Jak zamknąć konto w banku?

Jak zamknąć konto w banku? Bardzo łatwo! Wypowiedzenie umowy rachunku bankowego może złożyć każdy klient. Sposób, w jaki to zrobi, zależy jednak od procesów obowiązujących w danej instytucji. Niektóre z nich umożliwiają swoim klientom załatwianie takich spraw zdalnie, korzystając z bankowości internetowej. Inne wymagają, aby klient pojawił się w placówce osobiście. 


Szukasz nowego konta osobistego? Sprawdź nasz często aktualizowany ranking.

Ostatnia aktualizacja: 27 Stycznia 2023
Konto Mobi z Moim ING z promocją do 200 zł
Tak
Promocja
Tak
? bankomaty własne i Planet Cash
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? transakcje kartą min 300 PLN miesięcznie
Bezplatna-karta
Nie
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
eKonto
Tak
? 200zł w formie bonu podarunkowego do biedronki, do 200zł za otwarcie kontra i spełnienie warunków promocji, 50zł za otwarcie konta przez e dowód, 50zł za otwarcie konta dla dziecka, 2,2 % na rachunku oszczędnościowym.
Promocja
Tak
? od 100 zł
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? min. jedna transakcja w miesiącu
Bezplatna-karta
Tak
? do trzech wypłat w miesiącu
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Curve - karta walutowa
Tak
? bonusy za polecenia, przedłużony cashback za zakupy oraz bonus 50 zł na start
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? wersja podstawowa - darmowa, wyższe pakiety są płatne
Darmowe konto
Tak
Bezplatna-karta
Tak
? limity miesięczne na bezpłatną wypłatę gotówki zależnie od pakietu
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie
Nie
Promocja
Tak
? własne i Planet Cash
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? min. jedna transakcja w miesiącu
Bezplatna-karta
Nie
? Brak opłat za granicą dotyczy wypłat w Euro, na terenie krajów EOG, z bankomatów Grupy BNP Paribas oraz w ramach Global Alliance.
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Konto Otwarte na Ciebie "Dla Obcokrajowców"
Nie
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? W ramach aktualnej oferty Konta osobistego "Konto Otwarte na Ciebie" („Konto”) dostępnego dla konsumentów na podstawie Umowy ramowej rachunków bankowych, karty oraz elektronicznych kanałów dostępu: brak miesięcznych opłat za prowadzenie rachunku.
Darmowe konto
Nie
? W ramach aktualnej oferty Konta osobistego "Konto Otwarte na Ciebie" („Konto”) dostępnego dla konsumentów na podstawie Umowy ramowej rachunków bankowych, karty oraz elektronicznych kanałów dostępu: opłata za użytkowanie karty debetowej „Karta Otwarta na Świat” Mastercard wydanej do Konta wynosi 10 zł miesięcznie.
Bezplatna-karta
Tak
? Brak opłat za granicą dotyczy wypłat w Euro, na terenie krajów EOG, z bankomatów Grupy BNP Paribas oraz w ramach Global Alliance. Lista bankomatów Grupy BNP Paribas i Global Alliance znajduje się na stronie Banku.
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Konto osobiste to podstawowy rachunek, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. To właśnie ono służy nam do gromadzenia środków, wypłaty wynagrodzenia czy płacenia za zakupy. Codziennie korzystanie z konta bankowego sprawia, że dokładnie poznajemy wszystkie wady i zalety danej instytucji. Jeśli więc znajdziemy lepszą ofertę w konkurencyjnym banku, warto złożyć wypowiedzenie umowy rachunku i przenieść swoje finanse w inne miejsce. 

Jak zamknąć konto w bankowości internetowej?

Jest to zdecydowanie najwygodniejszy sposób zamknięcia konta. Wystarczy dostęp do internetu i chwila wolnego czasu. W zależności od banku, w którym prowadzimy rachunek, proces ten może wyglądać nieco inaczej. Najczęściej jednak, aby złożyć wypowiedzenie za pośrednictwem bankowości internetowej, wystarczy: 

 • zalogować się do e-bankowości, 
 • wybrać rachunek, który chcemy zamknąć, 
 • wypełnić krótki formularz,
 • podać numer konta w innym banku, na który zostaną przekazane środki, 
 • zamknąć konto i poczekać, aż minie okres wypowiedzenia. 

Okres wypowiedzenia umowy rachunku bankowego wynosi najczęściej 30 dni. W przypadku zmian w regulaminie lub Tabeli Opłat i Prowizji istnieje możliwość zamknięcia konta z dnia na dzień. 

Zamknięcie konta bankowego w placówce banku – jak przebiega?

Konto bankowe można też zamknąć w oddziale banku. Wystarczy znaleźć placówkę, która znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania i złożyć ustną dyspozycję zamknięcia rachunku. Do tego celu będzie potrzebny dowód osobisty, który umożliwi pracownikowi banku weryfikację tożsamości. Przy okazji wizyty w banku, warto zrezygnować z innych produktów, z których nie korzystamy oraz wycofać zgody marketingowe. 

Jak zamknąć konto osobiste przez telefon?

Zamknięcie konta przez telefon polega na przekazaniu dyspozycji konsultantowi na infolinii. Warto pamiętać jednak o tym, że zanim ten przejmie od nas zlecenie, z pewnością zweryfikuje naszą tożsamość. Być może zapyta nas o posiadane produkty bankowe lub poprosi o podanie hasła, które zostało wpisane do umowy rachunku. 

Listowne zamknięcie konta

Jest to zdecydowanie jedna z najdłuższych i najbardziej kosztownych metod zamknięcia konta bankowego. Dyspozycję należy napisać pisemnie, podając w niej:

 • swoje dane osobowe, 
 • numer rachunku bankowego, który ma zostać zlikwidowany, 
 • konto osobiste, na które mają zostać przekazane środki z nadwyżki, 
 • prośbę o usunięcie danych osobowych oraz wycofanie zgód marketingowych. 

Dyspozycję warto przesłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dokument dotarł bez przeszkód do banku. Dodatkowo data odbioru dokumentu, rozpocznie okres wypowiedzenia.

Zamknięcie konta przez pełnomocnika – czy to możliwe?

Pełnomocnik to osoba, która może wykonywać pewne działania (np. przelewać środki) na naszym koncie, w określonym przez nas czasie. Niestety jednak nie jest on właścicielem. Właśnie dlatego w większości banków nie może w naszym imieniu złożyć wypowiedzenia rachunku bankowego. Wyjątek stanowi np. ING Bank Śląski, który przyjmuje od pełnomocników dyspozycję likwidacji rachunku. 

Ile kosztuje zamknięcie konta w banku? 

Banki z reguły nie naliczają opłat za złożenie dyspozycji o likwidację rachunku. Mogą jednak pojawić się dodatkowe wydatki przy zamknięciu konta. Mowa o opłatach za przelew środków, które pozostały na rachunku po jego zamknięciu. Jeśli nowy rachunek bankowy założony jest w innej instytucji, to warto liczyć się z tym, że bank pobierze od nas niewielką opłatę. 

Ile trwa zamknięcie konta w banku? 

Samo złożenie dyspozycji jest szybkie i nie powinno zająć więcej niż kilka minut. Niestety w większości przypadków banki stosują tzw. okresy wypowiedzenia. Te w zależności od umowy mogą trwać kilkanaście dni lub nawet miesiąc. Czas ten jest liczony od dnia, w którym bank otrzyma prośbę o likwidację konta. 

Jak zamknąć konto w 10 popularnych bankach?

Jak zamknąć konto w banku? Logotypy banków

Wiemy już jak zamknąć konto w banku. Warto pamiętać jednak o tym, że każda instytucja ma swoje procedury i nie zawsze umożliwia zamknięcie konta elektronicznie czy listownie. Przyjrzeliśmy się, jak wygląda ten proces w 10 popularnych bankach w Polsce. 

ING Bank Śląski

Klient może wypowiedzieć umowę rachunku w ING Banku na 3 sposoby: 

 • osobiście,
 • przez system transakcyjny (przez bankowość internetową),
 • korespondencyjnie.

Środki zgromadzone na zamykanym rachunku wypłacane są w formie gotówki przez pracownika banku lub na wskazany rachunek.

Zamknięcie konta w ING Banku nie będzie możliwe w sytuacji, gdy rachunek powiązany jest z kredytem, pożyczką lub też, kiedy widnieje na nim zajęcie egzekucyjne w trakcie realizacji.

Santander Bank Polska

Jak zamknąć konto w Santander Bank? Klienci banku Santander mogą złożyć wypowiedzenie umowy rachunku na jeden z czterech wybranych sposobów: 

 • osobiście,
 • korespondencyjnie,
 • przez bankowość internetową,
 • przez infolinię. 

W banku Santander okres wypowiedzenia trwa 28 dni i jest liczony od dnia złożenia dyspozycji. 

Bank Millennium

Likwidacja konta w Banku Millennium możliwa jest na kilka sposobów: 

 • telefonicznie,
 • korespondencyjnie,
 • osobiście w placówce banku, 
 • przez internet. 

Likwidacja rachunku następuje po upływie okresu wypowiedzenia, który trwa 30 dni i jest liczony od dnia, w którym dyspozycja trafi do instytucji. 

mBank

jakie są metody zamknięcia konta w mBanku? Klienci tego banku również mają do dyspozycji pełen wachlarz możliwości. Dyspozycję zamknięcia rachunku mogą złożyć:

 • osobiście,
 • przez bankowość internetową,
 • korespondencyjnie, 
 • przez infolinię. 

Okres wypowiedzenia w mBanku wynosi jeden miesiąc. W wyjątkowych okolicznościach klient może jednak złożyć wniosek o jego skrócenie.

Alior Bank

Jak wypowiedzieć umowę rachunku osobistego w Alior Banku? Można to zrobić:

 • pisemnie, wysyłając dyspozycję na adres korespondencyjny banku,
 • w wybranym oddziale Alior Banku, 
 • w bankowości internetowej,
 • na infolinii. 

Klienci Alior Banku, którzy chcą złożyć dyspozycję likwidacji konta korespondencyjnie, powinni zadbać o to, aby saldo rachunku wynosiło 0 zł. 

Niezależnie od wybranej metody składania wypowiedzenia, warto pamiętać o tym, aby we wniosku wpisać numer konta, na który mają zostać przekazane środki z nadwyżki. Może się bowiem okazać, że otrzymamy przelew w trakcie okresu wypowiedzenia. 

Citi Handlowy

Konto w Citi Handlowym można zamknąć na kilka sposobów: 

 • osobiście,
 • korespondencyjnie,
 • przez infolinię,
 • przez bankowość elektroniczną. 

Zamknięcie konta w Citi Handlowym następuje po upływie okresu wypowiedzenia. Ten wynosi 30 dni i w tym czasie bank pobiera wszystkie opłaty zgodnie z cennikiem. 

Bank PEKAO

Jeszcze do niedawna zamknięcie konta w PEKAO możliwe było jedynie podczas osobistej wizyty w placówce banku, lub po złożeniu dyspozycji listownie. Dzisiaj klienci, którzy nie chcą już korzystać z usług banku PEKAO, mają do dyspozycji nieco więcej możliwości i mogą złożyć wypowiedzenie umowy:

 • listownie, 
 • przez bankowość internetową, 
 • przez infolinię,
 • osobiście. 

Warto pamiętać o tym, że bank pobiera opłaty za konto za pełen miesiąc, w którym rachunek był aktywny. Jeśli więc złożymy wypowiedzenie 10 listopada, to za ten miesiąc PEKAO naliczy prowizję i zamknie rachunek 10 grudnia. 

PKO BP

Jeszcze do niedawna zamknięcie konta w PKO BP nie było takie proste. Dopiero na początku 2022 roku, bank umożliwił swoim klientom zamknięcie konta przez internet. Aktualnie dyspozycję zamknięcia rachunku można złożyć na trzy sposoby: 

 • osobiście, 
 • listownie,
 • przez serwis iPKO. 

Niestety zamknięcie konta w banku PKO BP przez infolinię nie jest możliwe. 

Credit Agricole

Jak zamknąć konto w Credit Agricole? Zgodnie z regulaminem, klienci mogą zrezygnować z rachunku osobistego, składając dyspozycję jedynie w formie pisemnej, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Z chwilą wypowiedzenia umowy klient zobowiązany jest do:

 • zwrotu posiadanych kart płatniczych,
 • spłacenia zadłużenia w koncie, 
 • zadysponowania środkami, które znajdują się na zamykanym rachunku. 

BNP Paribas

Konto w BNP Paribas można zamknąć:

 • osobiście, 
 • listownie, 
 • lub na infolinii. 

Co ciekawe, w BNP Paribas klienci nie mogą zgłosić dyspozycji o zamknięcie konta przez system bankowy. Okres wypowiedzenia w BNP wynosi 30 dni kalendarzowych, licząc od dnia, w którym bank odbierze dyspozycję. 

O czym warto pamiętać, składając wypowiedzenie umowy rachunku bankowego? 

Decydując się na zamknięcie rachunku bankowego, warto pamiętać o kilku sprawach. Pierwszą z nich jest podanie numeru nowego rachunku, na który mają zostać przekazane środki z nadwyżki. Jeśli tego nie zrobimy, instytucja przekaże je na rachunek techniczny i wypłaci dopiero wtedy, gdy się po nie zgłosimy. 

Ważne jest też pozostawienie kilkunastu dodatkowych złotych na koncie. W przypadku gdyby bank chciał pobrać z konta jakąkolwiek należność, a rachunek byłby pusty, powstałby debet. Ten niestety skutecznie uniemożliwiłby likwidację konta bankowego.

W przypadku, gdy kończymy współpracę z danym bankiem, nie zapominajmy o wycofaniu zgód marketingowych. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że pracownicy danej instytucji nie będą się z nami kontaktować w celu przedstawienia nowej oferty. 

5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz