Instantor – Jak działa i czy jest bezpieczny?

Instantor - Jak działa i czy jest bezpieczny?

Praktycznie każdy pożyczkodawca reklamuje swoje usługi jako szybkie i pozbawione formalności. Nie oznacza to jednak, że ominiemy wszystkie etapy przedłużające proces składania wniosku. Jest to na przykład weryfikacja naszej tożsamości, która zawsze jest nieunikniona. Sposoby na to są dwa — popularny tzw. przelew weryfikacyjny oraz usługa Instantor. Poznajmy, na czym ona polega i jakie korzyści z niej płyną.

Geneza pojęcia „chwilówki” nie jest przypadkowa — klientom, jacy poszukują lub korzystają z tych usług, zależy na pieniądzach, które uzyskają dosłownie w jedną chwilę. W teorii firmy, jakie działają w tej branży, za podstawowe hasło promocyjne obierają brak formalności i szybkość w uzyskiwaniu pieniędzy. Jednak nawet uproszczony do minimum formularz i brak wymaganych poręczeń nie oznacza, że instytucja pozabankowa nie chce zweryfikować potencjalnego pożyczkobiorcy.

Z tego względu przewidziano procedurę sprawdzenia zdolności finansowej, czyli prześwietlenie wysokości miesięcznych wydatków oraz dochodów. Nie bez znaczenia dla parabanków jest także często sprawdzana historia spłacania dotychczasowych pożyczek, a nawet rat i rachunków. Z kolei każda placówka zagląda do rejestrów dłużników, takich jak ERIF czy BIG. Czy to wszystko?

Metody weryfikacji danych pożyczkodawcy

Na wstępie, gdy chcemy dowiedzieć się, czy w ogóle kwalifikujemy się na pożyczkę — powyższe informacje to wszystko. Jednak w całym procesie ubiegania się o pożyczkę to nie koniec jeszcze prześwietlania przez parabank. Gdy rozpoczniemy wypełnianie formularza zgłoszeniowego, wypełniając go naszymi danymi osobowymi, musimy wykazać, że są one zgodne ze stanem faktycznym. Odbywa się to za pomocą weryfikacji na dwa sposoby.

Pierwsza metoda to przelew weryfikacyjny. Polega on na przelaniu symbolicznej kwoty 1 grosza lub 1 złotego na podany numer rachunku w banku, w którym wykonuje operacje pożyczkodawca. Niektóre firmy przewidują zwrot tej kwoty, z kolei inne — nie przewidują tego bądź nie wspominają o tym w swoich witrynach informacyjnych. Metoda ta nie jest obciążająca, ale niestety może wiązać się z wydłużeniem procesu ubiegania się o pożyczkę. Gdyż jeśli nasze konto nie znajduje się w tym samym banku, co pożyczkodawca, przelew może wówczas przyjść nawet następnego dnia.

Druga metoda to z kolei Usługa Instantor. Ta nowatorska i innowacyjna funkcja daje szansę na prawdziwe uproszczenie etapu weryfikacji i zdobywa coraz większą popularność u parabanków.

Pożyczki dostępne bez przelewania grosza, z weryfikacją za pomocą Instantor lub KontoConnect

Ostatnia aktualizacja: 18 Lutego 2020
Ranking tworzony według najczęściej udzielanych pożyczek
zobacz opinie
500-3500 zł
Maks. pierwsza pożyczka
30-45 dni
Termin spłaty
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
Instantor
Sposób weryfikacji
» SPRAWDŹ «
zobacz opinie
300-3000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
45 dni
Termin spłaty
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
Instantor
Sposób weryfikacji
» SPRAWDŹ «
zobacz opinie
1500-20000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
6-36 miesięcy
Termin spłaty
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
KontoConnect
Sposób weryfikacji
» SPRAWDŹ «
zobacz opinie
50-2000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
60 miesięcy
Termin spłaty
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
KontoConnect
Sposób weryfikacji
» SPRAWDŹ «
zobacz opinie
1000-15000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
3-36 miesięcy
Termin spłaty
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
Instantor
Sposób weryfikacji
» SPRAWDŹ «
zobacz opinie
100-10000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
1-90 dni
Termin spłaty
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
-
» SPRAWDŹ «
zobacz opinie
300-2500 zł
Maks. pierwsza pożyczka
1-30
Termin spłaty
Tak
Pierwsza pożyczka gratis
KontoConnect
Sposób weryfikacji
» SPRAWDŹ «
100-25000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
1-12
Termin spłaty
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
wiele możliwości
Sposób weryfikacji
» SPRAWDŹ «
zobacz opinie
500-1000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
15-30 dni
Termin spłaty
Tak
Pierwsza pożyczka gratis
Instantor
Sposób weryfikacji
» SPRAWDŹ «

Czym jest usługa Instantor?

Instantor to metoda, która pozwala zweryfikować naszą zdolność do zaciągnięcia pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego. System ten automatycznie pobiera naszą historię rozliczeń w podanym rachunku bankowym. Dane te są przetwarzane przez specjalny algorytm. Na jego podstawie opracowywany jest raport, którego celem jest przedstawienie faktycznej zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

Usługa Instantor działa bez asysty pracownika i jest w pełni zautomatyzowana, czego celem jest zwiększenie ochrony prywatności klienta. Na takiej samej zasadzie działa konkurencyjna usługa KontoConnect.

Podstawowe zalety

Główną zaletą usługi Instantor jest maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na weryfikację naszych danych przez instytucję pozabankową. Inna to — wyżej wspomniane — bezpieczeństwo. Nieprzeciętne korzyści też następują dla parabanku — firma unika ryzyka udzielania pożyczek osobom, które zręcznie fałszują swoje problemy finansowe.  System generuje pełen obraz faktycznej zdolności finansowej klienta.

Co Instantor sprawdza w naszej historii transakcji?

Algorytm został zaprogramowany tak, aby kontroli poddawane zostawały tylko potrzebne do oceny dane. Pod lupę brana jest tylko:

 • Spłata rachunków
 • Spłata zobowiązań
 • Inne stałe opłaty
 • Wydatki na cele konsumpcyjne
 • Wpływy z tytułu wynagrodzenia

Przykładowe dane podane w raporcie Instantor

Przykładowy raport, który tworzony jest na podstawie weryfikacji historii transakcji rachunku bankowego ubiegającego się o pożyczkę lub kredyt, może zawierać poniższe przykładowe informacje.

 • Waluta, w której dokonywane są rozliczenia pożyczkobiorcy
 • Okres historii obrotów, którego dotyczy raport (określony w miesiącach)
 • Łączna ilość wszystkich transakcji
 • Średnia liczba transakcji w ciągu miesiąca
 • Średnia wielkość miesięcznych wpływów na rachunek
 • Średnia wielkość miesięcznych wydatków
 • Średnie saldo rachunku w analizowanym okresie
 • Ilość spłacanych zobowiązań
 • Łączna kwota spłacanych zobowiązań

Czy usługa Instantor jest bezpieczna?

Uzyskanie przez parabank dostępu do transakcji na naszym rachunku bankowym może budzić obawy. Jest to w końcu silnie chroniony aspekt naszej prywatności, którego szczegóły nie powinny trafiać w ręce osób trzecich i postronnych instytucji. Instantor to jednak tylko zleceniobiorca, który ma jasno określony zakres działań i poza go nie wykracza.

Zgodnie z regulaminem tej usługi Instantor nie ma wglądu do naszych danych osobowych oraz danych logowania. Przedmiotem zainteresowania tego bezosobowego systemu opartego na algorytmach jest tylko i wyłącznie ocena naszej historii finansowej przez kontrolę transakcji.

Firma, która wdrożyła na rynek system Instantor to spółka Instantor AB wywodząca się ze Szwecji. Chwali się ona ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku finansowym i można znaleźć sporo informacji na temat jej wkładu w rozwój bankowości w wielu krajach Europy. Usługę Instantor można zatem uznać za bezpieczną, a jej rosnącą popularność wśród instytucji świadczących usługi finansowe  za pełni zrozumiałą.

Podobne artykuły
27.03.2020
Zostań w domu i zyskaj nawet 900 zł z Kontem Proste Zasady!
Co możesz przyrządzić z bonów podarunkowych do Allegro, Decathlonu i Empiku, tak aby było modnie, wygodnie i ekonomicznie? W dobie panującego kryzysu epidemiologicznego te dość niecodzienne pytanie jest, jak najbardziej na czasie. Wystarczy, że bezpiecznie w domowym zaciszu założysz Konto Proste Zasady w Getin Banku. Do zgarnięcia jest nawet 900 zł w e-bonach na zakupy […]
Skarga na czynności komornika
25.03.2020
Skarga na czynności komornika – jak napisać? Wzór do pobrania
Komornik sądowy, który przeprowadza na danym dłużniki egzekucję należności, musi przestrzegać ściśle określonych przepisów prawa. Jeżeli posiada się uzasadnione podejrzenia, że w toku postępowania przekroczył on swoje obowiązki, warto działać. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać skarga na czynności komornika. Objęcie działaniami komornika to stresująca i problematyczna okoliczność, która jest konsekwencją nieregulowania różnego rodzaju finansowych zobowiązań. Wierzyciel, […]
raty kredytow hipotecznych
25.03.2020
Narodowy Bank Polski obniżył stopy procentowe – o ile zmniejszą się raty kredytów hipotecznych?
18 marca 2020 roku NBP (Narodowy Bank Polski) zdecydował się na obniżkę stóp procentowych, aby rozkręcić, dotkniętą koronawirusem, gospodarkę. Ta informacja na pewno zainteresowała kredytobiorców oraz pożyczkobiorców. Szczególnie jednak zadowolone mogą być osoby z kredytem hipotecznym. Sprawdź, o ile potaniały miesięczne raty spłaty hipoteki. Rada Polityki Pieniężnej 18 marca 2020 zdecydowała się na następujące obniżki […]
jak zamknąć konto w idea banku
25.03.2020
Jak zamknąć konto w Idea Banku?
Idea Bank to polski instytucja finansowa działająca od 1991 roku. Jej domeną jest obsługiwanie małych podmiotów gospodarczych, wobec których przygotowane zostały specjalne usługi i narzędzia finansowe. Sprawdźmy, w jaki sposób zamknąć konto w Idea Banku. Aby zlikwidować swój rachunek w tej polskiej instytucji finansowej, można wybrać jeden z trzech sposobów. Są to: kontakt z infolinią, […]
jak zamknąć konto w plus banku
25.03.2020
Jak zamknąć konto w Plus Banku?
Plus Bank to polska instytucja finansowa, specjalizująca się w udzielaniu kredytów oraz współpracy z klientami korporacyjnymi. Ta firma z siedzibą w Poznaniu jest ściśle powiązana z siecią komórkową Plus, na co wskazuje już samo logo, oraz polskim miliarderem Zygmuntem Solorzem-Żakiem. Sprawdzimy dzisiaj, czy zamknięcie konta w Plus Banku to trudne zadanie oraz w jak najłatwiejszy […]
jak zamknąć konto w ING
24.03.2020
Jak zamknąć konto w ING Banku Śląskim?
ING Bank Śląski to bank komercyjny z siedzibą w Katowicach. Znany jest on przede wszystkim ze współpracy z dużą ilością klientów korporacyjnych oraz spójnym marketingiem, w którym swojego wizerunku udziela od lat znany polski aktor Marek Kondrat. Sprawdźmy, w jaki sposób zamknąć konto w ING Banku Śląskim. Zamknięcie swojego rachunku w ING możliwe jest tylko […]
Komentarze (1)
Sortuj wg
Dodaj komentarz

 • Komentarz od Andrzej
  Andrzej
  22.01.2020, 10:21

  Szybka Gotówka stosuje standardowych weryfikacji konta, mają przelewy weryfikacyjne, ale jak najbardziej mi to odpowiada. Korzystam z ich usług już od dłuższego czasu. Weryfikację konta dokonali tylko raz. Więc polecam jak najbardziej, bardzo poważna firma pożyczkowa.