Jak inwestować w kryptowaluty? Poradnik

Kryptowaluty to od wielu lat najgorętszy sposób na inwestycje z powodu wysokich wzrostów cen tych elektronicznych aktywów. Inwestowanie w kryptowaluty jest możliwe na kilka sposobów. Sprawdźmy, który z nich wybrać.

kryptowaluty inwestowanie

Kluczowe informacje:

 • Inwestując w kryptowaluty, należy zachować szczególną ostrożność. Po pierwsze ze względu na niezwykłą zmienność cenową na tym rynku (skoki nawet o kilkadziesiąt procent w jeden dzień). A po drugie z powodu wielu fałszywych giełd kryptowalut.
 • Kryptowaluty warto kupować tylko na pewnych giełdach. Np. Binance. A następnie nie trzymać ich na swoim koncie na danej giełdzie, tylko przesłać je na odrębny wirtualny lub fizyczny portfel.
 • Handel kryptowalutami jest możliwy także dzięki tzw. bitomatom, ustawionym w centrach miast. Pamiętajmy jedak, że taki obrót obłożony jest bardzo wysokim spreadem.
 • Ciekawym rozwiązaniem jest także skorzystanie z kontraktów CFD na kryptowaluty. W tym wypadku nie będziemy musieli się martwić przechowywaniem naszych wirtualnych walut – będziemy tylko spekulować co do przyszłych cen np. bitcoina czy ethereum.

W 2019 roku można było nabyć jednego bitcoina za 15 tysięcy złotych, w 2021 roku jego cena na pewien czas przekroczyła 200 tysięcy. Podobnie dobrze radziła sobie inna kryptowaluta ethereum, której cena wzrosła w rok aż 10-krotnie. Potem przyszły jednak spadki… Kto wie, może po kilkuletniej bessie znów pojawi się hossa?

Takie wzrosty cen aktywów działają na wyobraźnię i powodują chęć wejścia na ten cyfrowy rynek, nawet pomimo jego często spekulacyjnego charakteru i braku odpowiednich regulacji. Jak więc zacząć inwestować w kryptowaluty?


Najlepsze giełdy kryptowalut:

Opłaty i prowizje
0,1%
? Przy używaniu BNB do opłacania prowizji za transakcje, prowizja Maker i Taker wyniesie tylko 0,0750%.

34 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opłaty i prowizje
0,1% - 0,43%
? 0,1% – dla transakcji krypto-krypto (np. XRP/BTC) 0,43% – dla transakcji krypto-fiat

32 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Giełdy kryptowalut, czyli jak nabyć wirtualne pieniądze

Jednym z podstawowych sposobów na nabycie cyfrowych walut jest skorzystanie z usług tzw. giełd kryptowalut. Najpopularniejszą z nich jest chińska, lecz zarejestrowana na Kajmanach, giełda Binance. Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut na tej platformie przypomina obrót akcjami, więc osoby zaznajomione z takim typem elektronicznego handlu nie powinny mieć większego problemu z jej obsługą.

Giełdy kryptowalut pośredniczą w zawieraniu transakcji pomiędzy dwoma uczestnikami rynku, czyli pomiędzy kupującymi i sprzedającymi. Naturalnie za taką usługę pobierana jest stosowna prowizja. Przewagą dużych giełd, takich jak Binnace, nad mniejszymi pośrednikami jest płynność. Znaczy to tyle, że im więcej dziennie dokonywanych jest na danej platformie transakcji, tym łatwiej będzie nam sprzedać lub kupić kryptowaluty przy dobrym spreadzie.

Kolejna kwestia to bezpieczeństwo – na dużych giełdach kryptowalut spotkamy się z np. uwierzytelnianiem dwuskładnikowym i zaawansowanym szyfrowaniem. Mniejsze, podejrzane giełdy znane są niestety z oszukiwania swoich klientów.

Gdy pojedyncze kryptowaluty stają się bardzo drogie (np. bitcoin, którego cena przekroczyła w pewnym momencie 50 tysięcy dolarów), niektórzy zastanawiają się, czy aby wejść w taką inwestycję, potrzebne są tak duże środki. Na szczęście nie – kryptowaluty są podzielne, dlatego można nabyć nawet 0,00000001 Bitcoina.

Jak przechowywać kryptowaluty?

Kupienie kryptowalut to jedna sprawa, a ich przechowywanie to coś zupełnie innego. Nie poleca się, aby kupione cyfrowe waluty trzymać na swoim rachunku na giełdzie kryptowalut. Wraz ze zniknięciem takiej giełdy z rynku, utracimy nasze pieniądze.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup cyfrowych walut na którejś z giełd, a potem przesłanie ich na zewnętrzny portfel. Taki portfel może przybrać dwie formy.

 • Portfel wirtualny – założony, na którejś przeznaczonej do tego aplikacji mobilnej, np. apce Coins.
 • Portfel fizyczny – jest to fizyczny sprzęt, przypominający dysk zewnętrzny, na którym zapisywane są nasze kryptowalutowe dane. Taki dysk-portfel można trzymać w bezpiecznym sejfie, a gdy będziemy chcieli sprzedać zakodowane na nim kryptowaluty, wystarczy albo podpiąć go do komputera, albo skorzystać z kodu QR i odpowiedniej maszyny do wypłaty środków.

Jak działają kryptowaluty?

Wirtualne waluty to tak naprawdę łańcuchy zaszyfrowanych danych (oparte na technologii blockchain) i aby mieć do nich dostęp, potrzebujemy prywatnych kluczy. Zgubienie takich haseł spowoduje bezpowrotną utratę swoich pieniędzy, ponieważ nie ma żadnej nadrzędnej instytucji (czy banku centralnego kryptowalut), która mogłaby nam pomóc w takiej sytuacji. Każdy posiadacz np. bitcoina jest sam dla siebie bankiem, dlatego powinien jak oka w głowie strzec „kluczy do swojego skarbca”.
najpopularniejsze kryptowaluty

Bitomaty – nowość w polskich miastach

Jeśli nie przekonuje nas handel kryptowalutami w wersji online, możemy skorzystać także ze stacjonarnych form obrotu tymi aktywami. Jedną z możliwości jest odwiedzenie kantorów kryptowalut, które niczym grzyby po deszczu wyrastają w kolejnych polskich miastach.

Plusem takiego rozwiązania jest możliwość kontaktu twarzą w twarz ze sprzedawcą, który może doradzić nam w kwestiach zakupowych. Warto jednak pamiętać, że taki stacjonarny obrót kryptowalutami wiąże się z wyższą prowizją niż handel online. Podobnie jest w przypadku tradycyjnych kantorów walutowych, które mają zdecydowanie wyższe spready niż internetowe platformy wymiany.

Kolejnym „stacjonarnym” rozwiązaniem, które pozwoli jednak na większą dozę anonimowości są tak zwane bitomaty – czyli najprościej mówiąc – bankomaty i wpłatomaty kryptowalut. Ich liczba w całym kraju dobija powoli do 300, choć zlokalizowane są głównie w większych miastach.

Aby skorzystać z bitomatu, potrzebujemy wirtualnego portfela kryptowalut, otworzonego w którejś aplikacji mobilnej. Z jego wykorzystaniem możemy użyć kodu QR, co pozwoli albo na zakup, albo sprzedaż np. bitcoinów czy ethereum.

Handel walutami cyfrowymi z wykorzystaniem bitomatów jest jednak dość kosztowny, prowizja wynosi zwykle około 5%. Przedstawmy więc teraz sposób na inwestowanie w kryptowaluty z niskim spreadem i bez potrzeby ich kłopotliwego przechowywania.

Pamiętajmy, że inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z ryzykiem. Przekonały się o tym osoby, które postanowiły ulokować swoje środki w wirtualnej walucie Terra Luna. W kwietniu 2022 ceny tej kryptowaluty załamały się o 99%.

Jak inwestować bezpiecznie? Sprawdź

Inwestowanie w kryptowaluty dzięki kontraktom CFD

Alternatywnym rozwiązaniem są kontrakty CFD na kryptowaluty, których zakup oferują popularne platformy tradingowe w rodzaju XTB czy AvaTrade (pamiętajmy jednak o tym, że wielu inwestorów traci swoje pieniądze na kontraktach CFD). Kontrakty CFD to kontrakty na różnicę kursową, które, mówiąc w uproszczeniu, są „zakładem” pomiędzy graczem a brokerem.

Takie kontrakty oparte są na kursach aktywów bazowych, czyli np. wyceny akcji Coca-Coli, indeksu WIG20, ropy, miedzi, pszenicy czy właśnie najpopularniejszych kryptowalut. Obracając kontraktami CFD, nie nabywa się więc fizycznie bitcoina, tylko spekuluje się co do jego przyszłej ceny.

Ma to swoje plusy, do głównych zalet kontraktów CFD na kryptowaluty należą:

 • prowizje są niższe niż w przypadku wymiany realnych kryptowalut,
 • nie musimy martwić się o przechowywanie krypto czy możliwość zgubienia prywatnych kluczy dostępu, bez których nie dostaniemy się do naszych pieniędzy,
 • możemy grać także na spadki, co daje szansę zarabiania niezależnie od warunków na całym rynku kryptowalut. Shortowanie kryptowalut mogło być bardzko skuteczną metodą inwestycyjną w 2022 roku, gdy ceny wirtualnych walut mocno zanurkowały,
 • możemy skorzystać z dźwigni finansowej, która zwiększy nasz zarobek. Uwaga: dźwignia finansowa może spowodować także wysokie straty,

Poniżej przedstawiamy listę sprawdzonych brokerów, którzy udostępniają kontrakty CFD na kryptowaluty. Sprawdź także nasz ranking kont maklerskich, gdzie porównujemy oferty domów maklerskich i platform inwestycyjnych.

Opinie:
4,4/5
Prowadzenie konta
0/10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Pary walutowe
48
Platformy
MT4, xStation

236 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,2/5
Prowadzenie konta
0 zł
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy
Pary walutowe
56
Platformy
MT4, MT5

172 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Prowadzenie konta
0 zł
? darmowe w przypadku aktywnego korzystania z konta, w innym przypadku naliczane są opłaty
Typy CFD
Akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Pary walutowe
55
Platformy
MetaTrader 4

26 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

kurs bitcoina
Cena bitcoina nie zawsze rośnie. Od kwietnia do lipca 2021 roku kurs bitcoina solidnie spadał. Od grudnia 2021 trwała natomiast olbrzymia bessa – cena BTC spadła z 60 tysięcy USD do 16. Później nastąpiła poprawa nastrojów i wzrost ceny. Podczas bessy i dużej zmienności na rynku kryptowalut możemy sporo zarobić dzięki skorzystaniu z kontraktów CFD. Źródło wykresu: Google

Rynek kryptowalut – porady dla inwestorów

Przedstawmy teraz podstawowe porady dotyczące inwestowania w kryptowaluty, niezależnie od tego, jaki wybierzemy sposób na obrót tymi aktywami.

 • Nie traktujmy kryptowalut jak „kury znoszącej złote jajka” – jak już wspomnieliśmy, nie istnieje aktywo, którego wycena tylko rośnie. Na rynku wirtualnych walut będzie dochodziło do większych i mniejszych korekt, a początkujący inwestorzy, którzy nabędą np. bitcoina na górce, nie powinni pozbywać się go wraz z pierwszymi spadkami. Po krótszej lub dłuższej korekcie cena najczęściej wraca na nowe szczyty.
 • Nie korzystajmy z niesprawdzonych giełd kryptowalut i usług szemranych pośredników – jest to proszenie się o kłopoty i stratę swoich oszczędności. Wybierajmy duże giełdy krypto lub profesjonalnych pośredników CFD, np. AvaTrade, XTB czy XM. Odzyskanie pieniędzy od nieuczciwego brokera może być później niemożliwe.
 • Świat nie kończy się na bitcoinie – ta pierwsza cyfrowa waluta stała się już bardzo droga. Dlatego warto poszukać opcji inwestycyjnych wśród mniej znanych kryptowalut. Np. ethereum spektakularnie podrożało na przestrzeni 2020 i 2021 roku. Warto jednak uważać na spekulacyjne kryptowaluty alternatywne, w rodzaju humorystycznych dogecoinów. Takie eksperymenty nie powinny cieszyć się zaufaniem inwestorów.
 • Choć wszystko zależy od bitcoina – pamiętajmy, że gdy inwestujemy w mniej znane krypto, ich wycena będzie ściśle skorelowana z kursem tej najważniejszej kryptowaluty.
 • Inwestując w krypto, obserwujmy sytuację makroekonomiczną – na ceny kryptowalut wpływa sytuacja na rynkach finansowych, dobrze obserwować np. amerykański rynek akcyjny. Dobrze sprawdzać także kurs dolara czy chińską politykę monetarną.
 • Śledźmy dostępność kryptowalut i ich aktualny poziom wydobycia – przewagą krypto nad klasycznymi walutami jest ograniczona podaż – w samej konstrukcji np. bitcoina (technologia blockchain) jest zawarta maksymalna liczba jednostek, które można wykopać. Wynosi ona 21 milionów sztuk i według szacunków zostaną one „wydobyte” do 2040 roku. Tym samym kryptowaluty (przez ograniczoną dostępność) przypominają bardziej złoto niż tradycyjne waluty, które łatwo tworzyć i rozwadniać poprzez dodruk. Liczba aktualnie wykopanych kryptowalut (z całej możliwej puli) może wpływać na ich wycenę.
 • Czy kryptowaluty stają się realnym środkiem płatniczym? Inwestorzy powinni śledzić, z jakim zaufaniem spotykają się kryptowaluty w realnym świecie płatniczym. Każda pozytywna informacja w tym zakresie może wpłynąć na wycenę cyfrowych walut. Było tak, gdy Teksas uznał bitcoina za legalną walutę lub Elon Musk zaakceptował taką formę płatności za egzemplarze samochodów marki Tesla.
 • Uważajmy na regulacje – kryptowaluty nie zawsze są witane z otwartymi rękami. Wiele rządów i międzynarodowych instytucji stara się z nimi walczyć. Wraz z kolejnymi regulacjami ceny kryptowalut mogą spadać. Np. w 2021 roku Turcja zakazała używania walut cyfrowych, w których lokowali środki przestraszeni inflacją mieszkańcy tego kraju.

Inwestowanie w kryptowaluty – najczęściej zadawane pytania

Czy opłaca się jeszcze inwestować w kryptowaluty?

Całkiem możliwe, że czasy największych wzrostów na kryptowalutach są już za nami. Wciąż jednak można upolować „dołek” na bitcoinie czy zakupić mniej znane krypto z potencjałem. Pamiętajmy jednak o tym, jak bardzo zmienny to rynek i jak łatwo można stracić swoje zainwestowane środki.

Ile kosztuje 1 kryptowaluta?

Zależy, jaka jest to kryptowaluta. W październiku 2023 roku bitcoin kosztuje 120 tysięcy złotych, ethereum 6,5 tysiąca; choć możemy też znaleźć mniej znane krypto, których wartość wynosi zaledwie kilka groszy.

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne?

Jest to jedna z najbardziej ryzykownych form inwestycji ze względu na duże wahania cen. Jednak możemy zwiększyć nasze bezpieczeństwo dzięki korzystaniu z usług profesjonalnych giełd kryptowalut (np. Binance) oraz przechowywaniu swoich elektronicznych walut na fizycznym portfelu.

Jak i gdzie kupować kryptowaluty?

Najlepiej na sprawdzonych giełdach kryptowalut typu Binanace. Po zakupie zaś warto krypto przesłać na osobny portfel, aby w razie upadku giełdy nasze pieniądze nie zniknęły. Krypto można też kupować „stacjonarnie” w bitomatach – jednak ta forma obłożona jest bardzo wysokim spreadem.

Zobacz także:

Czym są kontrakty terminowe i jak działają?

Forex – jak inwestować w waluty?

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.2/5 - (12 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()