Prawo jazdy – ile kosztuje w 2023 roku?

Ile kosztuje prawo jazdy w 2023 roku? Ile zapłacimy za egzamin teoretyczny, a ile za egzamin praktyczny? Zobacz, z jakimi wydatkami trzeba się liczyć i sprawdź, ile trwa wydanie prawa jazdy!

Zmiana w cenach za prawo jazdy w 2023 roku

W połowie grudnia 2022 roku, została podpisana nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zmienia m.in. ceny egzaminów na prawo jazdy, zarówno za część teoretyczną, jak i praktyczną. Od 1 stycznia 2023 roku cena za egzamin teoretyczny nie może przekroczyć 50 zł, a za praktyczny 200 lub 250 zł w zależności od kategorii.

Przypomnijmy, że jeszcze w 2022 roku opłaty maksymalne wynosiły: 30 zł za część teoretyczną i 140 zł za praktyczną. Stawki mają się jednak zmieniać co roku, zgodnie z wysokością inflacji.

Ile kosztuje prawo jazdy?

Za kurs na prawo jazdy kategorii B w 2023 roku możesz zapłacić nawet 3500 złotych! I to tylko wtedy, gdy zdasz egzamin za pierwszym razem. Koszt prawa jazdy będzie wyższy, jeśli jest to Twoje kolejne podejście do egzaminu lub jeśli zdecydujesz się dokupić dodatkowe godziny.

Zastanawiając się na tym, ile kosztuje prawo jazdy kategorii B, musisz uświadomić sobie, że sam dokument to nie jest jedyny wydatek, który Cię czeka. Zapłacisz także za badania lekarskie, zajęcia instruktażowe z pierwszej pomocy, zdjęcia do dokumentów, dodatkowe lekcje czy materiały. A to nie koniec wydatków!

Koszt prawa jazdy zależy m.in. od:

 • Lokalizacji – warto porównywać ceny w zależności od lokalizacji, wbrew pozorom kurs prawa jazdy może kosztować mniej w dużym mieście, gdzie szkoły ostro rywalizują o każdego kursanta.
 • Szkoły – te prywatne same określają swój cennik, unikaj zarówno podejrzanie niskich cen za kurs prawa jazdy, jak i tych, które znacząco odbiegają od konkurencji.
 • Konkurencji – im więcej szkół nauki jazdy jest w danym mieście (lub jego pobliżu), tym lepiej dla Ciebie jako przyszłego kursanta. Nie kieruj się jednak tylko tym, ile kosztuje prawo jazdy, lecz również opiniami, jakie ma dana szkoła, tym, na ile solidnie przygotuje Cię do egzaminu, jakie doświadczenie ma kadra.
 • Liczby kursantów – więcej za kurs prawa jazdy zapłacisz wówczas, gdy odbywa się on w danej szkole jazdy w kameralnym gronie.
 • Formy kursu – zajęcia indywidualne będą droższe od tych grupowych, a więc i koszt prawa jazdy będzie wyższy. Większy wydatek czeka Cię również wtedy, gdy zależy Ci na czasie i potrzebujesz przyspieszonego kursu na prawo jazdy (w takim przypadku do standardowej ceny kursu należy doliczyć od 200 do 300 złotych).

Zobacz, ile zapłacisz za prawo jazdy kategorii B w wybranych miastach:

Kraków3350 zł
Warszawa3500 zł
Gorzów Wielkopolski2890 zł
Kielce2350 zł
Wrocław3000 zł
Rzeszów2695 zł
Szczecin3100 zł
Poznań3000 zł
Olsztyn2850 zł
Lublin2850 zł
Opracowanie własne na podstawie: https://www.superprawojazdy.pl/ (tabela uwzględnia średnią cenę za kurs, bez zniżek i ofert promocyjnych, stan na 03.01.2023 r.).

Kurs na prawo jazdy – od czego zacząć?

Jeśli już wiesz, że w 2022 roku chcesz zrobić prawo jazdy kat B, to pierwszą rzeczą, od której musisz zacząć, jest założenie Profilu Kandydata na Kierowcę. Jest to elektroniczny profil, w którym znajdą się informacje na Twój temat jako przyszłego kierowcy. Numer tego dokumentu będziesz musiał podać w szkole nauki jazdy na dzień przed rozpoczęciem zajęć teoretycznych. Jeśli go nie masz, to nie przystąpisz do kursu na prawo jazdy (ani do egzaminu teoretycznego, ani do egzaminu praktycznego).

Profil Kandydata na Kierowcę możesz założyć osobiście, udając się do Wydziału Komunikacji lub korzystając z profilu zaufanego. Samo założenie Profilu Kandydata na Kierowcę jest darmowe, ale za potrzebne do tego dokumenty trzeba już zapłacić. Potrzebne będzie:

 • orzeczenie lekarskie które potwierdzi, że nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami,
 • aktualne zdjęcie,
 • dokument potwierdzający adres zameldowania.

Masz już prawo jazdy kategorii B i starasz się o kolejną kategorię prawa jazdy? W takim przypadku do wymaganych dokumentów dołącz kopię aktualnego prawa jazdy oraz opinię psychologa (jest konieczna w odniesieniu do niektórych kategorii prawa jazdy). Co więcej, jeśli chcesz wyrobić prawo jazdy na inną kategorię od tej, którą już masz, to Profil Kandydata na Kierowcę będziesz musiał założyć ponownie.

Ponadto, pamiętaj, że o prawo jazdy możesz zacząć się starać dopiero wówczas, gdy masz ukończone 18 lat. Dotyczy to prawa jazdy kategorii B. Oznacza to, że kurs prawa jazdy kat B możesz zacząć najwcześniej w wieku 17 lat i 9 miesięcy i potrzebujesz do tego pisemnej zgody rodziców lub opiekunów.

Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy?

Jak już wspomnieliśmy – do tego, by móc później pochwalić się prawem jazdy, będzie Ci potrzebne orzeczenie lekarskie. Celem badania lekarskiego jest sprawdzenie, czy jesteś zdolny do kierowania pojazdami mechanicznymi, tj. czy nadajesz się na kierowcę.

Lekarz oceni Twój stan zdrowia i na tej podstawie wyda decyzję o tym, czy możesz prowadzić pojazdy. Takiego badania nie może wykonać dowolny lekarz. Chcąc zrobić badanie lekarskie na prawo jazdy, musisz udać się do Miejskiego lub Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Czekają Cię takie badania jak:

 • Sprawdzenie wzroku i słuchu,
 • Badanie zmysłu równowagi,
 • Badanie układu ruchu.

Będziesz musiał również wypełnić ankietę dotyczącą ewentualnych objawów chorobowych. Jeśli okaże się, że cierpisz na jakieś schorzenie, które wykluczą Cię z grona kierowców, to niestety nie będziesz mógł ubiegać się o prawo jazdy. Ocenie lekarza podlega też to, czy nie masz zaburzeń psychicznych, czy nie jesteś uzależniony od alkoholu lub narkotyków.

To właśnie od badania lekarskiego zależy nie tylko to, czy w ogóle możesz zrobić kurs na prawo jazdy, lecz także to, na jak długo taki dokument zostanie Ci wydany. W badaniu lekarskim może też znaleźć się zalecenie, że np. możesz prowadzić pojazdy, ale tylko w okularach korekcyjnych.

Ile kosztuje badanie lekarskie? Jest to stała opłata w wysokości 200 złotych. Część szkół oferuje przyszłym kursantom zniżki na badanie lekarskie, część dolicza koszt badania lekarskiego do ceny kursu.

Jak długo trwa kurs na prawo jazdy w 2023 roku?

Zgodnie z przepisami na kurs prawa jazdy składa się:  

 • 30 godzin zajęć teoretycznych,
 • 30 godzin praktyki.

Przed zapisaniem się na kurs na prawo jazdy warto sprawdzić to, co zawiera cena kursu. Zwróć uwagę na to, czy cena kursu uwzględnia koszt badania lekarskiego, koszt materiałów dodatkowych, czy w ofercie szkoły znajdują się dodatkowe lub darmowe lekcje.

Jeśli po zdaniu egzaminu teoretycznego i po 30 godzinach zajęć praktycznych wciąż nie czujesz się pewnie za kierownicą, to możesz wykupić dodatkowe lekcje (będą to po prostu godziny „za kółkiem”). Za godzinę jazdy (60 minut) zapłacisz nawet 120 złotych.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy w 2023 roku?

Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Egzamin na prawo jazdy jest egzaminem państwowym i musisz zapisać się na niego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. W przypadku prawa jazdy kategorii B za egzamin teoretyczny zapłacisz 50 złotych. Egzamin praktyczny jest droższy i kosztuje już 200 lub 250 złotych. Łącznie za egzamin na prawo jazdy zapłacisz od 250 do 300 złotych (zakładając, że zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną zdasz za pierwszym razem).

Koszt wyrobienia prawa jazdy – aktualne stawki

Po ukończeniu kursu czeka nas złożenie wniosku o wydanie dokumentu prawa jazdy. Za taki wniosek zapłacimy 100,50 złotych. Ta opłata jest stała i taka sama na terenie całej Polski. Opłatę należy uiścić w kasie urzędu lub zrobić przelew na wskazane konto bankowe.

Wniosek o wyrobienie prawa jazdy możemy złożyć zaraz po zdaniu egzaminu. Jest to zdecydowanie najbardziej wyczekiwany przez wszystkich kursantów moment. I „najmilszy” z wydatków, które nas czekają. Wspomniany wniosek trzeba złożyć w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub urzędzie dzielnicy. Do wniosku należy dołączyć aktualne zdjęcie.

Ile trwa wydanie prawa jazdy?

Jeśli dopełniliśmy już wszystkich formalności, to prawo jazdy kategorii B będziemy mogli odebrać w ciągu maksymalnie 9 dni roboczych, licząc od momentu złożenia wniosku.


Porada finansowa. Jeśli szukasz kredytu na prawo jazdy, to czeka Cię rozczarowanie. Do zaciągnięcia pożyczki niezbędne są dane widniejące na dowodzie osobistym. W takim sensie nie uzyskasz pożyczki na prawo jazdy.

Jeżeli jednak potrzebujesz środków na sfinansowanie kursu, to mamy dobrą wiadomość — pieniądze z pożyczki możesz przeznaczyć na dowolny cel, w tym i na prawo jazdy.


Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.9/5 - (34 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie