Euribor – co to jest i dla kogo ma największe znaczenie?

Euribor – co to jest i dla kogo ma największe znaczenie?

Podobno w życiu człowieka pewne są dwie rzeczy – podatki i śmierć. Trudno nie zgodzić się z tą nad wyraz mroczną wersją sentencji. Jednak w przypadku osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny – obok tych posępnych faktów można dołożyć jeszcze jednego pewniaka. Otóż, wiadomym jest, że jeśli zaciągniemy hipotekę to trzeba będzie spłacać raty… Jaki związek ma z tym tajemniczo brzmiący skrót – EURIBOR? 

Gdzie pożyczają Polacy? 

Ponad ¾ Polaków w wieku 18-64 lat deklaruje, że przynajmniej raz w życiu wzięła kredyt lub pożyczkę. Ba – 35 proc. z nich przyznaje, że bardzo często korzysta z tego rodzaju usług finansowych. Takie wnioski płyną z najnowszego badania “Dlaczego Polacy się zadłużają” przeprowadzonego przez IMAS International, na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Co ciekawe, dla 42 proc. badanych decyzja o kredycie jest czymś zupełnie naturalnym. Pod warunkiem, że została podjęta świadomie i racjonalnie. Stoi to w sprzeczności z innym przekonaniem. Co piąty badany stanowczo uważa, że zaciąganie zobowiązań w bankach jest na tyle niebezpieczne, że mogą być początkiem wpadnięcia w spiralę zadłużenia… 

Na co najczęściej zadłużają się Polacy? W powszechnym przekonaniu to właśnie zakup mieszkania czy budowa domu jest impulsem do wzięcia kredytu. I tak właśnie – przyglądając się długom respondentów wynika, że najczęściej zadłużamy się w bankach. Ponad 75 proc. ankietowanych posiada tam niespłacony kredyt hipoteczny, konsumpcyjny bądź samochodowy1.

Nie ma kredytu bez EURIBOR!  

Kluczowym i jednocześnie nieodłącznym elementem kojarzącym się z kredytem jest rata. Pożyczoną od banku konkretną sumę pieniędzy musimy co miesiąc spłacać. Jednak, ilekroć wspominamy o racie zastanawiamy się również nad jej wysokością oprocentowania. Dlatego, by odpowiednio uzmysłowić sobie, w czym tkwi sekret kredytu musimy zapoznać się z pojęciem EURIBOR. Na czym dokładnie polega? 

EURIBOR, czyli Euro Interbank Offered Rate to referencyjna stopa oprocentowania kredytów oraz depozytów międzybankowych w strefie euro, a także w Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Wyznacza się ją na podstawie średniej arytmetycznej oprocentowania, wyliczanej przez konkretne banki uczestniczące w panelu. Zajmuje się tym dokładnie – Europejska Federacja Bankowa z siedzibą w Brukseli, która w każdy dzień roboczy o godzinie 11 czasu środkowoeuropejskiego, publikuje wyniki. Całościowy nadzór nad procesem sprawuje 10-osobowy Komitet Sterujący, w którego skład wchodzą niezależni specjaliści i bankowcy zajmujący się operacjami na rynku finansowym2.

EURIBOR wpływa na wysokość kredytu! 

Co najważniejsze – EURIBOR to bezpośredni element, który decyduje o wysokości oprocentowania kredytu hipotecznego czy innych kredytów konsumenckich bądź lokat prowadzonych w walucie euro. W jaki sposób jest obliczany? Ustalenie wskaźnika polega głównie na zgromadzeniu danych od 57 banków biorących udział w panelu. Uczestnicy prezentują w nim wysokość oprocentowania, za którą skłonne są udzielić kredytu innym bankom. Z informacji tych odrzuca się 15 proc. skrajnych wartości – zaś z pozostałych wylicza się średnią arytmetyczną. 


Najczęściej wybierane kredyty hipoteczne:

Ostatnia aktualizacja: 12 Stycznia 2023
5 - 35 lat
Okres spłaty
-
1,64 %
? poziom marży wg oferty jednego z banków na dzień 02-06-2022 roku. Aktualną ofertę przedstawimy podczas konsultacji z ekspertem kredytowym
Marża
0%
? poziom prowizji wg oferty jednego z banków na dzień 02-06-2022 roku. Aktualną ofertę przedstawimy podczas konsultacji z ekspertem kredytowym
Prowizja
10 000 - 1 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Kredyt Hipoteczny Własny Kąt
12 - 420 miesięcy
Okres spłaty
10,20 %
? RRSO dla kredytu w PKO Banku Polskim: 10,2% RRSO dla kredytu w PKO Banku Hipotecznym: 10,18%
RRSO
1,10 %
? marża 1,1% w pierwszym roku oraz marża 1,47% w kolejnych latach
Marża
0
? 0% prowizji przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Millennium kredyt mieszkaniowy
72 - 420 miesięcy
Okres spłaty
10,79 %
RRSO
2,41 %
Marża
0%
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są większe kwoty kredytu
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Jednak konkretne banki, przy precyzowaniu wysokości oprocentowania dodają również swoją marżę – czyli stałą i niezmienną opłatę, którą kredytobiorca ma obowiązek spłacać na mocy zawartej umowy kredytowej.

EURIBOR – jakie są okresy kredytowania? 

Wspomniane poniżej wartości to nic innego, jak okresy kredytowania – dla których rozróżnia się EURIBOR. Dlatego: 

  • 1M – to kredyt na 1 miesiąc 
  • 2M – to kredyt na 2 miesiące 
  • 3M – to kredyt na 3 miesiące 
  • 6M – to kredyt na 6 miesięcy  
  • 9M – to kredyt na 9 miesięcy 
  • 1Y – to kredyt na 12 miesięcy 

Ponadto możemy wyróżnić również: 

  • SW (ang. spot week) – czyli kredyt na tydzień, liczony od daty dwa dni robocze po transakcji 
  • 2W – kredyt na 2 tygodnie, liczony od daty dwa dni robocze po transakcji 

Banki najczęściej proponują klientom kredyty, których oprocentowanie jest ustalane na podstawie stawki EURIBOR 3M. Rzadziej jest to EURIBOR 1M czy 6M. Oprocentowanie ustalone na podstawie stawki EURIBOR 3M będzie – przez cały okres spłaty kredytu – zmieniało się co trzy miesiące. W przypadku stawki EURIBOR 1M będzie to miesiąc, a EURIBOR 6M – pół roku. Aktualne notowania wskaźnika za poszczególne okresy możemy odnaleźć na oficjalnej stronie euribor.eu3Sprawdzimy tam nie tylko bieżące wartości, ale mamy prawo zajrzeć również w dane z ubiegłych lat, które znajdziemy tutaj4Co ciekawe, od 1 lutego 2016 roku wszystkie stawki EURIBOR mają ujemny czynnik, z czego 3M oraz 1M oscylowały na minusie już od początku 2015 roku. W praktyce oznacza to, że instytucje bankowe mają oprocentowanie zerowe lub bank odejmuje od kapitału sumę, którą musiałby dopłacić.

EURIBOR a LIBOR 

Tak więc – EURIBOR stosowany jest wyłącznie do kredytów zaciąganych w strefie euro. Dlatego Polacy posiadający zobowiązania w tej walucie muszą skupić uwagę na tym wskaźniku. Inaczej jest, gdy mamy kredyt w dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich, jenach japońskich czy frankach szwajcarskich. Wówczas – najważniejszym punktem odniesienia jest skrót LIBOR (London InterBank Offered Rate). 

Podobnie, jak EURIBOR jest stawką, która określa oprocentowanie kredytów na rynku międzybankowym. Wyznaczana jest  dodatkowo przez cztery kluczowe banki: Bankers Trust, Barclays, Bank of Tokyo, a także National Westminster. Wysokość stopy LIBOR podawana jest każdego dnia roboczego, o godzinie 11 czasu londyńskiego. Stanowi również podstawę do wyznaczania oprocentowania kredytów walutowych w euro! 

Co ciekawe – na gruncie chińskim pojęcie LIBOR funkcjonuje jako SHIBOR (Shanghai InterBank Offered Rate). Natomiast, w Japonii – jako TIBOR (Tokyo InterBank Offered Rate). Jednak w odróżnieniu od klasycznego LIBOR-u są to bardziej mierniki wskazujące aktualną sytuację na rynku lokalnym niż nawiązujące do globalnego rynku finansowego. Aktualne wartości wskaźnika odnajdziemy na stronie podmiotu5.

EURIBOR a WIBOR® 

Wśród licznych elementów, które wpływają na całkowity koszt kredytu złotówkowego jest stawka WIBOR® – czyli Warsaw InterBank Offered Rate. Określana jest na polskim rynku międzybankowym, według mechanizmów stosowanych do obliczenia stopy WIBOR® oraz EURIBOR. W praktyce oznacza to, że zliczane są oferty oprocentowania złożone przez 13 największych banków w Polsce, od których odejmowane są dwa najwyższe oraz dwa najniższe wyniki. Prezentowane każdego dnia roboczego, o godzinie 11 przez Polskie Towarzystwo Dealerów Bankowych – ACI noszą miano fixingu. W przypadku kredytu hipotecznego – najczęściej stosowany jest WIBOR® 6M, dzięki któremu oprócz marży banku – wylicza się także oprocentowanie nominalne hipoteki. 

Więcej o wskaźniku WIBOR® pisaliśmy w tekstach: 

Co ciekawe – banki, które uczestniczą w ustalaniu stawek muszą dostosować się do nich, w ciągu 15 minut od momentu ich ogłoszenia! Zatem WIBOR® jest najważniejszą stopą oprocentowania kredytów zaciągniętych w złotówkach i podobnie, jak powyższe mierniki posiada różne okresy kredytowania. Aktualnie – WIBOR® oscyluje na historycznie niskim poziomie, co zdecydowanie wpływa na popularność zaciągania złotówkowych kredytów hipotecznych.

Co gołębie i jastrzębie mają do raty kredytu…? 

Można więc stwierdzić, że ustalanie wysokości WIBOR® jest decyzyjne dla ogólnego kosztu kredytu. Jednak zanim to się stanie – członkowie Rady Polityki Pieniężnej muszą ustalić między sobą poziom stóp procentowych. Eksperci ekonomiczni zwykli mawiać na członków 10-osobowego składu: gołębie bądź jastrzębie. Ci pierwsi – zaniżają stopy procentowe, z kolei drudzy – dążą do ich wzrostu. Jednym słowem – decyzje tych osób mają znaczący wpływ na życie całego społeczeństwa. Sęk w tym – ile wśród nich będzie gołębi, a ile jastrzębi, którzy diametralnie zmienią sytuację osób korzystających z kredytów bankowych.

1. https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2019/W-banku–u-tesciow-i-na-zeszyt—gdzie-pozyczaja-Polacy

2. https://www.euribor-rates.eu/what-is-euribor.asp

3. https://www.euribor-rates.eu/current-euribor-rates.asp

4. https://www.euribor-rates.eu/euribor-rates-by-year.asp

5. https://www.global-rates.com/interest-rates/libor/libor.aspx

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły