Dom maklerski PKO BP – opinie i szczegóły oferty

Inwestowanie giełdowe znów staje się modne, do czego przyczyniła się nieopłacalność lokat i atrakcyjna, niespotykana od lat, zmienność na rynku finansowym. Aby skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie inwestować w akcje, obligacje czy ETFy, potrzebne jest konto maklerskie. Sprawdźmy dzisiaj, jak prezentuje się oferta Domu Maklerskiego PKO BP.

To już nie czasy, gdy przyszły inwestor miał do wyboru zaledwie kilka ofert rachunków brokerskich, prowadzonych głównie przez największe banki w Polsce. Wraz z rozwojem sieci i specjalistycznych rozwiązań technologicznych pojawiły się także platformy inwestycyjne, które skutecznie rywalizują z bankowymi propozycjami. Mowa tu przede wszystkim o takich brokerach, jak XTB czy eToro.

Skupmy się jednak na omawianym dzisiaj biurze maklerskim, a jest ono na swój sposób wyjątkowe, bo obchodzi już 30. urodziny! Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego zostało założone w 1991 roku, co plasuje je w gronie najstarszych brokerów na krajowym rynku. Opisywany dom maklerski znany był z rozbudowy sieci swoich placówek (ponad 900 Punktów Usług Maklerskich (PUM) w oddziałach PKO Banku Polskiego), czym jawnie przyczynił się do rozwoju zainteresowania giełdą w Polsce. Czasy się jednak zmieniają, więc PKO BP postawił także na rozwój inwestowania online, udostępniając platformy SuperMakler i SuperMakler Mobile.

Sprawdźmy, z jakich instrumentów finansowych możemy skorzystać na tym koncie maklerskim oraz na jakie opłaty musimy się przygotować.

Dom Maklerski PKO BP był wielokrotnie nagradzany. Na przykład statuetką „Byki i niedźwiedzie” otrzymaną od Gazety Giełdy Parkiet czy tytułem „Broker Roku”, który przyznaje Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jak założyć konto maklerskie w PKO BP?

Przedstawmy najpierw, w jaki sposób założyć rachunek maklerski w PKO BP. Jeszcze do niedawna istniała możliwość tylko osobistego otworzenie konta inwestycyjnego. Pandemiczne perturbacje spowodowały jednak przyśpieszenie wprowadzenia niezbędnych zmian w PKO BP.

Od 2020 roku możemy skorzystać z opcji online, dzięki wykorzystaniu podpisu elektronicznego mSzafir. To rozwiązanie przeznaczone jest dla aktualnych klientów PKO BP, którzy mają dostęp do platformy bankowej iPKO. Jeśli nie mamy konta osobistego w tym banku, możemy je szybko założyć.

Załóż konto osobiste w PKO BP z dostępem do iPKO

Gdy już zalogujemy się na iPKO, należy wybrać zakładkę Moje produkty -> Inwestycje -> Usługi Maklerskie i skorzystać z przycisku „Otwórz rachunek inwestycyjny”.

Jeśli lubimy załatwiać sprawy „twarzą w twarz”, warto odwiedzić placówkę PKO BP, aby przejść wszystkie formalności z pomocą pracownika banku. W takim przypadku istnieją dwie możliwości:

 • dla posiadaczy konta osobistego PKO BP – istnieje opcja założenia konta inwestycyjnego w jednym z oddziałów PKO BP z Punktem Obsługi Maklerskiej – obecnie jest prawie 1000 takich placówek!
 • dla osób, które nie posiadają rachunku – założenie konta brokerskiego jest możliwe tylko w Punktach Obsługi Klienta Biura Maklerskiego (POK) – jest ich 27 w całej Polsce.

Chcesz szybciej założyć konto maklerskie? Wypróbuj oferty pozabankowe, w tym polecane XTB i eToro, które proponują 0% prowizji za obrót akcjami.

Ostatnia aktualizacja: 14 Lipca 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
eToro - Konto Inwestycyjne
0 zł
? Możesz dołączyć do eToro za darmo - każdy zarejestrowany użytkownik otrzymuje bezpłatny rachunek demonstracyjny na kwotę 100 000 USD. Jak wszystkie platformy internetowe, eToro pobiera jednak różne spready i opłaty za niektóre transakcje i wypłaty.
Prowadzenie konta
0 zł
? 0 zł (tylko dla klientów eToro Europe Ltd oraz eToro UK Ltd i nie ma zastosowania do krótkich lub lewarowanych transakcji na akcjach)
Prowizja od obrotu akcjami
0 zł
? 0 zł (tylko dla klientów eToro Europe Ltd oraz eToro UK Ltd i nie ma zastosowania do krótkich lub lewarowanych transakcji na akcjach)
Prowizja od kontraktów na indeksy
-
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

67% kont inwestujących w kontrakty CFD traci pieniądze

XTB konto Standard
0€ lub 10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie, jak nie
Prowadzenie konta
0%
? 0% prowizji do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10EUR).
Prowizja od obrotu akcjami
-
zmienna
? Dostępne kontrakty CFD na obligacje USA, koszty uzależnione od wybranego instrumentu
Prowizja od obrotu obligacjami
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Rachunek inwestycyjny iPKO
pkobp.pl

Najlepszą opcją jest posiadanie konta osobistego i maklerskiego w ramach PKO BP. Pozwoli to na ekspresowe przelewy między rachunkami.

W co można zainwestować z rachunkiem PKO?

W kwestii atrakcyjności oferty widać olbrzymie doświadczenie Domu Maklerskiego PKO BP. Inwestor może tutaj przebierać w niezliczonej ilości instrumentów finansowych. Każdy znajdzie coś dla siebie, dzięki profesjonalnemu doradztwu i materiałom edukacyjnym. W co możemy zainwestować poprzez konto maklerskie PKO BP?

 • Akcje – popularne papiery wartościowe to najlepsze rozwiązanie dla średnio- i długoterminowych inwestorów, którzy mogą dodatkowo polować na sowite dywidendy od niektórych spółek. Ten rachunek brokerski pozwala na handel akcjami z GPW i NewConnect, ale można także zakupić zagraniczne „papiery” z kilkunastu światowych giełd. Wielu bankowych brokerów nie udostępnia możliwości zakupu zagranicznych akcji, stąd warto pochwalić PKO BP za ten element oferty.
 • Obligacje – niektórym ten dom maklerski kojarzy się z obligacjami. Całkiem słusznie, bo znajdziemy tu aż 5 ofert obligacji skarbowych (w tym 2 tylko dla beneficjentów programu 500+), a także dziesiątki propozycji obligacji korporacyjnych.
 • Fundusze ETF – czym są popularne „ETFy”? To fundusze, których zadaniem jest odwzorowywanie całych indeksów giełdowych lub poszczególnych sektorów gospodarki. Jeśli mamy kłopot ze zdecydowaniem się na określoną spółkę, zawsze pod ręką będą wygodne ETFy.
 • Kontrakty terminowe – praktycznie każdy broker udostępnia możliwość ustawiania kontraktów na wzrosty lub spadki cen danych aktywów. Dom maklerski PKO BP nie jest tutaj wyjątkiem.
 • Akcje na koncie IKE – za to nie każde biuro maklerskie pozwala na otworzenie Indywidualnego Konta Emerytalnego, na którym możemy w aktywny sposób inwestować, aby zapewnić sobie przyjemniejszą „jesień życia”. Warto pamiętać, że zarobek na koncie IKE nie podlega podatkowi Belki (o ile nie wypłacimy pieniędzy przed emeryturą).

To biuro maklerskie daje możliwość skorzystania także z konta demo. W ten sposób możemy nauczyć się inwestowania bez ponoszenia realnych strat.

Opłaty i prowizje na rachunku

Na samym początku nie najlepsza wiadomość. Choć samo założenie konta maklerskiego w PKO BP jest darmowe, za jego prowadzenie zapłacimy 60 złotych rocznie (gdy używamy aplikacji i zgadzamy się na elektroniczną formę dostarczania nam dokumentów – w innym przypadku ta kwota wzrośnie do 80 zł). Na rynku istnieje wiele w pełni darmowych rachunków, dlatego ta informacja może zniechęcić część inwestorów.

Na jakie inne opłaty musimy się przygotować?

Obrót akcjami (PL)0,39%, minimalnie 5 złotych
Obrót akcjami zagranicznymi0,28% wartości
zlecenia, nie mniej
niż 38 zł – 199,00 zł
Obrót obligacjami0,2%, minimalnie 5 złotych
Kontrakty na indeksy8,50 zł
Kontrakty na akcje2,00 zł
Kontrakty na kursy walut0,50 zł

PKO BP na swoim rachunku maklerskim przygotował niespodziankę dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Mogą oni skorzystać z preferencyjnych prowizji i darmowego prowadzenia konta brokerskiego.

Podsumowanie

Biuro maklerskie działające w ramach struktur PKO BP to prawdziwy weteran na polskiej scenie brokerskiej. 30 lat doświadczenia, wiele nagród, pomoc przy wprowadzeniu wielu spółek na giełdę. Tę mocną rynkową pozycję potwierdza bardzo zadowalająca oferta różnych instrumentów finansowych oraz ponad 100 tysięcy klientów.

Dom maklerski PKO BP posiada w swoich szeregach również świetnych specjalistów wyróżniających się na rynku, którzy tworzą jedne z najskuteczniejszych rekomendacji kupna i sprzedaży – a my możemy do woli z tego korzystać.

Mimo wielu zalet, konto maklerskie w PKO BP nie jest pozbawione wad. Szczególnie kłopotliwa jest opłata za prowadzenie rachunku brokerskiego, która wynosi 80 lub 60 złotych rocznie. Z tej opłaty są zwolnieni studenci do 25 roku życia.

Nie do końca atrakcyjna jest też oferta zakupu zagranicznych akcji – minimalna prowizja za nabycie np. austriackich papierów wartościowych wynosi tylko 0,29%. Jednak minimalna kwota to aż 199 złotych… Aby taka transakcja miała sens, musielibyśmy kupić akcje np. Erste Banku za aż 80 tysięcy złotych… Na szczęście minimalna kwota na niektórych indeksach jest niższa – np. wynosi 38 złotych prowizji za handel na niemieckim DAX.

Zalety:

 • wygodna platforma brokerska i aplikacja,
 • wiele instrumentów finansowych,
 • materiały edukacyjne, rekomendacje i analizy specjalistów,
 • zagraniczne akcje (opłacalne przy wysokich stawkach).

Wady:

 • opłata za prowadzenie konta – 60 lub 80 złotych rocznie (darmowa opcja dla studentów i członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych),
 • jeśli nie mamy konta osobistego w PKO BP, otwarcie rachunku maklerskiego jest możliwe wyłącznie na żywo w zaledwie 27 Punktach Obsługi rozsianych po całym kraju.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły
NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x