Co to jest saldo rachunku?

Niekiedy saldo a dostępne środki mogą się od siebie różnić. Dlaczego tak się dzieje? Dowiesz się tego z naszego artykułu! Wyjaśniamy również, co to jest saldo rachunku i podpowiadamy, jak sprawdzić stan konta. Zapraszamy do lektury!

Chcąc zaplanować domowy budżet i czekające nas wydatki, dobrze jest wiedzieć, jaką kwotę będziemy mieć w danym miesiącu do dyspozycji. Uważne śledzenie historii rachunku pomoże nam także dostrzec to, na co wydajemy środki, na czym możemy zaoszczędzić, a z których wydatków raczej nie sposób zrezygnować. Zaglądając do swojego wirtualnego portfela, możemy także zauważyć, że niekiedy stan konta, różni się od dostępnych środków i że część z nich została zablokowana. Taka „blokada” nie powinna Cię martwić. Nie jest to bowiem ani usterka techniczna, ani błąd leżący po stronie banku czy sklepu, w którym robiłeś zakupy.


Najczęściej wybierane konta osobiste:

Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
? 0 zł - osoby do ukończenia 26 r.ż./ wypłaty z bankomatów własnych banku/ dwie pierwsze wypłaty w bankomatach obcych w każdym miesiącu (jeśli wykonasz 1 transakcję bezgotówk. i wpływ w wys.500 zł/ mies.)
W pozostałych przypadkach koszt wypłaty to 2,3% min. 5 zł.
Konto
0 zł
Karta
0/7 zł
? Nic nie zapłacisz, jeżeli:
- masz mniej niż 26 lat,
- wykonasz min. 3 transakcje bezgotówkowe, min. 1 raz zalogujesz się do bankowości GOonline lub aplikacji GOmobile oraz wyrazisz zgody na komunikację marketingową.
W przeciwnym razie opłata za kartę wynosi 7 zł.

493 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
? - 0 zł za wypłaty w bankomatach własnych, w bankomatach za granicą oraz powyżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet,
- 5 zł za wypłaty w bankomatach obcych oraz poniżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet
Konto
0 zł
Karta
0/6 zł
? Unikniesz opłaty za kartę, jeśli dokonasz płatności bezgotówkowych na kwotę 300 zł/ mies.
W przeciwnym razie koszt karty wyniesie 6 zł.

522 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
5,0/5
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
? 0 zł - bankomaty sieci Planet Cash oraz pozostałe bankomaty (jeśli wykonasz min. 5 transakcji kartą/ BLIK-iem)
5 zł - pozostałe bankomaty bez spełnienia warunku aktywności
Konto
0 zł
Karta
0/7 zł
? Karta będzie darmowa, jeśli wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub BLIK-iem miesięcznie lub masz mniej niż 26 lat. W przeciwnym razie opłata za kartę wyniesie 7 zł.

560 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Różnica pomiędzy taką kwestią, jak dostępne środki a saldo jest zupełnie naturalna i wynika z systemu księgowania przez bank wykonywanych przez nas operacji. Dostępne środki są tym, ile istotnie mamy na koncie, zaś saldo nie uwzględnia jeszcze kwoty pomniejszonej np. o ostatnie zakupy. Kwota ta zostaje niejako „zamrożona” – najprawdopodobniej Twoja płatność nie dotarła jeszcze do odbiorcy, bank wciąż tej transakcji nie rozliczył, ale środki te nie należą już do Ciebie i nie możesz z nich korzystać (i wydać po raz drugi tych samych pieniędzy). Saldo a dostępne środki powinny być sobie równe dopiero po zdjęciu wszystkich blokad, tj. wtedy, gdy wszystkie transakcje zostaną już przez bank rozliczone.

Czym jest saldo rachunku?

Saldo konta to pojęcie bardzo mocno związane z bankowością. Najprościej mówiąc, saldo konta, to nic innego jak łączna suma wszystkich środków pieniężnych zgromadzonych na koncie. Łącznie z tymi zablokowanymi na poczet już zrealizowanych transakcji. Tych, które opłaciliśmy w formie bezgotówkowej. Wspomniane środki na naszym rachunku są zablokowane do momentu, gdy bank rozliczy te operacje, które jeszcze na to „czekają”.

Wbrew temu, co może się wydawać, odpowiedź na pytanie, co to jest saldo rachunku, wcale nie jest oczywista. Wedle innej definicji saldo konta to stan rachunku bankowego wskazany w danym dniu jako różnica pomiędzy obciążeniami a uznaniami. Tym samym, saldo konta nie zawsze będzie tą samą kwotą, którą rzeczywiście możemy dysponować. Taką wartością są, jak wskazuje sama nazwa – dostępne środki.

Co jest źródłem takiego opóźnienia? Są to, jak już wspomnieliśmy, godziny księgowania transakcji. Każdy bank ma „swoje” godziny, w których księguje przelewy wychodzące i przychodzące. To zaś oznacza, że instytucja finansowa nie śledzi (i nie rozlicza) wszystkich dokonywanych przez Ciebie płatności 24/7. Jeśli zatem płacisz za coś kartą w sobotę, to najprawdopodobniej bank rozliczy taką operację dopiero w poniedziałek.

Saldo a dostępne środki – czym to się różni?

Zastanawiając się nad taką kwestią, jak saldo a dostępne środki, należy uświadomić sobie przede wszystkim to, że banki nie od razu rozliczają wykonywane przez nas operacje. Dotyczy to zarówno transakcji wykonywanych z poziomu bankowości elektronicznej, jak i płatności kartą. Właśnie to sprawia, że w rzeczywistości dostępne środki a saldo mogą się od siebie różnić.

Jak w praktyce przedstawia się taka kwestia, jak saldo bieżące a dostępne środki? Już wyjaśniamy: wyobraźmy sobie, że mamy na koncie 500 złotych. Na zakupy spożywcze, za które płacimy kartą, wydajemy 200 złotych. Gdy sprawdzimy stan konta osobistego, zobaczymy, że saldo rachunku wynosi 500 złotych, a dostępne środki – 300 złotych. Będzie to oznaczało, że bank nie rozliczył jeszcze transakcji, której dokonaliśmy kartą i że w rzeczywistości, wybierając się na kolejne zakupy, będzie mieć do dyspozycji nie 500 złotych, a jedynie 300 złotych. Warto być świadomym tego, że dostępne środki a saldo w większości przypadków nie będą sobie równe, gdyż zazwyczaj banki mają opóźnienia w rozliczaniu transakcji dokonywanych bezgotówkowo. Wniosek? Saldo a dostępne środki – to wcale nie jest to samo!

Saldo bieżące a dostępne środki – to warto wiedzieć!

Jak już wspomnieliśmy, saldo bieżące i dostępne środki mogą się od siebie różnić. Za taki stan rzeczy „odpowiedzialne są” transakcje nierozliczone, tj. te operacje, których dokonaliśmy, a na poczet których bank jedynie zablokował środki na naszym rachunku. Transakcje, których dokonujemy w danym dniu, są bowiem rozliczane zgodnie z sesjami w danym banku. Dlatego też może się zdarzyć, że takie nierozliczone transakcje będą „wisiały” na naszym rachunku, nawet do następnego dnia roboczego.

Poruszając takie zagadnienie, jak saldo bieżące a dostępne środki, warto zdawać sobie sprawę z tego, że z takich „zamrożonych” przez bank pieniędzy, nie możemy już korzystać. Na naszym koncie dostępne są one jedynie w teorii. Choć bank tej operacji jeszcze nie rozliczył, to zablokowane środki już wydaliśmy (i nie należą już one do nas).

Aby w przyszłości taka kwestia, jak saldo a dostępne środki nie sprawiła nam niemiłej, finansowej niespodzianki, warto pamiętać o tym, że:

  • Dostępne środki to kwota, którą rzeczywiście możemy dysponować i która do nas jako właścicieli rachunku bankowego należy;
  • Zablokowane środki to transakcje, których dokonaliśmy kartą, a których bank jeszcze nie rozliczył (z tych środków nie możemy już korzystać, gdyż zostały przez nas wydane);
  • Saldo rachunku to rzeczywiście dostępne środki plus zablokowane środki, tym samym saldo konta może być wyższe od kwoty, którą możemy dysponować.

Jak sprawdzić stan konta?

Nie wiesz, jak sprawdzić stan konta? Obecnie można zrobić to na wiele sposobów. Jeśli korzystasz z bankowości elektronicznej do tego, by sprawdzić stan swojego rachunku, wystarczy Ci urządzenie mające dostęp do internetu. Może to być komputer, laptop, tablet, jak i telefon komórkowy. Jak jeszcze sprawdzić stan konta? Chociażby korzystając z aplikacji mobilnej swojego banku, co jest o wiele wygodniejsze niż logowanie się za każdym razem do bankowości elektronicznej.

Zwolennicy tradycyjnych metod, którzy nie wiedzą, jak sprawdzić stan konta, mogą zrobić to dzwoniąc na infolinię swojego banku (po zweryfikowaniu tożsamości klienta, informacja o stanie konta zostanie im bez problemu udzielona), korzystając z bankomatu (tam także można sprawdzić to, ile pieniędzy mamy na koncie, choć w ten sposób historii wykonanych operacji już nie poznamy) czy osobiście w oddziale danego banku.

Sprawdzając stan konta, warto zwrócić szczególną uwagę na dostępne środki. To właśnie one obrazują naszą aktualną sytuację finansową i „mówią” o tym, ile istotnie mamy na koncie. Chociaż saldo rachunku niekiedy może wprowadzić nas w błąd, to także stanowi ważną informację. Przyglądając się mu, możemy sprawdzić to, ile w ostatnim czasie wydaliśmy i czy nałożone przez bank blokady są zgodne z dokonanymi przez nas operacjami.

Pamiętajmy, że wiedza o tym, jak sprawdzić stan konta oraz znajomość takich pojęć jak saldo rachunku czy dostępne środki, pomoże nam lepiej planować wydatki i sprawnie zarządzać swoimi finansami. Ustrzeże nas także przed niemiłymi niespodziankami związanymi z tym, że będziemy chcieli wydać na coś pieniądze, których…już nie mamy.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()