ING konto maklerskie – opinie i szczegóły oferty

Elastyczne Konto Maklerskie

Nasza ocena
4.0
Ocena użytkowników
3.7
Zobacz opinie użytkowników Złóż wniosek
Prowizja od obrotu obligacjami0,2%
? min 5 zł, obligacje skarbowe 0,2%, pozostałe obligacje 0,3%
Prowadzenie konta0 zł
? Dla konta elastycznego
Prowizja od obrotu akcjami0,3%
? min 5 zł
Prowizja od kontraktów na indeksy9
Inne produkty ING Bank Śląski

W otoczeniu inflacyjnym możemy ze smutkiem patrzeć, jak nasze oszczędności topnieją lub wziąć sprawy w swoje ręce, otwierając konto inwestycyjne. Na rynku jest dostępnych wiele rachunków brokerskich – w tym konto maklerskie od ING Banku Śląskiego. Sprawdźmy, czy warto inwestować w domu maklerskim należącym do tej instytucji.

Dla brokerów 2020 rok był świetny. Inwestorzy indywidualni znów zainteresowali się polską giełdą, masowo otwierając konta maklerskie. Spowodowała to hossa (oraz niskie stopy procentowe), która zaczęła się po marcowym, pandemicznym niedźwiedzim uderzeniu. Dziś omawiany Dom Maklerski ING otworzył w 2020 roku 40 tysięcy nowych rachunków, co jest zdecydowanie rekordowym wynikiem. 1

Zainteresowanie było momentami tak duże, że niektóre platformy i aplikacje brokerskie nie były przygotowane na tak zmasowany ruch nowych inwestorów. ING także miewało w tym względzie przejściowe problemy, stając się tym samym „ofiarą własnego sukcesu”.

Po szalonej hossie przyszła bessa, która zaczęła się w listopadzie 2021 roku. Głównym jej powodem był strach przed recesją, którą miałoby wywołać m.in. podniesienie stóp procentowych przed FED i inne banki centralne (w celu walki z inflacją). Atak Rosji na Ukrainę dodatkowo zaognił sytuację na rynku. Takie trudne warunki spowodowały, że na parkiecie zostali tylko najtwardsi inwestorzy indywidualni.

Jak założyć konto maklerskie ING?

Na samym początku odpowiedzmy na podstawowe pytanie, jak właściwie zacząć przygodę z inwestowaniem w ING. Potrzebne będzie nam ku temu oczywiście konto maklerskie. Jednak, jak w przypadku ofert bankowych bywa, najpierw musimy otworzyć konto osobiste. Następnie dość sprawnie – korzystając z bankowości internetowej – możemy założyć rachunek brokerski.

Inwestorom, którzy nie chcą otwierać konta osobistego w żadnym banku, polecamy pozabankowe oferty maklerskie. W ich przypadku zakładamy od razu rachunek inwestycyjny. W tym segmencie najciekawiej prezentują się oferty XTB (0% prowizji od obrotu akcjami), WealthSeed, Etoro i TMS Brokers.

Ostatnia aktualizacja: 12 Stycznia 2023
XTB konto Standard
zmienna
? Dostępne kontrakty CFD na obligacje USA, koszty uzależnione od wybranego instrumentu
Prowizja od obrotu obligacjami
0%
? 0% prowizji do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10EUR).
Prowizja od obrotu akcjami
0€ lub 10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie, jak nie
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Konto maklerskie
-
0% lub 0,19%
? 0 zł prowizji na zagranicznych giełdach 0,19% lub min. 5 zł prowizji na GPW
Prowizja od obrotu akcjami
0zł
? Jedyna opłata za rachunek może pojawić się przypadku gdy na rachunku nie będzie żadnej aktywności przez 12 kolejnych miesięcy. Wtedy opłata za prowadzenie rachunku wynosić będzie 9 PLN miesięcznie.
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
eToro - Konto Inwestycyjne
-
Indywidualnie
? (tylko dla klientów eToro Europe Ltd oraz eToro UK Ltd i nie ma zastosowania do krótkich lub lewarowanych transakcji na akcjach)
Prowizja od obrotu akcjami
Zmienne
? Możesz dołączyć do eToro za darmo - każdy zarejestrowany użytkownik otrzymuje bezpłatny rachunek demonstracyjny na kwotę 100 000 USD. Jak wszystkie platformy internetowe, eToro pobiera jednak różne spready i opłaty za niektóre transakcje i wypłaty.
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

79% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty

-
-
1% + VAT (20%)
? Finax pobiera opłatę w wysokości 1% + VAT (20%) od wartości zarządzanego majątku (czyli łącznej wartości papierów wartościowych oraz gotówki) w skali roku. Opłata jest naliczana codziennie jako (kwota na koncie w aktualny dzień) * 0,012 / 365. W przypadku wpłat niższych niż 1000 euro (lub równowartości w PLN) naliczamy jeszcze opłatę manipulacyjną za zaksięgowanie wpłaty w wysokości 1% + VAT z wpłaty.
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Gdy jednak chcemy skorzystać z oferty bankowej, czeka nas następujący proces.

 1. Załóż konto osobiste w ING Banku Śląskim, klikając w poniższy przycisk.
Załóż konto osobiste w ING

2. Po wybraniu odpowiedniego rachunku (skorzystaj z aktualnych promocji), wypełnij formularz o swoje dane i zaakceptuj przysłaną Ci umowę.

3. Gdy będziesz miał już dostęp do swojego konta osobistego, czas założyć rachunek brokerski. Możesz to zrobić także w 100% online. Odpowiednie kroki na platformie bankowej wyglądają następująco:

 Moje ING -> Oferta -> Inwestycje -> Konto Maklerskie.

4. Założenie konta maklerskiego trwa mniej więcej 15 minut. Pamiętaj, że będziesz musiał odpowiedzieć na kilka pytań i zdać test wiedzy o inwestowaniu (jest to prawny wymóg – tego testu nie da się nie zdać ;)). Gdy założysz już konto, na Twojej platformie pojawi się dodatkowa pozycja – Konto Maklerskie i zakładka „Makler”.

5. Jak zrobić pierwszy przelew na konto maklerskie ING? Jest to bardzo proste – wystarczy, że wykonasz dyspozycję ze swojego konta osobistego ING na rachunek brokerski. Przelew będzie praktycznie natychmiastowy.

konto maklerskie ING

Jak zamknąć konto maklerskie ING? Możliwości są trzy – skorzystanie z infolinii, odwiedziny w oddziale lub opcja online z wykorzystaniem Modułu Makler. Warto pamiętać o tym, że rachunek brokerski przed zamknięciem musi być wyczyszczony z akcji, pieniędzy, itd.

Elastyczne konto maklerskie w ING – z jakich instrumentów finansowych możemy skorzystać?

Platforma internetowa (moduł ING makler) oraz aplikacja ING Makler Mobile wykonane są w przejrzysty sposób, a korzystanie z nich jest bardzo intuicyjne. Poza jednak samą mechaniką działania konta maklerskiego czy dostępem do wykresów, analiz i podsumowań, najważniejsze jest to, z jakich instrumentów finansowych możemy skorzystać. Konto maklerskie elastyczne od ING pozwala na zakup poniższych opcji:

 • Akcje – podstawowe aktywa, które pozwalają na stanie się akcjonariuszem którejś ze spółek notowanych na giełdzie. Niestety Biuro Maklerskie ING daje możliwość zakupu papierów wartościowych tylko spółek z warszawskiej GPW oraz NewConnect.
 • Obligacje skarbowe – obligacje emitowane przez Skarb Państwa. Aktualnie nie są zbyt wysoko oprocentowane, jednak ta forma inwestowania pozwala na zminimalizowanie ryzyka.
 • Fundusze ETF – są to fundusze notowane na giełdzie, które odzwierciedlają zachowania poszczególnych indeksów giełdowych. ING pozwala na zakup ETF nie tylko na WIG20, ale także niemiecki DAX czy amerykański S&P500.
 • Kontrakty terminowe – forma gry giełdowej, która pozwala na zarabianie na wzrostach i spadkach kursów całych indeksów, akcji czy walut. Dzięki zastosowaniu dźwigni finansowej możliwy jest szybki i wysoki zarobek (lub wysoka strata). Kontrakty terminowe to jeden z najbardziej ryzykownych instrumentów finansowych.
 • Certyfikat Turbo ING I.V. – są to strukturyzowane produkty inwestycyjne emitowane przez ING N.V. Amsterdam. Przyjmują one formę kontraktów terminowych, których instrumentami bazowymi mogą być polskie, jak i zagraniczne akcje czy indeksy. W ich przypadku także możliwe jest granie na wzrosty i na spadki oraz skorzystanie z dźwigni finansowej.

Jak większość domów maklerskich także ING udostępnia sporą ilość materiałów edukacyjnych oraz rekomendacji dla inwestorów.

Dom maklerski ING – opłaty i prowizje

Aby przedstawić, jak wyglądają opłaty i prowizje na koncie maklerskim ING, posłużmy się tabelką dostępną na stronie tego banku. Ta instytucja finansowa proponuje inwestorom dwa typy rachunków brokerskich. Konto elastyczne przeznaczone jest dla inwestorów długoterminowych, którzy sporadycznie będą kupować czy też sprzedawać akcje. Stąd brak opłat za prowadzenie tego rachunku, ale prowizja za obrót różnymi instrumentami finansowymi jest wyższa.

Inaczej ma się sprawa z kontem aktywnym – jest ono lepsze dla inwestorów krótkoterminowych. Opłata miesięczna za prowadzenie rachunku to 10 zł, jednak prowizja od kupna i sprzedaży spada z 0,3% do 0,19%.

 Konto elastyczne
(dla inwestujących sporadycznie)
Konto aktywne
(warto je wybrać przy
obrocie 30 000 zł/m-c)
Opłata miesięczna za prowadzenie0 zł15 zł
Prowizja od zleceń online0,30%
(min. 3 zł)
0,25%
(min. 3 zł)
Dostęp do aplikacji Notowania 5 Max
(zaawansowane analizy wykresów)
nietak
Jak założyćOtwórz kontoOtwórz konto elastyczne, a następnie zmień w Moim ING wariant na aktywny
Źródło: https://www.ing.pl/indywidualni/inwestycje-i-oszczednosci/inwestycje-gieldowe

W Domu Maklerskim ING można nabyć obligacje skarbowe z prowizją 0,2%. Obrót pozostałymi obligacje wiążą się z wyższą prowizją – 0,3%.

Rachunek maklerski w ING – czy warto?

Żaden rachunek brokerski nie jest idealny, jednak Dom Maklerski ING dokłada wszelkich starań, aby początkujący inwestorzy bez bólu kupili swoje pierwsze akcje w życiu. Do wyboru tego brokera przekonują nas estetycznie i funkcjonalnie wykonane narzędzia inwestycyjne, spora liczba instrumentów finansowych (w tym certyfikaty Turbo!) oraz promocyjna prowizja od handlu obligacjami skarbowymi.

Co jednak budzi nasze wątpliwości? Brak opcji zakupu akcji międzynarodowych spółek, co może być kłopotliwe dla osób, które chcą skorzystać z trendów wzrostowych np. na amerykańskiej giełdzie. Nie napawają optymizmem także ostatnie kłopoty platformy i aplikacji inwestycyjnej od ING. Na szczęście jednak możemy skorzystać z ETF’ów i kontraktów terminowych na zagraniczne indeksy.

Zalety:

 • duży wybór instrumentów finansowych,
 • certyfikaty Turbo – rzadkość na polskim rynku inwestycyjnym,
 • przejrzyste i intuicyjne narzędzia inwestycyjne,
 • duża ilość materiałów edukacyjnych,
 • dobrze działająca obsługa klienta.

Wady:

 • brak zagranicznych akcji.
 • wraz z przyrostem klientów nastąpiły pewne kłopoty ze stabilnością platformy maklerskiej oraz aplikacji mobilnej. Miejmy nadzieję, że ING szybko sobie z nimi poradzi.

Źródła:

1. https://www.parkiet.com/Biura-maklerskie/301099992-Proba-ognia-maklerskich-systemow.html

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły