Inwestycja w złoto. Gdzie i jak je kupić?

Inwestowanie w złoto to jedna z najbardziej klasycznych i rozpoznawalnych form lokowania swojego kapitału. Jak najlepiej inwestować w złoto? Jak je kupić? Czy wybrać złoto fizyczne czy papierowe? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Wyobraźnię każdego z nas rozpalają obrazki zakopanych skrzyń ze złotem czy olbrzymich podziemnych skarbców. Złoto od wieków ogrywa rolę cennego aktywa, które łatwo wymienić na inne dobra – szczególnie w czasach kryzysów czy konfliktów zbrojnych.

Przewagą złota nad innymi formami inwestycji jest to, że przechowuje ono siłę nabywczą w długim okresie. Waluty fiducjarne – czyli takie, które nie mają oparcia w dobrach materialnych, tym samym wszystkie współczesne waluty – mogą zostać łatwo rozwodnione poprzez dodruk i inflację. Z kolei akcje mogą osiągnąć groszową wycenę, gdy dana spółka popadnie w bankructwo.

Złoto jednak nie straci nagle swojej siły nabywczej (z powodu ograniczonej podaży) – jego wartość zostanie zachowana, nawet podczas różnych sztormów na rynkach finansowych. Dobrze obrazuje to poniższy wykres.

cena złota wykres
Źródło: https://capital.com/gold-price-history

Uncja złota (31,1 gram) w 1920 roku kosztowała 20 dolarów, a w 2020 roku przebiła granicę 2000 dolarów, mówimy więc o 100-krotnym wzroście ceny. Czy to jednak złoto tak podrożało, czy siła nabywcza dolara spadła? To wartość dolara drastycznie się obniżyła z powodu rozwadniania waluty poprzez dodruk w trudnych ekonomicznie latach. Złoto w tym czasie zachowało swoją siłę nabywczą.

Od końca 19. wieku do rozpoczęcia I wojny światowej obowiązywał tzw. standard złota, w którym jednostka pieniądza odpowiadała określonej wadze tego metalu. Wydatki wojenne spowodowały jednak potrzebę uniezależnienia produkcji pieniądza od realnych zasobów złota. Od tamtego momentu waluty są narażone na utratę swojej pierwotnej wartości poprzez możliwość ich ciągłego wytwarzania poprzez dodruk.

Gdzie kupić złoto?

Wiemy już, że złoto jest solidnym aktywem, które w długim terminie powinno przechować swoją wartość. Inwestowanie w złoto jednak niejedno ma imię.

Możemy zdecydować się na zakup fizycznego złota w mennicach w postaci sztabek czy monet lub zainwestować w różnego rodzaju instrumenty finansowe (np. kontrakty CFD czy ETF’y), które oparte są na cenie tego metalu.

Jakie opcje dostępne są na rynku?

Inwestycja w złoto fizyczne

 • sztabki złota – złote sztabki sprzedawane w profesjonalnych mennicach zwykle od wagi 1 grama do 1 kilograma. Wraz z wagą sztabki spada cena za jeden gram. Jednogramowa sztabka (stan na 26.09.2022) kosztuje 330 złotych, a kilogramowa 270 000 złotych. W przypadku kilograma cena spada więc o 18% w przeliczeniu na gram złota. Warto pamiętać, że duże sztabki są mniej płynne (trudniej je sprzedać), gdyby doszło np. do konfliktu zbrojnego,
 • monety bulionowe – czyli inwestycyjne – nie mają najczęściej wagi liczonej w gramach, ale w uncjach. Możemy dostać uncjowe monety lub mniejsze, np. te o wadze 1/10 czy 1/25 uncji. Najczęściej nie są one w całości wykonane ze złota, różne domieszki zwiększają trwałość takich produktów inwestycyjnych. W przypadku słynnych Kruggerandów do uncji szczerego złota (próba 999,9), dodaje się 2,83 grama miedzi, aby złote monety bulionowe były bardziej odporne na ścieranie,
 • numizmaty i inne okazy kolekcjonerskie – w przypadku monet kolekcjonerskich, biżuterii lub różnego rodzaju innych złotych artefaktów, w rodzaju podków czy figurek, realna waga metalu nie ma takiego znaczenia. Zdecydowanie ważniejsza jest wartość kolekcjonerska, która może być wyższa niż realna wartość kruszcu.

Inwestowanie w złoto papierowe

 • ETFY – jest to skrót od Exchange Traded Fund, czyli funduszu notowanego na giełdzie, który ma za zadanie odzwierciedlać zachowanie kursu danego aktywa bazowego, w tym wypadku złota. Takie fundusze albo posiadają realne złoto, albo operują na kontraktach, wprowadzając na giełdy swoje jednostki uczestnictwa. Kupując typowy ETF na złoto, zarabiamy naturalnie wtedy, gdy cena kruszcu rośnie. Istnieje także możliwość zainwestowania w ETF odwrotny na złoto, dzięki któremu możliwe jest zarabianie na spadku cen tego metalu szlachetnego. W przypadku ETFów płacimy za koszt jego zarządzania (np. 0,5%) oraz prowizję od zakupu takich akcji, jeśli broker pobiera stosowną opłatę.
 • Kontrakty terminowe – kontrakty terminowe na złoto to domena głównie nowojorskiej giełdy towarowej (COMEX), na której jeden kontrakt odpowiada 100 uncjom złota. Takie kontrakty pozwalają na założenie się z innym uczestnikiem rynku o to, w jakim kierunku będzie zmierzała cena złota. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zarabiać także na spadkach cen tego surowca.
 • Kontrakty CFD – kontrakty mogą przybrać także formę „zakładu”, lecz nie z innym uczestnikiem rynku, ale z brokerem. W takich kontraktach specjalizują się brokerzy typu Market Maker, np. polski dom maklerski XTB. Kontrakty CFD są cenione z powodu możliwości gry na wzrosty i spadki oraz opcji dźwigni finansowej.

Cena złota jest ustalana przez stowarzyszenie London Bullion Market Association (LBMA). Ta instytucja dwa razy dziennie podaje aktualną cenę tego kruszcu. Na cenę złota wpływa m.in. sytuacja na rynkach finansowych, ilość zasobów naturalnych tego surowca, koszty jego wydobycia czy odczyty inflacji we wiodących gospodarkach.

formy inwestowania w złoto

Fizyczny metal w sejfie lub biurku

Powiedzmy sobie teraz coś więcej o inwestowaniu w fizyczne złoto. Zakup tego kruszcu w takiej formie powinien odbyć się tylko i wyłącznie w profesjonalnej mennicy z dobrymi opiniami, która gwarantuje odkupienie złota, gdy zdecydujemy się na jego sprzedaż.

Kupując złoto poza tym specjalistycznym kanałem sprzedaży, możemy mieć po latach duże problemy z upłynnieniem naszej inwestycji w odpowiedniej cenie.

Jedna rzecz może nas zdziwić, gdy będziemy szykowali się do zakupu monet czy sztabek. Różnica w cenie pomiędzy międzynarodowym kursem złota a wyceną produktów oferowanych w mennicach. Kurs wykresowy (ustalany przez LBMA Gold Price) określa tzw. cenę SPOT, czyli cenę hurtową.

Cena monet i sztabek będzie o 5-7% wyższa niż cena SPOT, ponieważ zawiera w sobie koszt ich wybicia oraz prowizję dla producenta i mennicy. Z kolei gwarantowany odkup przez mennicę realizowany jest zwykle po cenie SPOT obniżonej o 2%.

Pokazuje to jeden z największych minusów inwestowania w fizyczne złoto – spread jest bardzo wysoki. W krótkim terminie jest to kompletnie nieopłacalna strategia lokowania środków. Czasem potrzebnych jest kilka lat, aby ten kruszec podrożał na tyle, aby odrobić koszt spreadu.

Przed podaniem zalet zakupu fizycznego złota, przejdźmy do jeszcze jednej kwestii, która może być upatrywana jako wada takiej formy inwestycji.


Zobacz także: Inwestycja w srebro – gdzie kupić? Czy warto?


Złoto inwestycyjne – przechowywanie

Fizyczne aktywa inwestycyjne należy gdzieś przechowywać. Jeśli mamy jedną złotą monetę, szuflada biurka może być odpowiednim miejscem na jej schowanie. Gdy jednak monet jest już cały pakiet albo zakupiliśmy sporą sztabkę, wypadałoby zadbać o ich bezpieczeństwo. Rozwiązań jest kilka.

 • Zostawienie złota na przechowanie w mennicy.
 • Zakup domowego sejfu.
 • Umieszczenie złota w skrytce bankowej.

Jedną z największych zalet złota jest możliwość handlowania nim, gdyby doszło do nieoczekiwanego kryzysu finansowego czy konfliktu zbrojnego. Jeśli przechowujemy złoto poza domem, w takich chaotycznych okolicznościach moglibyśmy go już nie odzyskać. Gdy zdecydujemy się jednak na domowe przechowywanie kruszcu, pamiętajmy o dodatkowych kosztach związanych z zakupem sejfu.

Dla niektórych taka „fizyczna” inwestycja może być także dość wyczerpująca psychicznie – z powodu ciągłego zamartwiania się o przechowywane w domu złoto.

Poza podanymi na górze potencjalnymi wadami inwestowania w fizyczne złoto, ta forma lokowania kapitału ma także swoje zalety. Są to:

 • Ochrona oszczędności – inflacja nie infekuje cen złota.
 • Gdyby system monetarny upadł lub doszło do wojny, fizyczne złoto posłużyłoby jako alternatywny środek wymiany towarowej.
 • Złoto nie jest obarczone podatkiem VAT – mowa o złocie inwestycyjnym w rodzaju sztabek i monet bulionowych.
 • Sprzedaż złota inwestycyjnego z zyskiem nie podlega podatkowi Belki. Pod warunkiem, że sprzedaży złota dokonamy dopiero po pół roku od zakupu tego metalu szlachetnego.

ETFy i kontrakty terminowe na złoto

Inwestowanie w fizyczne złoto ma swoje ograniczenia, dlatego w ramach rynków finansowych opracowano szereg narzędzi, które poszerzają wachlarz inwestycyjnych (a często spekulacyjnych) możliwości. Inwestowanie w złoto na giełdzie odbywa się poprzez wspomniane już ETF’y i kontrakty. Jak jednak zabrać się do podobnych inwestycji?

Podstawa to konto maklerskie, które daje nam dostęp do zagranicznych giełd, na których handluje się kontraktami na złoto lub notowane są fundusze, naśladujące ruch kursowy tego metalu szlachetnego. Dobrym wyjściem mogą być również kontrakty CFD (kontrakty na różnicę kursową) na złoto. Poniżsi brokerzy specjalizują się w kontraktach na surowce oraz dają dostęp do odpowiednich ETF’ów. Na XTB można kupić akcje ETF’ów z 0% prowizją.

Ostatnia aktualizacja: 30 Stycznia 2023
XTB konto Standard
zmienna
? Dostępne kontrakty CFD na obligacje USA, koszty uzależnione od wybranego instrumentu
Prowizja od obrotu obligacjami
0%
? 0% prowizji do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10EUR).
Prowizja od obrotu akcjami
0€ lub 10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie, jak nie
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Konto maklerskie
-
0% lub 0,19%
? 0 zł prowizji na zagranicznych giełdach 0,19% lub min. 5 zł prowizji na GPW
Prowizja od obrotu akcjami
0zł
? Jedyna opłata za rachunek może pojawić się przypadku gdy na rachunku nie będzie żadnej aktywności przez 12 kolejnych miesięcy. Wtedy opłata za prowadzenie rachunku wynosić będzie 9 PLN miesięcznie.
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
-
-
1% + VAT (20%)
? Finax pobiera opłatę w wysokości 1% + VAT (20%) od wartości zarządzanego majątku (czyli łącznej wartości papierów wartościowych oraz gotówki) w skali roku. Opłata jest naliczana codziennie jako (kwota na koncie w aktualny dzień) * 0,012 / 365. W przypadku wpłat niższych niż 1000 euro (lub równowartości w PLN) naliczamy jeszcze opłatę manipulacyjną za zaksięgowanie wpłaty w wysokości 1% + VAT z wpłaty.
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

Złoto nie zawsze ma swoje miesiące wzrostu cen, co można wykorzystać, grając na spadki cen tego surowca. Dodatkowo można wzmocnić swoją pozycję przy pomocy dźwigni finansowej – warto jednak pamiętać, że dźwignia działa w dwie strony i można z jej powodu także sporo stracić.

kontrakty terminowe na złoto
Kontrakty na złoto na platformie XTB. Spread jest wielokrotnie niższy niż w przypadku handlu fizycznym złotem.

Zalety i wady inwestowania w złoto – „fizyk” kontra „papier”

Inwestowanie w fizyczne i papierowe złoto to odmienne formy lokowania kapitału i niewiele je łączy. Fizyczne złoto warto wykorzystywać do inwestycji długoterminowych, za to papierowe złoto będzie korzystniejsze w krótszym terminie. Jakie są wady i zalety tych dwóch form inwestycyjnych?

Fizyczne złoto (Sztabki, monety bulionowe)Papierowe złoto (kontrakty, ETFy)
Plusy++
Możliwość przechowania siły nabywczej oszczędności w długim terminieMożliwość szybkiego zarobku w krótkim terminie
Najlepszy środek wymiany w przypadku konfliktów zbrojnych i hiperinflacji, gdy waluty fiducjarne stają się tylko nikomu niepotrzebną kupką papieruNiski spread pomiędzy kupnem a sprzedażą złota
Brak podatku VATNie trzeba przechowywać złota w sposób fizyczny
Brak podatku Belki (jeśli złoto sprzeda się przynajmniej pół roku po jego zakupie)Możliwość gry na spadki i korzystania z dźwigni finansowej
Minusy
Złoto należy gdzie przechować, co może być kłopotliwe i stresująceCzasem skomplikowany charakter instrumentów finansowych opartych na kursie złota
Spread pomiędzy kupnem a sprzedażą złota fizycznego może wynieść aż 10% lub nawet więcejZłota nie posiada się w sposób realny, nie skorzystamy z niego w trudnych chwilach, np. w czasie wojny
Zysk możliwy do osiągnięcia dopiero po wielu latach. Np. kurs złota pomiędzy 2013 a 2019 rokiem stał w miejscuPodatek Belki od zysków

Inwestycje w złoto – podsumowanie

Jak najlepiej inwestować w złoto? Wszystko zależy od określonej sytuacji. Jeśli myślimy o wieloletniej inwestycji i mamy możliwości bezpiecznego przechowywania kosztowności, lepiej wybrać złoto fizyczne. Jeśli jednak myślimy o szybszym zarobku i chcielibyśmy zarabiać także podczas bessy, zdecydujemy się na instrumenty finansowe oparte na kursie złota – np. na kontrakty CFD.

historyczna wartość złota
Nie zawsze można zarobić na inwestowaniu w fizyczne złoto. Wchodząc w inwestycję na górce w 2011/2012 roku, należało czekać aż 8 lat, aby ceny wróciły do wyceny w okolicy 2000 dolarów za uncję. Mało który inwestor jest w stanie wytrzymać tak długotrwałą bessę. W przypadku takich spadków cen korzystniejsze wydają się kontrakty na złoto, które pozwalają grać na spadki cen tego surowca. Źródło wykresu: https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/analiza-rynku-zlota
Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły