Cóż, niełatwo jest się nam poruszać po świecie współczesnych finansów. W związku z tym wielu spośród tych, którzy poszukują kredytów i inwestycji, decyduje się na wsparcie, jakiego udzielają doradcy kredytowi. Na czym polega praca doradcy kredytowego? Kiedy warto skorzystać z jego usług?

Kluczowe informacje
- Doradcą kredytowym może być osoba lub firma, która zajmuje się udzielaniem pomocy w znalezieniu i uzyskaniu kredytu, w tym negocjowaniu warunków z bankiem;
- Dla dobrego doradcy kredyowego wypełnianie wniosku kredytowego stanowi codzienność. Jest on szczególnym wsparciem przy staraniu się o kredyt hipoteczny lub kredyt firmowy;
- Nie należy mylić pojęcia doradcy kredytowego z pośrednikiem kredytowym. Ten pierwszy za swoje porady otrzymuje wynagrodzenie bezpośrednio od klienta. Z kolei pośrednik działa z ramienia jednego banku lub kilku, i to od nich otrzymuje prowizję za pozyskanie nowego klienta.
Kim jest doradca kredytowy?
Specjalista ten zajmuje się wyborem najlepszego kredytu dopasowanego do potrzeb danego klienta. Warto przy tym zauważyć, że w Polsce doradca kredytowy często pełni również rolę pośrednika kredytowego, co oznacza, że formalnie reprezentuje on interesy klientów przed instytucjami finansowymi.
Jeśli chodzi o doradcę kredytowego, to jego działalność reguluje ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.
Doradcą kredytowym może być nie tylko osoba, ale i firma. Na gruncie polskim doradca kredytowy jest jednocześnie pośrednikiem kredytowym. Nie musi on w tym celu posiadać licencji zawodowej czy ukończonych egzaminów państwowych.
Czym zajmuje się doradca kredytowy?
Doradca kredytowy to obiektywny ekspert finansowy, który:
- wstępnie ocenia zdolność kredytową klienta. Na podstawie informacji udzielonych przez kredytobiorcę (m.in. zobowiązań kredytobiorcy, jego historii kredytowej oraz osiąganych dochodów), doradca ocenia jego credit scoring, czyli szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji z banku;
- pomaga w wyborze odpowiedniego kredytu. Pozyskanie finansowania z banku (dotyczy to zarówno kredytów hipotecznych, jak i gotówkowych czy inwestycyjnych) nie powinno być pochopną decyzją. Łatwo jest wówczas o popełnienie kosztownego błędu, który będzie ciążyć nam przez lata. I tu właśnie wkracza na scenę doradca kredytowy, który analizuje dostępne na rynku oferty banków oraz pomaga klientowi wybrać taką, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom oraz możliwościom finansowym;
- negocjuje z bankami. Do obowiązków doradcy finansowego należy również negocjowanie warunków kredytu z bankiem. Czasem można w takiej sytuacji liczyć na preferencyjne warunki;
- pomaga przygotować dokumenty wymagane przez bank. Wsparcie doradcy kredytowego to dodatkowo pomoc w wypełnianiu samego wniosku (formalności wiążą się przede wszystkim ze zbieraniem niezbędnych dokumentów).


Wykonywaniem tych zadań zajmuje się dobry doradca kredytowy online, jak i taki, który działa stacjonarnie.
Rodzaje doradców kredytowych
Doradca kredytowy jest terminem prawnie chronionym. Dlatego nie każdy może posługiwać się tym mianem. Na rynku znajdziemy sporo ogłoszeń, w których dominuje doradca finansowy czy ekspert finansowy.
Doradca finansowy – kim jest i czym się zajmuje?Jeśli chodzi o samego doradcę kredytowego, to w profesji tej wyróżnię specjalistów z różnych obszarów. Oto niektóre z nich:
- doradca kredytu hipotecznego (pomoc w doborze kredytu na budowę domu lub zakup nieruchomości, która uwzględnia np. rodzaj oprocentowania czy sposób spłaty zobowiązania);
- doradca kredytu gotówkowego (takie finansowanie nie jest przyznawane na konkretny cel, ale wciąż trzeba odpowiednio dobrać produkt np. pod kątem czasu spłaty),
- doradca kredytowy w zakresie kredytów inwestycyjnych dla firm.
Oddzielną grupę stanowią doradcy inwestycyjni, którzy muszą przejść egzaminy państwowe oraz posiadać licencję KNF, by móc legalnie pracować w swoim zawodzie.
Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych:


169 osób
wybrało ofertę

405 osób
wybrało ofertę

766 osób
wybrało ofertę

162 osób
wybrało ofertęNa co zwracać uwagę, szukając dobrego doradcy kredytowego?
Wybierając doradcę kredytowego, zwróć uwagę m.in. na renomę danego specjalisty. Cenne są przede wszystkim opinie znalezione w sieci. Oczywiście nie stanowią one gwarancji tego, że uzyskasz pomoc od profesjonalisty, ale znacznie zwiększają szanse.
Ważne jest również, by doradca kredytowy miał podpisane umowy z największymi bankami w Polsce, ponieważ daje to większe szanse na dostęp do ciekawych ofert (czasem na preferencyjnych warunkach). No i co kluczowe, musi być wpisany do Rejestru pośredników kredytowych KNF (*co świadczy o wiarygodności i legalności podejmowanych działań).
Ile kosztuje doradca kredytowy?
Jeśli chodzi o to, ile kosztuje taka pomoc, to wiele w tej kwestii zależy od sposobu rozliczeń.
Niezależny doradca kredytowy otrzymuje wynagrodzenie od klienta. Natomiast pośrednik kredytowy uzyskuje prowizję od banku z którym klient podpisał umowę. Z perspektywy klienta usługi pośrednika kredytowego są darmowe.
Poniżej przedstawię Ci najpopularniejsze sposoby wynagradzania doradców kredytowych:
- prowizja za kredyt. W praktyce jest to najczęściej stosowany wariant wynagrodzenia. Jest ona ustalana jako część procentowa wartości udzielonego kredytu klientowi. Zazwyczaj taka prowizja wynosi od 1% do ok. 5% kwoty kredytu hipotecznego, inwestycyjnego itp.;
- stawka godzinowa. Niektórzy doradcy mogą pobierać opłaty za każdą przepracowaną roboczogodzinę swojej pracy. Stawki godzinowe mogą, w zależności od zakresu świadczonych usług, wynosić od 100 do 500 PLN za 1 godzinę;
- stała struktura opłat. Sporadycznie zdarza się, że doradcy pomagający przy uzyskaniu kredytu rozliczają się na podstawie kwoty ryczałtowej. Również w tym wariancie można liczyć na kompleksowe wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania kredytów (analiza warunków umowy, przygotowanie dokumentów, negocjacje z bankami). W takiej sytuacji koszt pomocy świadczonej przez doradcę kredytowego wynosi zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (* w zależności od zakresu prowadzonych usług).
Doradca kredytowy a pośrednik kredytowy — różnice
Pośrednik kredytowy i doradca kredytowy to specjaliści, którzy pracują na nieco odmiennych zasadach. Choć czasem pojęcia te traktuje się jako synonimy, nie jest to odpowiednie podejście. Pośrednik zazwyczaj działa na własny rachunek, a banki wypłacają mu prowizję za pozyskanie klienta. Dla porównania: doradca kredytowy może otrzymywać wynagrodzenie od banku lub pozyskanego klienta.
Doradca kredytowy jest też bardziej niezależny i obiektywny. Nieco inaczej z punktu widzenia kredytobiorcy, wygląda również zakres prac. Doradcy kredytowi skupiają się głównie na kwestii wyboru kredytu spośród wielu dostępnych na rynku ofert banków, podczas gdy pośrednik ogranicza się raczej do kilku instytucji finansowych (a czasem współpracuje tylko z jednym konkretnym bankiem).
Na polskim gruncie większość doradców kredytowych jest pośrednikami kredytowymi. Jednak nie każdy pośrednik może mianować się doradcą!
Jak zrezygnować z doradcy kredytowego?
Zawsze istnieje ryzyko, że współpraca z takim podmiotem nie będzie układać się najlepiej. Powodem może być, np. jego niekompetencja, co i w tej branży czasami ma miejsce.
Jeśli z pomocą doradcy złożyłeś już wniosek kredytowy, polecam Ci, by w takiej sytuacji zgłosić się ze swoją decyzją do banku, w którym starasz się o kredyt hipoteczny, gotówkowy czy jakiś inny. Rzecz jasna, zakończenie kooperacji z danym doradcą finansowym nie oznacza zerwania samej współpracy z bankiem.
Co musi zawierać wniosekk kredytowy?Czy warto korzystać z usług doradcy kredytowego?
Odpowiedź jest prosta: tak — ekspert kredytowy posiada wiedzę na temat finansów i kredytowania. Oczywiście nie oznacza to tego, że trzeba opierać się wyłącznie na jego wiedzy. Choć oczywiście nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.
Oprócz tego warto samemu zapoznać się z warunkami, jakie oferuje bank, a także korzystać z porównywarek online. Cenną dawkę wiedzy zdobędziesz, czytając również nasze poradniki :). Znajdziesz w nich wartościowe informacje, które mogą stanowić dla Ciebie uzupełnienie pomocy dotyczącej kredytowania.
Połączenie tych wszystkich działań daje, jeśli nie 100%, to przynajmniej 99% szans na podjęcie dobrej decyzji.
Zalety i wady korzystania z doradców kredytowych
Jeśli dotarłeś do tego miejsca w moim tekście, to w takim wypadku wiesz już, że doradca kredytowy to profesjonalista, który pomoże Ci w dobrze odpowiedniego finansowania. A biorąc pod uwagę trudne czasy, w jakich przyszło nam żyć (wysoka inflacja, zdecydowana polityka banków centralnych na całym świecie), wydaje się oczywiste, że obiektywne (obiektywizm to must have w przypadku doradców) wsparcie ze strony eksperta finansowego jest na wagę złota.
Z kolei jeśli chodzi o wady, miej na uwadze oczywiście opłaty. Jak już wiesz, mogą być to koszty na poziomie nawet kilku tysięcy złotych.
FAQ: najczęściej zadawane pytania
Jakie dokumenty są potrzebne do doradcy kredytowego?
Jak wygląda spotkanie z doradcą kredytowym?
Czy doradca kredytowy jest za darmo?
Czy z doradcą kredytowym podpisuje się umowę?
Ile zarabia doradca kredytowy?
ANNA
17.12.2022, 19:53
Czy udostępnienie danych osobowych i wszystkich dokumentów jest bezpieczne? Bo jeśli jest to doradca on line to czy istnieje ryzyko oszustwa?