Aby inwestować na giełdzie, niezbędne jest posiadanie rachunku w domu maklerskim. Podpowiadamy, jak założyć konto maklerskie oraz jakie formalności nas spotkają na drodze do realizacji naszego celu. Wiedza ta przyda się początkującym inwestorom, którzy chcą zacząć realizować swoje giełdowe plany.
Założenie konta u brokera nie jest zbyt czasochłonnym czy skomplikowanym procesem, jednak cała procedura może wydać się początkującym nie do końca zrozumiała. Jest tak ze względu na większą liczbę formalności do spełnienia niż w przypadku chęci otwarcia np. konta osobistego czy lokaty.
W dzisiejszym tekście przedstawimy ogólne informacje związane z założeniem rachunku inwestycyjnego – przygotowaliśmy jednak także inny wyczerpujący poradnik na ten temat. Możesz znaleźć w nim odpowiednie zrzuty ekranu wraz z wytłumaczeniem każdego z kolejnych kroków, które pomogą Ci otworzyć konto maklerskie ->
Konto maklerskie połączone z rachunkiem osobistym?
Na samym początku warto zaznaczyć, że jeśli planujemy założenie konta inwestycyjnego, pamiętajmy, że w zależności od wybranego dostawcy mogą na nas czekać trzy różne ścieżki otwarcia rachunku maklerskiego.
- Założenie konta maklerskiego jako dodatek do aktualnie posiadanego konta osobistego. Gdy jesteśmy zadowolonymi klientami danego banku i chcemy rozszerzyć z nim współpracę o usługi maklerskie, możemy to zrobić z poziomu naszej bankowości elektronicznej. Będzie to szybki i wygodny sposób na otwarcie rachunku inwestycyjnego. Taką możliwość daje każdy bankowy dom maklerski, np. Konto Maklerskie Santander Bank Polska, Konto maklerskie mBank.
- Otwarcie konta osobistego, aby później móc założyć rachunek maklerski. Taką możliwość oferują oczywiście tylko bankowe domy maklerskie, ponieważ bankom zależy na tym, aby zwiększać liczbę klientów korzystających z oferowanych przez nie rachunków osobistych. Ta ścieżka jest o tyle kłopotliwa, że po pierwsze wydłuża cały proces, po drugie – „po co nam kolejne konto osobiste?”, a po trzecie – może być kosztowna. Konto osobiste jest przecież płatne, gdy nie spełnimy określonych w umowie wymogów. Na których kontach musimy najpierw otworzyć rachunek osobisty? Np. ING konto maklerskie.
- Otwarcie konta maklerskiego bez rachunku osobistego. Przy wyborze takiej opcji w ogóle nie potrzebujemy ROR’u. Rachunek maklerski otworzymy „od razu” w niektórych bankowych domach maklerskich oraz u wszystkich pozabankowych brokerów. Za przykłady niech posłużą: Konto maklerskie BOŚ Bank (Bossa.pl) oraz XTB.
Możliwość założenia rachunku inwestycyjnego online stała się rynkowym standardem. Wystarczy laptop lub telefon komórkowy i około 25 minut wolnego czasu.
Założenie konta maklerskiego – pierwsze kroki
Gdy już zdecydowaliśmy się na określony rachunek inwestycyjny (w wyborze może pomóc nasz Ranking Kont Maklerskich), musimy na samym początku podać w formularzu podstawowe dane. Takie jak imię i nazwisko, miejsce urodzenia, PESEL, obywatelstwo czy numer dowodu.
Uwaga: do weryfikacji poza zdjęciami dowodu osobistego (lub paszportu) niezbędne jest załączenie dokumentu, potwierdzającego nasz adres zamieszkania. Może być to rachunek za prąd, gaz czy internet. Ważny jest to, aby adres podany podczas rejestracji był zgodny z tym, który będzie widniał na wgranym dokumencie.
Na pierwszych stronach formularza mogą pojawić się różne pytania dotyczące naszego doświadczenia inwestorskiego. Jednak poza informacjami zbieranymi przez brokera w celach statystycznych mogą to być także pytania, które biuro maklerskie po prostu musi zadać (zgodnie z ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym). Oto przykładowe z nich:
- Czy zajmujemy eksponowane stanowisko polityczne (lub kimś takim jest ktoś z naszej rodziny lub bliski współpracownik). Osoby na takich stanowiskach mają dostęp do tajnych informacji (np. tych związanych ze spółkami skarbu państwa), co byłoby nieuczciwe wobec innych inwestujących na giełdzie. Dlatego osoby zajmujące eksponowne stanowisko polityczne nie mogą założyć konta w domach maklerskich.
- Jaka jest nasza rezydencja podatkowa. Jeśli rozliczamy się w kraju, zaznaczmy, że posiadamy polską rezydencję podatkową.
- Czy środki, które chcemy zainwestować, należą do nas, czy są własnością beneficjenta rzeczywistego. Zwykle jednak inwestujemy w swoim imieniu – zaznaczmy więc w takim przypadku, że środki po prostu należą do nas.
Czym jest Test MiFID?
Inwestowanie wiąże się ze sporym ryzykiem, dlatego ustawodawcy (czy to na poziomie europejskim, czy krajowym) chcą chronić osoby, które mogą nie być jeszcze gotowe na zmierzenie się z rynkiem kapitałowym. Stąd zawsze podczas zakładania konta maklerskiego będziemy musieli potwierdzić, że rozumiemy, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Kolejnym wymogiem jest też przebrnięcie przez test MiFiD, czyli ocenę adekwatności poszczególnych instrumentów finansowych dla inwestora.
MiFiD (Markets in Financial Instruments Directive) to europejska dyrektywa, która służy ochronie inwestorów. Domy maklerskie są zobowiązanie do jej wdrożenia i przestrzegania. Według jej zapisów brokerzy mają działać w najlepiej pojętym interesie klientów, oferować produkty adekwatne do wiedzy inwestora oraz udzielać rzetelnych i jasnych informacji dotyczących oferty. 1
Ten test jest formą ostrzeżenia – nie da się go technicznie nie zdać. Z powodu złych odpowiedzi pracownicy biura maklerskiego mogą zablokować nam którąś z części oferty brokera (np. dostęp do derywatów), choć później istnieje możliwość ich odblokowania. Ankieta MiFiD służy głównie do uświadomienia inwestora, że może nie mieć on jeszcze odpowiedniej wiedzy, żeby np. grać na spadki czy korzystać z dźwigni finansowej. I powinien skupić się na razie na klasycznej giełdzie papierów wartościowych.
Weryfikacja klienta
Poza wypełnieniem formularza kolejnym krokiem jest weryfikacja naszej tożsamości oraz adresu zamieszkania. Wspominaliśmy już o tym, że niezbędne będzie wgranie zdjęć dwóch stron dowodu oraz dokumentu, który potwierdzi nasz adres. Takim dokumentem może być np. nasz rachunek za prąd czy internet. W niektórych domach maklerskich możemy potwierdzić swoją tożsamość także dzięki wideokonferencji.
Jeśli przeszliśmy pozytywnie weryfikację, nasze konto maklerskie zostanie otwarte.
U niektórych brokerów prowadzenie rachunku jest darmowe, gdy zgodzimy się na otrzymywanie dokumentów drogą elektroniczną. W innym przypadku koszty prowadzenia rachunku mogą wynieść około 50-60 złotych rocznie.
Dodatkowe formalności
W zależności od brokera – dostęp do kolejnych funkcjonalności konta (np. rynek forex, kontrakty terminowe) może być związany z podpisaniem odpowiednich aneksów do umowy. W takim przypadku konieczne będzie wykonanie kolejnego krótkiego testu czy potwierdzenie tego, że akceptujemy podwyższone ryzyko.
Aby rozpocząć inwestowanie na rynkach finansowych, potrzebne jest także przelanie środków z rachunku bankowego na konto maklerskie.
Najlepsze konta maklerskie:
Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania
120 osób
wybrało ofertę44 osób
wybrało ofertę13 osób
wybrało ofertęOferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał
Źródła:
1. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A32014L0065