Rynek finansowy tak się rozrósł i wyspecjalizował, że bez skutecznych pośredników ani rusz! Dzisiaj bierzemy na warsztat i oceniamy Comperię, która jest nie tylko porównywarką finansową, ale także spółką giełdową i matką szerokiej konstelacji portali.
W Polsce jest około 20 rozpoznawalnych banków i wielokrotnie więcej firm pożyczkowych. Każda z tych instytucji proponuje wiele zróżnicowanych produktów finansowych. Z powodu sporej konkurencji wybór ofert jest już tak rozbudowany, że klienci fizycznie nie są w stanie zapoznać się nawet z ułamkiem rynkowych propozycji. Z tego powodu powstały porównywarki finansowe, takie jak nasza Czerwona-Skarbonka, Totalmoney czy omawiana dzisiaj Comperia.
Comperia reklamuje się jako pierwsza porównywarka finansowa w naszym kraju. Odpowiedź na to, czy jest to prawda, zostawmy internetowym archeologom. Jedno jest jednak pewne – Comperia to wręcz multiprzedsiębiorstwo. Ta notowana na warszawskiej giełdzie spółka nie proponuje tylko opcji porównania poszczególnych produktów finansowych. W jej skład wchodzą także portale ubezpieczeniowe, telekomunikacyjne czy sieć afiliacyjna. Przyjrzymy się bliżej szczegółom dotyczącym tej firmy.
Czym jest Comperia i jak działa?
Comperia powstała w 2007 roku jako porównywarka finansowa. Od tego czasu ta firma harmonijnie się rozwija, regularnie poszerzając swoją ofertę. Potrzebnym zastrzykiem finansowym było wejście na GPW w 2011 roku. Dzięki uzyskanym w ten sposób środkom udało się zakupić, np. jeden z większych portali o tematyce telekomunikacyjnej, czyli Telepolis.pl.
W tym momencie model biznesowy Comperii opiera się na trzech filarach. Są to:
- Reklama efektywnościowa – pozwala na pozyskiwaniu klientów dla instytucji finansowych,
- Dystrybucja produktów ubezpieczeniowych – Comperia stworzyła nowoczesne narzędzia integrujące ofertę towarzystw ubezpieczeniowych. Korzystają z nich agenci ubezpieczeniowi.
- Pośrednictwo w udzielaniu kredytów gotówkowych – wszystko odbywa się w pełni online.
Centrum dowodzenia Comperii to oczywiście portal comperia.pl, który jest klasyczną porównywarką finansową. Co miesiąc korzysta z niej 200 tysięcy klientów. Czuwa nad nimi ponad 30 ekspertów finansowych, którzy telefonicznie czy też online pomagają w wyborze najlepszej oferty. Comperia współpracuje z prawie 40 polskimi instytucjami finansowymi, więc klienci łatwo mogą znaleźć kredyt gotówkowy, pożyczkę czy konto dopasowane do swoich potrzeb.
Jak działają porównywarki finansowe? W jednym miejscu najczęściej w formie wygodnego rankingu są zgromadzone najciekawsze oferty z danego segmentu produktów finansowych. Może być to, np. ranking kont maklerskich czy kredytów hipotecznych. Poszczególne elementy określonych ofert są ze sobą porównywane, na podstawie czego wybierane są najatrakcyjniejsze produkty na rynku.
Porównywarka finansowa to nie wszystko
Jak już wspominaliśmy – główny portal Comperia.pl to tak naprawdę tylko część oferty tej spółki. Jak przyznaje jej zarząd, przychody uzyskiwane z pośrednictwa w udzielaniu ubezpieczeń stają się równie ważne, jak reklama efektywnościowa na gruncie kredytowo-pożyczkowym. 1 Poza główną stroną Comperia ma pod sobą następujące portale:
- ComperiaRaty – dzięki temu rozwiązaniu klienci nie muszą przechodzić na strony internetowe partnerów, aby wziąć pożyczkę lub kredyt. Wniosek i formalności wypełnia się na stronie Comperii.
- Comperia Ubezpieczenia – multiagencja ubezpieczeń, która udostępnia, m.in. wygodne narzędzia, z których mogą korzystać agenci ubezpieczeniowi.
- Comperia Lead – sieć afiliacyjna, czyli inaczej mówiąc program partnerski. Comperia udostępnia osobom lub firmom, które posiadają swoje strony internetowe, możliwość dodania do nich różnych interfejsów afiliacyjnych. Pozwala to na zarabianie na pośrednictwie w sprzedaży produktów finansowych.
- Telepolis – duży portal o tematyce telekomunikacyjnej i technologicznej. Skupia się na newsach, recenzjach czy testach najnowszego sprzętu.
- Comperia Agent – na tej stronie promowane są narzędzia, których mogą używać pośrednicy ubezpieczeniowi.
- Compero – kolejna porównywarka ubezpieczeń.
- eHipoteka.com – portal skupiony na porównywaniu ofert kredytów hipotecznych.
- Banki.pl – porównywarka usług bankowych.
- Fast50Club – portal skupiony na promocjach związanych z otwieraniem kont osobistych.
Jak widzimy, za Comperią stoi prawdziwa armia portali. Bardzo możliwe, że w najbliższych latach dołączą do nich kolejne strony.
Jak radzą sobie akcje Comperii na Warszawskiej Giełdzie? Po mocnym skoku w 2012 roku za jeden papier wartościowy tej spółki płacono nawet 30 złotych (kurs podczas debiutu wynosił 11,10 zł). Niestety później cena zaczęła się regularnie osuwać, dochodząc podczas covidowej bessy do zaledwie 2,50 zł. Na szczęście dołek udało się pokonać i w maju 2021 cena wynosi już 6,50 zł za jedną akcję.
Comperia.pl – nawigacja na portalu i funkcjonalności
Wróćmy teraz do głównego portalu spółki Comperia. Comperia.pl to głównie rankingi, lecz także dział edukacyjny w postaci rozbudowanego słownika finansowego i artykułów oraz newsów. Na tym portalu możemy skorzystać z rankingów z czterech segmentów.
- Kredyty – (m.in. kredyty gotówkowe, hipoteczne, samochodowe, szybkie pożyczki).
- Lokaty i konta – (konta osobiste, oszczędnościowe, lokaty).
- Dla firm – (m.in. kredyty inwestycyjne, faktoring, konta dla firm).
- Ubezpieczenia – (m.in. ubezpieczenia OC, ubezpieczenia mieszkania).
Dzięki tym rankingom możemy szybko zapoznać się z charakterystyką danych produktów finansowych. Na przykład w wypadku kredytów gotówkowych uzyskujemy wiedzę na temat RRSO, kwoty, jaką będziemy musieli spłacić oraz potencjalnej wysokości miesięcznej raty. Suwaki, umiejscowione na górze strony, pozwalają na modyfikację kwoty zobowiązania oraz długości jego spłaty. Warto pamiętać, że te wartości są orientacyjne i ostateczny koszt kredytu czy pożyczki może się odrobinę różnić.
Jeśli któraś z propozycji nas zainteresuje, możemy wybrać niebieski przycisk, który występuje najczęściej z napisem “Sprawdź” lub “Darmowa porada”. Zostaniemy dzięki niemu przeniesieni albo do strony danego partnera (np. na stronę banku BNP Paribas lub pożyczkodawcy Provident), albo do formularza przygotowanego przez Comperię.
Poza porównywarkami i rankingami, które są kluczowe dla funkcjonowania Comperii, możemy znaleźć także kalkulatory oraz artykuły. Niektórych może zaciekawić forum, na którym użytkownicy wymieniają się informacjami na temat różnych produktów finansowych.
Comperia – podsumowanie oraz wady i zalety
Comperia to jedna z większych porównywarek finansowych, którą wspierają inne portale o tematyce kredytowej, ubezpieczeniowej i telekomunikacyjnej. Ta siatka portali skutecznie się uzupełnia oraz ma profesjonalny i specjalistyczny charakter. Nie tylko dzięki łączeniu klientów z instytucjami finansowymi, ale także dzięki narzędziom dla agentów ubezpieczeniowych i afiliantów.
Wrażenie robi także duża liczba banków i firm pożyczkowych, z którymi współpracuje Comperia. Dzięki temu osoby odwiedzające ten portal mają dostęp do bardzo szerokiego wachlarza produktów finansowych. Dobrze, że nie zapomniano również o artykułach eksperckich oraz rozbudowanym słowniczku pojęć finansowych.
Nie wszystko jednak na Comperia.pl może się podobać. Odrobinę odstrasza olbrzymia liczba reklam, która zakłóca nawigację na portalu. Gdy skorzystamy z AdBlocka, w zamian otrzymujemy rozpraszające ramki z nawoływaniem do wyłączenia tej wtyczki. Wyskakujące okienka, reklamy i miejscami nie najlepsza forma prezentacji treści, powodują, że Comperia jest mniej czytelnym portalem niż, np. konkurencyjny TotalMoney.
Zalety:
- mnogość portali z różnych branż,
- duża liczba partnerów i prezentowanych produktów finansowych,
- ciekawe narzędzia dla agentów ubezpieczeniowych,
- sieć afiliacyjna, która pozwala nawet niewielkim stronom na zarabianie na pośrednictwie w sprzedaży produktów finansowych,
- doświadczenie w branży i dział edukacyjny.
Wady;
- Reklamy obniżają czytelność portalu Comperia.pl.
- Niektóre portale należące do Comperii nie posiadają bezpiecznego połączenia HTTPS.
Dane firmy:
Comperia.pl S.A.
ul. Konstruktorska 13 (wejście F)
02-673 Warszawa
tel./fax: +48 22 642 91 19
Źródło:
1. https://www.youtube.com/watch?v=OEvl91K5vt0
2. https://www.comperia.pl