InPZU – opinie klientów i recenzja

TFI PZU jest jednym z największych i najstarszych towarzystw inwestycyjnych w naszym kraju. W 2018 roku uruchomiło platformę InPZU, na której w prosty sposób możemy zainwestować nawet niewielkie środki w jednostki uczestnictwa poszczególnych funduszy. Jaką ofertę posiada InPZU? Jakie osiąga wyniki i ile wynoszą opłaty? Przekonajmy się, czy pozytywne opinie o inPZU są zasłużone!

Dzięki InPZU możemy w łatwy sposób postawić swoje pierwsze kroki na inwestycyjnym szlaku. Jest tak, dzięki intuicyjnej i łatwej w obsłudze platformie online, szerokiemu wyborowi funduszy oraz niewielkiej kwocie, od której możemy zacząć inwestowanie (100 zł). Opłaty są tu trochę wyższe niż w przypadku ETF’ów, które kupimy na naszym koncie maklerskim. Także wyniki poszczególnych funduszy nie zawsze rozpieszczają (choć wpływ na to mają aktualne rynkowe cykle). InPZU to jednak dość dobra opcja dla początkujących inwestorów, dlatego przyjrzyjmy się bliżej ofercie tej platformy.

InPZU – przegląd oferty

Najważniejszym elementem oferty InPZU są fundusze indeksowe, dzięki którym możemy inwestować w sposób pasywny. Co to oznacza? Specjaliści z tej instytucji finansowej nie są zainteresowani pokonaniem rynku, dzięki ciągłemu obrotowi akcjami poszczególnych perspektywicznych spółek. Głównie z tego powodu, że jest to piekielnie trudne – zaledwie 10% funduszy aktywnie zarządzanych osiąga lepsze wyniki niż cały rynek.

Z tego względu fundusze, które znajdziemy w InPZU, odwzorowują cenę poszczególnych indeksów akcyjnych czy obligacyjnych. Mogą to być indeksy z rynków wschodzących czy te z amerykańskiej giełdy.

W tym momencie (stan na 08.06.2022) do wyboru mamy aż 16 różnych subfunduszy, które różnią się poziomem ryzyka. Od względnie bezpiecznego subfunduszu „inPZU Inwestycji Ostrożnych” po bardziej ryzykowne rozwiązania – w rodzaju „inPZU Akcje Rynków Rozwiniętych”.

Swój portfel inwestycyjny możemy stworzyć z pomocą robodoradcy lub sami – poprzez wybranie odpowiednich subfunduszy.

fundusze inpzu
InPZU proponuje kilkanaście funduszy inwestycyjnych z ekspozycją na rynki akcji, obligacji czy surowców. Mają one charakter funduszy pasywnych, choć mogą nieznacznie różnić się od benchmarków, za którymi podążają ich wyceny.
https://inpzu.pl/tfi/inwestycja

Subfundusze w InPZU

Fundusze indeksowe InPZU mają nie tylko różne poziomy ryzyka, ale także proponowane horyzonty inwestycyjne. I tak, najbezpieczniejszy, wspominany już fundusz, „inPZU Inwestycji Ostrożnych” rekomendowany jest na 6 miesięcy, a reszta subfunduszy na 24 czy nawet 60 miesięcy. Tak jak np. „inPZU Akcje Rynków Wschodzących”. Te terminy to jednak tylko inwestycyjna propozycja – klient może dowolnie sprzedawać i kupować poszczególne jednostki uczestnictwa bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Wśród subfunduszy inwestycyjnych znajdziemy:

Subfundusze obligacyjne:

 • InPZU Obligacje Polskie.
 • InPZU Obligacje Rynków Rozwiniętych.
 • InPZU Obligacje Inflacyjne.
 • InPZU Obligacje Rynków Wschodzących.

-> Czytaj też: Czy zakup obligacji to dobra inwestycja?

Subfundusze akcyjne:

 • InPZU Akcje Amerykańskie.
 • InPZU Akcje CEEplus.
 • InPZU Akcje Europejskie.
 • InPZU Akcje Polskie.
 • InPZU Akcje Rynków Rozwiniętych.
 • InPZU Akcje Rynków Wschodzących.
 • InPZU Akcje Sektora Informatycznego.
 • InPZU Akcje Sektora Nieruchomości.
 • InPZU Akcje Rynku Surowców.
 • InPZU Akcje Rynku Złota.
 • InPZU Akcje Sektora Zielonej Energii.

Jeden z subfunduszy oparty jest o krótkoterminowe instrumenty dłużne, a dokładnie WIBID 1M – jest to subfundusz Inwestycji Ostrożnych.

Dodatkowe możliwości – IKE, IKZE i PPK

Nasze konto w InPZU może być otwarte również w formie rachunków IKE i IKZE.

W przypadku IKE i IKZE, poza 9 funduszami indeksowymi do wyboru, skorzystamy przy tym z funduszy cyklu życia. W ich przypadku polityka inwestycyjna funduszu nie będzie stała – ryzyko inwestycyjne będzie malało wraz z wiekiem inwestora. Taki fundusz można wykupić nawet na 40 lat.

Zobacz też: Ranking IKE – najlepsze konta emerytalne

Na kontach IKE i IKZE możemy dodatkowo dowolnie wpłacać i wypłacać środki – pamiętajmy jednak, że może się to wiązać ze stratą naszych emerytalnych przywilejów. Wypłata pieniędzy przed osiągnięciem wieku emerytalnego nie pozwoli już na zmniejszanie wysokości podatku (przypadek IKZE) czy kompletny brak podatku od zysków kapitałowych (IKE).

Na swoim koncie InPZU możemy także zarządzać rachunkiem PPK, założonym w TFI PZU. Sprawdzimy dzięki niemu stan konta, zmienimy dane osobowe czy złożymy dyspozycje do rachunku PPK.

InPZU – wyniki funduszy

Warto zaznaczyć, że fundusze inwestycyjne nie dają nam gwarancji zysku ani nawet wyjścia na zero ze swojej inwestycji. Fundusze InPZU oparte np. o akcje sektora informatycznego notują w 2022 roku spadki o kilkanaście procent.

Trudno jednak winić o słabe wyniki fundusze pasywne, które nie handlują aktywami w sposób aktywny, tylko odwzorowują wyceny danych indeksów (choć mogą też niedoskonale naśladować poszczególne benchmarki i przez to osiągać gorsze wyniki niż szeroki rynek).

Gdy więc mamy na rynku akcyjnym bessę (tak jak w 2022 roku), wszelkie fundusze oparte na indeksach tych papierów wartościowych będą notować straty. Dlatego najlepiej kupować ich jednostki uczestnictwa w długiej perspektywie inwestycyjnej. W krótkim dystansie fundusze hedgingowe mogą pobić fundusze pasywne – m.in. dzięki shortowaniu podczas bessy.

Wieloletnie statystyki zdecydowanie jednak faworyzują fundusze odzwierciedlające główne benchmarki. Wypadają one po prostu lepiej niż fundusze aktywne.

Rzućmy okiem na wyniki kilku z subfunduszy InPZU, co pokaże nam, jak kluczowe znaczenie ma perspektywa inwestycyjna.

Nazwa funduszu1M3M6M12M24M36M
InPZU Akcje Rynków Rozwiniętych+1,43%-3,83%-10,18%-13,67%+18,33%+27,12%
inPZU Akcje Polskie+4,25-1,47%-16,25%-15,29%+3,95%-10,01%
Stan na 08.06.2022

InPZU – opłaty

W InPZU nie poniesiemy żadnych opłat dystrybucyjnych. To znaczy, nie zapłacimy za otworzenie konta, nabywanie i umarzanie jednostek uczestnictwa czy prowadzenie rejestru. Jest to bardzo pozytywna informacja, ponieważ w przypadku wielu TFI niektóre z tych czynności mogą być płatne.

W InPZU spotkamy się za to ze standardową opłatą za zarządzanie. Według informacji marketingowych tej instytucji wynosi ona 0,5%. Jest to niewiele w porównaniu z innymi TFI, w których opłaty za zarządzanie potrafią wynieść nawet 4%. Wczytując się jednak mocniej w dokumenty KIID danych funduszy, w których wyłuszczone są wszystkie informacje na ich temat, zauważyć możemy, że opłaty bieżące mogą wynieść trochę więcej. Czyli w okolicach 0,5-0,8%.

W porównaniu do niektórych TFI to wciąż niewiele, w porównaniu do ETF’ów – to wciąż sporo.


Interesuje Cię zakup tanich ETF’ów? Sprawdź nasz ranking kont maklerskich ->

Opinie:
4,4/5
Prowadzenie konta
0/10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Pary walutowe
48
Platformy
MT4, xStation

607 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,2/5
Prowadzenie konta
0 zł
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy
Pary walutowe
56
Platformy
MT4, MT5

438 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Prowadzenie konta
0 zł
? darmowe w przypadku aktywnego korzystania z konta, w innym przypadku naliczane są opłaty
Typy CFD
Akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Pary walutowe
55
Platformy
MetaTrader 4

11 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

Jak zacząć inwestować z InPZU?

 1. Przejdź na stronę InPZU i wybierz interesujące Cię subfundusze. Możesz zrobić to sam lub skorzystać z robodoradcy, który podsunie Ci gotowe portfele inwestycyjne.
 2. Podaj kwotę, jaką chcesz zainwestować i podziel środki na poszczególne subfundusze.
 3. Wpisz swoje dane, takie jak: dane osobowe, numer telefonu komórkowego, rachunek bankowy, adres zamieszkania, adres e-mail.
 4. Potwierdź oświadczenie o rezydencji podatkowej i wypełnij odpowiednie ankiety, które mają na celu sprawdzić, czy inwestowanie w fundusze jest dla Ciebie odpowiednie.
 5. Zaakceptuj regulamin i potwierdź dane.
 6. Dostaniesz SMS’a z kodem, wpisz go, aby potwierdzić chęć otworzenia konta w InPZU.
 7. Teraz musisz się zweryfikować. Zrób zdjęcia dwóch stron dowodu, wykonaj selfie i proste zadanie przed kamerą podczas wideoweryfikacji.
 8. Gdy wszystko się udało, wpłać środki na rachunek w InPZU i kup upatrzone jednostki uczestnictwa poszczególnych subfunduszy.

Czy warto inwestować z pomocą InPZU?

Po zmniejszeniu opłat za zarządzanie oraz dołożeniu kolejnych subfunduszy do portfolio, oferta InPZU zaczyna robić wrażenie. Mamy także do czynienia z instytucją, za którą stoją olbrzymie środki i doświadczenie.

Inwestowanie w InPZU można szczególnie polecić osobom, które chcą sprawdzić, jak to jest lokować kapitał nie tylko na bankowych depozytach. Początkujących przekona prostota w obsłudze platformy, niska kwota wstępna (tylko 100 złotych) oraz możliwość skorzystania z gotowych portfeli inwestycyjnych.

Osoby z ciut większym doświadczeniem prawdopodobnie zwrócą uwagę raczej na ofertę WealthSeed czy XTB. Konta maklerskie u tych dostawców pozwolą zakupić ETF’y z niższymi rocznymi opłatami oraz dają dostęp do szerokiej palety instrumentów finansowych. Przydadzą się one, gdy będziemy chcieli zmierzyć się z rynkiem kapitałowym na własną rękę. Choć w WealthSeed do wyboru mamy także wygodnego robodoradcę.

ZaletyWady
Szeroki wybór funduszyETF’y to wciąż tańsza opcja niż pasywne fundusze od inPZU
Prosta platforma inwestycyjnaOpłata za zarządzanie może być realnie wyższa niż reklamowane 0,5%
Opłata za zarządzanie niższa niż w wielu TFI
Niska kwota, od której można zacząć inwestowanie (100 zł)
Dostęp do kont IKE i IKZE
Doświadczona instytucja z dużymi zasobami kapitałowymi

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.2/5 - (19 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • K
  K

  Katarzyna

  30.11.2022, 11:46

  Wyróżniający się komentarz

  Oszuści i złodzieje, ukradli moje pieniądze z ppk i nie chcą oddać

 • P
  P

  Pablo1985

  09.02.2024, 20:13

  Wyróżniający się komentarz

  Tyle że w inpzu inwestujemy w złotówkach a większość etf jest notowana w dolarze i euro. I jedna rzecz to straty na przewalutowaniu a druga rzecz to straty gdy złotówka się umacnia względem euro czy dolara więc ryzyko jest dużo większe niż nam się może wydawać

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()