Garmin Pay – jak działa? Czy płatności zegarkiem są bezpieczne?

Płatności zbliżeniowe to jedna z najchętniej wybieranych metod. Wśród nich coraz bardziej popularne i powszechnie dostępne są transakcje przy użyciu smartwatcha, m.in. właśnie od firmy Garmin. Jak działa Garmin Pay? Które banki w Polsce oferują takie rozwiązanie?

Na rynku pojawiły się już różne systemy płatnicze, dzięki którym możemy płacić zegarkiem czy opaską. Począwszy od Google Pay i Apple Pay, kończąc na konkurencyjnym FitBit Pay.

Czemu dziś akurat piszemy o Garmin Pay? Właśnie dlatego, że technologia stosowana jest w coraz bardziej popularnych zegarkach sportowych marki Garmin. Idąc na trening biegowy, nie musisz już brać ze sobą portfela ani telefonu, by zapłacić za butelkę wody. Wystarczy Ci do tego jedno zbliżenie Twojego nadgarstka z zegarkiem do czytnika.

Co to jest Garmin Pay?

Garmin Pay to rozwiązanie transakcji zbliżeniowych, wykorzystujące technologię NFC, czyli tzw. komunikację bliskiego zasięgu. Tym samym, idealnie nadaje się do płatności stykowych.

Jak sama marka przyznaje, inspiracją do stworzenia usługi były osoby żyjące w ciągłym biegu i te, które prowadzą aktywny tryb życia. Korzystając z kompatybilnego zegarka Garmin, możesz płacić za zakupy, wypłacać gotówkę z bankomatów, jak i korzystać z funkcji cashback (wypłata gotówki w kasie sklepowej). Jest to rozwiązanie, które ma przyspieszyć proces płacenia bez szukania po kieszeniach portfela, gotówki, karty czy telefonu.

jak działa garmin pay

Które banki wspierają Garmin Pay?

Usługa Garmin Pay zadebiutowała na polskim rynku w marcu 2018 r. Pierwszym bankiem, który umożliwił swoim klientom (posiadaczom kart kredytowych lub kart debetowych) płatności zegarkiem Garmin, był Santander Bank Polska.

Obecnie technologia Garmin została wdrożona również w innych instytucjach, których lista stale się powiększa.

BankRodzaje kart
Alior BankMastercard®
BNP ParibasMastercard®
ING Bank ŚląskiMastercard®, Visa®
Credit AgricoleMastercard®, Visa®
PKO BPMastercard®, Visa®
Bank MillenniumVisa®
PekaoMastercard®, Visa®
Bank PocztowyMastercard®, Visa®
Getin BankMastercard®
mBankMastercard®, Visa®
Nest BankVisa®
Bank Polskiej Spółdzielczości
(BPS)
Visa®
Bank Spółdzielcze SGBMastercard®, Visa®

Czy Revolut działa z Garmin Pay? Otóż tak. Płatności zegarkiem od Garmina dostępne są z kartami Visa i Mastercard wydawanymi przez Revoluta. Z kolei Curve oraz Wise honoruje karty Mastercard.

Jak włączyć Garmin Pay?

Bardzo prosto. Sam proces konfiguracyjny jest intuicyjny. Przedstawimy go w kilku kolejnych krokach.

 1. Zainstaluj na swoim smartfonie usługę Garmin Connect Mobile, którą pobierzesz z App Store lub Google Play.
 2. Sparuj zegarek z aplikacją.
 3. Dodaj do apki kartę lub karty płatnicze i utwórz 4-cyfrowy PIN do aktywacji cyfrowego portfela. PIN jest jeden, niezależnie od liczby kart dodanych w zegarku. Możesz go zmienić w dowolnym momencie.

Jak dodać kartę płatniczą do Garmin Pay?

 • Uruchom aplikację i wejdź w menu. Następnie wybierz zakładkę „Garmin Pay”.
 • Pod symbolem „…” kryje się opcja „Dodaj kartę”.
 • W kolejnym kroku wpisz najważniejsze informacje o karcie (numer karty, miesiąc i rok ważności, kod bezpieczeństwa).
 • Na ekranie wyświetlą Ci się warunki korzystania z Garmin, które musisz zaakceptować.
 • Zweryfikuj dodaną kartę. W tym celu wpisz 6 cyfr, które otrzymasz SMSem od banku.

Gotowe. Od tej chwili płać zegarkiem, korzystając z dodanej karty.

Gdzie można płacić Garmin Pay?

Praktycznie we wszystkich miejscach, które akceptują płatności zbliżeniowe za pomocą kart Visa oraz Mastercard. Warto jednak dodać, że niektóre terminale płatnicze posiadają dodatkowe zabezpieczające nakładki, które mogą nieco utrudnić przyłożenie zegarka do czytnika.

Jak płacić zegarkiem w sklepie?

 • Przed dokonaniem płatności w sklepie wejdź w menu swojego zegarka Garmin i wybierz opcję „Portfel”.
 • Wybierz kartę, której chcesz użyć (jeśli dodałeś więcej niż jedną).
 • Smartwatch poprosi Cię o podanie 4-cyfrowego kodu dostępu do zegarka.
 • Przyłóż zegarek do czytnika (na dokonanie transakcji masz 1 minutę).
 • Smartwatch zasygnalizuje udaną płatność wibracjami. Dzięki temu wiesz, w którym momencie możesz odsunąć rękę od terminala.

Garmin Pay – jakie zegarki?

W tej chwili na stronie Garmin odnajdziemy bardzo wiele modeli zegarków, obsługujących płatności zbliżeniowe NFC. Modele są różne pod względem uprawianego sportu, stylu, płci, jak i upodobań.

Wśród nich możemy wymienić, m.in.:

 • Venu®,
 • Fenix®,
 • Vivoactive®,
 • Forerunner®,
 • Instinct®,
 • Enduro™,
 • Vivomove,
 • Seria Legacy Hero™ oraz Legacy Saga™,
 • Approach®,
 • Descent™,
 • Marq®,
 • D2™ Delta,
 • Quatix 6®,
 • Tactix Delta.
garmin pay zegarki
garmin.com/pl

Czy Garmin Pay jest bezpieczne?

Firma Garmin wykorzystuje podobne zabezpieczenia, jak te, które odnajdziemy w innych aplikacjach wirtualnych portfeli. Dlatego, czy to płacąc w Polsce, czy za granicą numery Twoich kart debetowych i kredytowych są w pełni chronione.

Producent podkreśla, że:

Numery posiadanych kart nie są przechowywane ani na urządzeniu, ani na serwerach Garmin. Nie są również przekazywane sprzedawcy podczas realizacji transakcji.

Karty płatnicze podpinane są do aplikacji Garmin Connect Mobile przy użyciu tokenów. Polega to głównie na zastąpieniu numeru plastiku odmiennym ciągiem liczb. Taki token związany jest tylko z jednym urządzeniem.

Ile kosztuje Garmin Pay?

Przeszkodą w popularyzacji tej metody płatności może być z pewnością… cena zegarków Garmin. Najtańsze ich modele na stronie producenta można kupić za 199,99 euro, co w przeliczeniu daje ponad 907 zł. Znajdziemy tam również perełki nawet za 2,500 euro.

Nie da się ukryć, że jeśli nie zamierzamy korzystać ze wszystkich możliwości takiego smartwatcha (nie tylko samych płatności), to taki koszt może być odstraszający. Z kolei sama aplikacja Garmin Pay jest darmowa. Nie ma też dodatkowych opłat ze strony banków za korzystanie z takiej formy płatności.

Czy do płacenia Garmin Pay konieczny jest podłączony do internetu telefon?

Nie, podobnie zresztą, jak karta płatnicza, która też nie ma stałego połączenia internetowego, a działa.

Jeśli więc marzy Ci się szybkie śniadanie po treningu albo zimna butelka wody, możesz ją spokojnie kupić, nie używając przy tym telefonu.

Kiedy nie trzeba wpisywać PINu?

Przy płatności Garmin Pay powyżej 100 zł nie trzeba zatwierdzać transakcji PINem (podobnie, jak przy standardowej płatności zbliżeniowej). Cyfrowy portfel będzie aktywny do momentu trzymania zegarka na ręce.

Ciekawostka: Jeśli zdejmiesz smartwatcha z uruchomionym Garmin Pay, możesz nim zapłacić bez ponownego wpisywania kodu do czasu, kiedy nie wyjdziesz z apki.

Dodatkowo w Garmin Pay co 24 godziny trzeba wpisywać PIN, aby odblokować cyfrowy portfel. Podobnie będzie, gdy np. zdejmiesz zegarek po treningu. Wtedy również musisz wpisać kod.

Czy Garmin faktycznie wykorzystuje kartę płatniczą?

Tak. Usługa pobiera pieniądze z konta, a nie, np. ze specjalnie stworzonego do tego subkonta. Płacisz normalnie, tak jakbyś płacił kartą. I niczego nie musisz dodatkowo doładowywać.

Urządzenia wearables a perspektywy rozwoju w Polsce

Jaka przyszłość czeka usługę Garmin Pay w kraju nad Wisłą? Biorąc pod uwagę, że coraz więcej banków oferuje klientom możliwość korzystania z takiej metody płatności, możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania.

A kto, jak kto – Polacy bardzo sobie cenią wchodzące na rynek udogodnienia w bankowości. Jesteśmy w czołówce międzynarodowych rankingów i badań, jeśli chodzi o korzystanie z nowoczesnych funkcjonalności. Trudno więc nie zakładać, że i płatności zegarkiem mają duży potencjał w tym zakresie.

Czy warto?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Jeśli jesteś fanem treningów biegowych, fitnessu, sportów wodnych czy innych dyscyplin, to zegarek Garmin przyda Ci się nie tylko do samych płatności. Tego typu urządzenia oferują zaawansowane statystyki i inne funkcje, np. GPS, mierzenie pulsu i tętna, muzykę, funkcje biegowe czy taktyczne, a także wiele, wiele innych.

Jest to ukłon producenta w stronę fanatyków sportu, którzy nie są zwolennikami ciągłego „bycia pod telefonem”. Pozostałe osoby mogą traktować smartwatcha jako miły gadżet, który godnie zastąpi im smartfona.

A Wy co myślicie o Garmin Pay? Dajcie znać w komentarzach!

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.3/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie