Dom maklerski PKO BP – opinie i szczegóły oferty

Inwestowanie giełdowe znów staje się modne, do czego przyczyniła się nieopłacalność lokat i atrakcyjna, niespotykana od lat, zmienność na rynku finansowym. Aby skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie inwestować w akcje, obligacje czy ETFy, potrzebne jest konto maklerskie. Sprawdźmy dzisiaj, jak prezentuje się oferta Domu Maklerskiego PKO BP.

To już nie czasy, gdy przyszły inwestor miał do wyboru zaledwie kilka ofert rachunków brokerskich, prowadzonych głównie przez największe banki w Polsce. Wraz z rozwojem sieci i specjalistycznych rozwiązań technologicznych pojawiły się także platformy inwestycyjne, które skutecznie rywalizują z bankowymi propozycjami. Mowa tu przede wszystkim o takich brokerach, jak XTB czy eToro.

Skupmy się jednak na omawianym dzisiaj biurze maklerskim, a jest ono na swój sposób wyjątkowe, bo obchodzi już 30. urodziny! Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego zostało założone w 1991 roku, co plasuje je w gronie najstarszych brokerów na krajowym rynku. Opisywany dom maklerski znany był z rozbudowy sieci swoich placówek (ponad 900 Punktów Usług Maklerskich (PUM) w oddziałach PKO Banku Polskiego), czym jawnie przyczynił się do rozwoju zainteresowania giełdą w Polsce. Czasy się jednak zmieniają, więc PKO BP postawił także na rozwój inwestowania online, udostępniając platformy SuperMakler i SuperMakler Mobile.

Sprawdźmy, z jakich instrumentów finansowych możemy skorzystać na tym koncie maklerskim oraz na jakie opłaty musimy się przygotować.

Dom Maklerski PKO BP był wielokrotnie nagradzany. Na przykład statuetką „Byki i niedźwiedzie” otrzymaną od Gazety Giełdy Parkiet czy tytułem „Broker Roku”, który przyznaje Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jak założyć konto maklerskie w PKO BP?

Przedstawmy najpierw, w jaki sposób założyć rachunek maklerski w PKO BP. Jeszcze do niedawna istniała możliwość tylko osobistego otworzenie konta inwestycyjnego. Pandemiczne perturbacje spowodowały jednak przyśpieszenie wprowadzenia niezbędnych zmian w PKO BP.

Od 2020 roku możemy skorzystać z opcji online, dzięki wykorzystaniu podpisu elektronicznego mSzafir. To rozwiązanie przeznaczone jest dla aktualnych klientów PKO BP, którzy mają dostęp do platformy bankowej iPKO. Jeśli nie mamy konta osobistego w tym banku, możemy je szybko założyć.

Załóż konto osobiste w PKO BP z dostępem do iPKO

Gdy już zalogujemy się na iPKO, należy wybrać zakładkę Moje produkty -> Inwestycje -> Usługi Maklerskie i skorzystać z przycisku „Otwórz rachunek inwestycyjny”.

Jeśli lubimy załatwiać sprawy „twarzą w twarz”, warto odwiedzić placówkę PKO BP, aby przejść wszystkie formalności z pomocą pracownika banku. W takim przypadku istnieją dwie możliwości:

 • dla posiadaczy konta osobistego PKO BP – istnieje opcja założenia konta inwestycyjnego w jednym z oddziałów PKO BP z Punktem Obsługi Maklerskiej – obecnie jest prawie 1000 takich placówek!
 • dla osób, które nie posiadają rachunku – założenie konta brokerskiego jest możliwe tylko w Punktach Obsługi Klienta Biura Maklerskiego (POK) – jest ich 27 w całej Polsce.

Chcesz szybciej założyć konto maklerskie? Wypróbuj oferty pozabankowe, w tym polecane XTB i eToro, które proponują 0% prowizji za obrót akcjami.

Ostatnia aktualizacja: 15 Września 2023
0€ lub 10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
0zł
? Jedyna opłata za rachunek może pojawić się przypadku gdy na rachunku nie będzie żadnej aktywności przez 12 kolejnych miesięcy. Wtedy opłata za prowadzenie rachunku wynosić będzie 9 PLN miesięcznie.
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Rachunek inwestycyjny iPKO
pkobp.pl

Najlepszą opcją jest posiadanie konta osobistego i maklerskiego w ramach PKO BP. Pozwoli to na ekspresowe przelewy między rachunkami.

W co można zainwestować z rachunkiem PKO?

W kwestii atrakcyjności oferty widać olbrzymie doświadczenie Domu Maklerskiego PKO BP. Inwestor może tutaj przebierać w niezliczonej ilości instrumentów finansowych. Każdy znajdzie coś dla siebie, dzięki profesjonalnemu doradztwu i materiałom edukacyjnym. W co możemy zainwestować poprzez konto maklerskie PKO BP?

 • Akcje – popularne papiery wartościowe to najlepsze rozwiązanie dla średnio- i długoterminowych inwestorów, którzy mogą dodatkowo polować na sowite dywidendy od niektórych spółek. Ten rachunek brokerski pozwala na handel akcjami z GPW i NewConnect, ale można także zakupić zagraniczne „papiery” z kilkunastu światowych giełd. Wielu bankowych brokerów nie udostępnia możliwości zakupu zagranicznych akcji, stąd warto pochwalić PKO BP za ten element oferty.
 • Obligacje – niektórym ten dom maklerski kojarzy się z obligacjami. Całkiem słusznie, bo znajdziemy tu aż 5 ofert obligacji skarbowych (w tym 2 tylko dla beneficjentów programu 500+), a także dziesiątki propozycji obligacji korporacyjnych.
 • Fundusze ETF – czym są popularne „ETFy”? To fundusze, których zadaniem jest odwzorowywanie całych indeksów giełdowych lub poszczególnych sektorów gospodarki. Jeśli mamy kłopot ze zdecydowaniem się na określoną spółkę, zawsze pod ręką będą wygodne ETFy.
 • Kontrakty terminowe – praktycznie każdy broker udostępnia możliwość ustawiania kontraktów na wzrosty lub spadki cen danych aktywów. Dom maklerski PKO BP nie jest tutaj wyjątkiem.
 • Akcje na koncie IKE – za to nie każde biuro maklerskie pozwala na otworzenie Indywidualnego Konta Emerytalnego, na którym możemy w aktywny sposób inwestować, aby zapewnić sobie przyjemniejszą „jesień życia”. Warto pamiętać, że zarobek na koncie IKE nie podlega podatkowi Belki (o ile nie wypłacimy pieniędzy przed emeryturą).

To biuro maklerskie daje możliwość skorzystania także z konta demo. W ten sposób możemy nauczyć się inwestowania bez ponoszenia realnych strat.

Opłaty i prowizje na rachunku

Na samym początku nie najlepsza wiadomość. Choć samo założenie konta maklerskiego w PKO BP jest darmowe, za jego prowadzenie zapłacimy 60 złotych rocznie (gdy używamy aplikacji i zgadzamy się na elektroniczną formę dostarczania nam dokumentów – w innym przypadku ta kwota wzrośnie do 80 zł). Na rynku istnieje wiele w pełni darmowych rachunków, dlatego ta informacja może zniechęcić część inwestorów.

Na jakie inne opłaty musimy się przygotować?

Obrót akcjami (PL)0,39%, minimalnie 5 złotych
Obrót akcjami zagranicznymi0,28% wartości
zlecenia, nie mniej
niż 38 zł – 199,00 zł
Obrót obligacjami0,2%, minimalnie 5 złotych
Kontrakty na indeksy8,50 zł
Kontrakty na akcje2,00 zł
Kontrakty na kursy walut0,50 zł

PKO BP na swoim rachunku maklerskim przygotował niespodziankę dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Mogą oni skorzystać z preferencyjnych prowizji i darmowego prowadzenia konta brokerskiego.

Opinie o usługach maklerskich PKO BP

Biuro maklerskie działające w ramach struktur PKO BP to prawdziwy weteran na polskiej scenie brokerskiej. 30 lat doświadczenia, wiele nagród, pomoc przy wprowadzeniu wielu spółek na giełdę. Tę mocną rynkową pozycję potwierdza bardzo zadowalająca oferta różnych instrumentów finansowych oraz ponad 100 tysięcy klientów.

Dom maklerski PKO BP posiada w swoich szeregach również świetnych specjalistów wyróżniających się na rynku, którzy tworzą jedne z najskuteczniejszych rekomendacji kupna i sprzedaży – a my możemy do woli z tego korzystać.

Mimo wielu zalet, konto maklerskie w PKO BP nie jest pozbawione wad. Szczególnie kłopotliwa jest opłata za prowadzenie rachunku brokerskiego, która wynosi 80 lub 60 złotych rocznie. Z tej opłaty są zwolnieni studenci do 25 roku życia.

Nie do końca atrakcyjna jest też oferta zakupu zagranicznych akcji – minimalna prowizja za nabycie np. austriackich papierów wartościowych wynosi tylko 0,29%. Jednak minimalna kwota to aż 199 złotych… Aby taka transakcja miała sens, musielibyśmy kupić akcje np. Erste Banku za aż 80 tysięcy złotych… Na szczęście minimalna kwota na niektórych indeksach jest niższa – np. wynosi 38 złotych prowizji za handel na niemieckim DAX.

Zalety:

 • wygodna platforma brokerska i aplikacja,
 • wiele instrumentów finansowych,
 • materiały edukacyjne, rekomendacje i analizy specjalistów,
 • zagraniczne akcje (opłacalne przy wysokich stawkach).

Wady:

 • opłata za prowadzenie konta – 60 lub 80 złotych rocznie (darmowa opcja dla studentów i członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych),
 • jeśli nie mamy konta osobistego w PKO BP, otwarcie rachunku maklerskiego jest możliwe wyłącznie na żywo w zaledwie 27 Punktach Obsługi rozsianych po całym kraju.

->Zobacz też jak założyć konto maklerskie w innych instytucjach.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.5/5 - (53 votes)
Komentarze (3)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • n
  n

  niezadowolony użytkownik PKO BP

  05.01.2022, 09:57

  Wyróżniający się komentarz

  Najgorsze biuro maklerskie z jakim miałem nie przyjemność mieć styczność. Obsługa klienta, weryfikacja telefoniczna oraz działanie aplikacji internetowej to jest jakiś dramat..

  Sama aplikacja na tyle źle działa, że nigdy nie wiesz czy składając proste zlecenie z limitem oczekujące w dniu kiedy giełda jest zamknięta ( stąd oczekujące ) zlecenie się zarejestruje czy nie.. Sam miałem taką nieprzyjemność, zlecenie pomimo posiadanych środków na koncie nie zostało zarejestrowane, oficialnie z powodu problemów technicznych, dramat.. straciłem przez to zajęcie długiej pozycji w dobrym momencie niskiej ceny..

  Myślę, że do zastosowań profesjonalnych czy indywidualnych, gdzie przecież inwestujesz prawdziwe realnie zaoszczędzone pieniądze, rozwiązania pko bp są daleko za konkurencja i są bardzo nie stabilne.. Ciągłe przerwy techniczne w działaniu portalu supermakler to norma.. nie wiem kogo w tym biurze maklerskim zatrudniaja do wytworzenia apliakcji..

  Podsumowując aplikacja dramatycznie niestabilna, nie intuicyjna oraz przede wszystkim ogólnie źle działająca.. przykład powyżej z prostym zleceniem oczekującym z limitem apliakcja ze wzgledu na „sprawy techniczne ” miała problem aby być zarejestrowana…

  Obsługa klienta też pozostawia wiele do życzenia. Weryfikując ciebie teleczonicznie nigdy nie wiesz czy naprawdę źle odpowiedziałeś na pytania czy po prostu po drugiej stronie słuchawki gościowi się nie chce pracować i woli iść zrobić sobie kawę dlatego na „wszelki wypadek ” woli powiedzieć że źle odpowiedziałeś na pytania, nawet jak jesteś pewien że odpowiedziałeś dobrze.. i jak weryfikujesz się za moment po raz kolejny mówiąc dokładnie to samo na pytania już dobrze się weryfikujesz śmiech na sali żenada.. nikomu nie polecam tego Januszowa…

  • W
   W

   Weteran

   26.01.2023, 14:17

   Wyróżniający się komentarz

   Totalne dno po wyłączeniu systemu promak system biura uniemożliwia normalne inwestowanie jest to świadome działanie na szkodę banku kierownictwa kadry

 • d
  d

  daro

  10.03.2023, 15:04

  Wyróżniający się komentarz

  To prawda po wprowadzeniu nowego super markera (Totalny badziew tak go trzeba nazwać) . A działanie platformy to już wyższa szkoła jazdy dla magików z pko . Strony z notowaniami wczytują się mizernie to mało powiedziane ,nim wlezą juz jest po kupnie KURS powędrował i tyle z transakcji .Nastepna sprawa zlecenia ,anulowane zlecenia powinny znikać natychmiast (ZOSTAJĄ). Złożenie zlecenia ( obojętne kupno lub sprzedaż) to dopiero wyczyn przerzutu kilku stron . konczy sie to Brakiem kontroli nad kursem żeby wsiąść do pociągu a nie zostać na PERONIE , Widać że do Towarzystwa z PKO nie docierają nasze uwagi ,ważny jest ich zysk (sprzedane lub kupione z tego prowizja) a reszta co ich to obchodzi. Nadchodzi czas na ewakuacje bo tu nic sie nie zmieni ,o starej epromak szkoda pisać w skali miała 10 nowa nie wiem czy na Jedynkę zasługuje.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie