Pożyczka pod weksel – jak działa? Czy warto?

Pożyczka pod weksel - czym jest? Czy warto brać pożyczki na weksel?

Pożyczka pod weksel to zazwyczaj pożyczka prywatna, której zabezpieczeniem jest właśnie weksel, czyli dokument, w którym pożyczkobiorca zobowiązuje się do spłacenia zadłużenia wobec pożyczkodawcy.

Sektor pożyczek prywatnych, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na udzielaniu zobowiązań między osobą prywatną a stroną, która nie specjalizuje się w działalności pożyczkowej (może to być zarówno przedsiębiorca, jak i inna osoba prywatna). Pożyczki prywatne to wciąż popularna alternatywa dla klasycznych zobowiązań oferowanych przez firmy pożyczkowe i banki. Kluczową kwestią jest tutaj zdolność kredytowa, która wielu konsumentom nie pozwala ubiegać się gdzie indziej o potrzebny zastrzyk gotówki.


Pożyczki pod weksel – alternatywy:

Ostatnia aktualizacja: 28 Stycznia 2023
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 12 500 zł
Maks. pierwsza pożyczka
21 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy
15 minut
Czas wypłaty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PROMOCJA:

Super Promocja z RRSO od 31,31%

w 100% bezpieczny proces
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
3 000 - 60 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
23 - 70 lat
Wiek pożyczkobiorcy
30 minut
Czas wypłaty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
12 - 36 miesięcy
? 12, 18, 24, 36 rat
Okres spłaty
1 000 - 10 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
25 - 99 lat
Wiek pożyczkobiorcy
24 godziny
Czas wypłaty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Poszukując wiarygodnej strony do transakcji, warto pamiętać o zachowaniu ostrożności. Na wizerunek sektora pożyczek prywatnych niekorzystnie w ostatnich latach wpływały doniesienia o nieuczciwych praktykach wielu pożyczkodawców, którzy np. naliczali horrendalne koszty zobowiązań lub stosowali inne praktyki o znamionach oszustwa. Klienci stali się przez to ostrożniejsi, coraz częściej szukając informacji na temat dostępnych zabezpieczeń związanych z pożyczkami prywatnymi.

Co to jest pożyczka pod weksel?

Jednym z najbardziej wartościowych sposobów na zabezpieczenie pożyczki prywatnej jest weksel. Stanowi on alternatywę dla klasycznych umów cywilno-prawnych, które zazwyczaj traktowane są jako podstawa przy udzielaniu prywatnego zobowiązania. Weksel to papier wartościowy. W tej formie określa się często jego role: gwarancyjną, obiegową, płatniczą, kredytową oraz refinansową.

Ponadto, weksel stanowi swoiste zabezpieczenie na obu stron transakcji (trasata – spłacającego i remitenta – udzielającego pożyczki). Jest to dowód np. w przypadku problemów ze spłatą ze strony konsumenta. Ponadto, weksel jest przydatny także w kwestii udokumentowania dodatkowych kosztów zobowiązania. Warto sporządzić go w celu uniknięcia potencjalnych dowolnych komplikacji i niejasności.

Co musi znaleźć się na wekslu?

Rozważając możliwość zaciągnięcia pożyczki pod weksel, warto pamiętać o podstawowych informacjach, jakie muszą się na nim znaleźć. Pamiętanie o umieszczeniu niezbędnych informacji może wpływać na to, czy jest on w ogóle ważny.

 • Każdy weksel musi zawierać dane osobowe, datę i podpisy obu stron transakcji.
 • Trasat, czyli zaciągający zobowiązanie, musi wyraźnie zadeklarować się, że pożyczka będzie spłacana terminowo.
 • Nie można też zapomnieć o wpisaniu terminu i formy spłaty pożyczki.

Weksel – podstawa prawna

Choć sektor pożyczek prywatnych wielu uznaje za pozbawiony restrykcyjnych regulacji, to inaczej wygląda sprawa w kontekście stosowania weksla. Zasady udzielania i funkcjonowania tych papierów wartościowych reguluje bowiem tzw. prawo wekslowe.

W myśl zapisów z 28 kwietnia 1936 roku, weksel zaczyna funkcjonować w momencie, gdy osoba zobowiązująca się do spłaty pożyczki (trasat) potwierdza to przez podpis. Wówczas weksel staje się papierem wartościowym, który stanowi nie tylko dowód zawarcia określonej umowy między stronami, ale i staje się towarem. W trakcie trwania pożyczki weksel może zatem odsprzedać innemu wierzycielowi, który przejmie na siebie obowiązek dopilnowania spłaty zobowiązania przez pożyczkodawcę.

Reasumując, weksel odgrywa rolę zabezpieczenia nie tylko dla konsumenta, ale i głównie dla strony użyczającej pieniędzy w ramach pożyczki prywatnej.

Pożyczka pod weksel – korzyści

W pierwszej kolejności warto przytoczyć korzyści, jakie płyną z opisywanej formy transakcji pozabankowej.

Przede wszystkim, pożyczki pod weksel nie wiążą się z obowiązkiem weryfikacji historii kredytowej konsumenta. Teoretycznie, o pożyczkę pod weksel może ubiegać się także osoba zadłużona, z negatywną historią kredytową lub taka, która posiada już bieżące, zaciągnięte zobowiązania.

Pożyczka pod weksel oznacza też minimum formalności. Rzadko stosowaną praktyką jest bowiem zwracanie się z prośbą o okazanie zaświadczeń o dochodach i zatrudnieniu. Dokument tożsamości i deklaracja pożyczkodawcy na wekslu to często wszystko, co jest wymagane do sfinalizowania transakcji. Specjalnie dla czytelników Czerwonej Skarbonki przygotowaliśmy bezpłatny wzór weksla in blanco z deklaracją.

Ryzyko związane z wzięciem pożyczki pod weksel

W wyżej opisanej rubryce, w której wymieniono obowiązkowe informacje, jakie muszą znaleźć się na wekslu, dostrzec można brak jednej istotnego parametru. Jest to koszt pożyczki, który niestety – nie jest wymagany do podania na wekslu. Z tego względu należy dopilnować ze szczególną starannością, aby druga strona transakcji zawarła faktyczną kwotę pożyczki. Najlepiej, aby wpisano ją tuż przed sporządzeniem podpisów przez obie strony.

W przeciwnej sytuacji, może dojść do nadużycia – konsument na papierze będzie musiał spłacić więcej, niż wcześniej ustalił z nieuczciwym pożyczkodawcą. Prowadzić to może nie tylko do popadnięcia w kłopoty finansowe, ale i ściągnięcia na siebie widma działań windykacyjnych.

Komentarze (3)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • A
  A
  Aga
  24.05.2022, 00:11

  Poszukuje pilnie pozyczke na weksel

 • M
  M
  Marek Kruszka
  18.03.2022, 08:29

  2000 na weksel

 • G
  G
  Grazyna
  03.01.2022, 10:25

  Potrzebuję pilnie pożyczkę na weksel

Podobne artykuły