśmy pełnoletni.

Najłatwiej kupić kryptowaluty na giełdzie. Aby to zrobić, musimy tylko:

 1. utworzyć własne konto na giełdzie (konieczne jest przejście weryfikacji tożsamości);
 2. wybrać, która waluta wirtualna nas interesuje i za jaką kwotę chcemy dokonać zakupu;
 3. opłacić transakcję.

Wirtualne pieniądze trafią na nasz portfel udostępniany przez giełdę. Możemy je tam trzymać (co nie jest zbyt bezpieczne, szczególnie w przypadku większych sum) lub przelać je na swój bezpieczniejszy portfel inwestycyjny, który nie jest cały czas online.

Posiadanie kryptowalut przez niepełnoletnich nie jest zabronione. Większość giełd natomiast nie zezwala osobom poniżej 18. roku życia handlować tokenami. Jeśli znaleźliśmy się w takiej sytuacji, to mamy trzy opcje na zdobycie coinów, które pozwalają na pominięcie giełdy kryptowalut:

 1. zakup kryptowaluty w bitomacie (maszyna przypominająca bankomat, ale z Bitcoinami);
 2. skorzystanie z serwisów pośredniczących w handlu coinami w modelu P2P (jeden użytkownik sprzedaje kryptowaluty, a inny je kupuje);
 3. wykorzystanie kantoru kryptowalut, bez opcji giełdowej (działa podobnie jak zwykły kantor walutowy, ale handluje coinami).

Gdzie inwestować w kryptowaluty?

Gdzie kupować kryptowaluty? Jak wspomnieliśmy wyżej, najłatwiej robi się to na giełdach kryptowalut. Dostępnych jest wiele takich stron działających w języku polskim. Zwykle korzystanie z nich jest bezpłatne, choć sama transakcja może być objęta dodatkowymi kosztami. Wybierając giełdę, zwracajmy przede wszystkim uwagę na:

 • prowizję od zakupu i sprzedaży coinów;
 • prowizję od wypłat na zewnętrzne portfele;
 • listę walut, którymi można płacić za kryptowaluty;
 • prowizję za przewalutowania;
 • dostępność aplikacji mobilnej;
 • zabezpieczenia i ochronę zasobów użytkowników i ich portfeli;
 • liczbę dostępnych kryptowalut.

Gdzie inwestować w kryptowaluty? Być może odpowiednim wyborem będzie jeden z poniższych brokerów, oferujący kontrakty CFD na kryptowaluty. Polecamy też zajrzeć w pełny ranking kont maklerskich, który udostępnia oferty różnych domów maklerskich i platform inwestycyjnych.

Opinie:
4,4/5
Prowadzenie konta
0€ lub 10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie

632 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,2/5
Prowadzenie konta
0 zł

367 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Prowadzenie konta
0 zł
? darmowe w przypadku aktywnego korzystania z konta, w innym przypadku naliczane są opłaty

17 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Giełdy kryptowalut dla początkujących i zaawansowanych użytkowników

Giełdy są doceniane ze względu na swoje zróżnicowanie. Na rynku znajdziemy zarówno serwisy oferujące zaawansowane narzędzia dla doświadczonych inwestorów, jak i takie przystosowane do potrzeb początkujących użytkowników. Nie brak nawet giełd posiadających dwie wersje systemowe, między którymi możemy się „przeklikiwać”. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie i będzie w stanie realizować transakcje, na których najbardziej mu zależy.

Jak i gdzie sprzedawać kryptowaluty?

Sprzedaż kryptowalut jest równie łatwa, jak ich zakup. Odbywa się to głównie za pośrednictwem giełd kryptowalutowych. W tym przypadku jednak szczególną uwagę musimy zwrócić na to, czy dany serwis oferuje sprzedaż takiego coina, jakim dysponujemy. Gdy już mamy pewność, to wystarczy tylko:

 1. wejść na giełdę kryptowalutową;
 2. przejść do zakładki związanej ze sprzedażą danych coinów;
 3. określić ilość, którą sprzedajemy;
 4. zaakceptować aktualną cenę giełdową lub stworzyć ofertę, podając własną stawkę.

W zależności od wybranej opcji, tradycyjne środki zostaną przelane na nasze konto lub będziemy czekali, aż inny użytkownik zainteresuje się naszą ofertą.

Dla kogo jest inwestowanie w kryptowaluty?

Temat kryptowalut jest dość kontrowersyjny. Inwestycje takie są ryzykowne i mogą wiązać się zarówno z wysokimi zyskami, jak i bolesnymi stratami. Kursy potrafią zmieniać się gruntownie w ciągu zaledwie kilku minut i nie zawsze inwestorowi wystarczy czasu, by odpowiednio zareagować.

Inwestycja w kryptowaluty przeznaczona jest raczej dla osób cierpliwych, które są w stanie zamrozić swoje środki na dłuższy czas — miesiące, a nawet lata. Jeśli obawiamy się każdego skoku cenowego i wskaźnika na minusie, to kupno coinów raczej nie jest dla nas. Z drugiej strony jest wiele wirtualnych monet, a część altcoinów jest tak tania, że łatwo wykorzystać je do nauki obsługi giełdy. Przydadzą się np. młodym inwestorom i fanom zaawansowanych technologii, którzy chcą poznać zasady działania technologii blockchain od środka.

Kryptowaluty a blockchain

Blockchain to tzw. łańcuch bloków, czyli technologia gromadzenia danych. Tworzony w jego ramach rejestr jest jawny dla wszystkich użytkowników. Dane szeregowane są w blokach, a każdy budowany jest na podstawie informacji z poprzedniego, dostarczając danych kolejnemu. W ten sposób powstają łańcuchy, których składników nie da się modyfikować ani usuwać. Wgląd do nich mają wszyscy inwestorzy.

Czy na rynku kryptowalut możliwy jest handel z dźwignią?

Dźwignia finansowa to bardzo ryzykowny instrument inwestycyjny, który jednak nie jest nielegalny. Na korzystanie z niego pozwala wiele giełd kryptowalutowych, dając użytkownikom potencjalną szansę na większe zyski. Musimy jednak pamiętać, że jest to pewna forma pożyczki, którą trzeba spłacić. Oznacza to, że mamy szansę zarówno więcej zarobić, jak i „przegrać” kwotę wyższą niż zainwestowaliśmy. Ten czarny scenariusz z kolei może sprowadzić na nas bardzo poważne kłopoty.

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut?

Choć kryptowaluty nie są oficjalną walutą w Polsce, powstające od nich przychody są opodatkowane. Wysokość daniny wynosi 19% i wymaga rozliczenia w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-38. Składamy go:

 • stacjonarnie w wersji papierowej lub;
 • w wersji elektronicznej.

Tak wypełniony dokument powinien trafić do urzędu skarbowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania.

Kryptowaluty — opinie

Kryptowaluty mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dla wielu osób są przykładem rozwoju społeczeństwa i realnego wprowadzania w życie nowoczesnych technologii. Nie są zależne od żadnych banków i rządów krajowych. Dzięki temu stały się symbolem wolności i niezależności użytkowników internetu. Na ich korzyść przemawia też to, że umożliwiają wykonywanie płatności w każdym miejscu na świecie, bez potrzeby przewalutowania.

Osoby sceptycznie spoglądające na kryptowaluty zwracają uwagę przede wszystkim na wahania ich cen. Rzeczywiście wartości coinów są dość niestabilne i zmieniają się bardzo szybko. Dodatkowo są bardzo podatne na wpływy, co media regularnie zarzucają m.in. Elonowi Muskowi 4.

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów. Pod względem technicznym zdecydowanie tak. Zarówno portfele offline, jak i te oferowane przez giełdy, dysponują odpowiednimi zabezpieczeniami. Chronione są kluczami prywatnymi, a ich kradzieże zdarzają się sporadycznie.

O wiele bardziej problematyczna jest strona inwestycyjna. Kryptowaluty mogą być niebezpieczne, bo łatwiej jest stracić przez nie środki niż w przypadku tradycyjnych produktów giełdowych. Z drugiej strony — jeśli zdajemy sobie sprawę z ryzyka i inwestujemy świadomie, to o bezpieczeństwo możemy zadbać sami.

Przyszłość kryptowalut

Przyszłość kryptowalut jak na razie pozostaje tajemnicą. Sektor ten nieustannie się rozwija i wykorzystywany jest przez liczne branże. Trudno z tego powodu określić, jak zmieni się na przestrzeni lat, skoro do tej pory ewoluuje tak szybko.

Większość ekspertów dostrzega ogromny potencjał wirtualnych pieniędzy. Pojawiają się głosy, że mogą one zdominować wiele rynków, szczególnie tych związanych z działalnościami online. Nie brak nawet sugestii, że Bitcoin może osiągnąć cenę 100 tys. dolarów. Czy jednak rzeczywiście tak się stanie? Podobnie jak z inwestycją w coiny — aby poznać odpowiedź, musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać.

Kryptowaluty — czy warto?

Kryptowaluty są niestabilnymi i nieregulowanymi środkami. Sprawia to, że mogą przynieść inwestorowi zarówno ogromne zyski, jak i potężne straty. Zawsze więc „wkładajmy” w nie wyłącznie tyle pieniędzy, ile potencjalnie jesteśmy gotowi stracić. Oczywiście, by osiągnąć ogromne zyski, trzeba dużo inwestować. Zdaniem licznych ekspertów warto głównie ufać większym i sprawdzonym monetom, które są na rynku długi czas. Dają one potencjalnie większą szansę na sukces, niż inwestycja we wschodzące coiny. Scenariusza nagłego, gigantycznego wzrostu nieznanej monety oczywiście nigdy wykluczyć się nie da. Dochodzi do niego jednak wyjątkowo rzadko.

Źródła:

1. https://pl.beincrypto.com/polak-inwestor-2022-polskich-inwestorow-posiada-kryptowaluty/

2. https://cryps.pl/bank-of-america-90-ankietowanych-zainwestuje-w-kryptowaluty-w-2022-r/

3. https://www.polskieradio.pl/10/8387/Artykul/2950311,Bitcoin-w-kolejnym-kraju-oficjalna-waluta

4. https://www.benchmark.pl/aktualnosci/musk-kryptowaluty-dogecoin.html

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.7/5 - (8 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()