Jak aktywować kartę bankomatową i płatniczą?

Właśnie otrzymałeś swoją nową, błyszczącą kartę płatniczą. Chcesz od razu ruszyć z nią na zakupy. Jednak jest jedna rzecz, którą musisz zrobić, zanim zaczniesz jej używać. Chodzi oczywiście o aktywowanie karty i nadanie kodu PIN. Bez tego to zwykły kawałek plastiku, którym nie zapłacisz nawet za pudełko zapałek.

jak aktywować kartę płatniczą

Jakie są sposoby aktywacji karty?

Kiedyś, wcale nie tak dawno temu, banki wysyłały do nas dwie koperty. W jednej znajdował się PIN do karty, w drugiej — sama karta. Był to system dość niebezpieczny moim zdaniem. Wystarczyło, by listonosz okazał się nieuczciwy i zatrzymał dla siebie obie koperty. Po otrzymaniu kompletu trzeba było iść zazwyczaj do bankomatu i dokonać aktywacji karty. Na szczęście to już raczej prehistoria. Teraz kartę otrzymujesz nadal pocztą, ale aktywujesz ją w sposób zdalny.

Co powinieneś wiedzieć o aktywowaniu karty:

Czasami aktywacja karty oznacza to samo, co nadanie PINu. A czasami nie. Wszystko zależy od banku.

Na przykład:

W PKO BP musisz oddzielnie nadać PIN do karty oraz dokonać aktywacji. Są to dwie czynności. W mBanku aktywacja karty dokonuje się automatycznie w momencie, gdy nadasz do niej PIN.

Jednak wszystkie banki łączy jedno: pełna aktywacja karty dokonuje się dopiero po pierwszej transakcji w terminalu płatniczym lub w bankomacie przy użyciu PINu. Jeśli się zapomnisz i zechcesz zapłacić kartą zbliżeniowo, po prostu transakcja zostanie odrzucona.

Każdą nową kartę, czy to debetową, czy też kredytową, przed pierwszym użyciem musisz aktywować i nadać do niej PIN.

Jeśli chodzi o karty wydane w miejsce starych, które straciły ważność, to z reguły mają taki sam PIN, jak wcześniejsza karta. A więc: kolejna karta najczęściej wymaga tylko pierwszego użycia w terminalu przy zastosowaniu numeru PIN.

Pamiętaj: nową kartę przy pierwszej transakcji wkładasz do terminala i zatwierdzasz PINem!

Aktywuj kartę w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej

Najszybszy, najłatwiejszy i najbezpieczniejszy moim zdaniem system. Logujesz się na konto i tam sam dokonujesz aktywacji karty i wymyślasz swój własny kod PIN.

Zadzwoń na infolinię banku

Niektórzy mogą z pewnych względów nie chcieć dostępu do bankowości czy aplikacji i w pełni to szanuję. Dla takich osób część banków pozostawiła furtkę: mogą aktywować kartę i otrzymać PIN w serwisie telefonicznym.

Użyj karty w bankomacie lub wykonaj nią transakcję w sklepie

Pierwsza transakcja powinna odbyć się w bankomacie lub podczas płatności kartą w terminalu w sklepie z użyciem kodu PIN.

jak aktywować kartę bankomatową?

Aktywacja karty debetowej i nadanie PINu — instrukcja

Jak nadać PIN do karty?

PIN do karty najprościej nadasz w bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej swojego banku. Jak to zrobić w poszczególnych bankach opisuję w dalszej części artykułu.

Jest kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas aktywowania swojej karty i nadawania PINu.

1. Wymyśl bezpieczny kod PIN. Odpuść sobie swoją datę urodzenia czy kombinację typu 1234. Co prawda moim zdaniem, nawet jeśli zgubisz kartę, to osobie postronnej będzie ciężko odgadnąć Twój PIN. Szczególnie że zazwyczaj po 3 nieudanych próbach karta jest blokowana. Za to ma to sens w przypadku, gdy to ktoś bliski okaże się złodziejem i będzie próbować użyć Twojej karty.

2. Jeśli masz kilka kart, to najlepszym wyjściem jest inny PIN do każdej z nich.

3. Nie zapisuj PINu na karcie lub nie noś go w portfelu! Możesz nie uwierzyć, że takie sytuacje mają miejsce. Ale niestety to prawda. Szczególnie osoby starsze mają tendencje do zapisywania PINu długopisem na karcie, przyklejania do niej karteczki z kodem lub też noszą go w portfelu wraz z kartą. Złodziej byłby po prostu zachwycony.

4. Aktywuj kartę i ustaw limity transakcyjne. Po tym, jak nadasz PIN, to przy okazji poustawiaj sobie w bankowości limity transakcyjne (czyli płatności zwykłych i w internecie, wypłat gotówki itp.). Dodatkowo w szczegółach karty możesz włączyć płatności zbliżeniowe lub je wyłączyć, dodać kartę do Google/Apple Pay itp.

Jak aktywować kartę PKO BP?

Możesz to zrobić na infolinii banku, w serwisie iPKO lub w aplikacji mobilnej IKO. W PKO musisz wykonać dwie osobne czynności, czyli dokonać aktywacji karty oraz nadać PIN.

Jak aktywować kartę w PKO BP?

  • Zaloguj się do serwisu internetowego lub aplikacji.
  • Znajdź zakładkę Karty, wybierz kartę do aktywacji i wejdź w szczegóły.
  • Wybierz opcję Aktywuj, podaj kod CVC/CVV z odwrotu karty i zatwierdź transakcję.
  • Powyższe czynności sprawią, że karta PKO BP będzie działać w internecie. Żeby używać jej do płatności w sklepach stacjonarnych i wypłat z bankomatów, musisz dokonać pierwszej transakcji w terminalu płatniczym lub w bankomacie z użyciem PINu.

Jak nadać PIN do karty PKO BP?

  • Analogicznie jak w przypadku aktywacji, wchodzisz w zakładkę Karty-Szczegóły.
  • Wybierasz opcję Nadaj PIN.
  • Wymyślasz PIN, wpisujesz go, zatwierdzasz transakcję.

Jak aktywować kartę mBank?

Kartę od ikony mobilności, czyli mBanku, aktywujesz w aplikacji mobilnej banku lub w bankowości internetowej.

  • Zaloguj się do bankowości.
  • Wybierz zakładkę Produkty-Karty.
  • Kliknij kartę, którą chcesz aktywować i wybierz opcję Aktywuj kartę.
  • Nadaj PIN, zatwierdź operację i gotowe.

Jak aktywować kartę ING?

Zrobisz to samodzielnie przez bankowość internetową lub za pomocą aplikacji mobilnej.

  • Zaloguj się na konto.
  • Wybierz opcję Karty i płatności telefonem.
  • Wybierz kartę do aktywacji i nadaj PIN.
  • Przy dokonaniu pierwszej transakcji musisz włożyć kartę do terminala lub bankomatu i zatwierdzić ją PINem.

Jak aktywować kartę BNP Paribas?

Aktywacja karty BNP Paribas może nastąpić przez bankowość lub aplikację bądź też na infolinii banku.

  • Zaloguj się i wybierz Finanse, zakładka Karty.
  • Następnie kliknij Aktywuj-Nadaj PIN.

Jak aktywować kartę Millennium?

W Millennium Bank aktywację karty płatniczej wykonasz przez bankowość internetową, aplikację mobilną lub serwis telefoniczny.

  • Zaloguj się na swoje konto.
  • Wybierz kartę do aktywacji, następnie opcję: Aktywacja karty lub Aktywuj. Nadaj PIN.

Jak aktywować kartę Pekao S.A.?

Kartę debetową lub kredytową od Pekao S.A. możesz aktywować w bankowości internetowej, bankomacie lub w sklepie.

Bankowość/aplikacja mobilna:

  • Zaloguj się na konto.
  • Znajdź zakładkę Moje finanselista kart.
  • Wybierz, którą kartę chcesz aktywować i kliknij Aktywuj kartę.

Aktywacja karty może odbyć się również w bankomacie lub w sklepie w terminalu płatniczym, przy użyciu PINu. Po prostu włóż kartę do czytnika i zatwierdź transakcję kodem.

Jak aktywować kartę Santander Bank Polska?

Nadanie PINu do karty Santander Bank Polska.

Nadasz go samodzielnie w bankowości (Finanse–Karty-Aktywuj-Więcej-Nadaj PIN) lub aplikacji mobilnej (Wybrana karta-Opcje-Aktywuj kartę-Nadaj PIN do karty).

PIN możesz otrzymać także na infolinii banku lub w dowolnej placówce.

Aktywacja karty.

Kartę możesz aktywować:

  • w bankowości/aplikacji, w sposób analogiczny jak nadanie PINu;
  • w bankomacie (opcja aktywacja karty — podajesz numer PIN);
  • w sklepie podczas zakupów, wkładając kartę do terminala i wpisując PIN.

Moja uwaga: jeśli będzie to pierwsza transakcja po nadaniu kodu, być może będzie konieczne czterokrotne powtórzenie PINu.

Jak aktywować kartę Alior Bank?

Bankowość/aplikacja

Jeśli chcesz aktywować kartę Alior Banku, najszybciej wykonasz to przez internet.

Po tym, jak bank wyśle Ci nową kartę debetową lub kredytową, po zalogowaniu na swoje konto osobiste zobaczysz niebieski pasek z danymi nowej karty. Oprócz tego znajdziesz tam opcję: Aktywuj. Kliknij ją, następnie wybierz Aktywuj kartę. Ustawiasz czterocyfrowy kod PIN i zatwierdzasz.

Infolinia Alior banku

Infolinia banku również może Ci pomóc w aktywacji karty i nadaniu PINu. W systemie głosowym infolinii wybierasz opcję Aktywacja karty. System Cię zweryfikuje i jeśli wszystko przebiegnie pozytywnie, automat odczyta PIN do Twojej karty i dokona jej aktywacji.

Jak aktywować wirtualną kartę?

Zrobisz to w bankowości lub aplikacji swojego banku. Po prostu w zakładce karty wybierasz kartę wirtualną i nadajesz jej PIN. Rzecz jasna, nie ma już konieczności aktywacji karty w terminalu lub bankomacie. W końcu jest to karta wirtualna, przeznaczona do płatności w sklepach online.


Polecamy: Jak działa wirtualna karta?

Jak dokonać aktywacji karty kredytowej?

Kartę kredytową aktywujesz w taki sam sposób jak kartę do konta. Banki raczej nie tworzą różnych systemów do tego rodzaju czynności. Dlatego wszystkie opisane powyżej metody aktywowania kart w poszczególnych bankach odnoszą się zarówno do kart debetowych, jak i kredytowych.

Najłatwiej zrobisz to w systemie bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej. Później idziesz do sklepu i dokonujesz pierwszej płatności z użyciem kodu, nie zbliżeniowo.

Pamiętaj tylko o jednej istotnej różnicy:

jeśli chcesz dokonać pierwszej transakcji kartą kredytową z użyciem PINu, to nie rób tego w bankomacie podczas wypłaty gotówki (ponieważ zapłacisz prowizję i od razu zaczną naliczać się odsetki). Kartą kredytową płacisz w sklepach, więc tam użyj jej po raz pierwszy z kodem PIN.

Aktywacja karty — FAQ

Co się stanie, gdy nie aktywuję karty kredytowej lub karty debetowej?

Bank może naliczać opłaty za karty debetowe oraz kredytowe, nawet jeśli karta nie została aktywowana. Zależy to od banku, więc warto o tę kwestię dopytać. Na przykład: żeby nie płacić za kartę, musisz wykonać nią min. 10 transakcji co miesiąc. Jeśli karty nie aktywujesz, to nie wykonasz wymaganych płatności kartą i bank pobierze opłatę za użytkowanie.

Drugą kwestią jest to, że z nieaktywnej karty płatniczej po prostu nie skorzystasz.

Czy za nieaktywną kartę kredytową trzeba płacić?

Zależy to od banku. Jeden bank nie będzie pobierać opłaty za nieaktywowaną kartę, inny je naliczy.

Jakich danych nie wolno podawać z karty?

Nigdy nie podawaj dla nieznanych osób (np. dzwoni do Ciebie fałszywy pracownik banku i mówi, że ktoś się włamał na Twoje konto: w celu weryfikacji masz mu podać dane swojej karty) lub na podejrzanych stronach internetowych kompletu danych karty, które umożliwią dokonywanie płatności. Czyli: na kogo jest wystawiona karta (imię i nazwisko), kod CVV/CVC, data ważności i numer karty.


Polecamy:

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.4/5 - (8 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie