Czy warto mieć kilka kont bankowych?

Dzisiaj wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez konta bankowego. Przechowujemy na nim pieniądze, używamy do codziennych płatności czy gromadzimy oszczędności. Zdarza się jednak, że jeden rachunek bankowy przestaje nam wystarczać i decydujemy się na kolejny. Czy można i warto mieć kilka kont bankowych? Sprawdźmy!

Jak wynika z badania NBP „Zwyczaje płatnicze w Polsce 2020”, ponad 88,5 proc. osób dysponuje rachunkiem płatniczym lub kontem bankowym – przy czym takie konto częściej posiadają kobiety (90,7 proc.) niż mężczyźni (86,1 proc.). Stopień nieubankowienia (brak konta bankowego) wśród osób pełnoletnich wyniósł 11,5 proc. Z kolei wśród młodzieży od 15 do 17 lat równał się 93 proc.1

Warta uwagi jest tutaj jeszcze jedna informacja – ok. 4 proc. badanych podkreśla, że posiada więcej niż jeden rachunek. Zobaczmy, czy faktycznie przydają się dodatkowe konta osobiste.

Czy można mieć kilka kont bankowych?

Obecne przepisy prawa bankowego, ani żadne inne nie wprowadzają żadnych ograniczeń w kontekście zawierania umów z bankami o prowadzenie rachunków osobistych. W efekcie czego możemy posiadać wiele kont w różnych bankach.

W tym celu warto rozejrzeć się za najatrakcyjniejszymi ofertami, które pozwolą nam uniknąć opłat za wykonanie wymaganych aktywności, a przy tym wychodzą z propozycją dodatkowych bonusów pieniężnych.

Najchętniej wybierane konta osobiste w Czerwonej-Skarbonce:

Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
? 0 zł - osoby do ukończenia 26 r.ż./ wypłaty z bankomatów własnych banku/ dwie pierwsze wypłaty w bankomatach obcych w każdym miesiącu (jeśli wykonasz 1 transakcję bezgotówk. i wpływ w wys.500 zł/ mies.)
W pozostałych przypadkach koszt wypłaty to 2,3% min. 5 zł.
Konto
0 zł
Karta
0/7 zł
? Nic nie zapłacisz, jeżeli:
- masz mniej niż 26 lat,
- wykonasz min. 3 transakcje bezgotówkowe, min. 1 raz zalogujesz się do bankowości GOonline lub aplikacji GOmobile oraz wyrazisz zgody na komunikację marketingową.
W przeciwnym razie opłata za kartę wynosi 7 zł.

483 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
? za przelewy krajowe i 3 pierwsze przelewy Express Elixir
Bankomaty
0 zł
? za wypłaty z bankomatów Citi i 4 wypłaty z innych bankomatów
Konto
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową
Karta
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową

662 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
? - 0 zł za wypłaty w bankomatach własnych, w bankomatach za granicą oraz powyżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet,
- 5 zł za wypłaty w bankomatach obcych oraz poniżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet
Konto
0 zł
Karta
0/6 zł
? Unikniesz opłaty za kartę, jeśli dokonasz płatności bezgotówkowych na kwotę 300 zł/ mies.
W przeciwnym razie koszt karty wyniesie 6 zł.

503 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Jakie korzyści daje konto osobiste?

Konto w banku ułatwia nam wykonywanie codziennych obowiązków. Dzięki niemu nie musimy przechowywać gotówki w przysłowiowej „skarpecie” i obawiać się, że padną łupem złodzieja. Konto jest też przydatne do opłacania rachunków, a wydana do niego karta płatnicza umożliwia płatności bezgotówkowe.

I wreszcie – rachunek bankowy pozwala na szybszy dostęp do kredytów gotówkowych, linii debetowych czy kart kredytowych, które niejednokrotnie oferowane są na atrakcyjniejszych warunkach niż dla klientów spoza banku.

Jedno konto może spełniać wszystkie te funkcje, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by posiadać ich znacznie więcej.

Więcej niż jedno konto bankowe – dlaczego warto mieć?

Przyzwyczajenie się do usług jednego banku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Za to drugi rachunek w innej instytucji może okazać się pomocny, np. gdy Twój bank ma awarię albo przerwę techniczną – ale nie tylko…

Dodatkowe konto osobiste w innym banku ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

 • rachunek do porządkowania finansów – przykładowo, konto główne może służyć, m.in. do opłacania rachunków, codziennych zakupów czy regulowania opłat za bilety komunikacji miejskiej. Z kolei dodatkowy rachunek możemy przeznaczyć na mniejsze lub większe przyjemności, np. spotkania ze znajomymi na mieście, zakupy ubrań czy kosmetyków. Dzięki temu oddzielimy konieczne wydatki od tych mniej istotnych.
 • zachowanie finansowej niezależności – chcąc mieć cząstkę niezależności, przyda nam się drugie konto osobiste, gdy posiadamy, np. konto dla dwojga z partnerem. Możemy na nim gromadzić oszczędności, pieniądze na własne potrzeby lub, gdy po prostu nie chcemy informować drugiej połówki o tym, jak „szampańską” drogę odbył nasz portfel w ubiegły weekend. Aby jednak ograniczyć koszty do minimum, warto wybrać konto bankowe bez opłat.
 • dodatkowe konto oszczędnościowe – kolejny rachunek bankowy to dobra okazja do oszczędzania. Co prawda, tradycyjny ROR nie jest oprocentowany, ale konta oszczędnościowe już tak. Ich obecne oprocentowanie waha się od 0,8 do 3 proc.
 • subkonto dla dziecka – to dobry sposób na naukę zarządzania finansami przez osobę małoletnią. Rodzice dzięki takiemu rachunkowi mogą też lepiej kontrolować wydatki swojej pociechy i uczuć ją odpowiedzialności.
 • konto do zarabiania – jeśli należymy do „łowców promocji” i szukamy najlepszych ofert, na których da się zarobić, to dodatkowy rachunek może być też bardzo zyskowny. Promocje bankowe – oprócz tego, że wiążą się z premiami pieniężnymi i nagrodami rzeczowymi, zazwyczaj dotyczą otwarcia konta bankowego i spełnienia określonych warunków. Banki proponują jednocześnie zniżki u partnerów, cashback oraz preferencyjne warunki, gdy zdecydujemy się na dany produkt.
 • więcej niż jedna karta płatnicza – na pewno znamy kogoś, komu bankomat „połknął” kartę, rozmagnesowała się, straciła datę ważności, zgubiła się bądź została skradziona. W takich sytuacjach oczywiście warto pamiętać o szybkim zgłoszeniu problemu. Jednak mając drugą kartę debetową, nie musimy się martwić o to, że zostaniemy totalnie bez środków do czasu, gdy bank wyśle nam nową „debetówkę”.

Wybierając dodatkową kartę debetową, zapoznaj się z opłatami, jakie bank nalicza za jej prowadzenie. Sprawdź też, czy przypadkiem nie będzie pobierać prowizji, za to, że „debetówka” nie będzie używana na co dzień.

 • rachunek na wszelki wypadek – kolejne konto w banku posłuży jako „wyjście” z awaryjnych sytuacji. Nierzadko się zdarza, że instytucje w weekendy przeprowadzają prace techniczne, podczas których klienci nie mogą płacić kartą albo korzystać z bankowości elektronicznej. Problemem są także awarie, które niekiedy pojawiają się nawet w ciągu tygodnia i zwykle powodują wiele niedogodności. Konto na „czarną godzinę” jest przydatne również w momencie ataku hakerskiego. Cyberprzestępcy na różne sposoby starają się czyścić zawartość rachunków. Dlatego, gdy nasza czujność zostanie uśpiona, przyda nam się zapasowy depozyt, byśmy łatwiej mogli wrócić do normalnego funkcjonowania.

Zanim otworzysz nowe konto

Posiadanie kilku rachunków jednocześnie, powoli staje się standardem. Instytucje kuszą nas na każdym kroku okazjami, preferencyjnymi warunkami, itp. Pamiętajmy tylko, że decyzji o założeniu nowego konta nie należy podejmować zbyt pochopnie. Na początku odpowiedzmy sobie na kilka podstawowych pytań:

 • Czy dodatkowe konto osobiste jest mi potrzebne? Jeśli tak, to do czego?
 • Jakie opłaty i prowizje wiążą się z otwarciem kolejnego konta?
 • Jak mogę zrezygnować z rachunku lub karty?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z nowym kontem oraz zapobiegną chaosowi w naszych finansach. Np. rachunek założony w celu otrzymania tylko samej premii nie jest dobrym pomysłem, gdy później nie spełnimy warunków zwolnienia z obowiązkowych opłat.

Kilka różnych kont bankowych to też problem innego rodzaju. Do obsługi każdego z nich będziemy wykorzystywali inny login, hasło czy kartę płatniczą. Nie każdemu to odpowiada. Część z nas woli mieć wszystko w jednym miejscu, nawet za cenę wyższych opłat czy braku dodatkowych bonusów i promocji. Warto więc przed założeniem kolejnego konta znaleźć sposób, by móc bezpiecznie i swobodnie korzystać ze swoich pieniędzy zgromadzonych na różnych depozytach.

Otwarta bankowość – efekt dyrektywy PSD2

Biorąc pod uwagę fakt, że posiadanie więcej niż jednego rachunku w różnych bankach, jest czymś naturalnym, to tzw. otwarta bankowość (ang. open banking) ma jeszcze więcej do zaoferowania. W szerszym kontekście PSD2 miała dążyć do uregulowania dynamicznie zmieniającego się europejskiego rynku usług płatniczych.

14 września 2019 r. to data małej rewolucji na rynku polskiej bankowości. Wtedy to weszła w życie, tzw. Dyrektywa o usługach płatniczych PSD2, która wprowadziła, m.in. możliwość podglądu swoich kont osobistych z innych banków na jednej platformie transakcyjnej.

Logowanie się z jednej platformy na kilka kont jest dużym ułatwieniem. Pozwala ono z jednego miejsca śledzić prowadzone przez nas rachunki, bez konieczności przelogowywania się do różnych serwisów bankowości internetowej.

Obserwując jednak rozwój otwartej bankowości w Polsce, musimy przyznać, że nie rozwija się ona w zawrotnym tempie. Od momentu wejścia w życie zapisów PSD2, open banking wdrożyło w życie zaledwie kilka banków.

Open banking w polskiej bankowości

BankPodgląd do kont w innych bankach
ING Bank ŚląskiTAK, poprzez aplikację Moje ING
Lista banków: Alior Bank, BNP Paribas, mBank, Pekao, Bank Millennium, PKO BP, Santander BP
Bank MillenniumTAK, poprzez Millenet i aplikację mobilną
Lista banków: PKO BP, Pekao, Alior Bank, mBank, ING Bank Śląski, Santander BP, Inteligo, Citi Handlowy, BNP Paribas
PKO BPTAK, poprzez aplikację mobilną
Lista banków: Pekao, Inteligo, mBank, Santander BP, BNP Paribas, Alior Bank, Nest Bank, ING
Pekao SA.TAK, poprzez aplikację PeoPay i serwis Pekao24
Lista banków: mBank, PKO BP, Inteligo, BNP Paribas, Alior Bank, Santander BP, Millennium, ING
Alior BankTAK, poprzez serwis Alior Online oraz aplikację Alior Mobile
Lista banków: Santander BP, PKO BP, mBank, Pekao, ING, Millennium
Santander Bank PolskaTAK, poprzez bankowość internetową i aplikację Santander mobile
Lista banków: PKO BP, Pekao, mBank, BNP Paribas, Alior Bank, ING, Bank Millennium

Kiedy dwa konta w jednym banku są opłacalne?

Tyczy się to sytuacji, w których, np. obok konta osobistego decydujemy się otworzyć dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe. Również rachunek walutowy w tym samym banku pozwoli nam na szybszy zakup waluty po korzystnym kursie albo na brak przewalutowania, gdy, np. realizujemy zakupy w zagranicznych sklepach online.

Będąc przedsiębiorcą, także możemy przemyśleć otwarcie konta firmowego w instytucji, z której usług już korzystamy. Oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy zadowoleni z możliwości, jakie dotychczas nam oferuje.

Czy warto mieć kilka rachunków?

Większa liczba rachunków bankowych to z pewnością dobre rozwiązanie. Naszym zdaniem warto posiadać jedno główne konto, które posłuży nam do codziennych operacji (np. opłacania rachunków ci zakupów). Z kolei drugie konto warto wykorzystać, chociażby do zarabiania na promocjach albo do zapłat za mniej ważne wydatki.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by dysponować więcej niż dwoma rachunkami. Jednak taka decyzja powinna zostać dokładnie przemyślana. Nie warto ponosić dodatkowych kosztów, za coś, z czego na co dzień nie będziemy korzystać.

Źródła:

1. NBP „Zwyczaje płatnicze w Polsce w 2020 r.”, Kwiecień 2021 pod adresem: https://www.nbp.pl/systemplatniczy/zwyczaje_platnicze/zwyczaje_platnicze_Polakow_2020.pdf

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (4 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • P
  P

  Paweł

  14.10.2021, 11:15

  Wyróżniający się komentarz

  Kiedyś bawiłem się w prowadzenie kilku kont w UK, z uwagi na bonus wypłacany przez banki dla nowych klientów. Nawet dzisiaj można otrzymać £130 za założenie nowego rachunku. Po pewnym czasie jednak powodowało to małe zamieszanie w finansach domowych, banki wysyłały też dużo korespondencji, co też było uciążliwe.

  W rezultacie zrezygnowałem z prowadzenia kilku kont i ograniczyłem się do jednego rachunku i jednej karty kredytowej. Nie ma bonusów, ale życie jest znacznie prostsze.

 • k
  k

  krzyś

  20.01.2022, 16:41

  Wyróżniający się komentarz

  Jedna mała uwaga. Jeśli macie kilka kont bankowych a komornik zrobi zajęcie egzekucyjne np. kwotą 600zł to wszystkie konta w różnych bankach będą tym zajęciem obciążone i zamiast tej jednej kwoty przelewy po 600 pójdą z wszystkich kont.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()