Jak założyć konto w banku? Wszystkie metody

Jakie są metody założenia konta osobistego? Czy da się otworzyć rachunek bez wizyty w oddziale banku? Co jest potrzebne, by otworzyć konto?

jak założyć konto w banku? wszystkie metody

Kluczowe informacje

 • Rachunek w banku możesz otworzyć na kilka dostępnych sposobów: w oddziale, przez internet lub poprzez aplikację mobilną i bankowość internetową instytucji;
 • Zanim jednak zdecydujesz się na wybór odpowiedniego konta, zwróć uwagę, czy jest ono tanie, a nawet DARMOWE w obsłudze, a przy tym funkcjonalne i dopasowane do Twoich potrzeb;
 • Większość ofert bankowych albo z góry oferuje darmową obsługę rachunku, albo jest ono bezpłatne po spełnieniu prostych wymagań aktywności.

Bez konta bankowego nie da się obecnie w pełni funkcjonować. Weźmy pierwszy lepszy przykład: świadczenie 500+. Jeszcze jakiś czas temu można było otrzymywać je w formie gotówkowej. Obecnie jest przelewane tylko i wyłącznie na konto bankowe.

Dlatego też warto wiedzieć, jak założyć rachunek w banku i w jaki sposób zrobić to najłatwiej i najszybciej. Dzisiaj biorę ten temat na tapet i sprawdzam go z każdej możliwej strony.

Konto bankowe — co to jest?

Konto osobiste to podstawowa usługa, którą oferują banki. Jest to rachunek, który służy do wszelkiego rodzaju rozliczeń: przelewów, obsługi gotówkowej, płatności.

Najpopularniejszym rodzajem konta bankowego jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, w skrócie ROR. Oprócz niego banki oferują także oprocentowane rachunki oszczędnościowe czy konta walutowe.

Zastanawiasz się nad otwarciem rachunku bankowego? Sprawdź najnowszy ranking:

Oferta sponsorowana
Przelew online
0 zł
? za przelewy krajowe i 3 pierwsze przelewy Express Elixir
Bankomaty
0 zł
? za wypłaty z bankomatów Citi i 4 wypłaty z innych bankomatów
Konto
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową
Karta
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową
Opinie:
5,0/5
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
? 0 zł - bankomaty sieci Planet Cash oraz pozostałe bankomaty (jeśli wykonasz min. 5 transakcji kartą/ BLIK-iem)
5 zł - pozostałe bankomaty bez spełnienia warunku aktywności
Konto
0 zł
Karta
0/7 zł
? Karta będzie darmowa, jeśli wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub BLIK-iem miesięcznie lub masz mniej niż 26 lat. W przeciwnym razie opłata za kartę wyniesie 7 zł.

134 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
? 0 zł - osoby do ukończenia 26 r.ż./ wypłaty z bankomatów własnych banku/ dwie pierwsze wypłaty w bankomatach obcych w każdym miesiącu (jeśli wykonasz 1 transakcję bezgotówk. i wpływ w wys.500 zł/ mies.)
W pozostałych przypadkach koszt wypłaty to 2,3% min. 5 zł.
Konto
0 zł
Karta
0/7 zł
? Nic nie zapłacisz, jeżeli:
- masz mniej niż 26 lat,
- wykonasz min. 3 transakcje bezgotówkowe, min. 1 raz zalogujesz się do bankowości GOonline lub aplikacji GOmobile oraz wyrazisz zgody na komunikację marketingową.
W przeciwnym razie opłata za kartę wynosi 7 zł.

91 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
? - 0 zł za wypłaty w bankomatach własnych, w bankomatach za granicą oraz powyżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet,
- 5 zł za wypłaty w bankomatach obcych oraz poniżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet
Konto
0 zł
Karta
0/6 zł
? Unikniesz opłaty za kartę, jeśli dokonasz płatności bezgotówkowych na kwotę 300 zł/ mies.
W przeciwnym razie koszt karty wyniesie 6 zł.

87 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Kto może założyć sobie konto w banku?

Konto w polskim banku może założyć bez najmniejszego problemu każda pełnoletnia osoba, która jest obywatelem RP, ma pełną zdolność do czynności prawnych i posiada ważny i niezniszczony dokument tożsamości. W Polsce takim dokumentem jest albo dowód osobisty, albo paszport.

Również obcokrajowiec może założyć konto w banku, jednak wiąże się z tym nieco więcej formalności. Szczególnie gdy nie jest on polskim rezydentem podatkowym.

Kto nie może założyć konta w banku?

1. Dziecko

Osoby małoletnie jak najbardziej mogą być właścicielami konta w banku. Ale niepełnoletnie dziecko nie założy rachunku samodzielnie, bez zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Jest ona wymagana w każdym banku. Do momentu ukończenia 18 roku życia przez dziecko, rodzic jest przedstawicielem ustawowym do jego rachunku.

Jakie konto dla dziecka wybrać? Zobacz

2. Obywatele i rezydencji podatkowi niektórych państw

Banki mogą zastrzec w swoich regulacjach, że obywatele niektórych krajów, tak samo jak osoby, które uzyskują tam dochody i rozliczają podatki, nie mogą założyć konta bankowego.

3. Osoby ubezwłasnowolnione

Nie bez przyczyny chwilę wcześniej napisałam, że konto może założyć osoba o pełnej zdolności do czynności prawnych. Jeśli ktoś jest jej pozbawiony przez ubezwłasnowolnienie, to nie może dokonywać czynności prawnych, a więc również założyć konta osobistego.

Co jest potrzebne do założenia konta w banku?

Wystarczy dokument tożsamości, czyli ważny i niezniszczony dowód osobisty bądź paszport. Podkreślam: niezniszczony, ponieważ uszkodzony czy pęknięty jest nieważny.

W przypadku, gdy młoda osoba chce otworzyć konto dla studenta, bank może poprosić dodatkowo o przedstawienie legitymacji studenckiej.

Co jest potrzebne, by założyć konto w banku dla dziecka? Aby to zrobić, potrzebujesz dokumentu tożsamości dziecka. Może to być dowód osobisty lub paszport. Niektóre banki przyjmą akt urodzenia dziecka lub jego legitymację szkolną.

Jak założyć konto w banku? Popularne metody

1. Otwarcie konta w oddziale banku

Przez bardzo długi czas była to jedyna metoda na założenie konta. Co więcej, nadal można znaleźć osoby, które akceptują tylko ten sposób.

Plusy założenia konta bankowego w oddziale:

 • Jest natychmiast aktywne i możesz z niego korzystać od razu.
 • Podczas jednej wizyty otrzymujesz: konto, dostęp do bankowości elektronicznej, komplet dokumentów.
 • Pracownik banku wyjaśni Ci dokładnie wszystkie Twoje wątpliwości, opowie o kosztach prowadzenia rachunku, pomoże zalogować się do bankowości i aplikacji mobilnej.

Minusy założenia konta w placówce banku:

 • Musisz poświęcić swój czas i pieniądze (np. na paliwo na dojazd) i udać się do placówki.
 • Nie masz możliwości porównania ofert z różnych banków. Pracownik przedstawi Ci tylko swoje propozycje, które wcale nie muszą być dla Ciebie najkorzystniejsze.
 • Otwierając konto w oddziale banku, w większości przypadków pozbawiasz się możliwości otrzymania nagrody za założenie rachunku w promocji.
Sprawdź najnowsze promocje bankowe! Zobacz

2. Zakładanie konta bankowego przez internet

Pandemia Covid-19 sprawiła, że ta metoda zakładania konta bankowego zyskała bardzo wiele na popularności. Na dodatek wymusiła na bankach konieczność szybkiego dopracowania sposobów weryfikacji tożsamości i podpisywania umów. Jest ich naprawdę sporo, dlatego zakładanie konta przez internet omówię szczegółowo w osobnym akapicie.

3. Konto bankowe założone w aplikacji mobilnej

Jeszcze nie wszystkie banki udostępniają możliwość zakładania konta przez aplikację mobilną. Ale większość już tę opcję wprowadziła i stale ją udoskonala.

 • Aby założyć konto przez aplikację mobilną banku, musisz pobrać ją na telefon, a następnie wybrać Załóż konto.
 • W kolejnych krokach wypełniasz wniosek, czyli podajesz swoje dane osobowe, z dowodu, adresowe.
 • Załączasz zdjęcie dokumentu tożsamości i robisz selfie. Przy czym nie musi to być jedno zdjęcie twarzy. Niektóre banki chcą krótkie nagranie, na którym poruszasz głową w określony sposób, np. przekręcasz ją na boki. Dzięki temu aplikacja może porównać Twoją twarz do zdjęcia w dokumencie i ocenić, czy Ty to na pewno Ty.

Po uzupełnieniu danych i załączeniu zdjęć Twój wniosek trafia do weryfikacji. Albo następuje ona automatycznie, czyli system wszystko sprawdza, albo trafia do pracownika banku, który dokonuje ręcznej weryfikacji. Po jej pozytywnym zakończeniu umowę najczęściej otrzymujesz na maila.

Zalety zakładania konta bankowego przez aplikację mobilną:

 • Bez konieczności wychodzenia z domu i wizyty w placówce banku.
 • Umowę i wszystkie dane do logowania otrzymujesz na maila.
 • Teoretycznie otwieranie konta powinno zająć tylko kilkanaście minut.
 • Wiele banków przy tej metodzie otwarcia rachunku daje możliwość skorzystania z promocji bankowych.

Otwarcie konta bankowego przez aplikację — wady:

 • Metoda ciągle niedoskonała, często zdarzają się błędy aplikacji podczas składania wniosku.
 • Konieczność wykonania wysokiej jakości zdjęć dokumentu i twarzy przy dobrym oświetleniu, inaczej weryfikacja się nie powiedzie.
 • Nie wszyscy chcą, by bank otrzymał ich selfie.
 • Jeśli wniosek musi być zweryfikowany ręcznie, to konto nie zostanie natychmiast założone i aktywowane.

4. Założenie rachunku za pośrednictwem bankowości internetowej (obecni klienci banku)

Ten akapit dotyczy osób, które mają już produkty w danym banku z dostępem do bankowości internetowej, ale nie posiadają jeszcze konta osobistego.

W takim przypadku możesz szybko założyć konto w banku po zalogowaniu się do swojej bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej. Wypełniasz uproszczony wniosek o konto. Najczęściej nie musisz nawet załączać dokumentu tożsamości — jesteś już przecież zweryfikowanym klientem banku. Wystarczy, że uzupełnisz wniosek i zatwierdzisz go, a Twoje konto zostanie natychmiast otwarte.

Zalety:

 • Prosty i szybki wniosek.
 • Nie musisz dołączać dokumentów tożsamości ani selfie.
 • Konto aktywne od razu, nie musisz czekać na weryfikację wniosku.

Wady:

 • Proces dostępny tylko dla obecnych klientów danego banku, którzy mają dostęp do bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej.

5. Konto na infolinii banku

Stosunkowo mało popularna metoda zakładania rachunku. Polega na tym, że dzwonisz na infolinię wybranego banku i wypełniasz wniosek o konto z konsultantem przez telefon. Następnie musisz podpisać umowę, która najczęściej w takich przypadkach wysyłana jest kurierem.

Zalety zakładania konta na infolinii:

 • Możesz dopytać pracownika o wszelkie szczegóły bez konieczności wychodzenia z domu i odwiedzania placówki banku.

Wady:

 • Umowa zazwyczaj wysyłana jest kurierem, czyli konto nie jest aktywne od razu po złożeniu wniosku.
 • Niestety bardzo często trudno jest dodzwonić się na infolinię banków.
 • Przez telefon dość łatwo o pomyłkę przy wypełnianiu wniosku (np. literówka w nazwisku). Żeby potem to zmienić, nierzadko konieczna okazuje się wizyta w oddziale banku.

Jak założyć konto w banku przez internet? Sposoby weryfikacji tożsamości i podpisania umowy o konto bankowe

Wracamy do zakładania konta bankowego przez internet. Jak przebiega ten proces?

1. Na stronie internetowej banku wybierasz zakładkę: Oferta dla klientów indywidualnych-konta-otwórz konto.

2. Zaznaczasz, w jaki sposób chcesz podpisać umowę.

3. Wypełniasz wniosek o konto.

4. Załączasz skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości.

5. Wybierasz sposób weryfikacji tożsamości.

6. Wysyłasz wniosek.

jak założyć rachunek bankowy?

Wysłanie wniosku to pierwszy z dwóch etapów zakładania konta przez internet. Drugi to weryfikacja Twojej tożsamości i podpisanie umowy. I tutaj do wyboru masz naprawdę wiele opcji.

Umowa z kurierem

W czasach przed pandemią była to najpopularniejsza metoda podpisania umowy o konto osobiste, założone przez internet.

Po tym, jak wyślesz kompletny wniosek, bank przygotowuje dwa egzemplarze umowy i przekazuje je firmie kurierskiej. Przyjeżdża do Ciebie miły pan kurier i weryfikuje dane z Twojego dowodu osobistego. Podpisujesz umowę. Otrzymujesz jeden egzemplarz dokumentów. Drugi, również przez Ciebie podpisany, jest pakowany w kopertę i odsyłany z powrotem do banku.

W tym wypadku Twoje konto będzie aktywne w momencie, gdy umowa wróci do centrali banku i zostanie zaakceptowana. Najczęściej o tym fakcie zostaniesz poinformowany mailowo lub sms-em.

Niektóre banki przekazują od razu dla kuriera także kartę płatniczą. W takim wypadku otrzymasz ją wraz z umową.

Przelew weryfikacyjny z innego banku

Bardzo szybka metoda na podpisanie umowy o konto osobiste. Po prostu na koniec wypełniania wniosku musisz zalogować się do innego banku, w którym masz już rachunek, i wykonać przelew weryfikacyjny. Najczęściej będzie to kwota 1 zł i zazwyczaj jest ona zwracana po weryfikacji. Chodzi o to, żeby nowy bank widział Twoje dane, które podałeś w innym banku, który już Cię zweryfikował.

Ta metoda pozwala na błyskawiczne założenie rachunku. Ale ma dwa minusy:

 • musisz posiadać rachunek w innym banku, który jest akceptowany do weryfikacji;
 • dane w obu bankach muszą być identyczne. Jeśli np. zmieniłeś adres, to weryfikacja się nie powiedzie i konto nie zostanie założone.

Wideorozmowa

Zamiast robić selfie, łączysz się na wideo z pracownikiem banku i to on na żywo weryfikuje Twoją tożsamość. Musisz pokazać także swój dokument tożsamości do kamery.

Zalety: konto od razu aktywne, bez wizyty w oddziale.

Wady: metoda dostępna w godzinach pracy konsultantów banku. Potrzebujesz przy okazji dobrej jakości kamery oraz odpowiedniego oświetlenia.

Selfie

Robisz zdjęcie lub kilka ujęć swojej twarzy, tak samo, jak przy zakładaniu konta przez aplikację. Selfie i wideorozmowa to biometryczne metody weryfikacji tożsamości klienta.

Oddział banku

Wniosek wypełniasz samodzielnie przez internet, po czym udajesz się do placówki. Tam pracownik drukuje gotową umowę i ją podpisujesz.

E-dowód

Ta metoda podpisywania umowy jest charakterystyczna dla kont zakładanych przez internet lub aplikację mobilną w mBanku. Musisz posiadać dowód osobisty z warstwą elektroniczną, wydany od marca 2019 roku.

Aplikacja mObywatel

Jest to sposób potwierdzenia tożsamości, który wybrał VeloBank (dawny Getin Bank). Wniosek o konto jest wypełniany na podstawie danych, które masz wprowadzone w aplikacji mObywatel.

SMS

BNP Paribas w ten właśnie sposób dokonuje podpisywania umów o rachunki. Odbywa się to sms-em w serwisie Autenti. Na podany numer telefonu otrzymujesz sms-a, przepisujesz go w odpowiednie miejsce i gotowe. Umowa o konto jest wysyłana na Twojego maila.

Otwarcie konta przez internet — zalety i wady

Zalety;

 • Bez wychodzenia z domu i wizyty w oddziale.
 • Twój ROR może być aktywny w ciągu kilku minut.
 • Zakładanie konta bankowego online jest proste i intuicyjne, każdy poradzi sobie bez problemu.
 • Możesz założyć konto bankowe online w promocji i odebrać nagrody od banku.

Wady:

 • Przy niektórych metodach weryfikacji tożsamości musisz czekać nawet kilka dni na aktywację konta.
 • Stosunkowo często występują błędy na etapie składania wniosków. W takim wypadku trzeba albo czekać na kuriera, albo udać się do placówki.
 • Niektóre sposoby weryfikacji tożsamości powodują, że masz niskie limity transakcyjne. Dopiero po wizycie w oddziale, kiedy w pełni się zweryfikujesz, uzyskasz możliwość ich zwiększenia.

Przykład: podpisanie umowy na selfie w Millennium wiąże się z limitem transakcji wychodzących w maksymalnej wysokości 5000 zł/mies.

Sposób otwarcia rachunkuZaletyWadyKomu polecamy?
Umowa z kurieremwygoda, konto otwierasz w wybranym dla siebie miejscu i czasiedość długi czas oczekiwania między wysłaniem wniosku o otwarcie konta a podpisaniem umowy osobom, które preferują kontakt bezpośredni i nie poterzbują konta „na już”
Przelew weryfikacyjny z innego bankuuproszczona i szybka metoda na przejście całej procedury zakładania rachunku– musisz mieć konto osobiste w innym banku;
– dane w obu bankach muszą być identyczne
klientom, którym zależy na czasie i preferują rozwiązania online
Wideorozmowakonto od razu aktywne, bez konieczności wizyty w oddziale– opcja dostępna w godzinach pracy konsultantów;
– musisz zadbać o dobry jakościowo sprzęt i oświetlenie
osobom, które cenią nowoczesne rozwiązania
Selfiepodobnie jak przy wideorozmowiepodobnie jak przy wideorozmowieklientom, którzy nie obawiają się wysyłania swojego wizerunku do zewnętrznych systemów
Oddział bankuna miejscu możesz dopytać konsultanta o szczegóły oferty– zazwyczaj nie założysz konta w promocji;
– konsultant może zaoferować rachunek, który niekoniecznie będzie dla Ciebie najlepszy;
– dość długa procedura
tradycjonalistom, którzy wolą osobisty kontakt z doradcą
Zalety i wady poszczególnych metod otwarcia rachunku przez internet

Proces zakładania konta bankowego w bankach

Przyszła pora na to, by zrobić krótki przegląd, jak wyglądają procesy zakładania rachunków w poszczególnych bankach w Polsce.

W niemal każdym banku (jest jeden wyjątek) możesz otworzyć konto w oddziale. W większości z nich zrobisz to także na infolinii. Dlatego też nie będę powielać tych metod przy opisie każdego banku — skupimy się na nowoczesnych sposobach zakładania kont.

Jak założyć konto w banku PKO BP?

Aby założyć konto online w największym polskim banku, zrób to na jeden z dwóch sposobów:

 • Przez aplikację mobilną IKO na selfie. Umowę otrzymasz na maila.
 • Lub online przez internet. Umowę podpiszesz za pośrednictwem kuriera. Przyjedzie do Ciebie w ciągu 2 dni roboczych wraz z dokumentem do podpisu oraz przy okazji dostarczy Ci kartę płatniczą.

Millennium Bank

W banku Millennium masz do dyspozycji 2 metody otwarcia rachunku:

 • Możesz otworzyć konto online przez stronę internetową i dokonać weryfikacji tożsamości logowaniem do innego banku (do wyboru: PKO BP, ING, Alior Bank, Santander Bank Polska, mBank, Pekao S.A., BNP Paribas, Credit Agricole, VeloBank) bądź udać się do banku i tam podpisać umowę.
 • Rachunek założysz także w aplikacji na selfie. Będziesz poproszony o zrobienie zdjęcia dowodu osobistego oraz krótkie nagranie twarzy i głosu.

Alior Bank

Konto osobiste w Alior Banku można założyć następująco:

 • W aplikacji Alior Mobile na wideoselfie. Umowę zatwierdzasz sms-em i dostajesz na maila.
 • Online z potwierdzeniem tożsamości za pośrednictwem kuriera lub przelewu weryfikacyjnego.

Bank Pocztowy

W banku Pocztowym konto założysz albo podczas osobistej wizyty w oddziale banku, albo online, z potwierdzeniem tożsamości poprzez logowanie na konto w innym banku. Umowę podpisujesz sms-em w serwisie Autenti i dostajesz ją na maila.

ING Bank Śląski

Konto osobiste w banku ING możesz założyć:

 • Online przez internet. Swoją tożsamość zweryfikujesz w oddziale, podpisując umowę z kurierem lub przelewem z innego banku (Alior Bank, mBank, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Santander Bank Polska).
 • W aplikacji mobilnej na selfie.

VeloBank (dawny Getin Bank)

Getin Bank zniknął z rynku. Został przejęty i od tej pory działa pod marką VeloBank. W jego ofercie znalazło się VeloKonto. Możesz je założyć:

 • Przez internet, wybierając jedną z trzech form weryfikacji tożsamości: kurier, selfie bądź też przez aplikację mObywatel. Dodam ważną informację: wniosek wypełnisz z użyciem aplikacji mObywatel, umowę podpiszesz sms-em i otrzymasz ją na maila, ale i tak kurier przyjedzie do Ciebie, by zweryfikować Twoją tożsamość.

Santander Bank Polska

Konto w Santanderze możesz otworzyć:

 • Online przez internet z podpisaniem umowy z kurierem, z weryfikacją tożsamości na selfie lub podczas wideorozmowy z konsultantem.

BNP Paribas

 • Aplikacja mobilna z wideoweryfikacją.
 • Online przez internet, z podpisaniem umowy sms-em w serwisie Autenti i weryfikacją tożsamości przez kuriera, który dostarczy także kartę płatniczą.

Pekao S.A.

Pekao S.A., czyli ten z żubrem, stawia na zakładanie konta osobistego online w aplikacji PeoPay z weryfikacją tożsamości przez selfie. W tym wypadku umowa zatwierdzana jest zdalnie.

BOŚ Bank

Bank Ochrony Środowiska pozostał zdecydowanie w tyle za konkurencją. Otwarcie konta może nastąpić tylko w oddziale banku.

Citi Handlowy

Bank Citi Handlowy jest bankiem raczej internetowym: oddziałów na całą Polskę jest dosłownie kilka. Dlatego też i metody zakładania rachunku muszą być internetowe. Konto w Citibanku założysz:

 • Na infolinii — możesz samodzielnie zadzwonić na infolinię i poczekać na połączenie z konsultantem bądź też pozostawiasz kontakt do siebie i czekasz na telefon zwrotny.
 • Online przez internet. Wypełniasz wniosek, załączasz zdjęcie dokumentu tożsamości oraz selfie. Umowę otrzymasz albo na maila (wtedy zatwierdzasz ją sms-em), albo zostanie wysłana do Ciebie kurierem (zazwyczaj w przypadku, gdy zdalna weryfikacja tożsamości na selfie się nie powiedzie).

mBank

mBank od lat dumnie nazywa siebie ikoną mobilności. Nie bez przyczyny: to mBank był pionierem bankowości elektronicznej w Polsce i nadal dostarcza nowoczesnych rozwiązań. Jeśli zdecydowałeś się na założenie konta w mBanku, możesz zrobić to w jeden z następujących sposobów:

 • W aplikacji mobilnej, potwierdzając tożsamość na selfie lub przez e-dowód.
 • Na stronie internetowej banku, wybierając podpisanie umowy na e-dowód, z kurierem lub w placówce banku.

Nest Bank

Wniosek o NestKonto złożysz:

 • Za pośrednictwem strony internetowej z weryfikacją przez wideorozmowę, przelewem z innego banku (Alior, Pekao S.A., Santander, ING, mBank) lub z podpisaniem umowy w oddziale.
 • W aplikacji mobilnej na selfie.

Aion Bank

Aion jest nowym na rynku bankiem internetowym, czyli takim, który nie posiada w ogóle tradycyjnych placówek. Jest to jedyny bank, w którym nie założysz konta w oddziale czy na infolinii.

Jak w takim razie założyć rachunek w Aion Bank? Zrobisz to przez aplikację na telefonie z weryfikacją skanu twarzy.

Czy warto skorzystać z Aion Bank? Recenzja i opinie klientów Zobacz

Bank BPS

Konto w Banku Polskiej Spółdzielczości założysz tylko i wyłącznie w jednym z oddziałów.

Bank SGB

Jeśli chciałbyś mieć ROR w jednym z banków Spółdzielczej Grupy Bankowej, udaj się do najbliższej placówki, aby je otworzyć.

Jak założyć konto w banku za granicą?

To zależy od banku. W niektórych da się to zrobić online, poprzez aplikację lub stronę internetową — zazwyczaj są to te instytucje, które współdziałają z fintechami. Wtedy najczęstszym sposobem weryfikacji jest selfie, wideorozmowa lub zwykła rozmowa telefoniczna z pracownikiem. W innych bankach obcokrajowiec założy konto tylko podczas osobistego stawiennictwa.

Jak założyć konto w banku, nie mając 18 lat?

Żeby założyć konto bankowe dla małoletniej osoby, rodzic lub opiekun prawny muszą wyrazić na to zgodę. Najłatwiej jest udać się we dwójkę do placówki banku i dokonać otwarcia konta osobistego. Rodzic może także założyć je online, przez swoją bankowość internetową.

Jeśli nie wiesz, w jakim banku warto założyć konto dla dziecka, pomocny może się okazać ranking najlepszych kont dla młodych.

Jak założyć konto internetowe w banku spółdzielczym?

Banków spółdzielczych mamy na rynku dziesiątki. A każdy z nich ma własną ofertę i procedury. Niektóre dbają o mobilność, prowadzą rozbudowane strony internetowe i dają swoim klientom możliwości wnioskowania o produkty on-line. Inne z kolei zupełnie nie przykładają wagi do obsługi internetowej, stawiając na pierwszym miejscu kontakt bezpośredni z klientem w placówce banku.

Z tych powodów nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak założyć konto internetowe w banku spółdzielczym. W jednym będziesz mógł złożyć wniosek online i podpisać umowę z kurierem lub na selfie. Natomiast w innym opcja założenia konta przez internet będzie niedostępna.

Czy obcokrajowiec może założyć konto w polskim banku?

W większości przypadków nie będzie z tym problemu. Proces zakładania konta bankowego dla obcokrajowca jest niemal identyczny jak dla obywatela Polski. Widzę dwie istotne różnice:

 1. Konto dla obcokrajowca z reguły można założyć tylko podczas osobistej wizyty w placówce banku.
 2. Potrzebne są inne dokumenty tożsamości:
 • Obywatel państwa UE zostanie poproszony o przedstawienie paszportu lub dowodu osobistego wydanego w jego kraju + karty pobytu stałego, lub czasowego w Polsce (zamiast tego banki zazwyczaj dopuszczają możliwość przedstawienia zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE w naszym kraju).
 • Obywatel kraju spoza UE musi obligatoryjnie posiadać ważny paszport oraz kartę stałego lub czasowego pobytu w Polsce. Niekiedy banki chcą do wglądu także umowę z pracodawcą.

Czy obywatel Ukrainy może założyć konto w polskim banku?

Obywatele Ukrainy mogą zakładać konta w polskich bankach. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie wiele banków oferuje dla obywateli tego kraju konta na specjalnych warunkach przy minimum formalności.

Polecane oferty kont dla obywateli Ukrainy Zobacz

Czy zakładanie konta w banku przez internet jest bezpieczne?

Banki nieustannie pracują nad ulepszaniem zabezpieczeń cyfrowych, dzięki którym ich klienci mogą bez obaw korzystać z produktów online. Również zakładanie konta bankowego przez internet jest procesem bezpiecznym. Wszystkie dane, które są wysyłane do banku, są szyfrowane i istnieje bardzo nikłe prawdopodobieństwo, że komukolwiek uda się je po drodze przejąć. Bądźmy szczerzy: istnieje milion łatwiejszych metod na pozyskanie czyichś danych osobowych, niż włamanie do sieci któregokolwiek banku.

Z doświadczenia wiem, że największe emocje budzi zawsze przesyłanie zdjęcia czy skanu dowodu osobistego. Ale pamiętaj o tym, że nie wysyłasz tego mailem czy sms-em, tylko przez bardzo dobrze zabezpieczoną stronę banku.

Fałszywe telefony z banku – co robić? Sprawdź

Czy trzeba płacić za założenie konta w banku?

Bankowością zajmuję się zawodowo od prawie 10 lat. I do tej pory nie widziałam oferty banku, który kazałby płacić dla klienta za założenie konta bankowego. Wręcz przeciwnie, to banki organizują promocje i płacą dla klienta za to, że ten otworzy u nich rachunek.

Osobną kwestią są opłaty za prowadzenie konta i kartę płatniczą. Ale tych zazwyczaj da się łatwo uniknąć, zapewniając odpowiednie wpływy bądź wykonując określoną liczbę płatności co miesiąc.

W jakim banku nie ma opłat za prowadzenie konta?

Znam dwa banki i dwa rodzaje konta osobistego, które są dla klienta całkowicie darmowe. I to zarówno rachunek, jak i wydana do niego karta.

Pierwszym takim kontem jest CitiKonto od banku Citi Handlowy:

 • prowadzenie konta 0 zł, bezwarunkowo;
 • 0 zł opłaty za kartę debetową, bezwarunkowo;
 • 4 wypłaty gotówki z dowolnych bankomatów w kraju i za granicą co miesiąc bez prowizji;
 • 3 przelewy natychmiastowe w miesiącu za darmo.

Drugim całkowicie darmowym kontem osobistym jest NestKonto od NestBanku:

 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za pierwszą kartę płatniczą Visa
 • 0 zł za wypłaty i wpłaty gotówki kartą z bankomatów Euronet w Polsce
 • 0 zł za wypłaty BLIKiem z dowolnych bankomatów w Polsce.

Ile trzeba czekać na założenie konta bankowego?

To zależy, w jaki sposób je otwierasz.

1. Założenie konta w placówce banku — konto jest aktywne od razu po podpisaniu umowy. Możesz z niego korzystać bez ograniczeń. Jedyne, na co trzeba poczekać, to wysyłka karty, co trwa nie dłużej niż 2 tygodnie.

2. Konto zakładane przez internet i aplikację. To, ile trzeba czekać na założenie konta, zależy od metody podpisania umowy i weryfikacji tożsamości. Jeśli podpiszesz ją sms-em, przelewem z innego banku, na selfie czy podczas wideorozmowy, to konto będzie aktywne w ciągu kilku minut. Jeśli umowa trafi do kuriera lub do placówki, będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość.

3. Zakładanie konta w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Mam na myśli sytuację, gdy jesteś już klientem danego banku, masz dostęp do bankowości elektronicznej i zakładasz konto po zalogowaniu do niej. W takim przypadku konto jest zakładane od razu.

Co sprawdza bank przy zakładaniu konta?

Otwarcie rachunku bankowego wiąże się z podaniem następujących danych:

 • imię i nazwisko, w tym nazwisko panieńskie;
 • imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki;
 • adres korespondencyjny oraz zamieszkania;
 • dane z dowodu osobistego: numer, data wydania i ważności, organ wydający.

Bank może zapytać także o to, czy na konto będą realizowane wpływy z tytułu wynagrodzenia i w jakiej wysokości.

Lista metod na założenie konta podsumowanie

 • otwarcie konta w placówce banku;
 • otwarcie rachunku przez internet i podpisanie umowy w oddziale;
 • założenie konta przez internet i podpisanie umowy w obecności kuriera;
 • założenie rachunku przez internet za pomocą aplikacji mobilnej banku;
 • założenie rachunku przez internet poprzez wideorozmowę z doradcą;
 • założenie konta przez internet za pomocą selfie;
 • otwarcie konta za pośrednictwem bankowości internetowej (stali klienci banku);
 • otwarcie rachunku za pomocą autorskich metod banków (np. poprzez SMS, e-dowód, aplikację mObywatel).

Jeśli zależy Ci na czasie, najlepiej założyć konto bankowe online, przez aplikację lub internet. Musisz tylko zwrócić uwagę na sposób weryfikacji tożsamości. Jeśli będzie to selfie, wideorozmowa, weryfikacja za pomocą przelewu, to (pomijając ewentualne błędy techniczne) do aktywacji konta powinno dojść bardzo szybko, w ciągu kilku minut od zdalnego podpisania umowy. Wybierając kuriera czy wizytę w oddziale, nastaw się na to, że Twoje konto osobiste będzie gotowe do użytkowania później, najczęściej dopiero kilka dni po tym, jak złożysz wniosek.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Gdzie najszybciej założę konto?

Najszybciej założysz konto bankowe online w bankach, które umożliwiają jego otwarcie przez aplikację lub stronę, ze zdalną weryfikacją tożsamości i wysyłką umowy na maila.

Czy można samemu założyć konto w banku?

Możesz samodzielnie założyć konto bankowe online i podpisać umowę np. sms-em.

Czy mogę założyć konto bankowe bez dowodu osobistego?

Jeśli posiadasz ważny paszport to tak, możesz założyć konto w banku bez dowodu osobistego. Jednak najprawdopodobniej nie uda Ci się tego dokonać przez internet lub aplikację, tylko konieczne będzie udanie się do oddziału.

Jak założyć konto firmowe w banku?

Konto firmowe założysz, udając się bezpośrednio do banku, przez stronę internetową/aplikację bądź też po zalogowaniu się do swojej bankowości indywidualnej, o ile jesteś już klientem danej instytucji. Na przykład ING daje możliwość weryfikacji tożsamości i założenia konta firmowego online na selfie, z podpisaniem umowy z kurierem bądź w oddziale.

Jak założyć konto w banku dla dziecka?

Możesz zrobić to w oddziale lub przez internet. Najszybciej konto dla dziecka założysz przez swoją bankowość elektroniczną.

Czy każdy może założyć konto w banku?

Każdy pełnoletni obywatel Polski, z ważnym dokumentem tożsamości, który nie jest rezydentem podatkowym USA lub eksponowanym politykiem, a także nie jest ubezwłasnowolniony, bez trudu założy konto w banku.

Co potrzeba do założenia konta online?

Wystarczy ważny dowód osobisty. Musisz wpisać dane z dokumentu oraz dołączyć wyraźne zdjęcia obu jego stron. Dodatkowo przy metodzie na selfie będziesz poproszony o wykonanie zdjęcia lub krótkiego nagrania wideo swojej twarzy.

Czy trzeba płacić za konto w banku?

To zależy od oferty danej instytucji. Z reguły banki dają dla klienta furtkę: konto wraz z kartą debetową będą dla niego darmowe, pod warunkiem wykazania określonych aktywności na koncie. Na przykład zapewnienie regularnych wpływów. Po ich spełnieniu bank odstępuje od pobierania opłaty za prowadzenie konta czy obsługę karty debetowej.

Polecane artykuły:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.5/5 - (8 votes)
Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • P
  P

  Patrycka

  24.04.2024, 08:46

  Wyróżniający się komentarz

  niedługo kichniesz i usłyszysz „dziękujemy za założenie konta” tak to będzie proste :D

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()