Inwestycja w złoto. Gdzie i jak je kupić?

Inwestowanie w złoto to jedna z najbardziej klasycznych i rozpoznawalnych form lokowania swojego kapitału. Jak najlepiej inwestować w złoto? Jak je kupić? Czy wybrać złoto fizyczne czy papierowe? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

jak inwestować w złoto

Kluczowe informacje:

 • Złoto w przeciwieństwie do walut przechowuje swoją siłę nabywczą.
 • Złoto można kupować w formie fizycznej, jak i spekulować, co do przyszłej ceny tego metalu szlachetnego przy pomocy kontraktów.
 • Cena fizycznego złota będzie droższa niż tzw. cena SPOT. Mają na to wpływ: koszt wybicia sztabek czy monet, transport, utrzymanie punktów sprzedaży, itd.
 • Złoto przynosiło w ostatnich dekadach zwrot z inwestycji w okolicach 8-10%. Jest to więc dobre aktywo na inwestycję długoterminową.
 • W czasie konfliktów zbrojnych i kryzysów lepiej posiadać fizyczne złoto o małej gramaturze niż całe duże sztabki. W takich sytuacjach 100 jednogramowych monet to lepsze rozwiązanie niż 100-gramowa sztabka.

Wyobraźnię każdego z nas rozpalają obrazki zakopanych skrzyń ze złotem czy olbrzymich podziemnych skarbców. Złoto od wieków ogrywa rolę cennego aktywa, które łatwo wymienić na inne dobra – szczególnie w czasach kryzysów czy konfliktów zbrojnych.

Przewagą złota nad innymi formami inwestycji jest to, że przechowuje ono siłę nabywczą w długim okresie. Waluty fiducjarne – czyli takie, które nie mają oparcia w dobrach materialnych, tym samym wszystkie współczesne waluty – mogą zostać łatwo rozwodnione poprzez dodruk i inflację. Z kolei akcje mogą osiągnąć groszową wycenę, gdy dana spółka popadnie w bankructwo.

Złoto jednak nie straci nagle swojej siły nabywczej (z powodu ograniczonej podaży) – jego wartość zostanie zachowana, nawet podczas różnych sztormów na rynkach finansowych. Dobrze obrazuje to poniższy wykres.

cena złota wykres
Źródło: https://capital.com/gold-price-history

Uncja złota (31,1 gram) w 1920 roku kosztowała 20 dolarów, a w 2020 roku przebiła granicę 2000 dolarów, mówimy więc o 100-krotnym wzroście ceny. Czy to jednak złoto tak podrożało, czy siła nabywcza dolara spadła? To wartość dolara drastycznie się obniżyła z powodu rozwadniania waluty poprzez dodruk w trudnych ekonomicznie latach. Złoto w tym czasie zachowało swoją siłę nabywczą.

Od końca 19. wieku do rozpoczęcia I wojny światowej obowiązywał tzw. standard złota, w którym jednostka pieniądza odpowiadała określonej wadze tego metalu. Wydatki wojenne spowodowały jednak potrzebę uniezależnienia produkcji pieniądza od realnych zasobów złota. Od tamtego momentu waluty są narażone na utratę swojej pierwotnej wartości poprzez możliwość ich ciągłego wytwarzania poprzez dodruk.

Graj na wzrosty i spadki cen złota z kontem w XTB

Gdzie kupić złoto?

Wiemy już, że złoto jest solidnym aktywem, które w długim terminie powinno przechować swoją wartość. Inwestowanie w złoto jednak niejedno ma imię.

Możemy zdecydować się na zakup fizycznego złota w mennicach w postaci sztabek czy monet lub zainwestować w różnego rodzaju instrumenty finansowe (np. kontrakty CFD czy ETF’y), które oparte są na cenie tego metalu.

Jakie opcje dostępne są na rynku?

Inwestycja w złoto fizyczne

 • sztabki złota – złote sztabki sprzedawane w profesjonalnych mennicach zwykle od wagi 1 grama do 1 kilograma. Wraz z wagą sztabki spada cena za jeden gram. Jednogramowa sztabka (stan na 24.04.2023) kosztuje 330 złotych, a kilogramowa 270 000 złotych. W przypadku kilograma cena spada więc o 18% w przeliczeniu na gram złota. Warto pamiętać, że duże sztabki są mniej płynne (trudniej je sprzedać), gdyby doszło np. do konfliktu zbrojnego,
 • monety bulionowe – czyli inwestycyjne – nie mają najczęściej wagi liczonej w gramach, ale w uncjach. Możemy dostać uncjowe monety lub mniejsze, np. te o wadze 1/10 czy 1/25 uncji. Najczęściej nie są one w całości wykonane ze złota, różne domieszki zwiększają trwałość takich produktów inwestycyjnych. W przypadku słynnych Kruggerandów do uncji szczerego złota (próba 999,9), dodaje się 2,83 grama miedzi, aby złote monety bulionowe były bardziej odporne na ścieranie,
 • numizmaty i inne okazy kolekcjonerskie – w przypadku monet kolekcjonerskich, biżuterii lub różnego rodzaju innych złotych artefaktów, w rodzaju podków czy figurek, realna waga metalu nie ma takiego znaczenia. Zdecydowanie ważniejsza jest wartość kolekcjonerska, która może być wyższa niż realna wartość kruszcu.

Inwestowanie w złoto papierowe

 • ETFY – jest to skrót od Exchange Traded Fund, czyli funduszu notowanego na giełdzie, który ma za zadanie odzwierciedlać zachowanie kursu danego aktywa bazowego, w tym wypadku złota. Takie fundusze albo posiadają realne złoto, albo operują na kontraktach, wprowadzając na giełdy swoje jednostki uczestnictwa. Kupując typowy ETF na złoto, zarabiamy naturalnie wtedy, gdy cena kruszcu rośnie. Istnieje także możliwość zainwestowania w ETF odwrotny na złoto, dzięki któremu możliwe jest zarabianie na spadku cen tego metalu szlachetnego. W przypadku ETFów płacimy za koszt jego zarządzania (np. 0,5%) oraz prowizję od zakupu takich akcji, jeśli broker pobiera stosowną opłatę.
 • Kontrakty terminowe – kontrakty terminowe na złoto to domena głównie nowojorskiej giełdy towarowej (COMEX), na której jeden kontrakt odpowiada 100 uncjom złota. Takie kontrakty pozwalają na założenie się z innym uczestnikiem rynku o to, w jakim kierunku będzie zmierzała cena złota. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zarabiać także na spadkach cen tego surowca.
 • Kontrakty CFD – kontrakty mogą przybrać także formę „zakładu”, lecz nie z innym uczestnikiem rynku, ale z brokerem. W takich kontraktach specjalizują się brokerzy typu Market Maker, np. polski dom maklerski XTB. Kontrakty CFD są cenione z powodu możliwości gry na wzrosty i spadki oraz opcji dźwigni finansowej.

Cena złota jest ustalana przez stowarzyszenie London Bullion Market Association (LBMA). Ta instytucja dwa razy dziennie podaje aktualną cenę tego kruszcu. Na cenę złota wpływa m.in. sytuacja na rynkach finansowych, ilość zasobów naturalnych tego surowca, koszty jego wydobycia czy odczyty inflacji we wiodących gospodarkach.

formy inwestowania w złoto

Fizyczny metal w sejfie lub biurku

Powiedzmy sobie teraz coś więcej o inwestowaniu w fizyczne złoto. Zakup tego kruszcu w takiej formie powinien odbyć się tylko i wyłącznie w profesjonalnej mennicy z dobrymi opiniami, która gwarantuje odkupienie złota, gdy zdecydujemy się na jego sprzedaż.

Kupując złoto poza tym specjalistycznym kanałem sprzedaży, możemy mieć po latach duże problemy z upłynnieniem naszej inwestycji w odpowiedniej cenie.

Jedna rzecz może nas zdziwić, gdy będziemy szykowali się do zakupu monet czy sztabek. Różnica w cenie pomiędzy międzynarodowym kursem złota a wyceną produktów oferowanych w mennicach. Kurs wykresowy (ustalany przez LBMA Gold Price) określa tzw. cenę SPOT, czyli cenę hurtową.

Cena monet i sztabek będzie o 5-7% wyższa niż cena SPOT, ponieważ zawiera w sobie koszt ich wybicia oraz prowizję dla producenta i mennicy. Z kolei gwarantowany odkup przez mennicę realizowany jest zwykle po cenie SPOT obniżonej o 2%.

Pokazuje to jeden z największych minusów inwestowania w fizyczne złoto – spread jest bardzo wysoki. W krótkim terminie jest to kompletnie nieopłacalna strategia lokowania środków. Czasem potrzebnych jest kilka lat, aby ten kruszec podrożał na tyle, aby odrobić koszt spreadu.

Przed podaniem zalet zakupu fizycznego złota, przejdźmy do jeszcze jednej kwestii, która może być upatrywana jako wada takiej formy inwestycji.


Zobacz także: Inwestycja w srebro – gdzie kupić? Czy warto?


Złoto inwestycyjne – przechowywanie

Fizyczne aktywa inwestycyjne należy gdzieś przechowywać. Jeśli mamy jedną złotą monetę, szuflada biurka może być odpowiednim miejscem na jej schowanie. Gdy jednak monet jest już cały pakiet albo zakupiliśmy sporą sztabkę, wypadałoby zadbać o ich bezpieczeństwo. Rozwiązań jest kilka.

 • Zostawienie złota na przechowanie w mennicy.
 • Zakup domowego sejfu.
 • Umieszczenie złota w skrytce bankowej.

Jedną z największych zalet złota jest możliwość handlowania nim, gdyby doszło do nieoczekiwanego kryzysu finansowego czy konfliktu zbrojnego. Jeśli przechowujemy złoto poza domem, w takich chaotycznych okolicznościach moglibyśmy go już nie odzyskać. Gdy zdecydujemy się jednak na domowe przechowywanie kruszcu, pamiętajmy o dodatkowych kosztach związanych z zakupem sejfu.

Dla niektórych taka „fizyczna” inwestycja może być także dość wyczerpująca psychicznie – z powodu ciągłego zamartwiania się o przechowywane w domu złoto.

Poza podanymi na górze potencjalnymi wadami inwestowania w fizyczne złoto, ta forma lokowania kapitału ma także swoje zalety. Są to:

 • Ochrona oszczędności – inflacja nie infekuje cen złota.
 • Gdyby system monetarny upadł lub doszło do wojny, fizyczne złoto posłużyłoby jako alternatywny środek wymiany towarowej.
 • Złoto nie jest obarczone podatkiem VAT – mowa o złocie inwestycyjnym w rodzaju sztabek i monet bulionowych.
 • Sprzedaż złota inwestycyjnego z zyskiem nie podlega podatkowi Belki. Pod warunkiem, że sprzedaży złota dokonamy dopiero po pół roku od zakupu tego metalu szlachetnego.

ETFy i kontrakty terminowe na złoto

Inwestowanie w fizyczne złoto ma swoje ograniczenia, dlatego w ramach rynków finansowych opracowano szereg narzędzi, które poszerzają wachlarz inwestycyjnych (a często spekulacyjnych) możliwości. Inwestowanie w złoto na giełdzie odbywa się poprzez wspomniane już ETF’y i kontrakty. Jak jednak zabrać się do podobnych inwestycji?

Podstawa to konto maklerskie, które daje nam dostęp do zagranicznych giełd, na których handluje się kontraktami na złoto lub notowane są fundusze, naśladujące ruch kursowy tego metalu szlachetnego. Dobrym wyjściem mogą być również kontrakty CFD (kontrakty na różnicę kursową) na złoto. Poniżsi brokerzy specjalizują się w kontraktach na surowce oraz dają dostęp do odpowiednich ETF’ów. Na XTB można kupić akcje ETF’ów z 0% prowizją.

Opinie:
4,4/5
Prowadzenie konta
0/10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Pary walutowe
48
Platformy
MT4, xStation

904 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,2/5
Prowadzenie konta
0 zł
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy
Pary walutowe
56
Platformy
MT4, MT5

598 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Prowadzenie konta
0 zł
? darmowe w przypadku aktywnego korzystania z konta, w innym przypadku naliczane są opłaty
Typy CFD
Akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Pary walutowe
55
Platformy
MetaTrader 4

39 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

Złoto nie zawsze ma swoje miesiące wzrostu cen, co można wykorzystać, grając na spadki cen tego surowca. Dodatkowo można wzmocnić swoją pozycję przy pomocy dźwigni finansowej – warto jednak pamiętać, że dźwignia działa w dwie strony i można z jej powodu także sporo stracić.

kontrakty terminowe na złoto
Kontrakty na złoto na platformie XTB. Spread jest wielokrotnie niższy niż w przypadku handlu fizycznym złotem.

Zalety i wady inwestowania w złoto – „fizyk” kontra „papier”

Inwestowanie w fizyczne i papierowe złoto to odmienne formy lokowania kapitału i niewiele je łączy. Fizyczne złoto warto wykorzystywać do inwestycji długoterminowych, za to papierowe złoto będzie korzystniejsze w krótszym terminie. Jakie są wady i zalety tych dwóch form inwestycyjnych?

Fizyczne złoto (Sztabki, monety bulionowe)Papierowe złoto (kontrakty, ETFy)
Plusy++
Możliwość przechowania siły nabywczej oszczędności w długim terminieMożliwość szybkiego zarobku w krótkim terminie
Najlepszy środek wymiany w przypadku konfliktów zbrojnych i hiperinflacji, gdy waluty fiducjarne stają się tylko nikomu niepotrzebną kupką papieruNiski spread pomiędzy kupnem a sprzedażą złota
Brak podatku VATNie trzeba przechowywać złota w sposób fizyczny
Brak podatku Belki (jeśli złoto sprzeda się przynajmniej pół roku po jego zakupie)Możliwość gry na spadki i korzystania z dźwigni finansowej
Minusy
Złoto należy gdzie przechować, co może być kłopotliwe i stresująceCzasem skomplikowany charakter instrumentów finansowych opartych na kursie złota
Spread pomiędzy kupnem a sprzedażą złota fizycznego może wynieść aż 10% lub nawet więcejZłota nie posiada się w sposób realny, nie skorzystamy z niego w trudnych chwilach, np. w czasie wojny
Zysk możliwy do osiągnięcia dopiero po wielu latach. Np. kurs złota pomiędzy 2013 a 2019 rokiem stał w miejscuPodatek Belki od zysków

Inwestycje w złoto – podsumowanie

Jak najlepiej inwestować w złoto? Wszystko zależy od określonej sytuacji. Jeśli myślimy o wieloletniej inwestycji i mamy możliwości bezpiecznego przechowywania kosztowności, lepiej wybrać złoto fizyczne. Jeśli jednak interesuje nas szybki zastrzyk gotówki i chcielibyśmy zarabiać także podczas bessy, zdecydujemy się na instrumenty finansowe oparte na kursie złota – np. na kontrakty CFD.

historyczna wartość złota
Nie zawsze można zarobić na inwestowaniu w fizyczne złoto. Wchodząc w inwestycję na górce w 2011/2012 roku, należało czekać aż 8 lat, aby ceny wróciły do wyceny w okolicy 2000 dolarów za uncję. Mało który inwestor jest w stanie wytrzymać tak długotrwałą bessę. W przypadku takich spadków cen korzystniejsze wydają się kontrakty na złoto, które pozwalają grać na spadki cen tego surowca. Źródło wykresu: https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/analiza-rynku-zlota

Najczęściej zadawane pytania o inwestowanie w złoto

Ile jest wart 1 kg złota?

W kwietniu 2023 roku kilogram złota kosztuje mniej więcej 268 tysięcy złotych. Jest to jednak cena SPOT (cena przed obróbką). Kilogramowa sztabka w mennicy będzie droższa i będzie kosztować w okolicach 275-280 tysięcy.

Ile złota można kupić?

Nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie. Warto jednak pamiętać, że anonimowy zakup złota jest możliwy do transakcji o wysokości 15 tysięcy euro (około 69 tysięcy złotych, stan na kwiecień 2023). Jest to spora kwota w porównaniu do niemieckiego rynku złota, gdzie rejestrowane muszą być transakcje już powyżej 2 tysięcy euro.

Ile zarabia się na złocie?

Złoto w ostatnich dekadach dawało zarobić w okolicach 8-10% rocznie. Są jednak okresy, gdy cena tego kruszcu spada, dlatego warto inwestować w złoto długoterminowo.

Ile będzie kosztować złoto za 10 lat?

Nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie. Jeśli jednak dynamika wzrostu cen tego metalu szlachetnego zostanie utrzymana, za 10 lat uncja złota może kosztować 3 tysiące dolarów (w kwietniu 2023 roku cena za taką wagę wynosi 2 tysiące dolarów).

W jakiej formie najlepiej kupić złoto?

Jeśli inwestujemy w celu przechowania siły nabywczej swoich oszczędności, zakup dużych sztabek to dobry wybór – bo w ich przypadku cena za jeden gram jest niższa. Jeśli jednak kupujemy złoto z myślą o potencjalnej wojnie czy kryzysie, zdecydujmy się na małe sztabki lub lekkie monety, ponieważ łatwiej jej spieniężyć, czy na coś wymienić.

Czy zakup złota trzeba zgłaszać?

Kupujący nie musi zgłaszać faktu zakupu złota. Mennica zarejestruje jednak sprzedaż, gdy koszt transakcji będzie wyższy niż 15 tysięcy euro.

Gdzie można przechowywać złoto?

W domowym sejfie lub skrytce bankowej. Skrytka bankowa kosztuje jednak kilkaset złotych rocznie, co zmniejszy nasz zysk z inwestycji.

Dlaczego nie kupować złota?

Wadami zakupu złota są: potrzeba jego przechowywania, wysoki spread (różnica między kursem kupna sprzedaż) i brak regularnego dochodu z inwestycji. Tak jak przy lokacie, obligacjach czy akcjach spółek dywidendowych.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.6/5 - (13 votes)
Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • r
  r

  rys

  13.06.2023, 09:45

  Wyróżniający się komentarz

  dziękuję za artykuł (za poświęcony czas). Po przeczytaniu wszystko jest proste.
  zakładałem systematyczne kupowanie małych ilości, a tutaj wpadam do grupy przewidującej wojnę. brr

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()