Jak działa Western Union?

Miliony osób w Polsce, Europie i na świecie pozostaje w stałym kontakcie z rodziną, bliskimi lub współpracownikami, nawet jeżeli oddaleni są od siebie o tysiące kilometrów. Często pojawia się konieczność przekazania drugiej stronie pieniędzy, co rodzi ryzyko nieplanowanych kosztów. Klasyczne przelewy pieniężne mogą wiązać się z opłatami za przewalutowanie. Na szczęście można zaoszczędzić, wybierając np. przekazy pieniężne Western Union. Co warto wiedzieć o takich usługach, zanim się na nie zdecydujemy? Jaki jest czas oczekiwania, koszty i sposoby odebrania pieniędzy? Czym wyróżnia się firma Western Union? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Western Union – co to?

Western Union to jedna z rozpoznawalnych światowych firm, która specjalizuje się w szeroko pojętych usługach finansowych. Swoją pozycję oraz potęgę zdążyła zbudować przez ponad 170 lat nieprzerwanej działalności. Wywodzi się ona z amerykańskiego stanu Kolorado, posiadając setki oddziałów w różnych regionach globu – włącznie z rynkiem polskim.

Warto tutaj pamiętać, że choć Western Union posiada stronę internetową w naszym języku, która oferuje spersonalizowane usługi dla klientów związanych z Polską, to jednak firma nie ma tutaj swojego biura. Obsługą zajmuje się centrala w stolicy sąsiedniej Litwy, Wilnie, która posiada specjalnie oddelegowaną do tego odnogę pod nazwą Western Union Processing Polska.

Sztandarowym i najważniejszym produktem, na którym opierają się usługi Western Union, są internetowe przekazy pieniężne. Klienci mogą przesyłać pieniądze bez konieczności wychodzenia z domu, korzystając z przejrzystej i czytelnej strony internetowej. Środki mogą zostać wysłane w różnych globalnych walutach, poczynając od tych największych i najpowszechniejszych, po te niszowe i lokalne.

W ten sposób, przekazy pieniężne w Western Union to dobre rozwiązanie np. dla osób pracujących za granicą, które pozostają w stałym kontakcie z rodziną. Przekaz środków to także atrakcyjny sposób szybkiego dostarczenia pieniędzy do np. partnerów biznesowych bez ponoszenia nadmiarowych kosztów.

Zobacz: Jak wysłać pieniądze osobie bez konta bankowego.

Jak działa Western Union?

Western Union zajmuje się przekazami pieniężnymi online, które stanowią konkurencyjne rozwiązanie dla popularnych ostatnio kart lub kont walutowych. To, co stanowi o sile prezentowanego operatora, to bardzo dobrze zorganizowana paleta usług, która pozwala przekazywać środki w różnych walutach, na wiele sposobów, wedle potrzeby i ze wsparciem tysięcy punktów usługowych na całym świecie.

  • Western Union obsługuje waluty oraz przekazy nie tylko z większych i mniejszych państw świata, ale i terytoriów zależnych np. na Pacyfiku, a nawet terytoriów spornych jak Kosowo i Cypr Północny. Łącznie jest to ponad 200 miejsc z całego globu.
  • Przekazy zawsze są szyfrowane, a dane związane z każdą transakcją chronione i zabezpieczone.
  • Western Union umożliwia swoim klientom monitorowanie przekazów pieniężnych w czasie rzeczywistym w formie online. Możliwe jest sprawdzanie na bieżąco ich aktualnego statusu.
  • Przed dokonaniem zlecenia istnieje możliwość szybkiego i wygodnego sprawdzenia aktualnego kursu wymiany walut wraz z kosztami takiej transakcji.
  • Western Union posiada stowarzyszone placówki zarówno w całej Polsce, jak i w setkach innych miejsc na świecie. Umożliwiają one np. odebranie przekazanych pieniędzy pod postacią gotówki.
  • Poza stroną internetową, Western Union posiada także nowoczesną aplikację mobilną na telefony z systemem iOs i Android.
Western Union przekazy pieniężne
https://www.westernunion.com/pl/pl/home.html

Jak wysłać pieniądze w Western Union?

Przekaz Western Union działa na bardzo prostych zasadach. Zostały one uproszczone do minimum – tak, aby nawet dla mało doświadczonych klientów cały proces był intuicyjny, czytelny i prosty. Sprawdźmy, jak przebiega zlecenie przekazu pieniężnego u opisywanego operatora.

  1. Wejdź na stronę internetową westernunion.com i wskaż parametry przekazu pieniężnego, jaki chcesz zlecić. Najpierw podaj walutę, a następnie kwotę przekazu. Dokonujemy tu wyboru kraju odbiorcy z rozwijanej listy.
  2. Kliknij przycisk “wyślij pieniądze” i przejdź do prostego formularza, który pozwoli wskazać najważniejsze informacje potrzebne do zrealizowania transakcji.
  3. Na początku wskaż, czy środki mają zostać odebrane pod postacią gotówki, czy też mają zostać wysłane prosto na konto bankowe. Warto zastrzec, że nie zawsze dostępna jest druga opcja – niekiedy możliwe jest odebranie przekazu tylko w gotówce. Zależy to od kraju, do którego chcemy przesłać środki.
  4. Następnie wskaż, w jaki sposób chcesz dokonać zapłaty za prowizję transakcyjną – zazwyczaj dostępna jest głównie opcja zapłaty poprzez kartę debetową lub kredytową.
  5. Pora na kolejny krok, w którym konieczne jest albo zalogowanie się do posiadanego już konta użytkownika lub utworzenie go. Do tego niezbędne będzie m.in. podanie głównych danych osobowych, adresu poczty e-mail, numeru telefonu, adresu zamieszkania oraz kraju. Po założeniu konta w serwisie Western Union, możemy uzupełnić pozostałe dane do transakcji.
  6. Przy każdym przekazie walutowym musisz podać imię i nazwisko nadawcy oraz jego dane adresowe. Jeżeli środki mają zostać odebrane na koncie bankowym, wówczas niezbędny będzie też m.in. numer rachunku odbiorcy.
  7. Po udanym zleceniu przekazu, zwróć uwagę na tzw. numer kontrolny przekazu pieniężnego. Pozwala on na przykład śledzić zleconą transakcję w czasie rzeczywistym i monitorować jej status. Możliwe jest to za pomocą aplikacji mobilnej lub strony internetowej Western Union po zalogowaniu się na swoje konto użytkownika.

Warto pamiętać, że przy zlecaniu przekazu pieniężnego można sprawdzić na stronie internetowej dokładną listę obsługiwanych placówek Western Union. Wystarczy podać miasto oraz adres, by mapa przedstawiła najbliższe punkty spośród ponad 500 tysięcy lokalizacji na całym świecie.

Jak i gdzie odebrać pieniądze?

Usługi przekazu pieniężnego w Western Union dostosowane zostały do różnych preferencji i możliwości odbiorcy. Uwzględniają one zarówno te osoby, które wolą transakcje cyfrowe, jak i bardziej tradycyjne metody dysponowania środkami.

  • Tradycyjny przelew bankowy.
    Najbardziej podstawowym sposobem na odebranie środków jest przelew bankowy. Zlecając przekaz pieniężny, wystarczy określić dane rachunku bankowego odbiorcy. Gdy nadawca wybrał tę opcję, pieniądze po prostu pojawią się na naszym koncie.
  • Odbiór gotówkowy w placówce Western Union.
    Odbiorca środków może odebrać je w bankomacie poprzez wypłacenie otrzymanych pieniędzy na konto, jednak istnieje również i bezpośrednia metoda przekazu gotówki. Jeżeli osoba odbierająca środki chce od razu otrzymać pieniądze w postaci gotówkowej, wówczas może skorzystać z placówki Western Union. Wskazując m.in. numer kontrolny przekazu pieniężnego, odebrać może pieniądze nawet kilka minut po zleceniu przelewu online przez nadawcę.
  • Portfel mobilny.
    Trzecim rozwiązaniem jest tzw. portfel mobilny, który polega na zaindeksowaniu przekazanych środków do wirtualnego portfela powiązanego z numerem telefonu odbiorcy. Odbierający może następnie otrzymać środki, podążając za instrukcjami wysłanymi wiadomością SMS.

Ile mamy czasu na odebranie pieniędzy z Western Union?

Operator zastrzega na swojej stronie internetowej, że przekazy Western Union dostępne są u odbiorcy po maksymalnie 1-2 dniach roboczych od zlecenia transakcji. Jeżeli wybrana zostanie np. placówka Western Union, wówczas pieniądze mogą być do dyspozycji nawet tego samego dnia po kilku godzinach. Warto pamiętać, że na odbiór przekazu pieniężnego druga strona ma relatywne dużo czasu – bo 45 dni.

Środki są dostępne w systemie przez ten czas, a w przypadku braku ich odbioru wracają do nadawcy. Jeżeli jednak zleci on taką czynność, wówczas środki wracają do niego jak najszybciej. Jeśli jednak nadawca nie wykaże aktywności w tym względzie, wówczas pieniądze są mu automatycznie zwracane maksymalnie po 9 miesiącach od dokonania przekazu pieniężnego.

Western Union – opłaty i prowizje

Do pakietu usług Western Union należy nie tylko prowadzenie przekazów pieniężnych, ale koordynowanie przewalutowań transakcji. Jeżeli transakcja opiewa na dwie różne waluty, jak ma to miejsce w zdecydowanej większości przypadków, to i na tym polu należy liczyć się z opłatą. Western Union zastrzega, że czerpie również zyski z wymiany walut. Z tego względu, przed zleceniem przekazu zawsze należy sprawdzić zarówno opłatę za przekaz, jak i kurs wymiany walutowej.

To, ile zapłacimy za przelew Western Union, silnie uzależnione jest od kwoty przekazu oraz kraju odbiorcy. Przykładowo, chcąc przekazać kwotę 100 złotych do odbiorcy w Wielkiej Brytanii, poniesiemy standardową opłatę 9,90 zł. Zlecający poniesie zatem koszt całej transakcji w wysokości 109,90 złotych, a odbiorca otrzyma kwotę 17 funtów według aktualnego kursu (stan na 12.10.2022). Jeżeli jednak taką samą kwotę 100 złotych, przekażemy komuś w Belgii, wówczas opłata wyniesie tylko 4,90 złotych, a odbiorca otrzyma 19,84 euro. Warto brać pod uwagę te różnice, które widoczne są już przy najpopularniejszych europejskich walutach.


Szukasz alternatyw dla Western Union? Sprawdź ->

Karta wielowalutowa – jak działa? Najlepsze karty wielowalutowe

Revolut – opinie klientów i szczegóły oferty

Wise (dawniej TransferWise) – opinie i szczegóły oferty


Kontakt, infolinia i dane firmy

  • Nazwa firmy: Western Union Processing Polska
  • Adres firmy: J. Balcikonio str 7, Wilno, Litwa, LT-0824

Western Union utrzymuje kontakt ze swoimi klientami wyłącznie za pośrednictwem telefonicznej infolinii. Ta pozostaje do dyspozycji codziennie między 8:00 rano a 20:00, a wieczorem pod numerem 800 207 606. Warto pamiętać, że numer ten dotyczy osób znajdujących się wyłącznie na terenie Polski. Dla pozostałych klientów przeznaczony jest zagraniczny numer kontaktowy: +32-(0) 2-639 7112.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie