Dom Maklerski Trigon – opinie i recenzja

W 2020 roku otworzono prawie 100 tysięcy nowych kont maklerskich w Polsce. Giełda znów więc staje się modna i dla wielu osób zakup akcji to dobra alternatywa wobec fatalnie oprocentowanych lokat. Na rynku możemy skorzystać z oferty kilkunastu brokerów – dzisiaj przyjrzymy się domu maklerskiemu Trigon.

Rynek maklerski jest coraz bardziej zniuansowany. Obok klasycznych inwestorów, którzy często nabywają papiery wartościowe jeszcze przez telefon, wyrosło pokolenie, które kupuje zagraniczne akcje jednym kliknięciem na smartfonie, siedząc wygodnie w kawiarni na rogu.

Aktualnie możemy skorzystać z bankowych kont maklerskich czy pozabankowych platform inwestycyjnych w rodzaju eToro i XTB, które kuszą zerową prowizją za obrót akcjami. Jak sytuuje się wobec nich Dom Maklerski Trigon?

Na pewno bije konkurencję na głowę swoim doświadczeniem, choć przyciągnie raczej inwestorów lubiących klasykę, m.in. z powodu braku dostępu do aplikacji mobilnej. Sprawdźmy, czym jest DM Trigon, jak działa i czy warto założyć rachunek w tej instytucji.

Trigon jest znany w branży ze swoich regularnych porcji rekomendacji kupna i sprzedaży akcji poszczególnych spółek, które odbijają się szerokim echem wśród inwestorów. Ta instytucja prowadzi także swój fundusz inwestycyjny Trigon Polskie Perły.

Krótka charakterystyka działalności

Trigon szczyci się mianem najstarszego domu maklerskiego w Polsce. Początek działalności tej instytucji w Europie Środkowo-Wschodniej sięga 1989 roku i zbiega się z transformacją gospodarczą w naszym kraju. Trigon odegrał ważną rolę w ukształtowaniu rynku kapitałowego w Polsce, pomagając w prywatyzacji i debiucie giełdowym pierwszych spółek na warszawskiej GPW.

Aktualnie Trigon ma charakter grupy finansowej, która łączy w sobie usługi domu maklerskiego i banku inwestycyjnego. Ta instytucja skupiona jest raczej na klientach instytucjonalnych, oferując pomoc we wprowadzaniu spółek na giełdę, przyjęciach, fuzjach czy animowaniu rynku.

Nie znaczy to jednak, że w tym domu maklerskim nie mają czego szukać inwestorzy indywidualni. Dla nich została przygotowana oferta rachunku maklerskiego. Choć liczba klientów (około 22 tysięcy) nie może równać się np. z wynikami czołowych bankowych domów maklerskich, Trigon jest atrakcyjny dla profesjonalnych inwestorów, którzy lokują duże środki w akcjach czy pochodnych instrumentach finansowych.

trigon.pl

Obrót akcjami wcale nie musi być obarczony prowizją, która zwykle wynosi u brokerów około 0,38%. Poniżej przedstawiamy oferty domów maklerskich, które proponują darmowy zakup akcji – także tych zagranicznych.

Ostatnia aktualizacja: 2 Października 2023
Rachunek Maklerski XTB
0€ lub 10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Rachunek Maklerski AVAtrade
0 zł
? darmowe w przypadku aktywnego korzystania z konta, w innym przypadku naliczane są opłaty
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

W jakie instrumenty finansowe możemy zainwestować?

Oferta DM Trigon dla inwestorów indywidualnych jest bardzo standardowa, ponieważ opiera się tylko na polskim rynku kapitałowym. W czasach gdy istnieje możliwość bezprowizyjnego zakupu akcji (np. w XTB) amerykańskich czy niemieckich spółek, niektórzy mogą być rozczarowani taka luką w ofercie tej instytucji finansowej.

Z jakich instrumentów skorzystamy, wykorzystując rachunek maklerski od DM Trigon?

 • Akcje – najpopularniejsze papiery wartościowe, którymi obrót może przyjąć formę daytradingu, jak i inwestowania długoterminowego. Jak już wspominaliśmy w tym domu maklerskim skorzystamy tylko z akcji polskich spółek z rynku głównego, jak i NewConnect.
 • Obligacje – w żadnym domu maklerskim nie może zabraknąć też obligacji. Trigon daje możliwość zakupu obligacji z rynku Catalyst.
 • Fundusze ETF – zadaniem ETF’ów jest poprawne odwzorowanie kursów nie poszczególnych spółek, ale całych indeksów. Np. nie wiedząc, na jaką spółkę z sektora bankowego postawić, możemy zdecydować się na ETF, skupiający w sobie wyceny wszystkich bankowych spółek giełdowych notowanych na polskiej giełdzie.
 • Kontrakty terminowe – Trigon udostępnia derywaty, czyli pochodne instrumenty finansowe. Dostępne są kontrakty terminowe na indeksy, akcje oraz waluty.

Tabela opłat i prowizji w Trigon

Interesując się opłatami i prowizją na koncie maklerskim, na samym początku warto zwrócić uwagę na to, czy prowadzenie rachunku jest darmowe. Niestety w DM Trigon roczna opłata za tę usługę wynosi 60 złotych.

Biorąc pod uwagę to, że u wielu konkurentów prowadzenie konta maklerskiego jest bezpłatne, będzie to przykra niespodzianka dla inwestorów. Oczywiście gdy ktoś obraca olbrzymimi sumami, taka opłata jest dla niego czysto symboliczna. Jednak początkujący z kilkoma tysiącami złotych w portfelu odczują każdą dodatkową opłatę poza prowizją za obrót papierami wartościowymi.

Analizując tabelę opłat i prowizji DM Trigon, można odnieść wrażenie, że usługi tej instytucji kierowane są raczej do inwestorów z większymi środkami. Świadczy o tym niższa prowizja od bardzo wysokich transakcji. Szczególnie usatysfakcjonowani mogą być członkowie SII (Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych), dla których została przygotowana atrakcyjna oferta. Zapłacą oni mniej więcej o 50% mniej za prowadzenie konta i prowizję.

Skupmy się teraz na opłatach za obrót poszczególnymi instrumentami finansowymi. W domu maklerskim Trigon papiery wartościowe nabędziemy przez internet, telefon lub osobiście w oddziale. Jak u każdego brokera – także tutaj najtańsze jest skorzystanie z oferty online.

Przez internetTelefonicznie poprzez Call CenterTelefonicznie lub osobiście w oddziale
Obrót akcjami
obrót kwartalny do 499 999,99 złotych0,39%0,49%0,95%
500 000 – 2 999 999,99 zł0,27%0,37%0,69%
od 3 000 000 zł0,23%0,33%0,49%
Obrót obligacjami0,19%0,29%0,35%
Kontrakty na kursy walut0,8 zł1 zł1 zł
Kontrakty na akcje3 zł5 zł5 zł
Inne kontrakty9,90 zł15 zł15 zl
Źródło: http://www.trigon.pl/files/regulacje_komunikaty/tpio_20210501.pdf

Dom Maklerski Trigon – podsumowanie oferty

Nie ma oferty skrojonej idealnie pod każdego klienta. Podobnie jest z usługami domu maklerskiego Trigon. Rachunek u tego zasłużonego brokera docenią głównie majętni inwestorzy, który skorzystają z niższej prowizji przy wysokich transakcjach, opieki maklera czy dodatkowych usług private banking.

Młodzi inwestorzy przyzwyczajeni do darmowych kont, niskich czy nawet zerowych prowizji i obrotu światowymi akcjami z poziomu telefonu komórkowego nie znajdą tu dla siebie ciekawej oferty. Prawdopodobnie zdecydują się raczej na atrakcyjne platformy inwestycyjne w rodzaju wspominanych już eToro czy XTB.

Poza jednak tym rozróżnieniem należy docenić doświadczenie DM Trigon, ich znane w środowisku rekomendacje i pomoc spółkom w debiutach giełdowych. Dziwić za to może brak certyfikatu HTTPS na stronie Trigon – w sprawach maklerskich bezpieczeństwo jest przecież podstawą. Szkoda, że w tej instytucji finansowej nie nabędziemy również zagranicznych akcji.

Zalety:

 • wieloletnie doświadczenie – najstarszy dom maklerski w kraju,
 • regularne, cenione w branży rekomendacje.
 • zniżki przy wysokich transakcjach,
 • zniżki dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Wady:

 • brak zagranicznych akcji,
 • brak aplikacji mobilnej.
 • opłata za prowadzenie konta (60 zł rocznie).
 • brak certyfikatu HTTPS na stronie DM Trigon.

Dane firmy

Trigon Dom Maklerski S.A.
ul. Mogilska 65
31-545 Kraków
KRS: 33118
NIP: 676-10-44-221
Nr KPWiG 4021-21/2002/

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.5/5 - (6 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie