Dowód osobisty dla dziecka – jak wyrobić?

Popularną praktyką przed wyjazdem zagranicznym z dzieckiem jest wyrobienie mu paszportu, za który musimy zapłacić kilkadziesiąt złotych. Tymczasem możemy bezpłatnie wnioskować o dowód osobisty dla małoletniego, nawet tuż po jego urodzeniu. Sprawdziliśmy, jak wypełnić wniosek o taki dokument i kiedy się przydaje.

Jak wiemy, dzieci i młodzież do 18. roku życia nie muszą mieć dowodu osobistego. Sprawa ma się nieco inaczej, gdy zdecydujemy się na wyjazd do krajów, które pozwalają przekraczać granicę tylko na podstawie dokumentu tożsamości.

Wówczas, zamiast wyrobienia paszportu warto wnioskować o dowód osobisty dla dziecka. Nie musimy nawet ruszać się z domu, by go otrzymać. Wystarczy, że włączycie komputer, a my wyjaśnimy, co dalej robić.

Po co nam dowód osobisty?

Dowód osobisty to jeden z najważniejszych dokumentów, jaki posiada każdy pełnoletni obywatel Polski. Potwierdza on nie tylko naszą tożsamość i obywatelstwo, ale także pozwala przekraczać granice państw. Za jego pomocą możemy też korzystać z usług bankowych i pozabankowych, zakładając, m.in. konto bankowe czy lokatę dla naszej pociechy.

Istnieje jednak możliwość wyrobienia takiego dokumentu dla osób poniżej 18. roku życia. Zapis ten wynika bezpośrednio z ustawy o dowodach osobistych, z której jasno wynika, że prawo do dowodu osobistego ma każdy Polak – bez względu na wiek 1.

Ranking najlepszych kont dla dzieci w Czerwonej-Skarbonce:

Czerwona Skarbonka poleca

1.
Konto Osobiste dla młodych mBank
1.
Konto Osobiste dla młodych mBank
Darmowe konto
Tak
Promocja
Tak
? zgarnij do 150 zł za spełnienie warunków +50 zł jeśli otworzysz konto na selfie/e-dowód
Czas Promocji
23.11.2023
Nagrody w promocji
8% + do 500 zł
? +150 zł bon do Media Expert/Allegro, +150 zł premii za założenie konta przez aplikację, +200 zł za dodatkowe warunki
SPRAWDŹ
2.
Konto Osobiste dla młodych Alior Bank
2.
Konto Osobiste dla młodych Alior Bank
Darmowe konto
Tak
? Brak opłaty za prowadzenie konta dla osób poniżej 26 roku życia lub zapewniających wpływ min. 1500 zł miesięcznie.
Promocja
Tak
Czas Promocji
30.09.2023
Nagrody w promocji
8% + do 450 zł
? za spełnienie warunków
SPRAWDŹ
3.
Konto Osobiste dla młodych VeloBank
3.
Konto Osobiste dla młodych VeloBank
Darmowe konto
Tak
Promocja
Tak
Czas Promocji
31.12.2023
Nagrody w promocji
7% + 600 zł
? za spełnienie warunków
SPRAWDŹ

Dowód osobisty dla dziecka zamiast paszportu w podróży

Dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego jest niezbędny, gdy udajemy się do krajów UE, strefy Schengen lub do innych krajów, które pozwalają przekraczać granice na podstawie dowodu. W tych przypadkach omija nas też obowiązek posiadania paszportu. Ten z kolei będzie konieczny, gdy zdecydujemy się wyjechać poza granice UE.

Warto przy tym zwrócić uwagę na cenę otrzymania obu dokumentów. Wyrobienie paszportu kosztować nas będzie kilkadziesiąt złotych, natomiast za dowód osobisty dla dziecka – nie zapłacimy ani grosza.

Planując podróż, weź pod uwagę kraj, do którego zamierzasz wyjechać. Zastanów się, który z dokumentów (paszport czy dowód osobisty) okaże się konieczny, by Twoja pociecha mogła swobodnie przekroczyć granicę pod Twoją opieką.

Kto może złożyć wniosek o dowód dla małoletniego?

Od 2015 r. wniosek o dowód osobisty dla dziecka może złożyć:

 • jeden z rodziców,
 • opiekun prawny,
 • kurator.

Nie ma już potrzeby podpisu obojga rodziców na wniosku.

Zdjęcie do dowodu – najważniejsze informacje

Aby wszystko poszło sprawnie – na początek sprawdźcie, czy macie zdjęcie dziecka w formie elektronicznej. Co ważne, nie może to być dowolna fotografia, ale co prawda możemy wykonać ją sami.

 • zdjęcie musi być aktualne (nie może być starsze niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku),
 • format: jeśli wniosek składamy w urzędzie, fotografia musi mieć wymiary 35 mm x 45 mm. Natomiast, gdy wnioskujemy internetowo, fotografia powinna zachować rozdzielczość 492 x 633 pikseli,
 • dziecko nie może mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami albo innych rzeczy, które utrudniłby jego rozpoznanie,
 • zdjęcie musi przedstawiać całą głowę (od jej czubka) oraz górną część barków,
 • fotografia musi mieć jasne i jednorodne tło (bez innych osób w kadrze),
 • twarz powinna zajmować 70-80 proc. zdjęcia,
 • fotografie dzieci do 5. roku życia mogą przedstawiać dzieci z zamkniętymi oczami, otwartymi ustami czy nienaturalnym wyrazem twarzy, np. z uśmiechem.

Przykład prawidłowego zdjęcia dziecka do dowodu:

dowód dla dziecka wzór

Przykład nieprawidłowego zdjęcia dziecka do dowodu:

nieprawidłowe zdjęcie do dowodu

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka – co przygotować?

 • Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka (formularz otrzymasz w urzędzie gminy, dostępny jest również na stronach internetowych tych organów).
 • Aktualny dokument ze zdjęciem dziecka (jeśli takowy posiada, np. legitymacja szkolna, paszport, tymczasowy dowód osobisty).
 • Zdjęcie dziecka lub podopiecznego (gdy zdjęcie dziecka lub podopiecznego nie będzie spełniać wymagań, urzędnik może poprosić nas o uzupełnienie wniosku).
 • Do wglądu dla urzędnika – dokument, który potwierdza, że jesteś rodzicem lub kuratorem.
 • Na żądanie organu administracji – skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu małżeństwa albo poświadczenie obywatelstwa polskiego.
 • W wyjątkowej sytuacji, gdy ubiegasz się o wymianę dowodu osobistego z powodu wykorzystania danych osobowych dziecka lub własnych (kradzież tożsamości) – potwierdzenie w formie dokumentu elektronicznego, że zawiadomiłeś organ ścigania, np. policję, prokuraturę.
 • Gdy starasz się w e-dowodzie o podpis osobisty, zaznacz to we wniosku. Możesz jednak tego dokonać, gdy dziecko skończyło 13 lat 2.

Jak złożyć wniosek o dowód dla dziecka?

Wniosek o dokument dla dziecka możemy złożyć w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Może się też zdarzyć, że ze względu na niepełnosprawność lub chorobę, nie jesteśmy w stanie osobiście udać się do urzędu. Wtedy to mamy możliwość wyrobić dowód w miejscu, w którym przebywamy.

Innym rozwiązaniem jest złożenie wniosku przez internet. W tym jednak przypadku potrzebujemy eGO (Profilu Zaufanego) lub e-dowodu, dzięki którym potwierdzimy swoją tożsamość. Co ciekawe, od 4 marca 2019 r. mamy możliwość ubiegania się o taki e-dowód – nie tylko dla osób pełnoletnich, ale również dla dzieci.

Sprawdźmy, jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka internetowo.

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka online?

1. Wejdź na portal.gov.pl.

2. Mając tam Profil Zaufany, zaloguj się na konto Mój GOV (w prawnym górnym rogu strony).

3. Po zalogowaniu się wybierz usługę „Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego”.

4. Kliknij przycisk „Złóż wniosek”.

5. Zaznacz, że jesteś rodzicem (wnioskować o dowód dla dzieci mogą też kuratorzy i opiekunowie prawni).

6. Wpisz dane dziecka.

7. Wprowadź powód ubiegania się o dowód osobisty dla dziecka.

8. Wybierz urząd, w którym odbierzesz dokument.

9. Jeśli małoletni ma więcej niż 13 lat zaznacz, czy chcesz, żeby w dowodzie widniał certyfikat podpisu osobistego.

10. Dodaj zdjęcie dziecka (format w wersji elektronicznej powinien mieć min. 492 x 633 pikseli, przy zachowaniu maksymalnej wielkości 2,5 MB).

11. Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, czy poprawnie wpisałeś adres e-mail, bo otrzymasz na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.

12. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Dokonasz tego na 3 sposoby:

 • Profilem Zaufanym,
 • e-dowodem albo
 • certyfikatem kwalifikowanym.

Gotowe! Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na podany e-mail oraz na skrzynkę na koncie Mój GOV. Za dowód dla małoletniego nic nie zapłacisz – usługa jest bezpłatna.

Ile ważny jest dowód dla dziecka?

Ważność dowodu dla dziecka zależy od jego wieku:

 • 5 lat – gdy dziecko ma mniej niż 5 lat oraz
 • 10 lat – gdy dziecko ma więcej niż 10 lat.

Czas oczekiwania na dowód dla dziecka

Na odbiór dokumentu będziemy musieli poczekać maksymalnie do 30 dni. Czas jego realizacji może być też krótszy. Dlatego, aby sprawdzić, czy nasz dowód jest już gotowy, warto skorzystać z e-usługi, czyli z konta Mój GOV.

Jak odebrać dowód?

Dziecko powyżej 5. roku życia wraz z rodzicem lub opiekunem musi być obecne podczas odbioru dokumentu w urzędzie, jak i w trakcie osobistego składania wniosku w placówce (z obowiązku tego zwolnione są dzieci do lat 5). Z kolei samodzielnie może go odebrać, np. osoba, która ukończyła 13 lat i posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Również taki dokument może odebrać dowolny rodzic nawet ten, który nie składał wniosku. Należy wtedy okazać swój dokument tożsamości (dowód lub paszport). Warto przy tym zabrać tymczasowy dowód osobisty dziecka bądź paszport, jeśli taki posiada.

Odbiór dowodu – co, jeśli nie mogę go odebrać?

Gdy nie możemy odebrać dowodu osobiście w wyniku choroby, niepełnosprawności albo z innego ważnego powodu, warto skontaktować się z urzędem, w którym składaliśmy wniosek. Oddelegowany urzędnik odwiedzi nas w miejscu, w którym aktualnie przebywamy, dzięki czemu dostaniemy do ręki dowód osobisty dla dziecka.

Kiedy przydaje się dowód osobisty dla dziecka?

Dowód osobisty dla dziecka przydaje się w momencie, gdy planujemy wyjechać do jednego z krajów UE, państw strefy Schengen oraz gdy udajemy się do niektórych krajów poza UE, np. do Albanii czy Czarnogóry.

Poniżej prezentujemy przykładową listę państw, do których możemy się wybrać wyłącznie na podstawie dowodu osobistego:

 • Islandia,
 • Liechtenstein,
 • Norwegia,
 • Polinezja Francuska,
 • Monako,
 • San Marino,
 • Szwajcaria,
 • Andora,
 • Gruzja,
 • Bośnia i Hercegowina,
 • Wyspy Owcze,
 • Wyspy Kanaryjskie,
 • Wielka Brytania, Wyspa Man, Jersey, Alderney, Guernsey,
 • Macedonia,
 • Madera,
 • Watykan.

Poza tym dowód osobisty jest świetną alternatywą dla paszportu – za czym przemawia głównie brak kosztów za wyrobienie takiego dokumentu.

Źródło:

1. Ustawa o dowodach osobistych z dnia 6 sierpnia 2010 r. Art. 5, lexlege.pl

2. Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego, gov.pl

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie