Dom Maklerski BPS opinie i recenzja

Nasza ocena

4.0/5

Ocena klientów

4.3/5

Siedziba firmy

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
ul. Grzybowska 81
00-844 Warszawa

Dane kontaktowe

Dane firmy

KRS: 0000069229
NIP: 8960001959
REGON: 930603359

Inwestorzy indywidualni wrócili na giełdę, na co wpływ ma głównie nieopłacalność lokat. Aby inwestować ze smakiem, potrzebne jest do tego skuteczne i funkcjonalne konto inwestycyjne. Dzisiaj sprawdzimy, co ma do zaoferowania Dom Maklerski BPS.

Na samym początku powiedzmy kilka słów o samym Banku Polskiej Spółdzielczości, bo właśnie tak brzmi rozwinięcie skrótu BPS. Ta, powstała w 1992 roku, instytucja finansowa z jednej strony ma charakter banku komercyjnego, a z drugiej zrzeszającego.

Pod egidą BPS występuje aż 325 banków spółdzielczych, co przekłada się na ponad 2 tysiące placówek rozsianych po całej Polsce! BPS skupia się na rozwoju ogólnie pojętej przedsiębiorczości w takich sektorach jak handel, rolnictwo czy turystyka. W banku „dla przedsiębiorczych” nie mogło oczywiście zabraknąć także oferty maklerskiej.

Dom Maklerski BPS funkcjonuje od 2008 roku. Pomaga spółkom w debiutach giełdowych oraz oczywiście udostępnia rachunki brokerskie inwestorom indywidualnym. To biuro maklerskie działa na podstawie zezwolenia udzielonego przez Komisję Nadzoru Finansowego i stosuje się do Kanonu Dobrych Praktyk Rynku Finansowego.

W 2010 roku Rzeczpospolita w swoim rankingu uznała Dom Maklerski Banku BPS za najlepszą instytucję finansową.

Dom Maklerski Banku BPS – podstawowe informacje

Na rachunku maklerskim w BPS skorzystamy z platformy inwestycyjnej M@klernet, aplikacji mobilnej M@klernet oraz aplikacji do obserwacji notowań giełdowych Statica 4. Nie są to narzędzia pierwszej świeżości i nawet wprowadzona niedawno aplikacja mobilna nie prezentuje się na miarę współczesnych standardów.

Komu jednak nie przeszkadzają „klasyczne” narzędzia, na pewno doceni niską prowizję od obrotu akcjami, obligacjami czy ETF’ami, wynosząca zaledwie 0,13%. Niestety rachunek maklerski jest płatny (50 złotych rocznie), dlatego przy małych kwotach inwestycyjnych nie odczujemy tej niższej, niż u bankowej konkurencji, prowizji.

Są jednak trzy grupy, które mogą być szczególnie zainteresowane podjęciem współpracy z Domem Maklerskim BPS. W ramach czasowej promocji za prowadzenie konta nie zapłacą:

 • Członkowie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
 • Studenci.
 • Pracownicy Instytucji Finansowych.

Jak założyć konto maklerskie w Domu Maklerskim BPS? Najlepiej zrobić to przez internet – cały proces trwa około 20 minut. Pamiętajmy, że podczas zakładania rachunków inwestycyjnych należy przejść test wiedzy o rynku kapitałowym.

dom maklerski banku BPS - strona internetowa
dmbps.pl/

Chcesz założyć konto maklerskie z prowizją 0% i wygodnymi narzędziami tradingowymi? Czeka na Ciebie oferta np. od XTB.

Opinie:
4,4/5
Prowadzenie konta
0/10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Pary walutowe
48
Platformy
MT4, xStation

396 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,2/5
Prowadzenie konta
0 zł
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy
Pary walutowe
56
Platformy
MT4, MT5

297 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

W co możemy zainwestować?

Atrakcyjność oferty instrumentów finansowych w tym domu maklerskim nie jest oszałamiająca, głównie z powodu braku opcji zakupu zagranicznych papierów wartościowych. Na szczęście możemy tutaj skorzystać z rachunków IKE i IKZE, co trochę poprawi nastrój inwestorom, którzy chcieli skorzystać z hossy za oceanem.

Z jakich instrumentów finansowych możemy skorzystać na rachunku maklerskim w BPS?

 • Akcje – najbardziej klasyczna forma inwestowania giełdowego, która może przybrać formę agresywnego (i ryzykownego) daytradingu, jak i spokojnego lokowania kapitału w spółkach dywidendowych. Jak już wspomnieliśmy, Dom Maklerski BPS udostępnia tylko akcje z polskiego rynku, czyli z warszawskiej GPW i NewConnect. Jeśli ma się ochotę zainwestować w akcje Testli, Apple czy spółek z niemieckiego DAX, trzeba skorzystać z oferty konkurencji -> np. XTB.
 • Fundusze ETF – jeśli mamy kłopot z wybraniem poszczególnych spółek, ale czujemy, że dany indeks (np. mWIG40 czy WIG-banki) będzie rósł, możemy skorzystać z zakupu tzw. ETF’ów. Ich zadaniem jest odwzorowywanie ceny określonych indeksów.
 • Obligacje – na miłośników niewielkiego ryzyka czekają obligacje, które nie pozwolą zarobić zbyt wiele, ale także nie doprowadzą nas do wysokich strat – jak może mieć to miejsce w wypadku handlu akcjami. Na tym koncie maklerskim pohandlujemy na polskim rynku obligacji Catalyst.
 • Kontrakty terminowe – poza papierami wartościowymi, na koncie maklerskim od BPS można skorzystać z pochodnych instrumentów finansowych. Kontrakty terminowe wymagają sporego wkładu początkowego, jednak dzięki zastosowaniu dźwigni finansowej możliwy jest wyższy zarobek niż na typowym rynku akcyjnym. U tego maklera skorzystamy z kontraktów terminowych na akcje, indeksy i waluty.
 • Akcje na koncie IKE/IKZE – dużym plusem oferty DM BPS jest możliwość skorzystania z rachunków IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Taka forma inwestycji emerytalnej jest bardzo atrakcyjna, zważywszy na to, że nie podlega 19-procentowemu podatkowi Belki – o ile nie wypłaci się środków przed ukończeniem wieku emerytalnego. Nie każdy broker udostępnia ofertę IKE/IKZE, stąd należą się pochwały BPS za dołączenie tej opcji do swojego portfolio produktowego.

Czy BPS oferuje konto demo? Niestety u tego brokera nie skorzystamy z rachunku demonstracyjnego, który pozwala grać „na sucho” bez wykorzystania realnych środków.

Tabela opłat i prowizji

Jak już wspominaliśmy prowizja od obrotu papierami wartościowymi na koncie inwestycyjnym BPS jest bardzo atrakcyjna. 0,13% to niewiele w porównaniu z ofertą konkurencyjnych bankowych biur maklerskich, w których standardowa prowizja wynosi zwykle w okolicach 0,38%.

Niestety to dobre wrażenie odrobinę psuje obligatoryjna opłata za prowadzenie rachunku, która wynosi 50 złotych rocznie.

Gdy chcemy zainwestować 5000 złotych w akcje -> zapłacimy w Domu Maklerskim BPS tylko 6,50 zł prowizji. Jednak dodając do tego 50 złotych za prowadzenie konta, taka przyjemność będzie nas kosztować już 56,50 zł, co przełoży się na prowizję w wysokości aż 1,13%!

Jest to zdecydowanie więcej niż w u konkurencyjnych brokerów, którzy życzą sobie 0,38% prowizji, ale nie pobierają opłaty za prowadzenie konta. Nie mówiąc już o ofertach firm pozabankowych (np. XTB), w której kupimy akcje z prowizja 0%…

Dlatego, aby oferta BPS była dla nas atrakcyjna, musimy albo zainwestować przynajmniej 20 tysięcy złotych albo bardzo regularnie obracać instrumentami finansowymi.

Przedstawmy teraz szczegółową rozpiskę opłat w Domu Maklerskim banku BPS. Instrumenty finansowe nabędziemy u tego brokera na trzy sposoby – przez internet, telefonicznie lub osobiście. Najtańsze są transakcje online.

Przez internetTelefonicznie lub osobiście
Obrót akcjami i ETF’ami0,13%0,60%
Obrót obligacjami0,13%0,20%
Kontrakty na indeksy5 zł6 zł
Kontrakty na akcje3 zł5 zł
Kontrakty na kursy walut1 zł3 zł
Źródło: maklernet.dmbps.pl/docs/DMBPS_TOIP_17.05.2021.pdf

Podsumowanie oferty domu maklerskiego BPS

Trudno jednoznacznie ocenić ofertę przygotowaną przez Dom Maklerski BPS. Wszystko zależy od naszych przyzwyczajeń oraz planów inwestycyjnych.

Młode osoby ceniące sobie klarowny i estetyczny design współczesnych platform inwestycyjnych mogą się tu po prostu nie odnaleźć, a dodatkowo nie przypadnie im do gustu stała opłata za prowadzenie konta. Szczególnie przy chęci zainwestowania niewielkich środków.

DM Banku BPS przygotował wprawdzie ofertę dla studentów, jednak gdy okres promocyjny minie, czeka na nich opłata w wysokości 50 złotych rocznie. Przy inwestowaniu długoterminowym może być to bardzo uciążliwe.

Cieplejszym okiem na ofertę tego domu maklerskiego spojrzą inwestorzy z wysokim kapitałem, których z pewnością skusi prowizja 0,13% czy możliwość inwestowania na rachunkach IKE i IKZE. Dodatkowo tacy klienci mogą liczyć na porady doświadczonych maklerów BPS oraz negocjacje w kwestii wysokości prowizji.

Zalety:

 • bardzo niska prowizja za obrót papierami wartościowymi – 0,13%,
 • oferty specjalne dla studentów, członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych i pracowników instytucji finansowych,
 • oferta IKE/IKZE,
 • regulowany dom maklerski z doświadczeniem.

Wady:

 • opłata za prowadzenie konta (50 złotych rocznie). Aby niska prowizja za obrót akcjami się nam opłaciła, należy zainwestować powyżej 20 tysięcy złotych,
 • brak zagranicznych akcji,
 • platforma inwestycyjna wymaga odświeżenia.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.2/5 - (4 votes)
Komentarze (3)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • M
  M

  MB

  29.12.2021, 16:51

  Wyróżniający się komentarz

  Jeśli ktoś uważa, że ten dom maklerski jest dobry, to chyba go opuścił Bóg. Podpisywanie umowy to godzina. Infolinia nie działa w godzinach, kiedy normalne osoby wracają już z pracy. Program nie chodzi na iPhonie.
  W ogóle cały program to jakiś żart – panel wygląda jak z lat 90-tych, trzeba instalować jakieś foldery na dysku. Nie wiadomo co do czego służy w tym całym panelu – ale infolinia nie działa.
  Założyłem konto, bo niby dobre IKE/IKZE. W stosunku do normalnych stron maklerskich, to jest po prostu żart.

  • e
   e

   eugeniusz

   01.12.2022, 10:25

   Wyróżniający się komentarz

   niestety to prawda dzisiaj jest godzina 10.20,a nie można się zalogować pisze ,że jest przerwa techniczna w godzinach sesyjnych to skandal

 • o
  o

  opat

  28.03.2024, 11:08

  Wyróżniający się komentarz

  Dom maklerski BPS się zamknął, myślę że bez większej straty na rynku, patrząc po ofertach innych DM. Bez sprawnie działającego systemu internetowego na desktop i mobile nie da się mieć dobrego domu maklerskiego.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()