Fundusz hedgingowy — co to jest? Jak działa i w co inwestuje?

Fundusze hedgingowe to jeden z rodzajów funduszy inwestycyjnych, które kojarzą się z wysokim ryzykiem. Nie dzieje się tak bez powodu. Rzeczywiście decyzje inwestycyjne podejmowane w ich ramach mogą przynieść ogromne korzyści, ale i bolesne straty. Przyjrzyjmy się uważniej zasadom działania funduszy hedge fund i mechanizmom, które nimi rządzą.

W Polsce fundusze hedgingowe nie są zbyt popularne i wiele osób nie wie, jak dokładnie działają. Na świecie jednak rosną w siłę, a szansę w zarabianiu na nich widzą miliony inwestorów. Dowodem na ich rozwój może być, choćby wzrost funduszy związanych z kryptowalutami. Raport firmy PwC wskazuje, że specjalistyczne hedge fund odnotowały średni wzrost o 150% w 2021 roku. Mowa tu o podwyższeniu wyniku z 23,4 mln dolarów do 58,6 mln USD 1. To imponujący wynik, który motywuje do uważniejszego przyjrzenia się zasadom działania tego tajemniczego funduszu inwestycyjnego.

Może zacznijmy od krótkiej historii….

Historia funduszy hedgingowych

Pierwszy fundusz hedge fund założył socjolog oraz pisarz, Alfred Winslow Jones. Zrobił to ze swoimi spółkami A.W. Jones & Co. w 1949 roku. Podobno pomysł ten zrodził się w jego głowie rok wcześniej, gdy pisał artykuł dotyczący trendów inwestycyjnych dla magazynu Fortune. Temat pochłonął go do tego stopnia, że w krótkim czasie udało mu się zgromadzić 100 tys. dolarów, z których 40 tys. wyłożył z własnych źródeł.

Następnie zasiadł do opracowywania unikatowej strategii, która miała pomnożyć jego kapitał inwestycyjny. Jego pomysł opierał się na minimalizowaniu ryzyka poprzez jednoczesne zajęcie długiej pozycji na akcjach w perspektywie długoterminowej oraz utrzymywanie krótkich pozycji na akcjach pozostałych. Swój zwrot z inwestycji zwiększył też poprzez uwzględnienie dźwigni finansowej. Strategia ta stosowana jest do dziś, a nazywa się long/short equities.

Fundusz hedgingowy — co to?

Nazwa „fundusz hedgingowy” wywodzi się od angielskiego określenia hedge fund i jest to alternatywna spółka inwestycyjna. Funkcjonuje zwykle jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, bądź spółka komandytowa. Pozwala na inwestowanie w instrumenty pochodne, do czego wykorzystuje zaawansowane i nowoczesne techniki inwestycyjne. Najczęściej kojarzona jest z dźwignią finansową, która generować może zarówno wysokie zyski, jak i straty.

Czy warto zdecydować się na dźwignię finansową?

Zasada dźwigni finansowej pozwala na dokonywanie inwestycji na o wiele większe kwoty, niż włożyliśmy w fundusz hedgingowy. W ten sposób możemy zarobić o wiele więcej, ale i znacząco wyższa może być nasza ewentualna strata. Właśnie to sprawia, że nawet ponadprzeciętne zyski nie zachęcają wielu osób do inwestowania w to rozwiązanie.

Wielu graczy w swoich strategiach inwestycyjnych nie zakłada wysokiego ryzyka. Inwestorzy często wolą jednak pewny zysk, nawet jeśli ma on być stosunkowo niski. W przypadku funduszy hedgingowych stopień ryzyka jest na bardzo wysokim poziomie, więc decydując się na włożenie tam środków, musimy być świadomi ewentualnych konsekwencji.


Warto przeczytać –> W co inwestować w 2023?


Jak działają fundusze typu hedge?

Tego typu alternatywne spółki inwestycyjne składają się z dwóch grup graczy:

  • osób zarządzających środkami;
  • inwestorów powierzających zarządzającym swoje środki.

Na czele inwestycji stoi fund manager, który podejmuje decyzję o dalszych ruchach środków i opracowuje strategię inwestycyjną. Jego cel jest zbieżny z celami wszystkich inwestorów, a jest nim oczywiście pomnożenie zainwestowanych pieniędzy.

Na czym zarabiają osoby zarządzające finansami zgromadzonymi w funduszach hedgingowych? Wiele zależy od firmy, najczęściej stosowanym rozliczeniem jest tzw. model 2% + 20%. Oznacza on, że manager otrzymuje w ramach wypłaty:

  • 2% prowizji z majątku, którym zarządza;
  • 20% rocznego zysku.

Jest to o tyle ryzykowna forma zarobku, że wyniki procentowe są stałe, niezależnie od tego, czy fundusz zakończy rok obrotowy zyskiem, czy też stratą. Wysokość prowizji zależy tutaj w znacznej mierze od wypracowanego zysku.

Fundusze hedgingowe w Polsce

W Polsce alternatywne spółki inwestycyjne są od 2005 roku. Pierwszym takim rozwiązaniem w naszym kraju był „SUPERFUND TFI S.A.”. W skład funduszu Superfund wchodzą 3 fundusze:

  • Superfund A — odpowiadający za strategię tradycyjną;
  • Superfund B — stosujący strategię dynamiczną;
  • oraz Superfund C — skupiający się na strategii agresywnej.

Chcesz spróbować swoich sił w inwestowaniu? Załóż rachunek rzeczywisty, gdy masz pojęcie o giełdzie lub darmowe konto treningowe dla wyrobienia nowych umiejętności!

Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania

Prowadzenie konta
0 zł
Typy CFD
ETF, opcje, futures, obligacje, konto depozytowe
Platformy
Freedom24

1173 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,4/5
Prowadzenie konta
0/10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
? 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
Platformy
xStation

302 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,2/5
Prowadzenie konta
0 zł
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy
Platformy
MT4, MT5

136 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

W co inwestują fundusze hedgingowe?

Wspominaliśmy, że coraz więcej funduszy hedgingowych interesuje się kryptowalutami, a część z nich specjalizuje się w tym sektorze. Oprócz tego jednak hedge fund inwestują w papiery wartościowe oraz opiewające na nie instrumenty pochodne. Odbywa się to przy wykorzystaniu rozmaitych narzędzi inwestycyjnych. Mowa tu nie tylko o opisywanej już dźwigni finansowej, ale również:

  • arbitrażu — działanie oparte na obserwacji rynków. Jeśli dane aktywa są tanie na jednym rynku, a drogie na innym, można je kupić za atrakcyjną cenę i sprzedać z zyskiem.
  • instrumentach pochodnych (derywatach) — mogą zależeć od papierów wartościowych, ale nimi nie są. Wpływają na nie np. kursy akcji, indeksy giełdowe itp.;
  • krótkiej sprzedaży — transakcje wykonywane na papierach wartościowych. Zarabianie na nich jest możliwe dzięki zbywaniu ich drożej, by następnie odkupywać je po niższej cenie;
  • HFT – operacje wykonywane z udziałem komputerów, bo muszą być realizowane błyskawicznie. Polegają na automatycznym przeprowadzaniu wielu transakcji w krótkim czasie, przy pomocy specjalnych algorytmów. Zyski z pojedynczej transakcji bywają minimalne, w jednej chwili odbywa się ich jednak bardzo wiele.
hegde fund - w co inwestuje?
Z raportu przygotowanego przez PwC wynika, że ponad 1/3 funduszy hedgingowych zaangażowana jest w rynek kryptowalut. 67% badanych stwierdziło, że do końca 2022 r. zamierza ulokować na nim więcej swojego kapitału, pwc.com

Fundusz hedgingowy a inwestycyjny

Fundusz hedgingowy, choć uznawany jest za jeden z rodzajów funduszy inwestycyjnych, to jest na tyle specyficzny, że jesteśmy w stanie wyróżnić kilka jego elementów charakterystycznych:

  • nie działa na podstawie benchmarku (większa swoboda inwestycyjna);
  • nie podlega odgórnym regulacjom;
  • niska częstotliwość wypłat;
  • prowizje za zarządzanie oraz wypracowanie zysków;
  • osoby zarządzające funduszem hedgingowym mogą inwestować w nich własne środki;
  • bardziej agresywne inwestowanie.

Jak założyć fundusz hedgingowy?

Zakładanie alternatywnych spółek inwestycyjnych w Polsce nie jest popularne ze względu na zawiłości prawne. O wiele łatwiejsze jest to np. w USA, Irlandii, Luksemburgu czy na Kajmanach.

Fundusz hedge fund mogą założyć doradcy inwestycyjni, konieczne do tego jest jednak uzyskanie kapitału początkowego. Wskazane jest też zadbanie o zaplecze prawne. Po założeniu spółki, zalecane jest otwarcie niezbędnych rachunków bankowych oraz kont maklerskich. Następnie określamy strategie oraz praktyki inwestycyjne, które umieścić powinniśmy we wszelkich dokumentach ofertowych, na których opierać swoją decyzję mogą potencjalni inwestorzy. Do rozpoczęcia działań potrzeba też głównego brokera.

Najłatwiej fundusz hedgingowy założysz za granicą – w krajach, które mają zdecydowanie bardziej elastyczne ramy prawne niż w Polsce, np. w Luksemburgu, USA, Irlandii czy nawet na Bermudach.

Największe fundusze hedgingowe na świecie

W spisie i historii funduszy hedge fund odnajdziemy kilka pozycji, które uznawane są za kultowe i największe na świecie. Zasłynęły nie tylko swoimi dochodami, ale również strategiami inwestycyjnymi.

  1. Soros Fund Management — najsłynniejszy fundusz hedgingowy. Od 1973 roku udało mu się zarobić ponad 32 miliardy dolarów. George Soros zasłynął jako „człowiek, który zrujnował Bank Anglii”. Wiąże się to z jego atakiem na funta brytyjskiego poprzez wymianę na marki niemieckie, tuż przed Czarną Środą w 1992 roku.
  2. Citadel LLC — od 1990 roku do 2016 roku wygenerował kapitał w wysokości 29 miliardów dolarów. Skupiony przede wszystkim na towarach, strategiach ilościowych, private equity oraz punktach kredytowych.
  3. Bridgewater Associates — założony w 1975 roku, od lat jest jednym z najczęściej wyróżnianych i nagradzanych funduszy na świecie. Każdego roku znajduje się wśród najbardziej dochodowych hedge fund, a zasłynął z wysyłania swoim klientom analiz nazywanych „Daily Observation”.
fundusz hedgingowy - raport
Prognozy cen Bitcoina pośród osób zarządzających funduszami hedgingowymi, pwc.com

Korzyści związane z funduszem hedgingowym a ryzyko

Bez trudu możemy wymienić szereg korzyści wynikających z korzystania z funduszy hedgingowych. Są to m.in.:

  • szansa na o wiele większe zyski niż w standardowych procesach inwestycyjnych;
  • inwestowanie środków przez osoby z doświadczeniem i znajomością rynków finansowych;
  • koszty są dość niskie w porównaniu do potencjalnych zysków;
  • możliwość nauki inwestowania poprzez obserwację ruchów zainwestowanych funduszy;
  • szansa na inwestycję w aktywa, które są niedostępne dla indywidualnych i początkujących inwestorów;
  • możliwość skorzystania z dźwigni finansowej do pomnożenia zysków.

Ta lista korzyści oczywiście nie oznacza, że fundusze hedge fund są bez wad. Obarczone są one bowiem ogromnym ryzykiem inwestycyjnym, choć oczywiście – nie wszystkie takim samym. Są fundusze, których zarządzający stosują skomplikowane strategie redukujące ryzyko do akceptowalnych rozmiarów.

Nie brak jednak również wyznających zasadę „wszystko albo nic”, których zarządzający nie boją się wysokiego ryzyka. Zawsze warto zorientować się, w który rodzaj prowadzenia inwestycji wkładamy swoje pieniądze. Bardzo niebezpieczna bywa przywoływana już dźwignia finansowa, szczególnie jeśli występuje na wysokim poziomie w połączeniu z krótką sprzedażą. Nie zapominajmy, że możemy dzięki niej zarobić imponujące pieniądze, ale i stracić większą kwotę niż zainwestowaliśmy.

Ile można zarobić na funduszach hedgingowych?

Osobami, które mogą najwięcej zarobić na funduszach hedgingowych, są ich zarządzający. Szacuje się, że najwybitniejsze nazwiska z branży zarabiają w skali roku nawet blisko 2 mld dolarów. Jak wynika z danych Forbesa za 2019 rok i portalu Institutional Investor, 10 najlepiej zarabiających zarządzających wygenerowało średnio 1,3 mld USD dochodu 2. To imponujące kwoty, jak jednak mają się one do zarobku przeciętnego inwestora?

W tym przypadku wszystko zależy tak naprawdę od:

  • udanej inwestycji;
  • wysokości zainwestowanej kwoty.

Podobnie jak w przypadku każdej inwestycji, wyższa zainwestowana suma gwarantuje większy zysk. Jednocześnie jednak musimy być w takiej sytuacji również przygotowani na ewentualną utratę tych środków. W przypadku dobrze zarządzanego funduszu hedge fund zwrot z inwestycji przy użyciu dźwigni może nawet kilkunastokrotnie przewyższać zainwestowaną przez nas kwotę.

Dla kogo fundusz hedgingowy jest najlepszym rozwiązaniem?

Jeszcze kilka lat temu fundusze hedgingowe przeznaczone były jedynie dla najbogatszych inwestorów. Skupiały osoby o gigantycznych majątkach, które inwestowały wielocyfrowe kwoty. Obecnie standardy te się zmieniają, a coraz więcej funduszy hedge fund pozwala na inwestycje także osobom z niewielkim kapitałem.

Zależnie od rynku i specjalności, da się znaleźć fundusze pozwalające na dołączenie do inwestycji już za wpłatę 1000 zł. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla każdego. Zdecydowanie nie odnajdą się tam osoby, które nie lubią ryzyka, a panikę wywołuje u nich widmo straty pieniędzy, a tym bardziej konieczność dopłaty. To miejsce dla miłośników adrenaliny oraz osób ze stalowymi nerwami, które wierzą w swój biznesowy sukces.


Warto przeczytać –> Fundusze inwestycyjne – jak działają? Poradnik dla początkujących

Źródła:

1. https://pl.beincrypto.com/kryptowalutowe-fundusze-hedgingowe-wzrosly-o-150-w-2021-roku/

2. https://strefainwestorow.pl/artykuly/gielda-usa/20210420/najlepiej-zarabiajacy-zarzadzajacy-fundusze-hedge-jim-simons

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (5 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()