Jak wypłacić pieniądze BLIKiem — poradnik

Jak wypłacić pieniądze z konta, jeśli nie masz do niego karty? Czy trzeba iść do oddziału banku, żeby wziąć gotówkę? Na szczęście nie — wypłacaj pieniądze z bankomatu BLIKiem, bez karty!

Powiem szczerze, że odkąd jest kod BLIK, korzystam z karty do konta bardzo sporadycznie. Płacę BLIKiem w internecie, w sklepach stacjonarnych, robię natychmiastowe przelewy BLIK na telefon oraz wypłacam nimi pieniądze z bankomatu. Realizowałam również czek BLIK wygrany w Blikomanii. Nie testowałam jeszcze tylko BLIKa zbliżeniowego, ale na to też przyjdzie czas.


Polecamy: BLIK za granicą — czy działa?

Jak wypłacić pieniądze BLIKiem z bankomatu krok po kroku

BLIK ma dwie funkcjonalności: tradycyjne transakcje kodem BLIK oraz BLIK zbliżeniowy. Tym drugim na chwilę obecną nie wypłacisz pieniędzy z bankomatu. Możesz to zrobić jedynie za pomocą sześciocyfrowego kodu BLIK. O tym, jak działa BLIK zbliżeniowy, napisałam osobny artykuł — zachęcam do przeczytania.

Wypłacanie pieniędzy BLIKiem jest dziecinnie proste. Potrzebujesz: telefonu z aplikacją mobilną Twojego banku oraz z dostępem do internetu.

1. Znajdź bankomat, który obsługuje wypłaty BLIKiem. Najczęściej znajdziesz na nim znaczek BLIKa.

2. Wybierasz opcję wypłata gotówki BLIK.

3. Na ekranie bankomatu wpisujesz kwotę wypłaty i zatwierdzasz.

4. Odpal aplikację mobilną i wygeneruj kod BLIK. Pamiętaj, że jest ważny tylko 2 minuty.

5. Wpisz kod BLIK w bankomacie i zatwierdź transakcję w aplikacji bankowej.

6. Odbierz gotówkę i ewentualnie potwierdzenie transakcji. Gotowe!

Bankomaty BLIK — gdzie jest dostępna taka wypłata?

Wszystkie popularne banki obsługują BLIK, a przynajmniej jego podstawowe funkcje, czyli płatności kodem oraz wypłaty z bankomatów.

Banki, które udostępniają wypłaty gotówki kodem BLIK to: ING Bank Śląski, Bank Millennium, Alior Bank, Santander Bank Polska, PKO Bank Polski, Pekao S.A., BNP Paribas, mBank, VeloBank (dawny Getin Bank), Bank Pocztowy, Credit Agricole, Nest Bank, Citi Handlowy, BOŚ Bank, spółdzielcza grupa bankowa SGB, banki z grupy BPS, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie oraz Bank Spółdzielczy w Brodnicy.

Bankomaty z BLIK

Oprócz bankomatów własnych wymienionych wyżej banków możesz wypłacać pieniądze BLIKiem również z bankomatów obcych, które udostępniają tę opcję. Są to na przykład urządzenia sieci Planet Cash czy Euronet. Szukaj urządzenia z logo BLIK.

Ile pieniędzy można wypłacić Blikiem z bankomatu?

Dzienny limit wypłat z bankomatu BLIKiem jest inny dla każdego banku. Najwięcej środków mogą pobrać klienci Alior Bank, bo aż 20 000 zł dziennie. Najniższe limity wypłat gotówki ma Bank Pocztowy, tylko 1 000 zł w ciągu 24h. Pamiętaj, że możesz je modyfikować w swojej bankowości lub aplikacji mobilnej.

BankDzienny limit wypłaty gotówki BLIKiem z bankomatów
ING Bank Śląski10 000 zł
PKO BP3 000 zł
Pekao S.A.3 000 zł
mBank10 000 zł
BNP Paribas2 000 zł
Alior Bank20 000 zł
Santander Bank Polska10 000 zł
Bank Millennium3 000 zł
Credit Agricole5 000 zł
BOŚ Bank5 000 zł
Bank Pocztowy1 000 zł

Jaki jest koszt wypłaty BLIKiem?

Planujesz wypłacić gotówkę BLIKiem, ale zastanawiasz się, ile to kosztuje? W poszczególnych bankach i dla różnych rodzajów kont prowizja będzie się różnić.

Przeanalizowałam, ile kosztuje wypłata BLIKiem z flagowych kont osobistych najpopularniejszych banków w Polsce.

W tych bankach wypłacasz gotówkę BLIKiem za darmo, bez żadnych warunków i ze wszystkich bankomatów w Polsce:

  • PKO Bank Polski Konto za 0: 0 zł;
  • Credit Agricole Konto dla Ciebie: 0 zł;
  • Alior Bank Konto Jakże Osobiste: 0 zł;
  • Santander Bank Polska Konto Jakie Chcę: 0 zł;
  • Nest Bank Nest Konto: 0 zł;
  • Bank Millennium Konto Millennium 360: 0 zł;
  • VeloBank VeloKonto: 0 zł.

W tabeli opłat nie ma takiej pozycji, ale dopytywałam o to dwukrotnie w banku i otrzymałam zapewnienie, że wszystkie wypłaty BLIKiem ze wszystkich bankomatów w Polsce są darmowe.

Banki, które pobierają prowizje od wypłat BLIKiem:

ING konto Direct: 0 zł/2,50 zł

Za darmo masz wypłatę BLIKiem z bankomatów ING oraz sieci Planet Cash. Wypłaty pieniędzy z obcych bankomatów: jedna wypłata w miesiącu jest za darmo (licząc od 29 dnia danego miesiąca do 28 dnia kolejnego miesiąca), druga i kolejne kosztują 2,50 zł.

mBank eKonto osobiste: 0 zł/2,50 zł

0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce od kwoty min. 100 zł. Dla niższych kwot prowizja 2,50 zł.

Pekao S.A. Konto Przekorzystne: 0 zł/2,3% min. 5 zł

W Pekao S.A. jest dość drogo. Wypłacasz środki bez opłat z bankomatów Pekao S.A. Dodatkowo możesz mieć 2 wypłaty w miesiącu kartą lub BLIKiem za darmo z pozostałych urządzeń pod warunkiem, że w poprzednim miesiącu kalendarzowym zapewniłeś wpływ min. 500 zł na konto i przynajmniej 1 raz zapłaciłeś kartą do konta.

BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie: 0 zł/5 zł

Za darmo jest wypłata gotówki BLIKiem z urządzenia BNP Paribas. Z pozostałych bankomatów pobieranie pieniędzy wiąże się z prowizją 5 zł.

Bank Citi Handlowy: 0 zł/8 zł

Nie poniesiesz żadnych kosztów, jeśli zechcesz pobrać pieniądze BLIKiem z bankomatów Citibanku. Dodatkowo w miesiącu masz 4 wypłaty BLIK/kartą z dowolnych urządzeń innych sieci.

Wypłata BLIKiem z bankomatu za granicą

Niestety, w tej sprawie nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości: BLIKiem nie wypłacisz pieniędzy za granicą. BLIK to polski wynalazek. W naszym kraju stał się niemal tak samo znany i powszechny, jak zwykła karta do konta.

Natomiast zagranica musi do BLIKa jeszcze dojrzeć. Szczerze powiem: zawsze lubię ponarzekać na to, co się w Polsce dzieje. Jednakże po wizytach w kilku innych krajach oraz wysłuchaniu niezliczonych relacji moich dawnych klientów z banków, którzy mieszkali za granicą na stałe, muszę przyznać jedną rzecz. Mianowicie to, że system płatności bezgotówkowych (i w ogóle bankowy) mamy w Polsce ponadprzeciętnie rozwinięty.

I chociaż na razie nie wypłacisz BLIKiem pieniędzy z bankomatu za granicą, to przynajmniej możesz płacić nim w sklepach poza Polską, tak samo, jak kartą.

Jak wypłacić pieniądze BLIKiem z bankomatu Euronet?

Wypłata BLIKiem jest możliwa w około 8000 bankomatów sieci Euronet. To, czy będzie ona dla Ciebie płatna, czy też nie, zależy od rodzaju posiadanego konta i obowiązującego dla niego cennika.

1. Znajdź bankomat Euronetu, który ma ikonę BLIK.

2. Na klawiaturze wybierz „Wypłata BLIK”.

3. Wpisz kwotę i zatwierdź.

4. Przejdź do aplikacji banku na telefonie, wybierz zakładkę BLIK, wygeneruj nowy sześciocyfrowy kod BLIK i przepisz go na ekranie bankomatu.

5. Zatwierdź wypłatę gotówki w aplikacji mobilnej.

6. Zabierz pieniądze z urządzenia.

Często zadawane pytania

Czym jest BLIK?

BLIK to metoda płatności, wprowadzona przez Polski Standard Płatności. Pozwala na dokonywanie transakcji w sklepach stacjonarnych i internetowych, wpłatę i wypłatę gotówki w bankomatach i wpłatomatach, natychmiastowe przesyłanie pieniędzy poprzez przelewy BLIK na numer telefonu, (nie musisz nawet znać nr konta odbiorcy) oraz na wygenerowanie czeku BLIK.

Czy za pomocą BLIKa można też wpłacać pieniądze?

Tak, wpłaty gotówki BLIKiem bez użycia karty we wpłatomatach są możliwe w niektórych instytucjach.

Banki, w których można wpłacić pieniądze kodem BLIK: Bank Millennium, PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, Velo Bank (dawny Getin Bank), Bank Pekao S.A., BNP Paribas oraz Nest Bank.

Co potrzebne jest do wypłaty BLIKiem?

Wypłata BLIK jest bardzo prosta. Wystarczy telefon z aplikacją Twojego banku i dostępem do internetu oraz bankomat, który umożliwia wypłatę środków kodem BLIK. Pamiętaj: nie zrobisz transakcji BLIK w swojej bankowości internetowej. To funkcjonalność zarezerwowana tylko i wyłącznie dla aplikacji mobilnej.

Czy podawanie numeru BLIK jest bezpieczne?

Nigdy nie podawaj kodu BLIK przez internet, np. na Messengerze. To bardzo popularny sposób oszustwa: złodzieje podszywają się pod znajomą osobę i proszą o pożyczenie niewielkiej kwoty poprzez udostępnienie im kodu BLIK. Jeśli przytrafi Ci się taka sytuacja, koniecznie zweryfikuj tożsamość tej osoby, np. dzwoniąc do niej na numer telefonu.

Czym różni się BLIK od karty?

BLIK to zupełnie inna metoda płatności, dająca dużo więcej możliwości niż tradycyjna karta. Kartą możesz płacić w punktach stacjonarnych i przez internet, wypłacać i wypłacać gotówkę. Kodem BLIK możesz płacić za zakupy w sklepach zwykłych i internetowych, wypłacać i wpłacać gotówkę, wykonywać natychmiastowe przelewy na telefon, generować czeki BLIK.


Polecamy: Gdzie zgłosić oszustwa internetowe?

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.4/5 - (5 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie