Doradca kredytowy – czy warto skorzystać z jego usług?

Cóż, niełatwo jest się nam poruszać po świecie współczesnych finansów. W związku z tym wielu spośród tych, którzy poszukują kredytów i inwestycji, decyduje się na wsparcie, jakiego udzielają doradcy kredytowi. Na czym polega praca doradcy kredytowego? Kiedy warto skorzystać z jego usług?

doradca kredytowy - kim jest?

Kluczowe informacje

 • Doradcą kredytowym może być osoba lub firma, która zajmuje się udzielaniem pomocy w znalezieniu i uzyskaniu kredytu, w tym negocjowaniu warunków z bankiem;
 • Dla dobrego doradcy kredyowego wypełnianie wniosku kredytowego stanowi codzienność. Jest on szczególnym wsparciem przy staraniu się o kredyt hipoteczny lub kredyt firmowy;
 • Nie należy mylić pojęcia doradcy kredytowego z pośrednikiem kredytowym. Ten pierwszy za swoje porady otrzymuje wynagrodzenie bezpośrednio od klienta. Z kolei pośrednik działa z ramienia jednego banku lub kilku, i to od nich otrzymuje prowizję za pozyskanie nowego klienta.

Kim jest doradca kredytowy?

Specjalista ten zajmuje się wyborem najlepszego kredytu dopasowanego do potrzeb danego klienta. Warto przy tym zauważyć, że w Polsce doradca kredytowy często pełni również rolę pośrednika kredytowego, co oznacza, że formalnie reprezentuje on interesy klientów przed instytucjami finansowymi.

Jeśli chodzi o doradcę kredytowego, to jego działalność reguluje ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Doradcą kredytowym może być nie tylko osoba, ale i firma. Na gruncie polskim doradca kredytowy jest jednocześnie pośrednikiem kredytowym. Nie musi on w tym celu posiadać licencji zawodowej czy ukończonych egzaminów państwowych.

Czym zajmuje się doradca kredytowy?

Doradca kredytowy to obiektywny ekspert finansowy, który:

 • wstępnie ocenia zdolność kredytową klienta. Na podstawie informacji udzielonych przez kredytobiorcę (m.in. zobowiązań kredytobiorcy, jego historii kredytowej oraz osiąganych dochodów), doradca ocenia jego credit scoring, czyli szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji z banku;
 • pomaga w wyborze odpowiedniego kredytu. Pozyskanie finansowania z banku (dotyczy to zarówno kredytów hipotecznych, jak i gotówkowych czy inwestycyjnych) nie powinno być pochopną decyzją. Łatwo jest wówczas o popełnienie kosztownego błędu, który będzie ciążyć nam przez lata. I tu właśnie wkracza na scenę doradca kredytowy, który analizuje dostępne na rynku oferty banków oraz pomaga klientowi wybrać taką, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom oraz możliwościom finansowym;
 • negocjuje z bankami. Do obowiązków doradcy finansowego należy również negocjowanie warunków kredytu z bankiem. Czasem można w takiej sytuacji liczyć na preferencyjne warunki;
 • pomaga przygotować dokumenty wymagane przez bank. Wsparcie doradcy kredytowego to dodatkowo pomoc w wypełnianiu samego wniosku (formalności wiążą się przede wszystkim ze zbieraniem niezbędnych dokumentów).
w czym pomoże doradca kredytowy?

Wykonywaniem tych zadań zajmuje się dobry doradca kredytowy online, jak i taki, który działa stacjonarnie.

Rodzaje doradców kredytowych

Doradca kredytowy jest terminem prawnie chronionym. Dlatego nie każdy może posługiwać się tym mianem. Na rynku znajdziemy sporo ogłoszeń, w których dominuje doradca finansowy czy ekspert finansowy.

Jeśli chodzi o samego doradcę kredytowego, to w profesji tej wyróżnię specjalistów z różnych obszarów. Oto niektóre z nich:

 • doradca kredytu hipotecznego (pomoc w doborze kredytu na budowę domu lub zakup nieruchomości, która uwzględnia np. rodzaj oprocentowania czy sposób spłaty zobowiązania);
 • doradca kredytu gotówkowego (takie finansowanie nie jest przyznawane na konkretny cel, ale wciąż trzeba odpowiednio dobrać produkt np. pod kątem czasu spłaty),
 • doradca kredytowy w zakresie kredytów inwestycyjnych dla firm.

Oddzielną grupę stanowią doradcy inwestycyjni, którzy muszą przejść egzaminy państwowe oraz posiadać licencję KNF, by móc legalnie pracować w swoim zawodzie.

Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych:

Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
10,85 %
? zmienne
Kwota
500 - 200 000 zł
RRSO
11,40 %
?

938 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
10 - 84 miesięcy
Oprocentowanie
7,20 %
Kwota
1 000 - 60 000 zł
RRSO
12,40 %

2094 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
3.
OtomotoPay Kredyt Gotówkowy
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
13,99 %
? na podstawie przykładu reprezentatywnego
Kwota
15 000 - 300 000 zł
RRSO
17,46 %
? na podstawie przykładu reprezentatywnego

886 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
84 miesiące
Oprocentowanie
15,99 %
Kwota
5 000 - 15 000 zł
RRSO
17,22 %

828 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Na co zwracać uwagę, szukając dobrego doradcy kredytowego?

Wybierając doradcę kredytowego, zwróć uwagę m.in. na renomę danego specjalisty. Cenne są przede wszystkim opinie znalezione w sieci. Oczywiście nie stanowią one gwarancji tego, że uzyskasz pomoc od profesjonalisty, ale znacznie zwiększają szanse.

Ważne jest również, by doradca kredytowy miał podpisane umowy z największymi bankami w Polsce, ponieważ daje to większe szanse na dostęp do ciekawych ofert (czasem na preferencyjnych warunkach). No i co kluczowe, musi być wpisany do Rejestru pośredników kredytowych KNF (*co świadczy o wiarygodności i legalności podejmowanych działań).

Ile kosztuje doradca kredytowy?

Jeśli chodzi o to, ile kosztuje taka pomoc, to wiele w tej kwestii zależy od sposobu rozliczeń.

Niezależny doradca kredytowy otrzymuje wynagrodzenie od klienta. Natomiast pośrednik kredytowy uzyskuje prowizję od banku z którym klient podpisał umowę. Z perspektywy klienta usługi pośrednika kredytowego są darmowe.

Poniżej przedstawię Ci najpopularniejsze sposoby wynagradzania doradców kredytowych:

 • prowizja za kredyt. W praktyce jest to najczęściej stosowany wariant wynagrodzenia. Jest ona ustalana jako część procentowa wartości udzielonego kredytu klientowi. Zazwyczaj taka prowizja wynosi od 1% do ok. 5% kwoty kredytu hipotecznego, inwestycyjnego itp.;
 • stawka godzinowa. Niektórzy doradcy mogą pobierać opłaty za każdą przepracowaną roboczogodzinę swojej pracy. Stawki godzinowe mogą, w zależności od zakresu świadczonych usług, wynosić od 100 do 500 PLN za 1 godzinę;
 • stała struktura opłat. Sporadycznie zdarza się, że doradcy pomagający przy uzyskaniu kredytu rozliczają się na podstawie kwoty ryczałtowej. Również w tym wariancie można liczyć na kompleksowe wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania kredytów (analiza warunków umowy, przygotowanie dokumentów, negocjacje z bankami). W takiej sytuacji koszt pomocy świadczonej przez doradcę kredytowego wynosi zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (* w zależności od zakresu prowadzonych usług).

Doradca kredytowy a pośrednik kredytowy — różnice

Pośrednik kredytowy i doradca kredytowy to specjaliści, którzy pracują na nieco odmiennych zasadach. Choć czasem pojęcia te traktuje się jako synonimy, nie jest to odpowiednie podejście. Pośrednik zazwyczaj działa na własny rachunek, a banki wypłacają mu prowizję za pozyskanie klienta. Dla porównania: doradca kredytowy może otrzymywać wynagrodzenie od banku lub pozyskanego klienta.

Doradca kredytowy jest też bardziej niezależny i obiektywny. Nieco inaczej z punktu widzenia kredytobiorcy, wygląda również zakres prac. Doradcy kredytowi skupiają się głównie na kwestii wyboru kredytu spośród wielu dostępnych na rynku ofert banków, podczas gdy pośrednik ogranicza się raczej do kilku instytucji finansowych (a czasem współpracuje tylko z jednym konkretnym bankiem).

Na polskim gruncie większość doradców kredytowych jest pośrednikami kredytowymi. Jednak nie każdy pośrednik może mianować się doradcą!

Jak zrezygnować z doradcy kredytowego?

Zawsze istnieje ryzyko, że współpraca z takim podmiotem nie będzie układać się najlepiej. Powodem może być, np. jego niekompetencja, co i w tej branży czasami ma miejsce.

Jeśli z pomocą doradcy złożyłeś już wniosek kredytowy, polecam Ci, by w takiej sytuacji zgłosić się ze swoją decyzją do banku, w którym starasz się o kredyt hipoteczny, gotówkowy czy jakiś inny. Rzecz jasna, zakończenie kooperacji z danym doradcą finansowym nie oznacza zerwania samej współpracy z bankiem.

Czy warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Odpowiedź jest prosta: tak — ekspert kredytowy posiada wiedzę na temat finansów i kredytowania. Oczywiście nie oznacza to tego, że trzeba opierać się wyłącznie na jego wiedzy. Choć oczywiście nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Oprócz tego warto samemu zapoznać się z warunkami, jakie oferuje bank, a także korzystać z porównywarek online. Cenną dawkę wiedzy zdobędziesz, czytając również nasze poradniki :). Znajdziesz w nich wartościowe informacje, które mogą stanowić dla Ciebie uzupełnienie pomocy dotyczącej kredytowania.

Połączenie tych wszystkich działań daje, jeśli nie 100%, to przynajmniej 99% szans na podjęcie dobrej decyzji.

Zalety i wady korzystania z doradców kredytowych

Jeśli dotarłeś do tego miejsca w moim tekście, to w takim wypadku wiesz już, że doradca kredytowy to profesjonalista, który pomoże Ci w dobrze odpowiedniego finansowania. A biorąc pod uwagę trudne czasy, w jakich przyszło nam żyć (wysoka inflacja, zdecydowana polityka banków centralnych na całym świecie), wydaje się oczywiste, że obiektywne (obiektywizm to must have w przypadku doradców) wsparcie ze strony eksperta finansowego jest na wagę złota.

Z kolei jeśli chodzi o wady, miej na uwadze oczywiście opłaty. Jak już wiesz, mogą być to koszty na poziomie nawet kilku tysięcy złotych.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Jakie dokumenty są potrzebne do doradcy kredytowego?

Informacje o osiąganych dochodach (cenne jest tu np. zeznanie podatkowe PIT za poprzedni rok) i już zaciągniętych zobowiązaniach, dokument tożsamości, zaświadczenie o zatrudnieniu (lub dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej).

Jak wygląda spotkanie z doradcą kredytowym?

Jest to zwykle seria kilku spotkań, w trakcie których doradca kredytowy poznaje sytuację finansową klienta oraz jego potrzeby. Następnie, z jego pomocą dobiersz odpowiednie produkty bankowe.

Czy doradca kredytowy jest za darmo?

Niezależny doradca kredytowy niestety nie świadczy bezpłatnych usług. Natomiast pośrednicy kredytowi zwykle otrzymują prowizję od banku w zamian za pozyskanie klienta. Zatem z perspektywy klienta ich usługi mogą być darmowe.

Czy z doradcą kredytowym podpisuje się umowę?

Nie, za wyjątkiem sytuacji, gdy doradca kredytowy oferuje również dodatkowe usługi w zakresie finansowania.

Ile zarabia doradca kredytowy?

To, ile kosztuje doradca kredytowy, zależy od zakresu jego pomocy oraz formy rozliczeń (wynagrodzenie ryczałtowe/godzinowe/naliczane od wartości kredytu). W praktyce wynagrodzenie za usługi doradcy kredytowego może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.4/5 - (27 votes)
Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • A
  A

  ANNA

  17.12.2022, 19:53

  Wyróżniający się komentarz

  Czy udostępnienie danych osobowych i wszystkich dokumentów jest bezpieczne? Bo jeśli jest to doradca on line to czy istnieje ryzyko oszustwa?

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()