Jak odmówić pożyczki pieniędzy?

Jak odmówić pożyczki pieniędzy?

Nawet jeśli masz na koncie oszczędności i możesz pozwolić sobie na udzielenie pożyczki nie musisz tego robić. Zwłaszcza, gdy żywisz uzasadnione wątpliwości, co do tego, czy osoba, której pożyczasz pieniądze ci je zwróci. Podpowiadamy jak odmówić pożyczki pieniędzy

Chcesz stracić przyjaciela? Pożycz mu pieniądze!

Jako ogół nie lubimy pożyczać. Nasz dyskomfort powoduje zarówno prośba o pożyczkę, jak i sytuacja, w której to my potrzebujemy finansowego wsparcia. Wprawdzie chętniej pożyczamy pieniądze członkom rodziny i przyjaciołom niż dalszym znajomym, zazwyczaj jednak obawiamy się związanych z tym nieprzyjemności. Najczęściej obawiamy się tego, że nasz dłużnik nie dotrzyma umowy i nie zwróci pieniędzy w terminie. Boimy się również braku rezerw finansowych i „pozbycia się” oszczędności. Tym bardziej, że w przypadku pojawienia się nagłych i nieprzewidzianych wydatków nie będziemy mieli z czego ich sfinansować.

Stwierdzenie „dobry zwyczaj – nie pożyczaj” najlepiej ilustruje nasz stosunek do pożyczania pieniędzy. Jednak fakt, że tego nie lubimy nie oznacza, że potrafimy odmówić komuś, kto znalazł się w potrzebie. Im bliższe relacje łączą nas z daną osobą, tym trudniejsza staje się odmowa. 

Jak odmówić pożyczki pieniędzy? Dlaczego tak trudno jest powiedzieć „nie”?

Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni empatii i tego, że warto pomagać innym. Dotyczy to zwłaszcza osób słabszych, starszych, chorych i biedniejszych. 

Odmawiając komuś czujemy się winni, zmagamy się z wyrzutami sumienia. Mamy poczucie, że nie jesteśmy dobrymi osobami. Boimy się także odrzucenia ze strony proszącego, jego złości, plotek w towarzystwie i tego, że zostaniemy uznani za ludzi roszczeniowych i egoistycznych. Nie chcemy, by przypięto nam łatkę materialisty i kogoś, kto widzi tylko czubek własnego nosa. Zazwyczaj wolimy być wykorzystywani niż niekoleżeńscy. I tak, zgadzamy się wyświadczać różnego rodzaju przysługi nawet jeśli budzi to nasz wewnętrzny sprzeciw.

W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które wcześniej zgadzały się na wszelkiego rodzaju pożyczki. Odmowa z ich strony spotka się z największym ostracyzmem, gdyż przyzwyczaiły już otoczenie do tego, że chętnie służą wszystkim pomocą.

Jak odmówić pożyczki pieniędzy? Poniżej kilka przydatnych rad!

Poproś o chwilę do namysłu

Gdy zaskoczyła Cię prośba o pożyczenie pieniędzy, możesz poprosić o czas do namysłu.  Łatwiej będzie Ci wtedy podjąć decyzję i rzeczowo przedstawić swoje stanowisko. Zyskasz także czas na zastanowienie i na przeanalizowanie całej sytuacji. To, że ktoś prosi Cię o pożyczkę tu i teraz, nie znaczy, że musisz odpowiadać natychmiast.

Jeśli obawiasz się tego, że możesz mieć później problem z odzyskaniem pożyczonych środków, powiedz o swoich wątpliwościach. Zwłaszcza jeśli o finansowe wsparcie prosi Cię ktoś, kto nie zarządza domowym budżetem zbyt roztropnie. W sytuacji, gdy musiałeś już upominać się o zwrot pożyczonych pieniędzy, możesz przypomnieć proszącemu o tym, że ostatnio nie oddał długu w terminie. Nawet jeśli zapewnia Cię, że tym razem będzie inaczej, nie daj się przekonać do zmiany zdania. Jeśli wiesz, że asertywność nie jest Twoją mocną stroną i w trakcie bezpośredniego spotkania możesz zgodzić się na pożyczkę, przekaż odmowę telefonicznie lub smsem.

Bądź stanowczy

Niezależnie od tego, kto prosi Cię o pożyczkę, nie masz obowiązku jej udzielać. Uświadomienie sobie tego faktu, to pierwszy krok do tego, by nauczyć się asertywności i pozbyć się poczucia winy. Odmawiając bądź stanowczy i pewny siebie, nie daj się przekonać do zmiany decyzji. Jeśli raz „się złamiesz” nikt następnym razem nie potraktuje Ciebie, ani Twojego „nie” poważnie. Możesz (ale nie musisz) wyjaśnić to, dlaczego odmawiasz pożyczki. Wystarczy np. że powiesz, że nigdy nie pożyczasz pieniędzy lub że zwyczajnie nie stać Cię na udzielenie komuś takiego wsparcia.

Pamiętaj, że dopóki nie odmówisz stanowczo będziesz musiał co jakiś czas odpowiadać na pytanie, co z pożyczką i czy już podjąłeś decyzję w tej sprawie. Licz się także z tym, że proszący może ponowić swoją prośbę. Co zrobić wówczas, gdy mimo naszej odmowy „pożyczkobiorca” nadal nie daje za wygraną? Tutaj pomoże tylko żelazna konsekwencja. Podtrzymuj swoje stanowisko i daj do zrozumienia, że nie zmienisz zdania. Nie tłumacz się, nie wdawaj się w niepotrzebne dyskusje i nie daj się sprowokować. Nie reaguj na ewentualne ataki personalne, tylko spokojnie powtórz swoją odmowę.

Zastanów się nad powodami odmowy

Jeśli myśl o pożyczeniu pieniędzy budzi Twój sprzeciw, zastanów się nad tym z czego wynika ta niechęć. Czy wiąże się ona z tym, że wiesz, że pożyczający nie odda pieniędzy w terminie lub nie odda ich w ogóle? A może masz już dość bycia wykorzystywanym i tego, że wszyscy wokół traktują Cię jak bankomat? Drażni Cię lekkomyślność Twoich znajomych, którzy wydają pieniądze na głupoty, a potem przychodzą do Ciebie po wsparcie? Gdy obiektywnie przeanalizujesz sytuację może się okazać, że ten, kto prosi Cię o pożyczenie pieniędzy wcale ich nie potrzebuje. Pamiętaj również, że Twoi dłużnicy nigdy nie nauczą się planowania wydatków, jeśli za każdym razem będziesz rzucał im finansowe koło ratunkowe.

Jak odmówić pożyczki pieniędzy? Podsumowanie

Najlepszą sytuacją jest ta w której sami ani nie potrzebujemy pożyczek, ani o nie nie prosimy. Gdy jednak zdarzy się, że ktoś poprosi nas o pieniądze warto wiedzieć, jak odmówić pożyczki pieniędzy. Stanowczość, konsekwencja i rzeczowe przedstawienie swojego stanowiska, to klucz do sukcesu. Odmawianie to sztuka, której warto się nauczyć. Zwłaszcza, gdy o najprawdopodobniej bezzwrotną pożyczkę prosi nas ktoś, kto potrzebuje jej notorycznie. Początkowo stanowcze odmawianie może przysporzyć Ci wielu kłopotów i nieprzyjemności. Gdy jednak już się tego nauczysz sam zobaczysz, że rodzina i znajomi świetnie radzą sobie bez Twoich pożyczek, a Ty masz więcej pieniędzy w portfelu. Powodzenia!

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły
Vindix
03.04.2020
Vindix wzywa do zapłaty długu? Zobacz, jak się bronić!
Vindix – co to jest? Vindix jako firma windykacyjna skupia się przede wszystkim na zakupach portfeli wierzytelności na własny rachunek. Dlatego też, jak możemy przeczytać na stronie firmowej Vindix, spółka oferuje kompleksowe usługi windykacyjne na każdym etapie prowadzenia postępowania. Do usług znajdujących się w portfolio Vindix zalicza się także budowa strategii windykacyjnej, wycena wierzytelności oraz […]
02.04.2020
BEST – czym się zajmuje i jak traktuje dłużników?
BEST – co to za firma? BEST S.A. to jeden z największych podmiotów windykacyjnych, działających na polskim rynku. Firma założona została w 1994 roku i początkowo funkcjonowała pod nazwą BEST Przedsiębiorstwo Handlowe S.A. Zajmowała się wówczas sprzedażą ratalną i doradztwem w zakresie pośrednictwa kredytowego. W 2002 roku firma BEST przeszła zmiany reorganizacyjne, których pokłosiem było […]
Ranking chwilówek
02.04.2020
Ranking chwilówek – kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki online
Pożyczki pozabankowe cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów jako wygodne i szybko dostępne źródło wsparcia finansowego. Poszukując najlepszej oferty, warto skorzystać z zestawień gromadzących tylko te, które zasługują na zaufanie konsumenta. Przedstawiamy nasz najnowszy ranking chwilówek, który pozwoli szybko znaleźć bezpieczne pożyczki. Ranking chwilówek – kwiecień 2020 Chwilówki online cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów na przestrzeni […]
02.04.2020
Arvato do mnie wydzwania. Co robić?
Arvato – co to za firma? Arvato Financial Solutions to międzynarodowa firma windykacyjna świadcząca m.in. takie usługi jak monitoring płatności, windykacja należności, skup wierzytelności czy globalna platforma windykacyjna. Polski oddział firmy mieści się w Poznaniu. Arvato Polska obsługuje m.in. klientów z sektora finansowego, w tym tak znanych pożyczkodawców jak Hapipożyczki, MoneyMan czy Vivus. Podmiot ten […]
Ranking pożyczek ratalnych: luty 2020. Najlepsze pożyczki na raty
02.04.2020
Ranking pożyczek ratalnych: kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki na raty
Legitymując się dowodem osobistym i spełniając niewygórowane kryteria, można otrzymać pozabankowe pożyczki na raty. Są to pożyczki długoterminowe, gdyż suma do spłaty zostaje rozłożona na dłuższy czas. To atrakcyjna alternatywa dla kredytów bankowych. Brak wystarczającej gotówki na większe wydatki to nie koniec świata. Jak widać, pozabankowe pożyczki ratalne na kwiecień nie kosztują tak wiele, jak przed […]
pozyczki prywatne
01.04.2020
Pożyczki prywatne – czy pożyczka prywatna jest bezpieczna? Opinie
Poza kredytami udzielanymi przez banki oraz pożyczkami, w których specjalizują się profesjonalne firmy pozabankowe, leży mroczne królestwo pożyczek prywatnych. Czym charakteryzuje się ten typ finansowania? I najważniejsze – czy pożyczki prywatne są bezpieczne? Przemierzając miasto, możemy natknąć się na karteczki z napisem „prywatne pożyczki od ręki” na tablicach ogłoszeń. Otwierając lokalną gazetę, często ujrzymy dużą […]