Giełda długów – czym jest i jak działa?

Popadanie w długi to problem, który dotyka ludzi w różnym wieku, niezależnie od statusu majątkowego. Zadłużenia mogą mieć różną skalę, powstawać z wielu przyczyn i znajdować się na różnym etapie spłaty. Jeśli jednak zbyt długo nie radzisz sobie z regulacją swoich zobowiązań, możesz trafić na giełdę dłużników. Czym jest internetowa giełda długów i w jaki sposób działa? Sprawdźmy. 

W dobie rosnącej popularności firm pożyczkowych, popularyzacji usług zakupu ratalnego, a także promocji usług bankowych i leasingowych, bardzo łatwo można pozyskać nowe finansowanie. Niestety kwestia jego spłaty to już dalsza perspektywa, o której nie zawsze myślimy. Rosnące zadłużenie może sprawić, że zostaniesz objęty windykacją, a także, że Twoje dane trafią w końcu na giełdę wierzytelności. Podpowiadamy jednak co zrobić, gdy zauważysz swoje dane na internetowej giełdzie długów oraz w jaki sposób wymazać ten wpis z rejestru. 

Co to jest giełda długów?

Giełda wierzytelności, zwana też giełdą długów to rejestr, który zawiera dane o dłużnikach i przeterminowanych zobowiązaniach. Umożliwia on handel wierzytelnościami o dowolnej wysokości, niezależnie od tego, czy obowiązek spłaty ciąży na osobach prywatnych, czy przedsiębiorcach. Platforma jest ogólnodostępna, a to oznacza, że każdy może sprawdzić listę opublikowanych ofert czy też zaciągnąć informacje o kwocie długu i cenie odkupu. 

Jak działa giełda długów?

Zanim omówimy, jak działa giełda dłużników, warto uświadomić sobie jakie grupy odbiorców ona skupia. Są to przede wszystkim wierzyciele, którzy zajmują się wystawianiem długu (przedsiębiorcy, osoby prawne czy fizyczne) oraz kupujący, wśród których najczęściej znajdują się firmy windykacyjne. Do grona podmiotów korzystających z internetowego rejestru można zaliczyć też przedsiębiorców, którzy w ten sposób weryfikują swoich przyszłych kontrahentów.

Sprawdźmy teraz, jak wygląda droga od powstania zobowiązania do wystawienia długu na giełdzie wierzytelności. 

 1. Wierzyciel próbuje odzyskać swoje pieniądze. Gdy jednak żadne sposoby nie przynoszą rezultatu, podejmuje decyzję o sprzedaży wierzytelności za określony procent wartości zadłużenia (np. 60%).
 2. Dane dotyczące zadłużenia są publikowane w rejestrze i podawane do publicznej wiadomości.
 3. Następuje sprzedaż długu. Strony muszą podpisać cesję wierzytelności, dzięki której prawa przysługujące dotychczasowemu wierzycielowi mogą zostać przeniesione na nowego nabywcę. 

Czy wiesz, że wierzyciel nie musi pytać o zgodę, ani tym bardziej informować dłużnika o podpisanej cesji? Dłużnik nie jest bowiem stroną podpisywanej umowy. 

Jakie rodzaje długów mogą trafić na giełdę długów?

Giełda długów może gromadzić wyjątkowo zróżnicowany rodzaj danych. Do tego rejestru trafiają zarówno osoby prywatne, jak i podmioty gospodarcze. Istnieje też wiele rodzajów źródła zadłużenia, na podstawie których wierzyciel może podjąć decyzję o sprzedaży. Wśród nich możemy wyróżnić:

 • zaległe faktury,
 • niespłacone pożyczki czy raty kredytu,
 • zaległe alimenty,
 • niespłacony czynsz za mieszkanie, 
 • nieuregulowane raty leasingowe (za samochód, sprzęt komputerowy itd.),
 • niezapłacone raty (zakup ratalny sprzętu RTV itd.),
 • oraz inne rodzaje zadłużenia wobec dowolnych wierzycieli.
Rodzaje długów, które mogą trafić na giełdę wierzytelności
Rodzaje długów, które mogą trafić na giełdę wierzytelności

Giełda długów – podstawa prawna regulująca jej działanie

Działalność tego rodzaju rejestrów jest uregulowana prawnie i opiera się na podstawie zapisów zestawu następujących przepisów.

 • Kodeks cywilny – artykuł 509, paragraf 1 1. Przepis ten reguluje kwestię zmiany wierzyciela lub dłużnika.
 • Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych 2. Do kwestii giełdy długów odnosi się artykuł 4.
 • Ustawa o ochronie danych osobowych 3. Omawiany temat reguluje artykuł 23, ustęp 1, punkt 5.

Każda giełda zobowiązana jest działać w granicach wyżej wspomnianych przepisów. W przeciwnym wypadku – jej działanie jest bezprawne, podobnie jak osób korzystających z takiej giełdy.

Giełda długów – kiedy warto z niej skorzystać?

Giełda długów może okazać się bardzo wartościowym rozwiązaniem dla osób, które jak wspomniano – mają długotrwałe problemy z uzyskaniem zwrotu wierzytelności. Umieszczenie danych dłużnika w takim rejestrze może zdyscyplinować go do spłaty zadłużenia. W innych przypadkach może też zwyczajnie pomóc odciążyć wierzyciela od problemów ze zwrotem pieniędzy. Ten bowiem w zamian za obniżenie ceny sprzedaży długu, może otrzymać swoją gotówkę niemalże od ręki. 

Skorzystanie z giełdy długów to dla niektórych wierzycieli bardzo wygodna opcja. Większość z nich nie chce bowiem poświęcać czasu na batalię o zwrot długu. Szczególnie, gdy nie prowadzą oni regularnej działalności zajmującej się pożyczaniem pieniędzy.

Z giełdy długów warto również skorzystać w sytuacji, gdy prowadzi się działalność jako firma windykacyjna lub jako windykator. Poświęcając nieco czasu na zapoznanie się z danymi umieszczonymi w rejestrach, można odnaleźć ciekawe oferty odkupu długów. Być może, to właśnie działania windykacyjne okażą się skuteczne i pozwolą wyegzekwować kwotę długu u konkretnego zadłużonego?

Rejestr może okazać się pomocny także w przypadku chęci sprawdzenia swojego potencjalnego klienta lub partnera biznesowego. Przedsiębiorca lub przedstawiciel firmy może chcieć upewnić się, czy osoba lub podmiot, z którym będzie współpracować, nie jest dłużnikiem. Dla wielu może to pomóc w oszacowaniu wiarygodności danej osoby, a także ocenić ryzyko wchodzenia z kimś we współpracę.

-> Jeśli chcesz sprawdzić kontrahenta, zobacz nasz artykuł na temat wywiadowni gospodarczej.

Jak sprawdzić, czy nie ma mnie na liście dłużników?

Na szczęście każda osoba może samodzielnie i szybko sprawdzić, czy jej dane nie zostały umieszczone na giełdzie długów. Wystarczy odszukać w internecie daną giełdę wierzytelności, jaką chce się sprawdzić. Zazwyczaj na samej górze strony znajduje się wyeksponowane i łatwe do znalezienia pole tekstowe służące do wyszukiwania zadłużonych podmiotów. Należy wpisać tam swoje imię i nazwisko, nazwę firmy lub numer NIP. Następnie wyświetlona zostanie pełna lista podmiotów pasujących do wyszukanej frazy. Jeżeli nic nie zostanie wyświetlone, to oznacza to, że konsument nie znalazł się na liście.

Gdzie szukać swoich danych? Oto najpopularniejsze giełdy długów:

 • Vindicat,
 • Gielda-dlugow.net,
 • Dlugi.info,
 • Verif. 

Co zrobić, gdy trafisz do giełdy długów?

Jeśli na giełdzie znajdzie się Twoje zobowiązanie, warto od razu skontaktować się z wierzycielem i poprosić o usunięcie długu. Następnie należy zaproponować nowy termin spłaty zadłużenia lub rozłożenie zobowiązania na raty. Warto też pomyśleć o podpisaniu ugody. Być może zobowiązanie sporządzone na piśmie, przekona wierzyciela, że warto dać Ci drugą szansę. 

Znalezienie swoich danych na giełdzie długów może powodować poczucie wstydu. Dodatkowo stanie się utrudnieniem w zaciąganiu nowych zobowiązań lub korzystaniu z innych usług, dlatego warto jak najszybciej pozbyć się tego wpisu. 

Giełda długów, a problem ochrony danych osobowych

Kwestia ochrony prywatności i danych osobowych to ważne zagadnienie, które często pojawia się w kontekście omawiania działania giełdy długów. Jak już wspomniano, działanie takich rejestrów jest silnie uregulowane przez przepisy, z czego kwestię danych osobistych reguluje artykuł 23 ustawy o ochronie danych osobowych. Na jakich zasadach giełda długów może udostępniać informacje o nazwisku, miejscu zamieszkania, rodzaju długu i kwocie wierzytelności?

Przepisy dopuszczają przetwarzanie prywatnych danych, gdy jest konieczne wypełnienie prawnie usprawiedliwionych celów administratora danych. Innymi słowy, wierzyciel ma prawo udostępniać dane swojego wierzyciela, gdy ma na celu dochodzenie wierzytelności i wyegzekwowanie należnej kwoty długu. Do dokonania udostępnienia danych dłużnika nie jest wymagana jego zgoda, zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej.

Prawo do udostępnienia danych osobowych dłużnika ma zarówno wierzyciel będący osobą fizyczną (np. przedsiębiorca), jak i podmiot pokroju przedsiębiorstwa lub firmy. 

Najważniejsza rola związana z funkcjonowaniem giełdy dłużników

Forma prezentowania zgromadzonych danych na giełdzie może być dla niektórych dłużników krępująca lub niekomfortowa. Warto jednak pamiętać o tym, jaka jest podstawa rola tego rejestru. Niektórzy wierzyciele, którzy nie mają dużego doświadczenia w egzekwowaniu finansowej należności, mogą okazać się dalece nieskuteczni i nieprofesjonalni w swoich działaniach.

Sprzedanie długu bardziej kompetentnym organom, jak np. firmie windykacyjnej, może pomóc w zawarciu porozumienia z konsumentem. Osoby profesjonalnie zajmujące się egzekwowaniem długów, stosując fachowe środki, mogą skutecznie przekonać konsumenta do zawarcia porozumienia lub wynegocjowania np. spłaty długu w ratach. W efekcie nie tylko wierzyciel uzyska z powrotem zaległe środki finansowe, ale i dłużnik z czasem ma szansę uwolnić się od zadłużenia finansowego. 

Źródła:

1. https://www.lexlege.pl/kc/art-509/

2. https://www.lexlege.pl/ustawa-o-udostepnianiu-informacji-gospodarczych-i-wymianie-danych-gospodarczych/art-4/

3. https://www.lexlege.pl/ustawa-o-ochronie-danych-osobowych/art-23/

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie