Jak działają lombardy?

Lombardy „zdobią” ulice wielu polskich miast. Dla jednych są okazją do tanich zakupów, dla drugich – ostatnią deską ratunku. Co o nich wiemy? Jak działają pożyczki lombardowe i kto może z nich skorzystać? Sprawdźmy.

Lombardy jako instytucje, oficjalnie istnieją w Polsce od 1989 roku. Wcześniej – w okresie międzywojennym określano były mianem zakładów zastawniczych. Po II wojnie światowej, instytucje te w ogóle nie funkcjonowały w naszym kraju, co nie oznacza, że pożyczki pod zastaw nie były w tym czasie udzielane.

Czym jest lombard?

Lombard to instytucja, która zajmuje się skupem oraz sprzedażą określonych towarów, a także udzielaniem pożyczek pod zastaw. W odróżnieniu od chwilówek oferowanych przez prywatne firmy pożyczka lombardowa może być udzielona dopiero po przedłożeniu wartościowego przedmiotu, a to oznacza, że nie ma możliwości otrzymania kredytu bez zastawu. Lombardy nie sprawdzają też zdolności kredytowej klientów ani nie weryfikują ich finansowej historii. To sprawia, że z lombardów korzystają najczęściej ci, którzy nie mogą liczyć na wsparcie finansowe z innych źródeł.

Jak działa lombard?

Lombardy udzielają krótkoterminowych pożyczek osobom prywatnym, które przynoszą pod zastaw najczęściej używane, ale nierzadko też nowe, wartościowe przedmioty. Dzięki temu pożyczkobiorcy otrzymują gotówkę, a dla lombardu gwarancją zwrotu środków staje się cenna rzecz przyniesiona przez klienta. W przypadku gdy dłużnik nie spłaci całej kwoty pożyczki, przedmiot zostaje sprzedany. Jeśli jednak wywiąże się on ze swojego zobowiązania i odda środki, wtedy otrzyma swój przedmiot w nienaruszonym stanie.

Co można zastawić w lombardzie?

Lombardy bardzo chętnie przyjmą w zastaw przedmioty o dużej wartości. Mogą to być np.:

  • zegarki,
  • obrazy i antyki,
  • sprzęt militarny,
  • zabytkowe kolekcje monet,
  • elektronika,
  • sprzęt sportowy,
  • AGD i RTV,
  • elektronarzędzia.

Niektóre lombardy przyjmują pod zastaw również papiery wartościowe, obligacje, czy samochody. Te ostatnie jednak rzadko stanowią przedmiot transakcji. Niewiele lombardów dysponuje taką przestrzenią, która pozwoliłaby im na przechowywanie dużych ruchomości w odpowiednich warunkach.

Czy pożyczka w lombardzie się opłaca?

Każdy rodzaj pożyczki cechują określone warunki. Te dotyczą najczęściej okresu spłaty oraz kosztów, jakie klient musi ponieść w związku z uruchomieniem finansowania. Pożyczkodawca zastrzega sobie również prawo do weryfikacji klienta (najczęściej wystarczy okazać dowód osobisty lub paszport) oraz określa formalności, przez które należy przejść. Dla niektórych lombardów ważna jest np. rzetelna wycena przedmiotu, wykonana przez osobę trzecią.

Na specjalną uwagę zasługują jednak koszty pożyczki w lombardzie. Te są zdecydowanie wyższe niż kredytów bankowych. Na szczęście o ich wysokości nie decyduje pracownik lombardu według własnego widzimisię. Kwota, którą musi zapłacić dłużnik to najczęściej wysokość kapitału powiększona o odsetki lombardowe, które wynoszą dwukrotność sumy stopy referencyjnej NBP powiększonej o 3,5 punktu procentowego. Do tego najczęściej doliczane są dodatkowe opłaty czy prowizje. Zanim więc skorzystasz z oferty danego lombardu, sprawdź, ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Ta przedstawia bowiem wszystkie koszty pożyczki.

Sprawdź więcej informacji o tym, jak znaleźć dobry lombard.

Co zamiast pożyczki lombardowej?

O pożyczkę lombardową może zawnioskować niemal każdy i większość osób, które są w stanie zaoferować wartościowy i sprawny przedmiot pod zastaw, otrzyma finansowanie. Niestety jest też jeden haczyk, o którym nie można zapomnieć. Wysokość pożyczki lombardowej nigdy nie równa się 100% wartości zastawianego przedmiotu. Najczęściej klienci otrzymują gotówkę w wysokości 30-60% szacowanej kwoty, co w wielu przypadkach nie jest wystarczające. Wiele lombardów nie przewiduje również wydłużenie terminu spłaty pożyczki, co z kolei sprawia, że większość osób bezpowrotnie traci zastawione przedmioty.

Alternatywą do pożyczki lombardowej jest finansowanie oferowane przez firmy pożyczkowe. Te oprócz tradycyjnych chwilówek, proponują też chwilówki bez BIK (czyli bez weryfikacji historii kredytowej wnioskującego), a także pożyczki pod zastaw. Te ostatnie najczęściej oferowane są przedsiębiorcom lub rolnikom. Jeśli jednak planujesz wziąć kredyt pod zastaw nieruchomości, sprawdź oferty banków. Niektóre z nich oferują pożyczki hipoteczne.


Sprawdź najlepsze oferty pożyczek od firm pozabankowych.

Opinie:
3,9/5
Okres spłaty
61 dni
Pierwsza pożyczka gratis
Tak
? dla każdego klienta za darmo do 3000 zł na 61 dni
Czas wypłaty
15 minut
Kwota
200 - 3 000 zł

1317 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
2.
taRata pożyczka online
Okres spłaty
3 - 36 miesięcy
Pierwsza pożyczka gratis
Tak
Czas wypłaty
max 15 minut
Kwota
100 - 30 000 zł

4644 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,9/5
Okres spłaty
61 - 90 dni
Pierwsza pożyczka gratis
Tak
Czas wypłaty
15 minut
Kwota
100 - 10 000 zł

4788 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Jak założyć lombard?

Lombard może założyć każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą. Tym bardziej że taki krok nie wiąże się ze skomplikowanymi procedurami, posiadaniem jakichkolwiek koncesji czy pozwoleń. W praktyce wystarczy więc zarejestrować działalność pod odpowiednim numerem PKD oraz zgłosić ją do urzędu skarbowego czy ZUS-u. Taki przedsiębiorca nie może jednak oferować pożyczek pod zastaw. W tym przypadku lombardy podpisują z klientami umowy sprzedaży rzeczy ruchomej z prawem odkupu przez właściciela.

Wyjątek stanowią te firmy, które chcą udzielać pożyczek konsumenckich pod zastaw przedmiotów ruchomych. Wtedy konieczne jest uzyskanie wpisu do rejestru instytucji pożyczkowych, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz założenie działalności w formie spółki akcyjnej lub spółki z o.o. w których kapitał zakładowy będzie wynosił nie mniej niż 200 tys. złotych.

Chociaż samo założenie lombardu jest stosunkowo proste, to niestety wiąże się z dużym ryzykiem. Istnieje niebezpieczeństwo, że przedmiot, który zostanie przez Ciebie przyjęty do momentu spłaty pożyczki, będzie pochodzić z tzw. czynu zabronionego, czyli z kradzieży. To sprawia, że jako właściciel lombardu, możesz zostać oskarżony o paserstwo umyślne lub nieumyślne. O paserstwie umyślnym mówimy wtedy, gdy w momencie przyjmowania towaru, zdajesz sobie sprawę, że został on skradziony, a o nieumyślnym, wtedy gdy nie jesteś tego świadomy. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego, w obu przypadkach może grozić Ci kara grzywny lub pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Rządowy plan uregulowania działania lombardów

Aktualnie sposób działania lombardów nie jest dostatecznie uregulowany przez prawo. Co więcej, nie do końca wiadome jest, jaka instytucja kontroluje tego typu organizacje. W teorii pożyczkodawców lombardowych obowiązuje ustawa o kredycie konsumenckim, jednak jak nietrudno się domyślić, rodzaj umowy zawartej pomiędzy konsumentem a lombardem znacząco odbiega od umów bankowych czy pożyczkowych.

Brak dostatecznej kontroli sprawił, że Ministerstwo Finansowe rozpoczęło prace nad projektem ustawy o działalności lombardowej. Nowe przepisy miałyby spowodować, że prowadzeniem lombardów będą mogli zająć się jedynie przedsiębiorcy wpisani do elektronicznego rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Co więcej, zostałby nałożony na nich obowiązek prowadzenia spółki w formie kapitałowej oraz wniesienia kapitału zakładowego na poziomie minimum 50 tys. złotych.

Motywację do spełnienia wymogów będą stanowiły sankcje karne nakładane przez KNF. Za prowadzenie działalności bez wpisu do rejestru, może grozić grzywna do 500 tys. złotych, a za brak wyraźnego oznaczenia w reklamach, że jest to działalność lombardowa – nawet 50 tys. złotych.

Przepisy mają dodatkowo wyraźnie określać obowiązki konsumenta, który będzie musiał jedynie spłacić swoją należność. Udzielenie pożyczki nie będzie wiązało się z badaniem zdolności kredytowej wnioskującego. Rząd przewiduje, że ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2023 roku.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()