Jak kupić akcje? Poradnik krok po kroku

Lokaty pozwalają zarobić od 0-10% – wszystko zależy od aktualnej wysokości stóp procentowych. Aby uzyskać wyższy zwrot z inwestycji – wejście na rynek kapitałowy to jedyny słuszny wybór. Chcesz zacząć grać na giełdzie, a właściwie nie wiesz, jak postawić pierwsze kroki na parkiecie i kupić akcje? To ten poradnik jest dla Ciebie. Pamiętaj – kupowanie akcji wcale nie jest trudne!

Korzystanie ze standardowych metod na lokowanie kapitału to “bułka z masłem”. Wystarczy wejść na swoje konto osobiste i kilkoma kliknięciami otworzyć lokatę. Równie łatwe jest skorzystanie z funduszy inwestycyjnych, których oferty podsuwają nam bankowi doradcy. Przekazujemy im środki, a oni roztaczają przed nami wizję fantastycznej stopy zwroty… W rzeczywistości będzie to raczej kilka procent – a w wielu przypadkach nie mamy przecież nawet gwarancji “wyjścia na 0”.

Warto pamiętać, że tego rodzaju fundusze (TFI, OFE czy PPK) są tak naprawdę inwestorami giełdowymi. Dlatego warto spytać samego siebie, czy potrzebujemy kolejnego pośrednika pomiędzy naszymi pieniędzmi a rynkiem kapitałowym? Akcje przecież możemy kupić sami – i zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości.

Ale przecież gra na giełdzie i dokonywanie tych wszystkich transakcji jest takie trudne… Wcale nie jest – branża finansowa po prostu czasem lubi stwarzać wrażenie “przestrzeni dla wtajemniczonych”. Przy współczesnej cyfryzacji usług giełdowych – kupienie akcji jest prostsze niż założenie lokaty! Przekonasz się o tym w następnych akapitach.


  • W naszym kraju funkcjonuje kilkadziesiąt domów maklerskich, dzięki którym możesz zacząć inwestować i nabywać akcje notowane na giełdzie.
  • Współczesne akcje mają formę cyfrową – dlatego zlecenia kupna wysyła się online.
  • Kupno akcji na giełdzie papierów wartościowych obarczone jest zwykle prowizją w wysokości 0,38%. Jednak np. XTB pozwala na darmowy obrót “papierami” na krajowym rynku, jak i rynkach zagranicznych.
  • Akcje możesz kupić i od razu sprzedać lub trzymać je wiele lat, np. aby zarobić na dywidendzie.

Jak grać na giełdzie? Po prostu kup akcje

Nie chcemy w tym tekście skupiać się na ogólnych poradach związanych z grą na giełdzie (choć podajemy kilka wskazówek na końcu tego poradnika), tylko pokazać krok po kroku, jak nabyć papiery wartościowe. Osoby zainteresowane innymi aspektami inwestowania zapraszamy do przeczytania naszych artykułów:

W co inwestować?

Jak działa giełda? Początki inwestowania dla niewtajemniczonych!

Hossa i bessa na giełdzie. Kiedy grać, a kiedy wiać?

Przejdźmy teraz do konkretów. Pierwszą i podstawową rzeczą jest potrzeba posiadania konta maklerskiego. Na rynku dostępnych jest kilkudziesięciu brokerów, udostępniających możliwość założenia rachunku inwestycyjnego. Niektórzy z nich są powiązani z dużymi bankami, inni mają pozabankowy charakter. Aby wybrać odpowiednią firmę brokerską, możesz skorzystać z naszego rankingu kont maklerskich. Najlepsze oferty prezentowane są poniżej.

Prowadzenie konta
0 zł
Typy CFD
ETF, opcje, futures, obligacje
Platformy
Freedom24

23 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,4/5
Prowadzenie konta
0/10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
? 69% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
Platformy
xStation

25 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,2/5
Prowadzenie konta
0 zł
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy
Platformy
MT4, MT5

6 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Prowadzenie konta
0 zł
? darmowe w przypadku aktywnego korzystania z konta, w innym przypadku naliczane są opłaty
Typy CFD
Akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Platformy
MetaTrader 4

1 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

Założenie konta maklerskiego trwa zwykle od 15 do 30 minut i praktycznie każdy broker daje możliwość otworzenia rachunku przez internet, bez potrzeby wychodzenia z domu. Podczas zakładania konta potrzebne będą m.in. skany dwóch stron dowodu i ukończenie testu o instrumentach finansowych (nie bój się – nie można go nie zdać).

Jak kupić akcje?

  1. Przelej środki na swój rachunek inwestycyjny.
  2. Wybierz spółkę/spółki i złóż zlecenie kupna, ustalając limit ceny, za jaką jesteś gotowy nabyć dane “papiery”.
  3. W zależności od płynności danej spółki i aktualnej wyceny – ktoś w ciągu kilku sekund/godzin sprzeda Ci akcje.
  4. Akcje pojawią się w Twoim portfelu i będziesz mógł regularnie sprawdzać, czy cena Twoich papierów wartościowych jest wyższa, czy niższa niż w dniu zakupu.
  5. Gdy akcje odpowiednio podrożeją lub będziesz chciał zminimalizować straty, możesz sprzedać swoje “papiery”.

Aby lepiej zobrazować kwestię zakupu akcji, prześledźmy, jak wygląda to na określonym przykładzie. Wybieramy w tym celu XTB, ponieważ ten polski broker udostępnia możliwość zakupu akcji bez prowizji (u bankowych brokerów jest to zwykle 0,38%) oraz oferuje papiery wartościowe zagranicznych spółek – można nabyć np. akcje amerykańskie.

Jak zacząć inwestować? Poradnik dla początkujących Zobacz

Kupowanie akcji na giełdzie – na przykładzie XTB

  1. Pierwszy punkt to założenie konta maklerskiego. W tym celu musisz udać się na stronę XTB.

2. W prawym górnym rogu wybierz przycisk “Otwórz konto”.

3. W otwartej zakładce musisz podać swojego maila i zaznaczyć zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Zgoda na otrzymywanie treści marketingowych jest dobrowolna.

4. Po podaniu maila ustal swoje hasło.

5. Teraz przejdź do wypełniania formularza osobowego. Podać musisz swoje imię, nazwisko, telefon, datę i kraj urodzenia.

Do uzupełnienia na tej stronie jest także Twoje obywatelstwo i oświadczenie o rezydencji podatkowej. Jeśli rozliczasz się w Polsce, wybierz opcję – “Posiadam rezydencję podatkową w Polsce” i dodatkowo zaznacz – “Nie jestem podatnikiem USA”.

Poniżej w “zapytaniu o beneficjenta rzeczywistego Klienta” musisz zaznaczyć, czy jesteś właścicielami środków, które chcesz przeznaczyć na grę, czy będziesz inwestować w czyimś imieniu.

6. Na następnej stronie podaj kraj zamieszkania oraz adres. Ramka do wpisania adresu pojawi się po wstukaniu kodu pocztowego. Jeśli adres korespondencyjny jest inny niż Twój adres zamieszkania, możesz go także uzupełnić. Ważne: adres musi się zgadzać z tym, który będzie widnieć w dokumencie (np. rachunku za internet), którego użyjesz do późniejszej weryfikacji swojego miejsca zamieszkania.

7. Na tym etapie wybierz preferowaną walutę, w jakiej będziesz dokonywał transakcji oraz język obsługi klienta.

8. Teraz przychodzi czas na wypełnienie krótkiego kwestionariusza na temat swojego doświadczenia inwestycyjnego. Do przejścia będzie także test na temat zagadnień giełdowych (tego testu nie możesz oblać – służy on tylko ustaleniu tego, w jakie instrumenty finansowe powinieneś inwestować, a które powinieneś omijać szerokim łukiem). XTB nie wprowadziło tego elementu z powodu własnego “widzimisię”. Jest to po prostu wymóg zgodny z ustawą o nadzorze rynku kapitałowego.

9. Na kolejnej stronie do wypełnienia czekają Cię ramki, w których udzielasz odpowiedzi na temat wykształcenia, wykonywanego zawodu oraz głównego źródła dochodu. Na tej podstawie broker ocenia, czy powinieneś rozpocząć inwestowanie na rynku kapitałowym – co przecież zawsze wiąże się z pewną dozą ryzyka.

Na tej stronie musisz udzielić odpowiedzi także na temat swojego zapatrywania się na ryzyko i celów inwestycyjnych. Podajesz również wysokość swoich dochodów oraz planowany procent środków, jaki przeznaczysz na zakup akcji. Te wszystkie dokładne pytania podczas rejestracji służą temu, aby zniechęcić do ryzykownych ruchów inwestycyjnych osoby, które nie mogą sobie na to w danej chwili pozwolić. XTB poza opcją zakupu akcji bez prowizji, udostępnia głównie możliwość gry na kontraktach różnicy kursowej (CFD) – i to one niosą za sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty środków.

10. Powoli zbliżasz się do końca rejestracji rachunku. Na następnej stronie musisz udzielić zgody na podpisanie umowy drogą elektroniczną.

Musisz także zaznaczyć, że nie jesteś Osobą Zajmująca Eksponowane Stanowisko Polityczne (ani członkiem jej rodziny czy bliskim współpracownikiem). Takim osobom brokerzy nie udostępniają swoich usług. I na koniec bardzo ważna kwestia – jeśli chcesz, aby konto w XTB było darmowe – niezbędne będzie zaznaczenie opcji dostarczania informacji w formie elektronicznej, a nie na papierze.

11. Po przejściu tego kroku rejestracja jest zakończona.

12. Mimo że konto zostało otwarte, nie jest ono jeszcze aktywne. W tym celu musisz zweryfikować swoja tożsamość i miejsce zamieszkania.

13. Aktywacja konta możliwa jest na dwa sposoby. Szybka wideoweryfikacja lub wgranie plików na serwer XTB. W takim przypadku potrzebne będą skany dwóch stron dowodu (lub paszportu) oraz jakiś dokument, który potwierdzi Twoje miejsce zamieszkania (np. rachunek za wodę, gaz, internet czy prąd). Pamiętaj, aby na zdjęciach były widoczne wszystkie rogi dowodu.

Po wgraniu plików – XTB w ciągu kilku godzin zweryfikuje Twoje konto.

Mamy już konto – czas na zakup akcji

Gdy konto jest już aktywne, czas na wpłacenie środków, które posłużą do zakupu akcji. Zrobisz to, wybierając przycisk “Wpłać depozyt”, który znajduje się w lewym dolnym rogu ekranu na platformie XTB.

Pokaże Ci się kilka metod na przelanie środków – wybierając popularnego BLIKa, pieniądze będą na Twoim koncie w zaledwie kilka sekund.

Gdy już zasilisz konto (ważne: najniższa transakcja kupna akcji wynosi 500 złotych), możesz przystąpić do zakupu papierów wartościowych. W tym celu należy skierować wzrok ku otwartej zakładce Market Watch, która znajduje się po lewej stronie ekranu. Następnie wybierz skrót STC (Stocks – Akcje). Pokażą Ci się dwie opcje:

  • Stocks.
  • Stocks CFD.

Jeśli interesują Cię realne akcje, rozwiń zakładkę Stocks. “Stocks CFD” to kontrakty na papiery wartościowe, a nie prawdziwe akcje.

Po rozwinięciu tej zakładki pokażą Ci się giełdy z różnych rynków – możesz kupić akcje z kilkunastu krajów.

Gdy wybierzesz nasz krajowy rynek, zobaczysz spółki akcyjne, których papiery wartościowe możesz nabyć.

Klikając w nazwę którejś spółki, otworzy się przed Tobą ramka kupna i sprzedaży. Pokażmy to na przykładzie PKN Orlen. Po prawej i lewej stronie widnieją przyciski “Buy” i “Sell”, a pośrodku liczba akcji, które chcesz nabyć lub sprzedać. Możesz ją dowolnie zmieniać, korzystając z przycisków plus minus lub wpisując liczbę ręcznie.

Po wybraniu przycisku “Buy”, otworzy się ramka z potwierdzeniem transakcji. Po akceptacji wyboru zakupisz akcje, jeśli oczywiście na Twoimi koncie będzie znajdowała się odpowiednia ilość środków.

Ta metoda to sposób na szybki zakup papierów wartościowych. Na XTB siedzą głównie daytraderzy (którzy wykonują wiele transakcji dziennie), dlatego proces handlu akcjami został uproszczony do maksimum.

Możesz jednak wybrać także zlecenie z limitem ceny, a nie zakup automatyczny. Wystarczy kliknąć w malutką ikonkę ze znaczkiem “+”, która znajduje się nad przyciskiem “Buy”.

Otworzy się przed Tobą ramka z możliwością wyboru dwóch opcji.

Egzekucja natychmiastowa (cena jest o kilka groszy wyższa, aby od razu znalazł się chętny na sprzedanie nam akcji).

Zlecenie oczekujące – tutaj możesz ustalić, za jaką dokładnie kwotę chcesz nabyć dane akcje. Ustawi także czas ważności zlecenia. Po co używać tej opcji? Mówiąc najprościej – założmy, że aktualna cena jednej akcji jakiejś spółki wynosi 100 złotych, jednak nas interesowałby zakup za 98 złotych. Dlatego ustawiamy zlecenie oczekujące np. na 3 dni, licząc, że w ciągu nich akcje rzeczywiście potaniają i taka transakcja będzie możliwa.

“Papiery” wreszcie w Twoim portfelu!

Gdy akcje zostaną kupione, będziesz mógł je obejrzeć w swoim portfelu. To dolna ramka pod tytułem – “Otwarte pozycje”.

Co oznaczają wyszczególnione w niej elementy?

  • Wolumen – liczba akcji danej spółki, które posiadamy.
  • Wartość rynkowa – aktualna wartość naszych akcji.
  • Cena otwarcia – cena, za jaką zakupiliśmy 1 akcję.
  • Cena rynkowa – aktualna cena 1 papieru wartościowego danej spółki.
  • Zysk netto/% – zysk lub strata, jaką osiągnęliśmy na danej pozycji w złotówkach i w wersji procentowej.

Gdy akcje osiągną zadowalająca według Cię wycenę, możesz je sprzedać, wybierając przycisk “Sell”.

Kupno i sprzedaż akcji np. na XTB jest jeszcze wygodniejsze na aplikacji mobilnej.

Inwestowanie na giełdzie – kilka porad na koniec

  • Jeśli chcesz często sprzedawać i kupować akcje, wybierz np. XTB, a nie bankowych brokerów, dzięki czemu nie będziesz musiał płacić prowizji. Przy transakcji za 1000 złotych zwykle w domach maklerskich prowadzonych przez banki zapłacisz “piątkę” prowizji. Przy 10 tysiącach będzie to już 50 złotych. Jeśli wykonujesz kilkanaście transakcji tygodniowo, oszczędzisz na XTB kilkaset zł.
  • Poza takimi kwestiami jak moda na daną spółkę zawsze sprawdzaj stosunek Cena do Zysku. Pożądane wartości tego wskaźnika mieszczą się od 5 do 15. Jeśli C/Z wynosi np. 100 czy 200, to znaczy, że wycena danej spółki zdecydowanie odjechała od fundamentów i prędzej czy później zostanie zweryfikowana przez rynek. To stało się na polskim gruncie np. z akcjami Allegro i CD Projekt, które po okresie “popytowego szaleństwa”, wróciły do bardziej realnych wycen.
  • Nie bój się bessy, bo to najlepszy moment na to, aby zakupić tanie papiery.
  • Nie panikuj i jeśli kupujesz akcje długoterminowo, po prostu nie loguj się na swoje konto maklerskie. Pomoże to w niepodejmowaniu nieprzemyślanych decyzji.

Najczęściej zadawane pytania

Czy każdy może kupić akcje?

Każdy, kto jest pełnoletni, przejdzie weryfikację tożsamości, wypełni ankietę inwestycyjną, założy konto maklerskie i nie zajmuje eksponowanego stanowiska politycznego.

Gdzie kupić polskie akcje?

U każdego polskiego brokera. Może to być bankowy dom maklerski (np. mBanku) lub pozabankowy (np. XTB).

Jak długo można trzymać akcje?

Nie ma żadnego ograniczenia w tym zakresie. Akcje można trzymać nawet kilkadziesiąt lat. Najlepiej jednak mieć je w biurze maklerskim, które nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku.

Czy można grać na giełdzie bez biura maklerskiego?

Nie ma takiej możliwości. Jedyną alternatywną opcją nabywania udziałów od innego inwestora jest transakcja u notariusza. Jednak nie będzie to wtedy granie na giełdzie.

Ile wynosi podatek od sprzedaży akcji?

Jest to podatek Belki, który wynosi 19%. Zapłacimy go jednak tylko wtedy, gdy osiągniemy zysk na danej transakcji. Jeśli kupiliśmy akcje za 1000 złotych, a sprzedaliśmy je za 2000 złotych – nasz zysk wyniósł 1000 złotych i to od niego zapłacimy podatek.

Gdzie kupić fizyczne akcje?

Akcje nie mają już “fizycznego” charakteru, dlatego aktualnie można kupić tylko cyfrowe zapisy. Obrót akcjami praktycznie w całości odbywa się przez internet – choć niektóre domy maklerskie wciąż pozwalają na zakup papierów wartościowych przez telefon lub stacjonarnie. Trzeba się jednak w takim wypadku liczyć z wyższą prowizją.

Jak długo trzeba mieć akcje, aby otrzymać dywidendę?

Wystarczy mieć je w portfelu do końca dnia giełdowego, który został ustalony jak dzień prawa do dywidendy. Warto pamiętać, że przypada on 2 dni wcześniej niż oficjalna data!

Czy da się zarobić na polskiej giełdzie?

Oczywiście, jednak może być to trudniejsze niż zarobek na giełdach, których indeksy są w wieloletnim trendzie wzrostowym. Najlepiej polować na bessę na polskiej giełdzie, co pokazał covidowy 2020 rok. Najciekawsze okazje inwestycyjne w ostatnich latach można było znaleźć na akcjach banków.


Jeśli poza zakupem akcji zainteresują Cię kiedyś kontrakty CFD, pamiętaj o ryzyku, z jakim wiążą się instrumenty oparte o dźwignię finansową.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.7/5 - (21 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()