Jak działa konto oszczędnościowe?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak efektywnie pomnożyć swoje oszczędności bez ryzyka i złożonych inwestycji? Odpowiedź może być prostsza, niż myślisz. Konto oszczędnościowe to jedno z najbezpieczniejszych i najłatwiejszych narzędzi do zarządzania Twoimi finansami. W tym artykule wyjaśnimy, jak działa konto oszczędnościowe oraz na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią ofertę.

Jak działa konto oszczędnościowe? papierowa świnka skarbonka

Kluczowe informacje

 • Oprocentowanie jest jednym z głównych atutów konta oszczędnościowego. Dzięki niemu odłożone środki mogą się pomnażać.
 • Konto oszczędnościowe jest mniej elastyczne niż konto bieżące, chociażby dlatego, że istnieją pewne ograniczenia dotyczące liczby darmowych wypłat i przelewów.
 • Rachunki oszczędnościowe uważane są za bezpieczne. Jednak warto zwrócić uwagę na promocje czasowe i różne, dodatkowe opłaty.

Jak działa konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe działa na podobnej zasadzie co tradycyjny ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Różnica polega jednak na oprocentowaniu. Konto oszczędnościowe, w odróżnieniu od standardowego konta osobistego, oferuje oprocentowanie. Dzięki temu środki zgromadzone na rachunku zwiększają się o określony w umowie procent.

jak działa konto oszczędnościowe?

W skrócie działanie konta oszczędnościowego można opisać w tych prostych krokach:

 • wpłacamy środki na konto oszczędnościowe;
 • pieniądze na takim koncie są oprocentowane;
 • po określonym czasie następuje kapitalizacja odsetek (zwykle co miesiąc);
 • od odsetek, które są naszym zyskiem brutto z oszczędzania na koncie, pobierany jest automatycznie 19% podatek belki;
 • dodatkowe opłaty mogą zostać pobrane za wypłatę środków (pierwszy w miesiącu przelew jest najczęściej bezpłatny).

Co to jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to specjalny rodzaj konta bankowego, stworzonego z myślą o gromadzeniu i pomnażaniu oszczędności. Jest to rachunek, na którym zgromadzone środki są oprocentowane, co oznacza, że bank płaci Ci odsetki od sumy, którą tam przechowujesz.

Oprocentowanie jest zresztą jednym z głównych atutów konta oszczędnościowego, a jego wysokość różni się w zależności od oferty banku oraz rodzaju konta. Warto wiedzieć też o tym, że środki na koncie oszczędnościowym są również objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do 100 tys. EUR. 

Dlaczego bank nalicza odsetki za trzymanie na koncie środków? To proste! Instytucje finansowe potrzebują pieniędzy, za pomocą których będą mogły chociażby finansować kredyty gotówkowe czy hipoteczne. W ramach „podziękowania” za użyczenie środków – bank dopłaca do Twoich pieniędzy. 

Czy można wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego?

Konto oszczędnościowe jest zazwyczaj mniej elastyczne niż konto bieżące w zakresie dostępu do środków. Często są pewne ograniczenia co do liczby darmowych wypłat czy transferów na inne konta, a przekroczenie tych limitów może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Przykładowo Santander Bank umożliwia swoim klientom wykonanie tylko jednego darmowego przelewu z konta oszczędnościowego. Za każdy kolejny należy zapłacić już 10 zł. 

Jak zarządzać kontem oszczędnościowym?

Odpowiednie zarządzanie kontem oszczędnościowym będzie kluczowe dla efektywnego oszczędzania i maksymalizacji zysków. O czym należy więc pamiętać? Przede wszystkim warto dokładnie przejrzeć tabelę opłat i prowizji, w których określone zostały opłaty. Jak już wspomniałam, banki mogą pobierać należność za przelewy, czy też wypłaty gotówki z bankomatów.

Dodatkowo, aby dobrze zarządzać kontem oszczędnościowym, sprawdź, czy wykonałeś poniższe kroki.

 1. Wybierz odpowiednie konto. Znalezienie korzystnej oferty może być nieco trudne. Aby ułatwić Ci to zadanie, nasi eksperci przygotowali ranking kont oszczędnościowych. Znajdziesz tam tylko aktualne oferty. 
 2. Ustal cele. Zastanów się, na co chcesz oszczędzać i w jakim czasie chciałbyś osiągnąć swój cel. Niektóre banki (np. Santander) umożliwiają zmianę nazwy rachunku oszczędnościowego, zgodnie z wybranym celem. Możesz więc mieć konto na wakacje, na remont itd. Dzięki temu będziesz w stanie na bieżąco kontrolować swój finansowy progres.
 3. Ustaw automatyczne przelewy na konto oszczędnościowe tuż po wypłacie. To pomoże Ci w budowaniu nawyku oszczędzania. Niezagospodarowane środki, które „leżą” na rachunku, mogą kusić Cię do niepotrzebnych wydatków. 
 4. Ogranicz wypłaty. Staraj się nie wypłacać środków z konta oszczędnościowego, chyba że jest to absolutnie konieczne. Po pierwsze – wypłata może być nieco kosztowna a po drugie – z każdą wypłatą będziesz dalej od swojego zamierzonego celu. 

Prowadzenie konta oszczędnościowego – pułapki i zagrożenia

Założenie konta oszczędnościowego i jego prowadzenie jest stosunkowo proste i nie wymaga posiadania żadnej tajemnej wiedzy. To sprawia, że konta oszczędnościowe uważane są za proste i bezpieczne instrumenty do pomnażania pieniędzy. Czy w takim razie istnieją jakiekolwiek pułapki z nimi związane? 

Nie, chyba że jako pułapkę uznasz konieczność posiadania konta osobistego lub ograniczoną liczbę wypłat z konta. Niektóre banki uzależniają również warunki konta oszczędnościowego od tego, w jaki sposób klient korzysta z ROR, jednak taka praktyka jest bardzo rzadko stosowana. 

Na co zwrócić uwagę zakładając konto oszczędnościowe?

Przede wszystkim na promocje czasowe. Niektóre banki naliczają wyższe oprocentowanie np. przez pierwsze kilka miesięcy, tak aby skusić nowych klientów. Następnie oprocentowanie konta oszczędnościowego maleje, sprawiając, że dłuższe przechowywanie środków na tym konkretnym koncie staje się już mało opłacalne. 

Inny sposób, w jaki banki zachęcają do korzystania z kont oszczędnościowych, polega na oferowaniu atrakcyjniejszego oprocentowania wyłącznie dla nowych użytkowników lub dla świeżo wpłaconych funduszy. W praktyce oznacza to, że wcześniej zgromadzone oszczędności pozostają na niższym oprocentowaniu, podczas gdy tylko nowe wpłaty generują wyższe zyski.

Jaka jest różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym?

Teoretycznie oba te produkty finansowe służą do pomnażania środków. W takim razie czym się różnią?

LokataKonto oszczędnościowe
OprocentowanieZazwyczaj oferuje wyższe oprocentowanie.Oprocentowanie może być niższe, ale jest bardziej elastyczne.
Dostępność środkówŚrodki są zamrożone na określony czas i wypłata przed terminem może wiązać się z utratą odsetek.Środki są dostępne w każdym momencie, chociaż mogą być pewne ograniczenia co do liczby darmowych wypłat.
ElastycznośćBrak elastyczności, musisz zdecydować o okresie trwania lokaty na początku.Możesz wpłacać i wypłacać środki w dowolnym czasie.
Opłaty i prowizjeZazwyczaj brak opłat, chyba że zdecydujesz się na wcześniejszą wypłatę.Mogą występować opłaty za przekroczenie limitu transakcji.
CelLepsza dla długoterminowych celów oszczędnościowych.Lepsza dla krótkoterminowych celów i dla osób, które mogą potrzebować szybkiego dostępu do środków.

Czy warto zakładać konto oszczędnościowe?

Otwarcie konta oszczędnościowego ma swoje wady i zalety. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że rachunek oszczędnościowy jest stabilnym sposobem na pomnażanie środków, to mogę z czystym sumieniem polecić założenie konta. Pamiętaj o tym, że pieniądze odłożone do słoika, z czasem będą tracić na wartości, a leżąc na rachunku oszczędnościowym, mają szansę wypracować dla Ciebie, chociaż niewielki zysk. 

 1. Zalety: Konto oszczędnościowe oferuje zysk od każdej wpłaconej kwoty, oraz zachęca do regularnego oszczędzania.
 2. Wady: Do wad konta oszczędnościowego można zaliczyć wysokie opłaty za kolejne wypłaty z konta oraz brak swobodnego dostępu do gotówki.

Jak przelać pieniądze na konto oszczędnościowe?

Przelew pieniędzy na konto oszczędnościowe jest prostą i szybką operacją. Wystarczy zalogować się na swoje konto osobiste i zlecić transfer wewnętrzny (jeśli konto oszczędnościowe znajduje się w tym samym banku, w którym posiadasz rachunek osobisty) lub wykonać tradycyjny przelew. 

Czy można mieć dwa konta oszczędnościowe?

Tak. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadać kilka rachunków oszczędnościowych w różnych bankach. 

Ile razy można wypłacić środki z konta oszczędnościowego?

To zależy od banku, w którym masz konto oszczędnościowe. Najczęściej jedna wypłata jest darmowa, chociaż istnieją takie instytucje, które pobierają prowizję od każdej transakcji. 

Ile kosztuje przelew z rachunku oszczędnościowego?

Wysokość opłaty zależy od oferty banku. Santander pobiera 10 zł za przelew z rachunku, a mBank – 9 zł. 

Jak obliczyć zysk z konta oszczędnościowego?

W tym celu możesz skorzystać z kalkulatora dostępnego w internecie lub pokusić się o samodzielne obliczenia. Pomoże Ci w tym następujący wzór: (Wpłacona kwota x oprocentowanie) – podatek Belki. 
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie