Jak działa giełda? Początki inwestowania dla niewtajemniczonych!

Co to są akcje? Czym jest ich kurs? Na czym polega działanie giełdy i czy każdy może zacząć grać? Jeśli zastanawiasz się nad mechanizmami inwestowania w papiery wartościowe, to poznaj podstawowe pojęcia, które w dużym stopniu przybliżą Ci rynek akcji, świat wielkich pieniędzy i transakcji finansowych!


Aby spróbować swoich sił na giełdzie, potrzebne jest konto maklerskie. Oto najczęściej wybierane przez naszych czytelników rachunki inwestycyjne:

Opinie:
4,4/5
Prowadzenie konta
0/10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Pary walutowe
48
Platformy
MT4, xStation

506 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,2/5
Prowadzenie konta
0 zł
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy
Pary walutowe
56
Platformy
MT4, MT5

383 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Prowadzenie konta
0 zł
? darmowe w przypadku aktywnego korzystania z konta, w innym przypadku naliczane są opłaty
Typy CFD
Akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Pary walutowe
55
Platformy
MetaTrader 4

26 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.


Czym jest giełda?

Giełda to właściwie wirtualny rynek, na którym między kupującym a sprzedającym dochodzi do wymiany produktów i usług. Są to głównie papiery wartościowe, jak akcje i obligacje, ale handluje się również certyfikatami inwestycyjnymi czy instrumentami pochodnymi (np. kontrakty terminowe lub SWAP-y). To także swoista agencja informacyjna, która dostarcza danych tyczących się zarówno koniunktury na rynku kapitałowym, jak i jej poszczególnych segmentów.

Na szczęście, dzisiejszy rozwój technologiczny sprawia, że produktami finansowymi możemy handlować w każdym miejscu na Ziemi pod warunkiem, że posiadamy dostęp do Internetu, rachunek maklerski i przede wszystkim określoną kwotę pieniędzy.

Nad polską giełdą czuwa Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, który rozlicza i nadzoruje handel akcjami czy obligacjami.

Skąd bierze się akcja?

Akcja to nic innego, jak papier wartościowy, który potwierdza udział w kapitale zakładowym spółki akcyjnej. Przykładowo, jeśli wyemitowano 100 tys. akcji, a akcjonariusz posiada 10 tys. z nich to jest właścicielem w 1/10 przedsiębiorstwa.

W jaki sposób wyliczana jest cena akcji spółek?  Zależy ona od ofert kupna i sprzedaży. A więc, im więcej chętnych kupców, tym rośnie popyt na papiery wartościowe danej spółki, co przekłada się na ich wyższą cenę. Gdy za to do głosu dojdzie podaż, wówczas sprzedający muszą zbywać akcje po niższej cenie, aby znaleźć kupca. Co więcej – cenę akcji warunkuje wiele czynników: zaczynając od sytuacji politycznej, sygnałów ekonomicznych, czynników gospodarczych, poprzez ruchy wiodących inwestorów i kończąc na sytuacji spółek na rynku.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak nabyć papiery wartościowe, przeczytaj nasz poradnik:

Jak kupić akcje? Poradnik krok po kroku.

Giełda Papierów Wartościowych, czyli…

W takim razie giełda to tylko wirtualna przestrzeń? Rzeczywiście istnieje Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednak jako aspirujący inwestorzy możemy ją jedynie pozwiedzać, a przy okazji zobaczyć słynny dzwon czy figurę byka. Warszawska GPW to największy i najbardziej znany rynek w Polsce, na którym notowane są akcje wpływowych spółek. Niemniej, w przeciwieństwie do innych rodzajów giełd nie realizuje transakcji produktów i usług na drodze materialnej. Handel opiera się na obrocie niematerialnym, a więc w postaci elektronicznych zapisów w systemie Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Oprócz GPW transakcji możemy dokonywać na NewConnect oraz Catalyst, które są pewnego rodzaju wstępem do głównego rynku. Te giełdy prowadzone są przez młode i stosunkowo niewielkie firmy technologiczne, z pogranicza IT.

Na Catalyst handluje się, m.in. obligacjami czy papierami dłużnymi emitowanymi przez spółki bądź samorządy. Celem wypuszczania obligacji – podobnie jak akcji – jest pozyskanie środków finansowych na dalszy rozwój inwestycji.

Z kolei na NewConnect można kupić i sprzedać akcje spółek, które są jeszcze za małe na to, aby zadebiutować na głównym rynku. Jest to więc swoisty plac doświadczalny – i dla przedsiębiorców, i inwestorów. Warto jednak uważać na NewConnect, ponieważ akcje spółek z tego parkietu mogą zaliczać olbrzymie jednodniowe wzrosty lub spadki. Wszystko z powodu niskiej płynności na małym rynku.

Z tytułu posiadania akcji możemy otrzymać dywidendę, czyli podział zysku, który jest rozdysponowywany między akcjonariuszy. Wysokość dywidendy zależy od liczby posiadanych akcji oraz ustalonej wypłaty na jedną akcję.

Dlaczego inwestowanie nie jest dla każdego?

Będąc początkującym inwestorem, handel akcjami czy innymi papierami wartościowymi może być dość ryzykowny. Dlatego, zanim przejdziemy do praktyki, warto poświęcić trochę czasu na naukę, m.in. o cyklach koniunkturalnych, hossie, bessie czy zasadach kupna i sprzedaży akcji. Optymalnym treningiem przed realnym graniem jest wirtualna giełda. W sieci odnajdziemy serwisy, na których będziemy mogli zainwestować “wirtualne pieniądze” w wybrane akcje. Możemy śledzić zmianę wartości portfela inwestycyjnego, ale i porównywać swoje wyniki z innymi uczestnikami gry. Jest to z pewnością cenne doświadczenie, które przybliży ryzyko, które występuje na “prawdziwym” rynku.

Na czym to ryzyko polega? Papiery wartościowe kupujemy za swoje oszczędności, przewidując przyszłe ceny akcji, które później sprzedajemy, zarabiając na nich. A co w przypadku, gdy ceny akcji spadną? Będziemy musieli pogodzić się ze strata – o ile za jakiś czas ceny znów nie odbiją. Dlatego na giełdzie czasem cierpliwość zdecydowanie popłaca.

Jak przebiega transakcja?

Jeśli chcemy kupować akcje na giełdzie, musimy założyć Rachunek Inwestycyjny w domu maklerskim, który jest licencjonowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jak wygląda to w rzeczywistości?

  • W punkcie obsługi klienta zawieramy umowę dotyczącą prowadzenia rachunku inwestycyjnego. Możemy także złożyć wniosek on-line, który dostarczy kurier lub podpiszemy umowę w całości przez internet.
  • Po przejściu kwestii formalnej wpłacamy na rachunek kwotę, którą chcemy zainwestować.
  • Wybieramy produkt inwestycyjny, np. akcje. Ich kupno odbywa się za pomocą złożenia zlecenia on-line, które trafia do Domu Maklerskiego, a następnie na giełdę GPW.
  • Wszystkie zlecenia, które tyczą się akcji danej spółki, znajdują się w jednym arkuszu. A więc oferty kupna mieszczą się po jednej stronie, a oferty sprzedaży po drugiej. Wszystkie zlecenia możemy przeglądać w programach przekazujących stan notowań.

Finalizacja zlecenia – jak do niej dochodzi?

Na GPW istnieje rynek kierowany dedykowanymi zleceniami. Wszystkie oferty trafiają do jednego “worka” zleceń i w momencie, gdy odnajdą się podmioty chcące je kupić i sprzedać, wówczas dochodzi do transakcji. Pamiętajmy tylko, że to inwestorzy mogą składać zlecenie w domu maklerskim i decydują po jakim kursie zostanie zrealizowana transakcja. Dopiero później maklerzy kierują ofertę do obrotu, dodatkowo spełniając funkcję animatorów rynku. Jest to rodzaj aktywnego inwestora, który wykazuje chęci zarówno do kupienia, jak i sprzedania akcji czy obligacji.

Jednak nie wszystkie zlecenia na tablicy notowań giełdy pochodzą od inwestorów! Na podstawie umowy z GPW lub emitentami, domy maklerskie zobowiązane są do składania różnych zleceń kupna i sprzedaży. Dzięki temu transakcje zawierane są częściej, szybciej też odnajdują potencjalnych zainteresowanych. A więc odpowiadając na pytanie, jak działa giełda – opiera się ona na wieloetapowym zabezpieczeniu inwestora i jego transakcji przed ewentualnym oszustwem oraz błędami systemowymi.

ABC początkującego inwestora – najważniejsze porady

Rynkowi wyjadacze” warunkują swoje ruchy dokładną analizą techniczną i fundamentalną. Zatem jako debiutanci powinniśmy pamiętać, o kilku istotnych kwestiach:

  • Precyzyjna analiza rynku – nie kupujmy akcji, które znajdują się w trendzie spadkowym, trend jest naszym przyjacielem, dlatego bezpieczniejsze są spółki, których papiery znajdują się w trendzie wzrostowym,
  • Korzystajmy ze zleceń “stop loss” – chronią nas one przed poniesieniem wysokich strat.
  • Inwestujmy tylko część oszczędności – nie ryzykujmy utratą całego dorobku życia. Na samym początku zagrajmy sumą, bez której jesteśmy w stanie egzystować.
  • Postawmy na wirtualny trening – zanim będziemy grać prawdziwymi pieniędzmi, potrenujmy inwestowanie on-line z wykorzystaniem fikcyjnych kwot.
  • Lokujmy akcje w stabilnych i dużych spółkach – zaczynając swoją przygodę z giełdą warto zdecydować się na spółki z dużych indeksów, dzięki czemu ograniczymy ryzyko niepowodzenia. Stabilne spółki wypłacają także dywidendę, która może zwiększyć nas zysk z inwestycji.

Zobacz także:

Hossa i bessa na giełdzie. Kiedy grać, a kiedy wiać?

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.5/5 - (8 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()