Doradca finansowy – kim jest i czym się zajmuje?

Doradca finansowy - kim jest i czym się zajmuje?

Wraz z intensywnym rozwojem rynku bankowego i pożyczkowego w ostatnich latach, pojawia się coraz więcej specjalistów z zakresu doradztwa finansowego. Jest to zawód, z którego przedstawicielami wielu z nas nie raz miało już kontakt. Jak definiowany jest doradca finansowy, czym się zajmują wykonujący tę profesję i jakie mają kompetencje?

Zawód doradcy finansowego w teorii i w wielu potwierdzonych w praktyce przypadkach jest bardzo pożyteczny. Osobom nie mającym czasu na zagłębianie się w, często skomplikowanie przedstawione, oferty instytucji finansowych, doradcy wiele razy pomogli. Przedstawili najważniejsze elementy ofert banków lub instytucji pożyczkowych. Pokazywali korzystnie i niekorzystne zapisy, a także dostosowywali oferty do naszych ściśle określonych potrzeb. Niekiedy sprzedali nam nawet produkt finansowy, który spełnił nasze konkretne oczekiwania.

Jednak pomimo zalet tego zawodu, należy też pamiętać o problemach związanych z tą profesją. Silnie rosnąca w ostatnich latach popularność tego zawodu powoduje niestety, że garną się do niego różni ludzie z całkowicie skrajnym poziomem wykształcenia i doświadczenia. Co więcej, z racji braku konkretnych regulacji definiujących ten zawód, może go wykonywać dosłownie każdy. Nawet ktoś, kto nigdy wcześniej nie miał żadnego doświadczenia i wymaganej wiedzy związanej z bankowością i szeroko pojętymi zagadnieniami finansów. Poznajmy zatem jak zazwyczaj ogólnie definiuje się zawód doradca finansowy, a także, na co szczególnie uważać, jeśli będziemy mieli do czynienia z jego przedstawicielami.

Doradca finansowy definicje

Według dyrektywy Unii Europejskiej na temat pośrednictwa finansowego, doradca finansowy to zawód wykonywany przez niezależnych, niezwiązanych z żadną konkretną instytucją finansową profesjonalistów. Ich rolą w założeniach ma być przede wszystkim przekazanie klientowi merytorycznej wiedzy na temat ochrony jego majątku.

Z kolei według Europejskiej Federacji Doradców Finansowych i Pośredników Finansowych Doradca Finansowy (FECIF), doradca finansowy to wszechstronnie wykształcony specjalista. Jego celem ma być podjęcie odpowiednich kroków, w celu ochrony majątku klienta. Ponadto, ważne powinno być także bezpieczeństwo finansowe klienta, które analizuje się za pomocą weryfikacji jego potrzeb. Dobór produktów do realizacji celów finansowych, zapewnienie płynności finansowej oraz przygotowanie klienta do skorzystania z usług instytucji finansowej to inne założenia określone przez FECIF. Jednocześnie, zaznaczone jest, iż doradca finansowy nie jest pośrednikiem finansowym.

Jak wygląda praca z klientem u doradcy finansowego?

Przejdźmy zatem do praktycznej części działalności większości doradców finansowych. Większość ich pracy związana jest z obsługą klientów, którzy poszukują kredytów. Pierwsze spotkanie doradcy finansowego z klientem ma zazwyczaj następujący przebieg:

 • Rozpoznanie potrzeb danej osoby.
 • Rozpoznanie rodzaju kredytu, jakiego potrzebuje klient.
 • Poznanie kwoty pieniężnej, jaka jest potrzebna.
 • Uzyskanie informacji o celu, na jaki ma być przeznaczona pożyczka na raty.
 • Zapytanie się, czy klient nie bierze pod uwagi skorzystania z oferty kredytów walutowych, czy też udzielanych wyłącznie w polskiej walucie.

Następnie w gestii doradcy finansowego leży wstępna ocena sytuacja finansowa klienta, sprawdzenie czy istnieje możliwość zabezpieczenia kredytu przez hipotekę lub poręczycieli. Ustalana jest też maksymalna, i jednocześnie dogodna wysokość raty, jaką może spłacić klient.

Sprawdź również:

Kolejne zadania

Następnymi czynnościami, jakie doradca finansowy musi wykonać jest przedłożenie klientowi dokumentów. Na ich podstawie bank, w jakim chce on zaciągnąć kredyt, oceni jego zdolność kredytową. Ważne tutaj są następujące dokumenty:

 • Zaświadczenie o wysokości, rodzaju i charakterze comiesięcznych dochodów.
 • Zaświadczenie z ZUS o odprowadzaniu składek emerytalnych.
 • Dokumenty z sądu.
 • Wypełnione formularze, jakich wymaga określony bank.

Doradca finansowy przede wszystkim przekazuje klientowi informacje o liczbie i rodzaju wymaganych dokumentów wymaganych przez konkretny bank. Często zdarza się też, że doradca pomaga je skompletować i wypełnić.

Doradca finansowy, a historia w BIK

Często zdarza się, że doradcy finansowi pomagają w kwestii historii klienta w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Polega to zazwyczaj na doradzeniu, jak usunąć z naszej historii dane wpisy.

Najczęściej w kompetencjach doradców leży składanie zapytań do banków. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi, doradcy przekazują klientom informację o rodzaju i wysokości kredytu. Pomaga to klientowi podjąć decyzję, jaki konkretny rodzaj kredytu będzie dla niego optymalny.

Czym jeszcze zajmuje się doradca finansowy?

Jeśli cała wymagana dokumentacja i wniosek są już złożone, wówczas doradca finansowy kontaktuje się z pracownikami danego banku. Celem jest zebranie informacji, na jakim etapie znajduje się sprawa jego klienta. Ponadto, dowiaduje się co trzeba ewentualnie uzupełnić i donieść. Na końcu dowiaduje się, czy decyzja o przyznaniu kredytu jest pozytywna.

To nie koniec. Na tym etapie doradca informuje o wszystkim klienta, pośredniczy w dostarczaniu finalnych dokumentów i pomaga korygować ewentualne błędy popełnione przy okazji wypełniania dokumentacji i formularzy.

Po przyznaniu kredytu, współpraca z doradcą praktycznie dobiega końca. Pozostaje mu już tylko uzyskanie wynagrodzenia od banku, dla którego pozyskał klienta, któremu przydzielono kredyt. To jest już ustalane indywidualnie.

Komentarze (7)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • M
  M
  Marek
  18.01.2021, 11:34

  Na pewno to jeden z zawodów który nie zostanie w 100% przez roboty ;)

  • S
   S
   Sola
   16.06.2021, 07:12

   A czy doradca finansowy może bardziej zoptymalizować moje działania jako człowieka, przedsiębiorcy, inwestora? Właśnie leżę sobie w łódce na środku jeziora i tak sobie myśle o pędzie w którym funkcjonuje na codzień. Że nie wyciągam do nikogo ręki po nic a w zasadzie to gdybym to robiła, było by mi dane. W zasadzie to ja nie znam swojego potencjału finansowego tak naprawdę i pomiędzy tym kieratem a relaksem któremu oddaje się łapiąc chwile w pośpiechu, nie ma już miejsca na odkrywanie go, czy doradca mógłby mi pomóc ?

 • M
  M
  Mateusz
  18.05.2021, 19:05

  „…Polega to zazwyczaj na doradzeniu, jak usunąć z naszej historii dane wpisy.”
  Danych z BIK nie da się usunąć. Można nie wyrazić zgody na przetwarzanie naszych danych przez BIK.
  Jeżeli mamy złą historię w BIK, np. wypowiedziany kredyt, dane o tym i tak będą przekazywane potencjalnym kredytodawcom przez kilka lat (chyba 5 – ale mogę się mylić).

 • D
  D
  Doradca
  19.06.2022, 11:43

  Troche artykuł mija się z prawdą, opisujesz doradcę kredytowego a nie finansowego. Pierwszy błąd to taki że oprócz kredytów są inwestycje, ubezpieczenia a nawet leasingi itd. Druga rzecz to ciężko doradzać nie znając się na tym co wyjdzie na spotkaniu przy pierwszym lepszym pytaniu

 • D
  D
  Daria
  19.05.2022, 12:19

  Uważam, że doradca finansowy jest bardzo istotny zwłaszcza przy wyborze kredytu hipotecznego. Długi pracowałam w obsłudze inwestycji, jednak zapragnęłam zmiany. Wybrałam sie na studia podyplomowe na kierunek bankowość i doradztwo finansowe. Studia bardzo wiele mnie nauczyły, a co najważnieszje pozwoliły zmienić profil sprzedaży :)

 • C
  C
  Cieszy
  18.01.2021, 11:32

  Dobry artykuł. Warto zapoznać się z tym zawodem. Daje dużo wiedzy i frajdy z pomagania klientom.

 • K
  K
  Krzysiek
  31.10.2019, 19:09

  Jak ktoś planuje kupić mieszkanie we wrocku i szuka dobrego doradcy finansowego to polecam skorzystać z bezpłatnej konsultacji firmy BajHome :) Sam skorzystałem i jestem w trakcie kupna mieszkania :)

Podobne artykuły