Jak działa giełda? Początki inwestowania dla niewtajemniczonych!

gielda

Co to są akcje? Czym jest kurs? Na czym polega działanie giełdy i czy każdy może zacząć grać? Jeśli zastanawiasz się nad mechanizmami inwestowania w papiery wartościowe to poznaj podstawowe pojęcia, które w dużym stopniu przybliżą Ci świat wielkich pieniędzy i transakcji finansowych!

Czym jest giełda?

Giełda to właściwie wirtualny rynek, na którym między kupującym, a sprzedającym dochodzi do wymiany produktów i usług. Są to głównie papiery wartościowe, jak akcje i obligacje, ale handluje się również certyfikatami inwestycyjnymi czy instrumentami pochodnymi, np. kontraktami terminowymi czy SWAP-ami. To także swoista agencja informacyjna, która dostarcza danych tyczących się zarówno koniunktury na rynku kapitałowym, jak i jej poszczególnych segmentów.

Na szczęście, dzisiejszy rozwój technologiczny sprawia, że produktami finansowymi możemy handlować w każdym miejscu na Ziemi pod warunkiem, że posiadamy dostęp do Internetu, rachunek maklerski i przede wszystkim określoną kwotę pieniędzy.

Skąd bierze się akcja?

Akcja to nic innego, jak papier wartościowy, który potwierdza udział w kapitale zakładowym spółki akcyjnej. Przykładowo, jeśli wyemitowano 100 tys. akcji, a akcjonariusz posiada 10 tys. z nich to jest właścicielem w 1/10 przedsiębiorstwa.

W jaki sposób wyliczana jest cena akcji?  Zależy ona od ofert kupna i sprzedaży. A więc, im więcej chętnych kupców, tym rośnie jej popyt, co przekłada się na wyższa cenę. Podobnie jest, gdy spada popyt, wówczas sprzedający muszą zbywać akcje po niższej cenie. Co więcej, cena akcji uwarunkowana jest od wielu czynników: zaczynając od sytuacji politycznej, sygnałów ekonomicznych, czynników gospodarczych, poprzez ruchy wiodących inwestorów i kończąc na sytuacji spółek na rynku.

Giełda Papierów Wartościowych, czyli …

W takim razie giełda to tylko wirtualna przestrzeń? Rzeczywiście istnieje Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednak jako aspirujący inwestorzy możemy ją jedynie pozwiedzać, a przy okazji zobaczyć słynny dzwon czy figurę byka. Warszawskie GPW to największy i najbardziej znany rynek, na którym notowane są akcje najbardziej wpływowych spółek. Niemniej, w przeciwieństwie do innych rodzajów giełd nie realizuje transakcji produktów i usług na drodze materialnej. Handel opiera się na obrocie niematerialnym, a więc w postaci elektronicznych zapisów w systemie Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Oprócz GPW transakcji możemy dokonywać na NewConnect oraz Catalyst, które są pewnego rodzaju “zalążkiem” do głównego rynku. To młode i stosunkowo niewielkie firmy technologiczne, z pogranicza IT. Handluje się na nich, m.in. obligacjami czy papierami dłużnymi emitowanymi przez spółki bądź samorządy. Ich celem podobnie, jak akcji jest pozyskanie środków finansowych na dalszy rozwój inwestycji.

Dlaczego inwestowanie nie jest dla każdego?

Będąc początkującym inwestorem handel akcjami czy innymi papierami wartościowymi może być dość ryzykowny. Dlatego zanim przejdziemy do praktyki warto poświęcić trochę czasu na naukę, m.in. o cyklach koniunkturalnych, hossie, bessie czy zasadach kupna i sprzedaży akcji. Optymalnym treningiem przed realnym graniem jest wirtualna giełda. W sieci odnajdziemy serwisy, na których będziemy mogli zainwestować “wirtualne pieniądze” w wybrane akcje. Możemy śledzić zmianę wartości portfela inwestycyjnego, ale i porównywać swoje wyniki z innymi uczestnikami gry. Jest to z pewnością cenne doświadczenie, które przybliży ryzyko istniejące na “prawdziwym” rynku.

Na czym to ryzyko polega? Papiery wartościowe kupujemy za swoje oszczędności, dodatkowo przewidujemy ceny akcji, które później sprzedajemy zarabiając znacznie więcej. A co w przypadku, gdy ceny akcji polecą w dół? Otóż, nie znajdziemy na nie kupca, a zainwestowana gotówka przepadnie …

Jak przebiega transakcja?

Jeśli chcemy kupować akcje na giełdzie musimy założyć Rachunek Inwestycyjny w domu maklerskim, który jest licencjonowany przez Komisję Nadzoru Finansowego.  Jak wygląda to w rzeczywistości?

  • W punkcie obsługi klienta zawieramy umowę dotyczącą prowadzenia rachunku inwestycyjnego. Możemy także złożyć wniosek on-line, który dostarczy kurier, –
  • Po przejściu kwestii formalnej wpłacamy na rachunek kwotę, którą chcemy zainwestować, 
  • Wybieramy produkt inwestycyjny, np. akcje. Ich kupno odbywa się za pomocą złożenia zlecenia on-line, które trafia do Domu Maklerskiego, a następnie na giełdę GPW, 
  • Wszystkie zlecenia, które tyczą się akcji danej spółki znajdują się w jednym arkuszu. A więc oferty kupna mieszczą się po jednej stronie, a oferty sprzedaży po drugiej. Wszystkie zlecenia możemy przeglądać w programach przekazujących stan notowań.

Sprawdź nasz ranking kont maklerskich i zacznij inwestować!

Finalizacja zlecenia – jak do niej dochodzi?

Na GPW istnieje rynek kierowany dedykowany zleceniami. Wszystkie oferty trafiają do jednego “worka” zleceń i w momencie, gdy odnajdą się podmioty chcące je kupić i sprzedać, wówczas dochodzi do transakcji. Pamiętajmy tylko, że to inwestorzy mogą składać zlecenie w domu maklerskim i decydują po jakim kursie zostanie zrealizowana transakcja. Dopiero później maklerzy kierują ofertę do obrotu, dodatkowo spełniając funkcję animatorów rynku. Jest to rodzaj aktywnego inwestora, który wykazuje chęci zarówno do kupienia, jak i sprzedania akcji czy obligacji.

Jednak nie wszystkie zlecenia na tablicy notowań giełdy pochodzą od inwestorów! Na podstawie umowy z GPW lub emitentami, domy maklerskie zobowiązane są do składania różnych zleceń kupna i sprzedaży. Dzięki temu transakcje zawierane są częściej, szybciej też odnajdują potencjalnych zainteresowanych. A więc odpowiadając na pytanie, jak działa giełda – opiera się ona na wieloetapowym, zabezpieczeniu inwestora i jego transakcji przed ewentualnym oszustwem oraz błędami systemowymi.

ABC początkującego inwestora – najważniejsze porady

Rynkowi wyjadacze” warunkują swoje ruchy dokładną analizą techniczną. Zatem jako debiutanci powinniśmy pamiętać, o kilku istotnych kwestiach:

  • Precyzyjna analiza rynku – nie kupujmy akcji spadkowych spółek, gdy inne mają trend wzrostowy,
  • Korzystajmy ze zleceń “stop loss” – sprzedając akcje ustalmy dokładną cenę, aby nie stracić zbyt wiele,
  • Inwestujmy tylko część oszczędności – nie ryzykujmy utratą całego dorobku życia. Na samym początku zagrajmy sumą, bez której jesteśmy w stanie egzystować,
  • Postawmy na wirtualny trening – zanim będziemy grać prawdziwymi pieniędzmi potrenujmy inwestowanie on-line na fikcyjne kwoty,
  • Lokujmy akcje w stabilnych i dużych spółkach – zaczynając swoją przygodę z giełdą warto zdecydować się na “pewniaków”, dzięki czemu ograniczymy ryzyko niepowodzenia.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły