Jak płacić telefonem i zegarkiem przez NFC?

Jeszcze kilka lat temu, płatności zbliżeniowe telefonem i zegarkiem wydawały się możliwościami z odległej przyszłości. Tymczasem, usługi bankowe rozwijają się w zawrotnym tempie i płacenie w ten sposób nie jest już czymś niespotykanym. W artykule przybliżamy temat: jak płacić telefonem i zegarkiem przez NFC oraz jak aktywować płatności zbliżeniowe.

Płatności zbliżeniowe telefonem wśród Polaków

Polacy już od dłuższego czasu są zwolennikami płatności zbliżeniowych. W I kwartale 2020 r., 90 proc. płatności w Polsce zrealizowano zbliżeniowo, podczas gdy w Europie wskaźnik ten wyniósł tylko 78 proc. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez MasterCard na podstawie danych transakcyjnych w kwietniu 2020 r.

Co więcej, polscy konsumenci wybierają płatności zbliżeniowe w sklepach z potrzeby dbania o higienę i zdrowie (90 proc.). Z kolei, 85 proc. uważa, że są bezpieczniejszą metodą płatności niż gotówka. Dla 70% spośród nich, to pierwszy wybór przy płaceniu za zakupy w czasie epidemii Covid-19, a 54% przyznaje, że to aktualna sytuacja zachęciła ich do częstszego płacenia zbliżeniowo. 89% badanych twierdzi, że będzie nadal korzystać z płatności bezdotykowych, nawet po zakończeniu pandemii1.

Płatności zegarkiem i telefonem wśród Polaków

Jednak nie tylko kwestia bezpieczeństwa czyni transakcje bezgotówkowe tak popularnymi. Polscy konsumenci cenią je za wygodę i szybkość. Miejscami, w których najczęściej z nich korzystają, są sklepy spożywcze (98%), apteki (81%) oraz inne sklepy detaliczne (46%).

Wśród polskich konsumentów najpopularniejszą metodą płatności zbliżeniowych pozostaje wciąż użycie plastikowej karty debetowej lub kredytowej (96%). 36% ankietowanych deklaruje korzystanie z płatności telefonem, a 2% z urządzeń „ubieralnych”, jak inteligentny zegarek czy opaska fitness. 4 na 5 (82%) polskich konsumentów deklaruje, że zmieniło kartę, której używa najczęściej, aby mieć możliwość płacenia zbliżeniowo. Z kolei 95% badanych uważa, że przestawienie się na płatności zbliżeniowe jest łatwe.

Płatności zbliżeniowe – na czym polegają?

Wyobraź sobie taką sytuację. Jesteś w sklepie i robisz duże zakupy w supermarkecie. W kolejce uświadamiasz sobie jednak, że zapomniałeś portfela z pieniędzmi i kartą płatniczą. Gorączkowo próbujesz znaleźć szybkie rozwiązanie z tej niezręcznej sytuacji – i nagle olśnienie! Przecież masz przy sobie telefon, a w nim aplikację do płatności mobilnych. Przy realizowaniu transakcji zbliżasz smartfon do terminala, wklikujesz PIN i gotowe. Wyszedłeś z opresji, pomimo że Twój portfel z gotówką i kartą zostały w domu.

Bądźmy szczerzy, przy dzisiejszym szybkim trybie życia – karta kredytowa czy płatnicza karta debetowa to już nie wszystko. Banki oraz fintechy starają się możliwie jak najlepiej ułatwić nam życie, wprowadzając w tym zakresie inne usługi, jak chociażby: BLIK, Google Pay, Apple Pay, HCE, NFC, PeoPay, a nawet Fitbit Pay czy Garmin Pay. Co one oznaczają dla przeciętnego Kowalskiego?

NFC to skrót od Near Field Communication, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „komunikację zbliżeniową”. Jest to dokładnie nazwa technologii radiowej, która umożliwia przesyłanie danych bezprzewodowo oraz bezdotykowo na odległość do 20 cm. Funkcjonuje podobnie, jak Bluetooth z tą różnicą, że nie wymaga źródła energii od obu stron połączenia. Za jej pomocą możesz więc łączyć się ze słuchawkami bezprzewodowymi, zestawami głośnomówiącymi, ale i terminalami płatniczymi. Co więcej, taki niewielki zasięg zapewnia też o wiele większe bezpieczeństwo. Czemu moduł NFC jest aż tak istotny?

Telefon lub smartwatch wyposażony w technologię NFC może zastąpić Twój portfel podczas dokonywania zakupów lub realizowania wielu usług. Jednak, aby skorzystać z takiej funkcjonalności, musisz aktywować ją na swoim urządzeniu, a także pobrać aplikację służącą do płatności zbliżeniowych. Jest nią najczęściej Google Pay lub Apple Pay.

Płatności mobilne: telefonem albo za pomocą innych urządzeń mobilnych (np. tabletu, zegarka) wpisały się już w stały obraz oferty bankowej i zajmują coraz mocniejszą pozycję na rynku.

Płatności mobilne NFC a HCE

Zbliżeniowe płatności NFC często nazywane są zamiennie, tzw. płatnościami HCE. Mimo to, że obie technologie oparte są na płatnościach mobilnych i module NFC to występuje między nimi znacząca różnica. W momencie transakcji NFC, bank wydaje klientowi wirtualną kartę do konta osobistego, która jest zapisywana na karcie SIM telefonu. W wyniku czego, klient korzystając z aplikacji bankowej w smartfonie oraz karty SIM, płaci zbliżeniowo za towary i usługi.

Z kolei, płatności zbliżeniowe HCE oparte są o „chmurę”. Nie potrzebują zatem specjalnej karty SIM w telefonie. Dlatego wszystkie niezbędne informacje potrzebne do transakcji gromadzone są w tzw. chmurze obliczeniowej. Z płatności HCE możesz korzystać niezależnie od operatora komórkowego.

Czy wiesz, że na polskim rynku początkowo działały, tzw. płatności NFC w modelu simcentrycznym? Opierały się one o moduł NFC, jednak do funkcjonowania wymagały specjalnej karty SIM, wydawanej przez wybrane banki (np. mBank, Getin Bank) i sieci komórkowe, z którymi one współpracowały (m.in. Orange oraz T-Mobile). Niestety, było to dość niewygodne rozwiązanie, które zastąpiono HCE z wykorzystaniem modułu NFC, a także BLIK-iem, Google Pay czy Apple Pay.

Jak działa płatność telefonem?

Płatność w najnowszej technologii NFC przebiega w podobny sposób, jak u swojej poprzedniczki – simcentrycznej technologii NFC. Z tą znaczącą różnicą, że nie ma potrzeby wymiany karty SIM na specjalną NFC. Nie musisz też instalować żadnych dodatkowych elementów, i co ważne jest to usługa całkowicie niezależna od operatora karty SIM.

Co jest więc konieczne, aby w pełni skorzystać z płatności zbliżeniowych telefonem?

 • Konto osobiste w banku. To podstawa, by w ogóle myśleć o płatnościach bezgotówkowych. W tym względzie oferta banków jest bardzo zróżnicowana i wzbogacona o premie pieniężne za otwarcie rachunku. Najnowszy ranking kont osobistych przygotowany przez Czerwoną-Skarbonkę prezentuje aktualnie najlepsze promocje na rynku.
 • Aplikacja bankowa. Aby móc płacić telefonem, musisz zainstalować na urządzeniu aplikację swojego banku. Należy także utworzyć w niej cyfrową kartę (na podstawie karty płatniczej) przy pomocy, której chcesz realizować transakcje.
 • Smartfon z systemem Android (wersji min. 4.4. W niektórych przypadkach wymagana jest nowsza wersja) lub iOS. Obecnie, większość producentów aplikacji do transakcji bezstykowych skupia swoją uwagę na tych dwóch systemach operacyjnych. Warto również sprawdzić, jakie wersje oprogramowania wymagane są do działania konkretnej aplikacji! Pamiętaj, że regularnie aktualizowany smartfon jest świetnym narzędziem płatniczym.
 • Moduł NFC. Jeśli zależy Ci na płatnościach zbliżeniowych, to Twój telefon musi posiadać funkcję NFC, która pozwala łączyć się, m.in. z terminalami płatniczymi (odnajdziesz ją w zakładce “Ustawienia” urządzenia). Jednak co ciekawe, nawet jeśli smartfon będzie pozbawiony tego modułu, to nadal możesz nim płacić podczas realizacji zakupów online lub wykonywania przelewów na telefon.

Gdy już posiadasz konto bankowe i telefon z “apką” swojego banku, to spokojnie możesz już iść na zakupy. W markecie i sklepie wystarczy, że przyłożysz smartfon do terminala – i gotowe (płatności NFC nie wymagają odblokowanego ekranu pod warunkiem, że wybierzesz taką opcję podczas konfigurowania aplikacji w urządzeniu). Przy okazji pamiętaj, że Visa i MasterCard zwiększyły limit transakcji zbliżeniowych z 50 zł do 100 zł. Wyższy limit oznacza, że za towary i usługi do 100 zł zapłacisz bez wpisywania kodu PIN (pod warunkiem, że dany sklep zaktualizował swój terminal płatniczy).

Jak aktywować płatności zbliżeniowe w telefonie?

W tym względzie, banki proponują klientom szereg różnych możliwości. Dzieje się tak, bo producenci systemów operacyjnych czy nawet samych urządzeń mają swoje własne rozwiązania pozwalające na realizację płatności zbliżeniowych. To, z jakiej opcji możesz skorzystać, zależy przede wszystkim od oferty Twojego banku. Wyróżniamy jedne z popularniejszych aplikacji, jak:

 • Google Pay,
 • Apple Pay,
 • BLIK,
 • PeoPay (dla klientów Pekao S.A.),
 • Fitbit Pay,
 • Garmin Pay,
 • Masterpass (portfel elektroniczny od MasterCard),
 • Samsung Pay (jeszcze niedostępne w Polsce).

Płatności zbliżeniowe telefonem aktywujesz w kilku prostych krokach:

1. Włącz funkcję NFC w telefonie. Jeśli nie masz aktywnego NFC w smartfonie to przejdź do ustawień, aby włączyć funkcję.

2. Pobierz na telefon aplikację swojego banku. Płatności zbliżeniowe aktywujesz, wchodząc w sekcję Płatności -> Płatności zbliżeniowe (w zależności od banku może się ona inaczej nazywać).

3. Aplikacja wyświetli listę posiadanych przez Ciebie kart. Zaznacz tę, którą chcesz “podpiąć” pod płatności zbliżeniowe. Decyzję potwierdź przyciskiem “Zatwierdź” oraz podając numer PIN.

4. Włącz transmisję danych, aby aktywować dostęp do internetu w momencie realizacji płatności (niektóre banki nie wymagają dostępu do internetu).

5. Przybliż odblokowany smartfon do terminala płatniczego w sklepie. Przy płatnościach do kwoty 100 zł wystarczy, że przytrzymasz urządzenie nad czytnikiem (nie musisz podawać numeru PIN). Co ciekawe, niektóre banki oferują też tzw. szybką płatność. Za jej pomocą zapłacisz za zakupy powyżej 100 zł, jedynie zbliżając telefon do terminala, bez logowania się do aplikacji.

Jeśli próba realizacji płatności telefonem została odrzucona upewnij się, czy obudowa telefonu nie blokuje sygnału NFC. W tym celu, warto ją na chwilę ściągnąć i przytrzymać smartfon nad czytnikiem, nieco dłużej niż zwykle.

Co jeszcze warto wiedzieć o płatnościach zbliżeniowych przez NFC?

Korzystanie z modułu NFC z reguły jest całkowicie darmowe. Jednak może zdarzyć się tak, że wymagania danego banku odbiegają od powszechnie stosowanej praktyki. Bywa, że podczas płatności bezstykowej konieczny jest dostęp do internetu. Warto wówczas uważać na opłaty pakietowe. Co ważne, włączona transmisja danych najczęściej nie jest konieczna.

Które banki oferują płatności zbliżeniowe przez NFC? W większości przypadków jest to usługa dostępna praktycznie w każdej popularnej instytucji.

 • mBank
 • Millenium Bank
 • Pekao S.A.
 • PKO BP
 • Santander Bank Polska
 • Santander Consumer Bank
 • Getin Bank
 • ING Bank Śląski
 • Nest Bank
 • Alior Bank
 • BNP Paribas
 • T-Mobile Usługi Bankowe

NFC a Google Pay

Na technologii NFC została także oparta aplikacja Google Pay, która jest niczym innym jak mobilnym portfelem oferowanym przez Google. Aby skorzystać z tej funkcjonalności, musisz zainstalować aplikację na urządzeniu (smartfonie albo zegarku). Następnie, zaloguj się do niej i dodaj karty płatnicze, z których chcesz korzystać. Możesz tego dokonać poprzez ręczne wprowadzenie wszystkich informacji bądź robiąc szybkie zdjęcie.

Co ciekawe, w Google Pay nie ma limitu kart płatniczych, które możesz do niej dodać. Istotne jest tylko to, aby były to karty wydawane przez banki zezwalające na tego typu płatności oraz obsługujące transakcje bezstykowe.

Jak płacić Google Pay w telefonie?

1. Pobierz aplikację Google Pay ze sklepu Google Play i skonfiguruj ją.

2. Dodaj w aplikacji karty płatnicze (debetową, kredytową, podarunkową, lojalnościową). Smartfonem zapłacisz już od momentu zweryfikowania kart/karty przez bank.

Jak płacić Google Pay na smartwatchu?

Do płatności zbliżeniowych, Google Pay wykorzystuje zegarek z systemem Wear OS (takich producentów, jak: Suunto, Skagen, Fossil, Diesel, Michael Kors czy TAG Heuer). Jest to najszerzej realizowana metoda płatności przez banki w Polsce. Jednak samo płacenie smartwachem wygląda nieco inaczej niż telefonem.

1. Pobierz aplikację Google Pay ze sklepu Google Play.

2. Dodaj do aplikacji karty płatnicze (na zegarku nie dodasz kart podarunkowych, rabatowych i lojalnościowych).

3. Wybudź zegarek (ruchem nadgarstka lub przyciskiem) i wejdź w menu, wybierając Google Pay.

4. Na ekranie wyświetli Ci się komunikat: “Zbliż urządzenie do terminala”.

5. Zegarek wibrując, daje znać, że cała transakcja przebiegła pomyślnie!

Polska była 2. krajem w Europie (po Wielkiej Brytanii) i 6. na świecie (po Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hongkongu, Australii i Singapurze), w którym wdrożono usługi płatności mobilnych oparte o Google. Od tego momentu zainteresowanie płatnościami zbliżeniowymi nieustannie rośnie w naszym kraju.

NFC a Apple Pay

W podobny sposób, jak Google Pay dla Androidów działa usługa Apple Pay, która dostępna jest w iPhone’ach, zegarkach iWatch (wszystkie zegarki Apple Watch) oraz iPad’ach i MacBook’ach. Aby ją uruchomić, musisz na początku pobrać aplikację i w portfelu Wallet wprowadzić dane swoich kart płatniczych.

Do portfela Apple dodasz karty płatnicze banków, które posiadają w swojej ofercie taką usługę. Transakcje potwierdzane są odciskiem palca (tzw. Touch ID w przypadku starszych wersji) lub przez Face ID, co dodatkowo zwiększa ich bezpieczeństwo. Poza tym nie musisz potwierdzać płatności kodami, hasłami czy odpowiedziami na pytania zabezpieczające.

Jak płacić Apple Pay w telefonie?

1. Pobierz aplikację Apple Pay w App Store.

2. W aplikacji Wallet dodaj karty płatnicze (debetową, kredytową, przedpłaconą lub kartę transportu publicznego).

3. Wybudź telefon i dokonaj płatności. Za pomocą funkcji Face ID, kliknij dwukrotnie przycisk boczny i spójrz na telefon, aby zatwierdzić zakup (lub wpisz kod). Z kolei, za pomocą funkcji Touch ID, umieść palec na czytniku Touch ID.

4. Przytrzymaj górną część urządzenia w pobliżu terminala, aż na wyświetlaczu pojawi się komunikat: “Gotowe” i znacznik wyboru.

Jak płacić Apple Pay na smartwatchu?

1. Pobierz aplikację Apple Pay do płacenia z App Store.

2. W aplikacji Wallet dodaj karty płatnicze. Aby użyć domyślnej karty, kliknij 2-krotnie przycisk boczny.

3. Zbliż wyświetlacz zegarka Apple Watch do terminala i poczekaj, aż poczujesz lekkie stuknięcie.

Garmin Pay i Fitbit Pay a NFC

Na rynku odnajdziesz też kilka rozwiązań, które skomponowane są wyłącznie pod transakcje dokonywane za pomocą sprytnych smartwatchy. Są to zegarki, które łączą w sobie funkcje klasycznego czasomierza z niektórymi funkcjami smartfonu. Pozwalają na wyświetlanie wiadomości, mierzenie kalorii, realizowanie połączeń telefonicznych, monitorowanie akcji serca w trakcie wysiłku, ale i wyświetlanie ważnych przypomnień z kalendarza. Dla wielu osób stały się także niezbędnym asystentem, nawet podczas snu!

I tym sposobem, zegarek możesz wykorzystać do zakupu wody po intensywnym treningu, lecz również podczas większych, tygodniowych zakupów. W zależności od systemu operacyjnego oprócz Google Pay i Apple Pay, producenci proponują marki typu Garmin Pay oraz Fitbit Pay, które zainstalujesz w systemach Apple oraz Android.

 • Fitbit Pay to technologia wykorzystywana w wybranych zegarkach, a także inteligentnych opaskach marki Fitbit. Jak na razie lista obsługujących ją banków i usługodawców nie jest pokaźna, jednak z czasem powinno się to zmienić. Proponuje ją, m.in. Alior Bank, mBank, Pekao S.A. czy Revolut. Do aktywacji usługi konieczne jest pobranie aplikacji Fitbit i dodanie karty do wirtualnego portfela, tzw. Fitbit Wallet. Całość transakcji przebiega według podobnych standardów, co w innych usługach.
 • Garmin Pay to kolejny producent, głównie zegarków sportowych. Jednak z ich funkcjonalności mogą korzystać także osoby prowadzące mniej aktywny tryb życia. Zegarki wyposażone w Garmin Pay dostępne są spod marki Fenix, Vivoactive, Forerunner, Venu, Vivamove oraz Marq. Z Garmin Pay korzysta spora część banków i usługodawców, w tym: mBank, ING Bank Śląski, PKO BP, Bank Pocztowy, Getin Bank czy Revolut. Aby skorzystać z usługi, pobierz Garmin Connect Mobile (dostępna na Android i iOS). Następnie dodaj kartę do portfela i utwórz 4-cyfrowe hasło.

Pamiętaj, że nie każdy smartwatch wyposażony w moduł NFC umożliwia płatności zbliżeniowe! Do właściwej transakcji, konieczny jest odpowiedni system operacyjny w urządzeniu “ubieralnym” (wearable), a także system płatności, który obsługiwany jest przez banki w Polsce. Co ważne, sytuacja na rynku dynamicznie się zmienia, warto więc obserwować zapowiedzi zarówno producentów, jak i instytucji finansowych.

A co z Samsung Pay?

Oczywiście na tym nie kończą się możliwości płacenia smartwatchem. Na sklepowych półkach odnajdziesz zegarki z NFC, które jak na razie – niestety nie są dostępne w Polsce. Dzieje się tak dlatego, gdyż każdy nowy standard musi zostać zaakceptowany przez polskie banki, jak i systemy płatności.

Dlatego, pomimo że usługa Samsung Pay cieszy się na świecie dużą popularnością, to w naszym kraju nadal nie jest obsługiwana. Nie wykluczone jednak, że wkrótce się to zmieni i trafi na rodzimy rynek. Działa ona na podobnej zasadzie, co Google Pay i Apple Pay – dodajesz do niej karty płatnicze i lojalnościowe, a także płacisz telefonem. Przewagą Samsung Pay nad resztą konkurencji jest za to technologia MST (Magnetic Secure Transmission), która pozwala na płatności w terminalach obsługujących karty z paskiem magnetycznym. Dzięki czemu, telefonem zapłacisz nawet w tych terminalach, które nie wspierają płatności zbliżeniowych! Jak na razie opcja ta dostępna jest tylko w najnowszych modelach Samsunga.

Płatności zbliżeniowe telefonem i zegarkiem a bezpieczeństwo

Usługi typu Google Pay i Apple Pay opierają się na, tzw. tokenizacji. Pod tym tajemniczym określeniem skrywa się zamiana danych kart płatniczych na ciąg cyfr, a więc token płatniczy. Tym sposobem, dokonując transakcji w sklepie czy innym miejscu, wrażliwe informacje o karcie, jak jej numer oraz kod CVC/CVV są chronione przez osobami postronnymi. Ponadto, tego typu aplikacje wymagają blokady ekranu. W przypadku smartfonów może to być wzór, kod PIN, hasło lub odcisk palca, a w zegarkach – PIN lub wzór.

Z kolei, BLIK bazuje na jednorazowych kodach, które generowane są dla konkretnej transakcji i ważne są tylko przez maksymalnie 2 minuty. Dodatkowo, ostateczna płatność potwierdzana jest kodem PIN do aplikacji mobilnej. Dlatego, jeśli nawet ktoś ukradkiem spostrzeże Twój kod, to nie będzie mógł wykorzystać go ponownie.

Jak płacić telefonem bez NFC?

Jakby tego było mało, są też inne skuteczne sposoby, dzięki którym możesz realizować płatności – nawet, jeśli Twój smartfon nie posiada funkcji NFC. Przykład? Usługa BLIK. To opcja, która wraz z rosnącym zainteresowaniem stała się dostępna praktycznie w każdym banku. Transakcje BLIK sprowadzają się do tego, że łącząc się z internetem za pomocą swojej bankowości internetowej, generujesz jednorazowy, 6-cyfrowy kod. Tak wygenerowany kod musisz wprowadzić w punkcie akceptacji, np. w terminalu płatniczym w sklepie, w bankomacie podczas wypłaty gotówki bądź na stronie internetowej, robiąc zakupy online. Jednocześnie pamiętaj, że kod BLIK ważny jest tylko przez ograniczony czas (maksymalnie 2 minuty). Co do zasady, jego wprowadzenie powinno odbywać się sprawnie.

Inną metodą jest naklejenie na smartfona tzw. małej karty zbliżeniowej, która powiązana jest z Twoim rachunkiem osobistym (działa na takiej samej zasadzie, co karta płatnicza). Jednak jest to rozwiązanie dla tradycjonalistów, którzy nie najlepiej radzą sobie z obsługą aplikacji w telefonie. Możesz również zrealizować płatności poprzez operatora komórkowego. Oznacza to, że jeśli dokonasz zakupu usług elektronicznych, np. gier czy biletów komunikacji miejskiej, to tę płatność masz możliwość doliczyć do miesięcznej faktury za abonament komórkowy. Z takich transakcji skorzystasz, m.in. w SkyCash, Google Play albo Brainly.

Początki płatności zbliżeniowych w Polsce

Zanim nastały obfite czasy dla płatności mobilnych w Polsce, to nie od początku było aż tak kolorowo. Działały aplikacje bankowe IKO (poprzedniczka aplikacji mobilnej PKO PB), a także iKasa (wprowadzona przez Alior Bank i Getin Bank). Obie usługi można było wykorzystać do płatności w sklepach (iKasa działała tylko w Biedronce), a zabezpieczone były kodami jednorazowymi generowanymi w aplikacji. Wówczas taki kod należało pokazać kasjerowi i następnie zaakceptować płatność w telefonie. Współcześnie – iKasa już nie funkcjonuje, a aplikacja IKO została unowocześniona o innowacyjne płatności BLIK i HCE.

Innym rozwiązaniem była usługa MasterCard Mobile opracowana przez MasterCard. Aplikacja pozwalała kupić bilety lub zapłacić za parking w portfelu SkyCash czy Sprytny Bill bez szczegółowego podawania danych karty płatniczej. Obecnie zastąpiono ją Masterpass, która dostępna jest w wielu bankach, dodatkowo oferując płatności internetowe.

-> Dowiedz się jak bezpiecznie płacić kartą w Internecie.

Technologia NFC to technologia przyszłości!

Płatności oparte na module NFC to całkiem wygodny i szybki sposób na zakupy, który pod względem bezpieczeństwa nie różni się od transakcji dokonywanych kartą zbliżeniową. Zaletą technologii NFC jest przede wszystkim brak konieczności noszenia ze sobą portfela za każdym razem, gdy idziesz do sklepu. Nie musisz też podawać nikomu swojej karty, np. kelnerowi w restauracji czy sprzedawcy. Co więcej, gdy zgubisz urządzenie lub zostanie ono skradzione, wystarczy zadzwonić do banku i zablokować usługę.

Dodatkowo, zbliżeniowe płacenie telefonem lub zegarkiem uniemożliwia skopiowanie karty płatniczej, bo albo wykorzystuje się do ochrony jednorazową weryfikację albo tzw. tokenizację. Dla 100% pewności, warto jeszcze zabezpieczyć urządzenie kodem, PIN-em, wzorem bądź weryfikacją Face ID/Touch ID. Dzięki temu możesz w pełni korzystać z ogromnego potencjału transakcji zbliżeniowych.

Duża liczba aplikacji sprawia, że codzienne funkcjonowanie staje się o wiele prostsze i przyjemniejsze. Dlatego, jeśli nawet jesteś tradycjonalistą, to chociaż raz spróbuj nowoczesnych płatności zbliżeniowych. Mogą się one okazać pomocne w przypadku, gdy nastąpi awaria systemu Visa czy MasterCard lub, gdy po prostu zapomnisz wziąć karty ze sobą.

Źródło:

1. Badanie Mastercard: Polacy wybierają płatności zbliżeniowe, newsroom.mastercard.com/eu/pl/press-releases/badanie-mastercard-polacy-wybieraja-platnosci-zblizeniowe/

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (9 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • M
  M

  Michał

  03.12.2020, 12:43

  Wyróżniający się komentarz

  Witam, mam pytanie. Czy posiadając telefon bez nfc i opaskę Smart z funkcją płacenia (czyli z nfc) będę mógł nią zapłacić? Szukałem odpowiedzi, ale nic nie ma w tej kwestii. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 • C
  C

  Chlebowski

  28.03.2024, 10:05

  Wyróżniający się komentarz

  Tak, posiadając telefon bez NFC i opaskę Smart z funkcją płacenia (czyli z NFC) będziesz mógł nią zapłacić. Opaska Smart z NFC działa niezależnie od telefonu i nie wymaga, aby telefon posiadał NFC.

  Aby płacić opaską Smart z NFC:

  1. Dodaj kartę płatniczą do aplikacji mobilnej opaski Smart. Aplikacja mobilna opaski Smart to zwykle Mi Fit lub Xiaomi Wear.

  2. Aktywuj płatności NFC na opasce Smart. W aplikacji mobilnej opaski Smart znajdź opcję płatności NFC i ją aktywuj.

  3. Zapłać opaską Smart przy terminalu płatniczym. Po prostu przyłóż opaskę Smart do terminala płatniczego, tak jak zrobiłbyś to z kartą płatniczą.

  Pozdrowienia.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie