Doradca finansowy – kim jest i czym się zajmuje?

Kim jest i czym zajmuje się doradca finansowy? Czy warto korzystać z takich usług? Przedstawiam jego najważniejsze zalety i wady!

doradca finansowy - czym się zajmuje? kto to?

Kluczowe informacje

 • Doradca finansowy to swego rodzaju pośrednik, który współpracuje z różnymi bankami i instytucjami finansowymi;
 • Jego głównym celem jest pomoc w doborze optymalnego rozwiązania finansowego, np. kredytu, pożyczki lub innego produktu;
 • Choć zawód doradcy nie wymaga zdania egzaminu ani uzyskania licencji, to większość takich pośredników posiada dokumenty potwierdzające ich kompetencje, np. wpisy w KNF, CEiDG;
 • Doradca finansowy ma w domyśle szersze kompetencje niż doradca kredytowy i nie można go mylić z doradcą inwestycyjnym.
 • Pamiętaj, że na rynku nie brakuje osób, które podpinają się pod specjalistów lub też mogą proponować oferty niewspółmierne do korzyści dla klienta (np. ze względu na podpisane umowy z wybranymi instytucjami). Przed wyborem pośrednika, sprawdź krążące o nim opinie oraz wpisy w wymaganych rejestrach.

W niniejszym artykule odpowiadam na pytanie, czy z tego typu usług warto korzystać, przedstawiając przy tym wszelkie związane z tym plusy i minusy. Wskazuję także, na co zwrócić uwagę, aby móc ocenić czy dany ekspert finansowy jest faktycznym specjalistą w swoim fachu. Przy okazji odkrywam średnie zarobki oraz warunki zostania (dobrym) doradcą finansowym.

Zalety i wady korzystania z usług doradcy finansowego

Zalety:

 • Szeroka pomoc z zakresu finansów (nie tylko przy chęci zaciągnięcia kredytu czy pożyczki, ale także przy wychodzeniu z długów, zwiększaniu zdolności kredytowej czy wyborze ubezpieczeń);
 • Oszczędność czasu – szczególnie przy analizie ofert wybranego produktu finansowego (kredytu, lokaty itp.);
 • Możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia doradcy finansowego i zadania mu szczegółowych pytań;
 • Fachowa pomoc przy dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności;
 • Szczegółowa analiza naszych potrzeb i możliwości;
 • Zminimalizowanie ryzyka błędów (np. niedopełnionych terminów);
 • Doświadczony doradca finansowy to także znajomości i umiejętności negocjacyjne, które mogą przełożyć się na bardziej atrakcyjne warunki danej oferty.

Wady:

 • Koszt w postaci wynagrodzenia lub prowizji;
 • Możliwość trafienia na nieprofesjonalnego i niedoświadczonego doradcę, który nie posiada odpowiedniej wiedzy;
 • Możliwość wyboru przez doradcę oferty niekorzystnej lub przynajmniej mniej korzystnej od innych, a także oferty nieodpowiedniej i niedopasowanej do potrzeb klienta (misselling);
 • Ryzyko utraty zainwestowanych środków;
 • Ryzyko narażenia się na oszustwo.
zalety i wady doradcy finansowego

Czy warto korzystać z usługi doradztwa finansowego? Opinia

I tak, i nie. Rynek finansowy to środowisko specyficzne, o niezwykle skomplikowanym charakterze, wymagającym od korzystających z niego konsumentów pewnej wiedzy i obycia. W środowisku tym zachodzi również asymetria informacyjna, polegająca na tym, że wielu klientów na zagadnieniach finansowych i ekonomicznych po prostu się nie zna. To przede wszystkim dla tego typu osób usługi doradców i pośredników finansowych są szczególnie cenne. Niestety takie osoby stanowią równocześnie najbardziej „łakomy kąsek” dla doradców nieuczciwych, którzy polują na wysokie prowizje — nawet kosztem dobra swoich klientów.

Przed podjęciem decyzji o wyborze doradcy finansowego, polecam zdawać sobie sprawę z ryzyk związanych z sięgnięciem po tego typu rozwiązanie. Warto przy tym podpierać się sposobami, które pozwolą Ci zweryfikować stopień profesjonalności danego specjalisty i posiadanej przez niego wiedzy oraz doświadczenia.

Jak rozpoznać profesjonalnego doradcę finansowego?

Profesjonalny doradca finansowy ma odpowiednią wiedzę oraz kompetencje. Ponieważ te dwie wartości często związane są z doświadczeniem, przed wyborem odpowiedniej osoby, zapoznaj się z jego wcześniejszymi realizacjami oraz opiniami klientów, np. w internecie.

Choć internet to jednak niejedyny sposób weryfikacji. Przed skorzystaniem z pomocy eksperta finansowego koniecznie sprawdź, czy jest on niezależny. W tym celu poproś o nazwę firmy, pod której egidą działa i następnie, przy użyciu rejestrów, takich jak CEIDG oraz KRS zweryfikuj, czy podmiot ten nie jest powiązany z jakąś konkretną instytucją finansową profesjonalistów (np. bankiem lub ubezpieczalnią).

Wprost zapytaj, ile produktów ma w swojej ofercie, prosząc o konkretne odpowiedzi, aby poznać skalę i szerokość jego usług.

Nie bój się też weryfikować jego kompetencji, zadając mu szczegółowe pytania dotyczące wszystkiego, co przyjdzie Ci do głowy i co związane jest z produktem, którego poszukujesz. Przekazanie klientowi merytorycznej wiedzy z zakresu doradztwa finansowego (i finansów ogólnie) to przecież jedno z głównych zadań, przed jakimi musi stawić czoła.

Nawet jeśli nie jesteś zaznajomiony ze światem ekonomii i finansów, reakcja doradcy na zadane przez Ciebie pytania może już wiele powiedzieć na temat jego doświadczenia i posiadanych kompetencji. Konkretne odpowiedzi zweryfikuj przy tym z informacjami, które odnajdziesz na specjalistycznych serwisach finansowych, takich właśnie jak Czerwona Skarbonka.

Symboliczna „lampka ostrzegawcza” w głowie powinna Ci się zapalić, gdy doradca odpowiada wymijająco lub sprzecznie z danymi znalezionymi w internecie. Uważać należy również wtedy, gdy pośrednik przedstawi Ci tylko jedną ofertę, bez jakichkolwiek porównawczych kontrpropozycji, a także, gdy naciska na szybkie podpisanie umowy.

Kim właściwie jest doradca finansowy?

Zanim o tym, kim jest doradca finansowy, powiem Ci najpierw, czym w ogóle jest doradztwo finansowe.

Doradztwo finansowe to prężnie rozwijająca się branża, która polega na oferowaniu przez określone podmioty konkretnych instrumentów kredytowych, ubezpieczeniowych i lokacyjnych, które kreowane są przez różnego rodzaju finansowe instytucje. Z tak szerokiej oferty, wybierane są one w sposób optymalny dla klienta, przy uwzględnieniu jego preferencji i aktualnej sytuacji 1.

Doradca finansowy jest więc jednostką, która nie będąc związana z żadną konkretną instytucją finansową, ma kompetencje do badania szerokiej gamy dostępnych na rynku produktów oraz usług finansowych. W tym dobierania z niej rozwiązań najbardziej dopasowanych do potrzeb i możliwości każdego swojego klienta.

Bardzo ważne jest, aby powiedzieć, że doradca finansowy nie tylko pomoże, np. w uzyskaniu kredytu hipotecznego (z tym często jest kojarzony, pomimo że dziedziną tą zajmują się przede wszystkim doradcy kredytowi), ale także wesprze przy:

 • chęci uzyskania innych kredytów oraz pożyczek;
 • Wychodzeniu z długów;
 • poprawie bieżącej płynności finansowej;
 • wyborze różnego typu ubezpieczeń;
 • stworzeniu indywidualnego planu finansowego;
 • zabezpieczeniu kapitału;
 • wyborze najkorzystniejszego leasingu;
 • zwiększaniu zdolności kredytowej oraz wiarygodności kredytowej;
 • kontakcie z instytucjami finansowymi.

Ile zarabia doradca finansowy?

Według danych podanych przez portal wynagrodzenia.pl zarobki specjalistów, którzy są doradcami finansowymi, wahają się w przedziale od 4 120 zł brutto do 7 880 zł brutto. Mediana tych wynagrodzeń wynosi aktualnie 5 570 zł brutto.

Warto przy tym zaznaczyć, że na wynagrodzenie doradców finansowych bardzo często w dużej mierze składają się liczne prowizje, które zależą od liczby oraz rodzaju sprzedanych produktów finansowych.

Co zrobić, żeby zostać doradcą finansowym?

Zawód doradcy finansowego w Polsce nie jest zawodem regulowanym ani w żadnym stopniu zamkniętym. Do jego wykonywania nie potrzeba więc zdobywać żadnych specjalnych uprawnień czy kończyć kierunkowych studiów lub określonych kursów.

Doradcą finansowym zostać może każda osoba zainteresowana światem finansów, która posiada minimum średnie wykształcenie.

Aby jednak zostać DOBRYM doradcą finansowym trzeba mieć określoną wiedzę z zakresu ekonomii, finansów i bankowości, a także być na bieżąco ze stale zmieniającymi się przepisami prawa. Warto przy tym sprawnie poruszać się pomiędzy dużymi zbiorami danych oraz cechować się określonymi umiejętnościami interpersonalnymi. Tacy specjaliści mają bowiem nieprzerwany kontakt z innymi ludźmi.

Wiele firm, zatrudniając na to stanowisko, patrzy dodatkowo na dotychczasowe doświadczenie oraz ukończone studia (mile widziane są szczególnie kierunki ekonomiczne, finansowe i prawnicze).

Jeśli masz bądź miałeś do czynienia z nieuczciwym doradcą kredytowym, lub nie jesteś pewien jego kompetencji, napisz do nas na: zgloszenia@czerwona-skarbonka.pl. Sprawdzaj także naszą Listę Ostrzeżeń, na którą wpisujemy podmioty podejrzane o nielegalne działania.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródła:

1. Nizioł, Krystyna. „Rola pośrednika i doradcy finansowego w ochronie konsumenta przed missellingiem usług finansowych (ze szczególnym uwzględnieniem etyki wykonywanego zawodu).” Przedsiębiorczość i Zarządzanie 20.1.1 (2019): 23-35

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.4/5 - (16 votes)
Komentarze (7)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • M
  M

  Marek

  18.01.2021, 11:34

  Wyróżniający się komentarz

  Na pewno to jeden z zawodów który nie zostanie w 100% przez roboty ;)

  • S
   S

   Sola

   16.06.2021, 07:12

   Wyróżniający się komentarz

   A czy doradca finansowy może bardziej zoptymalizować moje działania jako człowieka, przedsiębiorcy, inwestora? Właśnie leżę sobie w łódce na środku jeziora i tak sobie myśle o pędzie w którym funkcjonuje na codzień. Że nie wyciągam do nikogo ręki po nic a w zasadzie to gdybym to robiła, było by mi dane. W zasadzie to ja nie znam swojego potencjału finansowego tak naprawdę i pomiędzy tym kieratem a relaksem któremu oddaje się łapiąc chwile w pośpiechu, nie ma już miejsca na odkrywanie go, czy doradca mógłby mi pomóc ?

 • M
  M

  Mateusz

  18.05.2021, 19:05

  Wyróżniający się komentarz

  „…Polega to zazwyczaj na doradzeniu, jak usunąć z naszej historii dane wpisy.”
  Danych z BIK nie da się usunąć. Można nie wyrazić zgody na przetwarzanie naszych danych przez BIK.
  Jeżeli mamy złą historię w BIK, np. wypowiedziany kredyt, dane o tym i tak będą przekazywane potencjalnym kredytodawcom przez kilka lat (chyba 5 – ale mogę się mylić).

 • D
  D

  Doradca

  19.06.2022, 11:43

  Wyróżniający się komentarz

  Troche artykuł mija się z prawdą, opisujesz doradcę kredytowego a nie finansowego. Pierwszy błąd to taki że oprócz kredytów są inwestycje, ubezpieczenia a nawet leasingi itd. Druga rzecz to ciężko doradzać nie znając się na tym co wyjdzie na spotkaniu przy pierwszym lepszym pytaniu

 • D
  D

  Daria

  19.05.2022, 12:19

  Wyróżniający się komentarz

  Uważam, że doradca finansowy jest bardzo istotny zwłaszcza przy wyborze kredytu hipotecznego. Długi pracowałam w obsłudze inwestycji, jednak zapragnęłam zmiany. Wybrałam sie na studia podyplomowe na kierunek bankowość i doradztwo finansowe. Studia bardzo wiele mnie nauczyły, a co najważnieszje pozwoliły zmienić profil sprzedaży :)

 • C
  C

  Cieszy

  18.01.2021, 11:32

  Wyróżniający się komentarz

  Dobry artykuł. Warto zapoznać się z tym zawodem. Daje dużo wiedzy i frajdy z pomagania klientom.

 • K
  K

  Krzysiek

  31.10.2019, 19:09

  Wyróżniający się komentarz

  Jak ktoś planuje kupić mieszkanie we wrocku i szuka dobrego doradcy finansowego to polecam skorzystać z bezpłatnej konsultacji firmy BajHome :) Sam skorzystałem i jestem w trakcie kupna mieszkania :)

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie