Jak kupić akcje? Poradnik krok po kroku

Stopy procentowe spadły prawie do zera, dlatego korzystanie ze standardowych metod na oszczędzanie i inwestowanie straciło większy sens. Mowa oczywiście o lokatach, które dadzą nam w tej chwili maksymalnie 0,5% zwrotu – i to przy dobrych wiatrach. W takiej sytuacji wejście na rynek kapitałowy to jedyny słuszny wybór. Wiele osób, choć chciałoby zacząć grać na giełdzie, właściwie nie wie, jak postawić pierwsze kroki na parkiecie i kupić akcje. Jeśli też się nad tym zastanawiasz, ten poradnik jest dla Ciebie.

Korzystanie ze standardowych metod na lokowanie kapitału to „bułka z masłem”. Wystarczy wejść na swoje konto osobiste i kilkoma kliknięciami otworzyć lokatę. Równie łatwe jest skorzystanie z funduszy inwestycyjnych, których oferty podsuwają nam bankowi doradcy. Przekazujemy im środki, a oni roztaczają przed nami wizję fantastycznej stopy zwroty… W rzeczywistości będzie to raczej kilka procent – a w wielu przypadkach nie mamy przecież nawet gwarancji „wyjścia na 0”.

Warto pamiętać, że tego rodzaju fundusze (TFI, OFE czy PPK) są tak naprawdę inwestorami giełdowymi. Dlatego warto spytać samego siebie, czy potrzebujemy kolejnego pośrednika pomiędzy naszymi pieniędzmi a rynkiem kapitałowym? Akcje przecież możemy kupić sami – i zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości.

Ale przecież gra na giełdzie i dokonywanie tych wszystkich transakcji jest takie trudne… Wcale nie jest – branża finansowa po prostu czasem lubi stwarzać wrażenie „przestrzeni dla wtajemniczonych”. Przy współczesnej cyfryzacji usług giełdowych – kupienie akcji jest prostsze niż założenie lokaty! Przekonasz się o tym w następnych akapitach.

Jak grać na giełdzie? Po prostu kup akcje

Nie chcemy w tym tekście skupiać się na ogólnych poradach związanych z grą na giełdzie (choć podajemy kilka wskazówek na końcu tego poradnika), tylko pokazać krok po kroku, jak nabyć papiery wartościowe. Osoby zainteresowane innymi aspektami inwestowania zapraszamy do przeczytania naszych artykułów:

W co inwestować w 2022?

Jak działa giełda? Początki inwestowania dla niewtajemniczonych!

Co to jest dywidenda? Jak obliczyć zysk z inwestycji?

Hossa i bessa na giełdzie. Kiedy grać, a kiedy wiać?

Przejdźmy teraz do konkretów. Pierwszą i podstawową rzeczą jest potrzeba posiadania konta maklerskiego. Na rynku dostępnych jest kilkudziesięciu brokerów, udostępniających możliwość założenia rachunku inwestycyjnego. Niektórzy z nich są powiązani z dużymi bankami, inni mają pozabankowy charakter. Aby wybrać odpowiednią firmę brokerską, możesz skorzystać z naszego rankingu kont maklerskich.

Ostatnia aktualizacja: 2 Grudnia 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
XTB konto Standard
zmienna
? Dostępne kontrakty CFD na obligacje USA, koszty uzależnione od wybranego instrumentu
Prowizja od obrotu obligacjami
0%
? 0% prowizji do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10EUR).
Prowizja od obrotu akcjami
0€ lub 10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie, jak nie
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Konto maklerskie
-
0% lub 0,19%
? 0 zł prowizji na zagranicznych giełdach 0,19% lub min. 5 zł prowizji na GPW
Prowizja od obrotu akcjami
0zł
? Jedyna opłata za rachunek może pojawić się przypadku gdy na rachunku nie będzie żadnej aktywności przez 12 kolejnych miesięcy. Wtedy opłata za prowadzenie rachunku wynosić będzie 9 PLN miesięcznie.
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
eToro - Konto Inwestycyjne
-
Indywidualnie
? (tylko dla klientów eToro Europe Ltd oraz eToro UK Ltd i nie ma zastosowania do krótkich lub lewarowanych transakcji na akcjach)
Prowizja od obrotu akcjami
Zmienne
? Możesz dołączyć do eToro za darmo - każdy zarejestrowany użytkownik otrzymuje bezpłatny rachunek demonstracyjny na kwotę 100 000 USD. Jak wszystkie platformy internetowe, eToro pobiera jednak różne spready i opłaty za niektóre transakcje i wypłaty.
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

79% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

Założenie konta maklerskiego trwa zwykle od 15 do 30 minut i praktycznie każdy broker udostępnia możliwość otworzenia rachunku w wersji online. Podczas zakładania konta potrzebne będą m.in. skany dwóch stron dowodu i ukończenie testu o instrumentach finansowych (nie bój się – nie można go nie zdać).

Gdy już mamy konto maklerskie, zakup akcji będzie bardzo prosty. Wystarczy:

 1. Przelać środki na nasz rachunek inwestycyjny.
 2. Wybrać spółkę/spółki i złożyć zlecenie kupna, ustalając limit ceny, za jaką jesteśmy gotowi nabyć dane „papiery”.
 3. W zależności od płynności danej spółki i aktualnej wyceny – ktoś w ciągu kilku sekund/godzin sprzeda nam akcje.
 4. Akcje pojawią się w naszym portfelu i będziemy mogli regularnie sprawdzać, czy cena naszych papierów wartościowych jest wyższa, czy niższa niż w dniu zakupu.
 5. Gdy akcje odpowiednio podrożeją lub będziemy chcieli zminimalizować straty, możemy sprzedać nasze „papiery”.

Aby lepiej zobrazować kwestię zakupu akcji, prześledźmy, jak wygląda to na określonym przykładzie. Wybieramy w tym celu XTB, ponieważ ten polski broker udostępnia możliwość zakupu akcji bez prowizji (u bankowych brokerów jest to zwykle 0,38%) oraz oferuje papiery wartościowe zagranicznych spółek – w tym tych amerykańskich.

Kupowanie akcji na giełdzie – na przykładzie XTB

 1. Pierwszy punkt to założenie konta maklerskiego. W tym celu musimy udać się na stronę XTB.
Przejdź na stronę XTB

2. W prawym górnym rogu wybieramy przycisk „Otwórz konto”.

3. w otwartej zakładce musimy podać swojego maila i zaznaczyć zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych. Zgoda na otrzymywanie treści marketingowych jest dobrowolna.

4. Po podaniu maila ustalamy nasze hasło.

5. Teraz przechodzimy do wypełniania formularza osobowego. Podać musimy nasze imię, nazwisko, telefon, datę i kraj urodzenia.

Do uzupełnienia na tej stronie jest także nasze obywatelstwo i oświadczenie o rezydencji podatkowej. Jeśli rozliczamy się w Polsce, należy wybrać opcję – „Posiadam rezydencję podatkową w Polsce” (i dodatkowo zaznaczyć – „Nie jestem podatnikiem USA”). Poniżej w „zapytaniu o beneficjenta rzeczywistego Klienta” musimy zaznaczyć, czy jesteśmy właścicielami środków, które chcemy przeznaczyć na grę, czy chcemy inwestować w czyimś imieniu.

6. Na następnej stronie podajemy kraj zamieszkania oraz adres. Ramka do wpisywania adresu pojawi się po wstukaniu kodu pocztowego. Jeśli adres korespondencyjny jest inny niż nasz adres zamieszkania, możemy go także uzupełnić. Ważne: adres musi się zgadzać z tym, który będzie widnieć w dokumencie (np. rachunku za internet), którego użyjemy do późniejszej weryfikacji naszego miejsca zamieszkania.

7. Na tym etapie wybieramy preferowaną walutę, w jakiej będziemy dokonywali transakcji oraz język obsługi klienta.

8. Teraz przychodzi czas na wypełnienie krótkiego kwestionariusza na temat swojego doświadczenia inwestycyjnego. Do przejścia będzie także test na temat zagadnień giełdowych (tego testu nie można oblać – służy on tylko ustaleniu tego, w jakie instrumenty finansowe powinniśmy inwestować, a które powinniśmy omijać szerokim łukiem). XTB nie wprowadziło tego elementu z powodu własnego „widzimisię”. Jest to po prostu wymóg zgodny z ustawą o nadzorze rynku kapitałowego.

9. Na kolejnej stronie do wypełnienia czekają na nas ramki, w których udzielamy odpowiedzi na temat wykształcenia, wykonywanego zawodu oraz głównego źródła dochodu. Na tej podstawie broker ocenia, czy powinniśmy rozpocząć inwestowanie na rynku kapitałowym – co przecież zawsze wiąże się z pewną dozą ryzyka.

Na tej stronie musimy udzielić odpowiedzi także na temat naszego zapatrywania się na ryzyko i celów inwestycyjnych. Podajemy również wysokość naszych dochodów oraz planowany procent środków, jaki przeznaczymy na zakup akcji. Te wszystkie dokładne pytania podczas rejestracji służą temu, aby zniechęcić do ryzykownych ruchów inwestycyjnych osoby, które nie mogą sobie na to w danej chwili pozwolić. XTB poza opcją zakupu akcji bez prowizji, udostępnia głównie możliwość gry na kontraktach terminowych (CFD) – i to one niosą za sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty środków.

10. Powoli zbliżamy się do końca rejestracji rachunku. Na następnej stronie musimy udzielić zgody na podpisanie umowy drogą elektroniczną.

Musimy także zaznaczyć, że nie jesteśmy Osobą Zajmująca Eksponowane Stanowisko Polityczne (ani członkiem jej rodziny czy bliskim współpracownikiem). Takim osobom brokerzy nie udostępniają swoich usług. I na koniec bardzo ważna kwestia – jeśli chcemy, aby konto w XTB było darmowe – niezbędne będzie zaznaczenie opcji dostarczania informacji w formie elektronicznej, a nie na papierze.

11. Po przejściu tego kroku rejestracja jest zakończona.

12. Mimo że konto zostało otwarte, nie jest ono jeszcze aktywne. W tym celu musimy zweryfikować naszą tożsamość i miejsce zamieszkania.

13. Aktywacja konta możliwa jest na dwa sposoby. Szybka wideoweryfikacja lub wgranie plików na serwer XTB. W takim przypadku potrzebne będą skany dwóch stron dowodu (lub paszportu) oraz jakiś dokument, który potwierdzi nasze miejsce zamieszkania (np. rachunek za wodę, gaz, internet czy prąd). Pamiętajmy, aby na zdjęciach były widoczne wszystkie rogi dowodu.

Po wgraniu plików – XTB w ciągu kilku godzin zweryfikuje nasze konto.

Mamy już konto – czas na zakup akcji

Gdy konto jest już aktywne, czas na wpłacenie środków, które posłużą do zakupu akcji. Zrobimy to, wybierając przycisk „Wpłać depozyt”, który znajduje się w lewym dolnym rogu ekranu na platformie XTB.

Pokaże nam się kilka metod na przelanie środków – wybierając popularnego BLIKa, pieniądze będą na naszym koncie w zaledwie kilka sekund.

Gdy już zasilimy konto (ważne: najniższa transakcja kupna akcji wynosi 500 złotych), możemy przystąpić do zakupu papierów wartościowych. W tym celu należy skierować wzrok ku otwartej zakładce Market Watch, która znajduje się po lewej stronie ekranu. Następnie wybierzmy skrót STC (Stocks – Akcje). Pokażą nam się dwie opcje:

 • Stocks.
 • Stocks CFD.

Jeśli interesują nas realne akcje, rozwińmy zakładkę Stocks. „Stocks CFD” to kontrakty na papiery wartościowe, a nie prawdziwe akcje.

Po rozwinięciu tej zakładki pokażą nam się giełdy z różnych krajów, z których możemy kupić akcje.

Gdy wybierzemy nasz krajowy rynek, pokaże nam się lista spółek, których papiery wartościowe możemy nabyć.

Klikając w nazwę którejś spółki, otwiera nam się ramka kupna i sprzedaży. Pokażmy to na przykładzie PKN Orlen. Po prawej i lewej stronie widnieją przyciski „Buy” i „Sell”, a pośrodku liczba akcji, które chcemy nabyć lub sprzedać. Możemy ją dowolnie zmieniać, korzystając z przycisków plus minus lub wpisując liczbę ręcznie.

Po wybraniu przycisku „Buy”, otworzy się ramka z potwierdzeniem transakcji. Po akceptacji wyboru zakupimy akcje, jeśli oczywiście na naszym koncie będzie znajdowała się odpowiednia ilość środków.

Ta metoda to sposób na szybki zakup papierów wartościowych. Na XTB siedzą głównie daytraderzy (którzy wykonują wiele transakcji dziennie), dlatego proces handlu akcjami został uproszczony do maksimum.

Możemy jednak wybrać także zlecenie z limitem ceny, a nie zakup automatyczny. Wystarczy kliknąć w malutką ikonkę ze znaczkiem „+”, która znajduje się nad przyciskiem „Buy”.

Otworzy się przed nami ramka z możliwością wyboru dwóch opcji.

Egzekucja natychmiastowa (cena jest o kilka groszy wyższa, aby od razu znalazł się chętny na sprzedanie nam akcji).

Zlecenie oczekujące – tutaj możemy ustalić, za jaką dokładnie kwotę chcemy nabyć dane akcje. Ustawiamy także czas ważności zlecenia. Po co używać tej opcji? Mówiąc najprościej – założmy, że aktualna cena jednej akcji jakiejś spółki wynosi 100 złotych, jednak nas interesowałby zakup za 98 złotych. Dlatego ustawiamy zlecenie oczekujące np. na 3 dni, licząc, że w ciągu nich akcje rzeczywiście potaniają i taka transakcja będzie możliwa.

„Papiery” wreszcie w Twoim portfelu!

Gdy akcje zostaną kupione, będziemy mogli je obejrzeć w naszym portfelu. To dolna ramka pod tytułem – „Otwarte pozycje”.

Co oznaczają wyszczególnione w niej elementy?

 • Wolumen – liczba akcji danej spółki, które posiadamy.
 • Wartość rynkowa – aktualna wartość naszych akcji.
 • Cena otwarcia – cena, za jaką zakupiliśmy 1 akcję.
 • Cena rynkowa – aktualna cena 1 papieru wartościowego danej spółki.
 • Zysk netto/% – zysk lub strata, jaką osiągnęliśmy na danej pozycji w złotówkach i w wersji procentowej.

Gdy akcje osiągną zadowalająca według nas wycenę, możemy je sprzedać, wybierając przycisk „Sell”.

Kupno i sprzedaż akcji np. na XTB jest jeszcze wygodniejsze na aplikacji mobilnej.

Kilka porad na koniec

 • Jeśli chcesz często sprzedawać i kupować akcje, wybierz np. XTB, a nie bankowych brokerów, dzięki czemu nie będziesz musiał płacić prowizji. Przy transakcji za 1000 złotych zwykle w domach maklerskich prowadzonych przez banki zapłacisz „piątkę” prowizji. Przy 10 tysiącach będzie to już 50 złotych. Jeśli wykonujesz kilkanaście transakcji tygodniowo, oszczędzisz na XTB kilkaset zł.
 • Poza takimi kwestiami jak moda na daną spółkę zawsze sprawdzaj stosunek Cena do Zysku. Pożądane wartości tego wskaźnika mieszczą się od 5 do 15. Jeśli C/Z wynosi np. 100 czy 200, to znaczy, że wycena danej spółki zdecydowanie odjechała od fundamentów i prędzej czy później zostanie zweryfikowana przez rynek. To stało się na polskim gruncie np. z akcjami Allegro i CD Projekt, które po okresie „popytowego szaleństwa”, wróciły do bardziej realnych wycen.
 • Nie bój się bessy, bo to najlepszy moment na to, aby zakupić tanie papiery.
 • Nie panikuj i jeśli kupujesz akcje długoterminowo, po prostu nie loguj się na swoje konto maklerskie. Pomoże to w niepodejmowaniu nieprzemyślanych decyzji.
Kup akcje na XTB

Jeśli poza zakupem akcji zainteresują Cię kiedyś kontrakty CFD, pamiętaj o ryzyku, z jakim wiążą się instrumenty oparte o dźwignię finansową.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły