Jak oszczędzać pieniądze? 8 trików, które pozwolą Ci przeżyć rok 2024 po taniości!

Oszczędzanie pieniędzy to przydatna umiejętność. Boleśnie przekonaliśmy się o tym w 2022 i 2023 roku, kiedy w wyniku inflacji ceny niektórych towarów poszybowały niebezpiecznie w górę. Przy okazji przyszło nam się zmierzyć z wyższymi niż dotychczas ratami kredytów, co z kolei sprawiło, że w domowych budżetach zaczęło brakować już wolnych środków. Jak odkładać pieniądze, aby przeżyć 2024 rok bez finansowych niespodzianek? Podpowiadamy!

Kluczowe informacje

  • Oszczędzanie pieniędzy to umiejętność niezbędna do przetrwania rosnących kosztów życia
  • Zamiast opierać decyzje o oszczędzaniu na silnej woli, lepiej jest stworzyć plan i przestrzegać go, aby oszczędzanie stało się automatyczne
  • Dobre zarządzanie domowym budżetem wymaga systematyczności i planowania.
  • Zwiększenie swojej wiedzy finansowej pomoże Ci w lepszym zarządzaniu zobowiązaniami i długami, co z kolei przyczyni się do budowania oszczędności.

Chcesz zacząć oszczędzać pieniądze w nowym roku? Doskonale! Zanim jednak zaczniesz swoją przygodę z reperowaniem domowego budżetu, poświęć chwilę na stworzenie dobrego planu. Wbrew pozorom, odkładanie pieniędzy wcale nie musi wiązać się z odmawianiem sobie przyjemności czy rezygnacją z wyjścia do restauracji. Pokażemy Ci sposoby na to, jak wygospodarować dodatkowe środki nie tylko na spłatę zobowiązań, ale również na stworzenie bezpiecznej poduszki finansowej.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Zapomnij o silnej woli!

Nieważne, którą metodę oszczędzania pieniędzy wybierzesz, ile podcastów o tematyce finansowej przesłuchasz oraz jak dużo książek przeczytasz. Warto samodzielnie znaleźć złoty środek, który pozwoli Ci wygodnie zarządzać domowym budżetem bez nadmiernych wyrzeczeń. Oszczędzanie pieniędzy to proces, który można bowiem porównać do odchudzania. Mocne zaciskanie pasa, sprawi, że szybko się zniechęcisz. Jeśli w ciągu dnia zbyt wiele decyzji opierasz na swojej silnej woli (zdrowe żywienie, treningi, czy właśnie – oszczędzanie pieniędzy), może okazać się, że noworoczne postanowienia przestaną obowiązywać już w połowie stycznia.

W takim razie jak zacząć oszczędzać skutecznie? Napisz na kartce własną deklarację, w której postanowisz, że od dzisiaj zaczniesz oszczędzać pieniądze. Kartkę powieś na lustrze oraz włóż do portfela. Wydaje Ci się to dziwne? Ciągłe spoglądanie na jasno sprecyzowany cel, szczególnie podczas płatności w sklepie, sprawi, że w końcu zaczniesz oszczędzać automatycznie, bez zastanowienia.

Zapisanie najważniejszego celu finansowego i umieszczenie go w zasięgu wzroku, pomoże Ci konsekwentnie go realizować. Bez wymówek.

Jak oszczędzić pieniądze? Sprawdź, czy Twój budżet domowy nie wymaga naprawy

Skuteczne zarządzanie domowym budżetem wymaga wypracowania i wdrożenia kilku dobrych nawyków. Jednym z nich jest systematyczność. Regularne planowanie i zapisywanie wydatków to podstawa, dlatego sprawdź, jak wyglądała Twoja lista kosztów na koniec miesiąca i na jej podstawie ustal budżet na kolejne 30 dni. Możesz zrobić to samodzielnie, pobierając historię wydatków z każdego rachunku, lub korzystając z aplikacji Kontomierz, która zrobi to za Ciebie.

Do stworzenia domowego budżetu potrzebna będzie Ci kartka, długopis oraz kalkulator. Warto jednak skorzystać z arkusza kalkulacyjnego, który usprawni całą pracę.

Co powinno znaleźć się w domowym budżecie?

  • Zakładka dotycząca zarobków – spis dochodów wszystkich osób, które tworzą razem z Tobą gospodarstwo domowe. Oprócz wynagrodzenia, wypłacanego przez pracodawcę, warto w tym miejscu uwzględnić również: otrzymywane świadczenia (np. 800+), przychody z najmu, renty, dywidendy i inne.
  • Zakładka z wydatkami – planując miesięczne wydatki, pamiętaj o tym, aby w pierwszej kolejności zaspokoić najważniejsze potrzeby (spłacić raty kredytów, zaplanować opłaty mieszkaniowe oraz zakup żywności). Nadwyżkę środków należy przeznaczyć na budowę poduszki finansowej, a dopiero to, co zostanie – na przyjemności.
  • Zakładka z podsumowaniem budżetu – w tym miejscu szybko zobaczysz stan swoich oszczędności i sprawdzisz, ile wydajesz na konkretne cele. 

Zainteresuj się finansami i spłać swoje zobowiązania

Boimy się tego, czego nie znamy. Pieniądze i świat finansów to dla wielu osób czarna magia. To sprawia, że chętnie podpisujemy umowy, których nie do końca rozumiemy i godzimy się na warunki, które nie są dla nas korzystne. W nowym roku warto to zmienić. W sieci możesz znaleźć wiele blogów, które pomogą Ci zadbać o domowe finanse i w efekcie – zaoszczędzić pieniądze. Możesz też skorzystać z finansowych kursów. Co najważniejsze – wiedza, którą teraz posiądziesz, na pewno zostanie wyłożona prostym i zrozumiałym językiem, który kompletnie nie przypomina tego, który pamiętasz ze szkolnych ławek.

Finansowa mama - cytat na temat nauki finansów

Jak zaoszczędzić pieniądze w 2024 roku? Spłać swoje zobowiązania przed terminem

Budowanie oszczędności warto rozpocząć od spłaty zobowiązań. Niestety rosnące odsetki mogą sprawić, że raty kredytów i pożyczek zaczną zajmować coraz większą część Twojego domowego budżetu. Zacznij więc od spłaty tych z najwyższym RRSO, czyli pożyczek pozabankowych. Następnie na liście umieść zobowiązania w kolejności od najmniejszego do największego i nadpłacaj je po kolei.

Dodatkowe pieniądze przeznacz na całkowitą spłatę małych zobowiązań. Dzięki temu szybko zobaczysz pierwszy sukces i odczujesz efekty. Pozytywne doświadczenia wzmocnią Twoją motywację.

Zajmij się pierwszym zobowiązaniem z listy, a resztę obsługuj jedynie w podstawowym zakresie. To oznacza, że:

  • raty pozostałych kredytów musisz spłacać zgodnie z harmonogramem,
  • karty kredytowe najlepiej spłacać w minimalnej wysokości (każdy bank ustala inną kwotę, dlatego warto sprawdzić, jak to wygląda w Twoim przypadku),
  • jeśli masz limit na koncie – ureguluj same odsetki.

Jak mogłaby wyglądać Twoja lista zobowiązań?

Screen z arkusza kalkulacyjnego ukazujący listę zobowiązań
Przykładowa lista zobowiązań

Jak oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach? Wykreśl zbędne wydatki 

Niestety Twoje wynagrodzenie nie jest z gumy. Nawet jeśli od czasu do czasu możesz liczyć na zastrzyk dodatkowej gotówki w postaci premii, to jednak nie warto na tej podstawie budować domowego budżetu. Są to pieniądze nadprogramowe, których pojawienie się nie zawsze od Ciebie zależy.

Najlepszym rozwiązaniem, który pomoże Ci w tej sytuacji zbudować domowy budżet i zaoszczędzić pieniądze, to dokładna weryfikacja wydatków. Być może okaże się, że wydajesz pieniądze na coś, o czym nawet nie pamiętasz, np. subskrypcje, które „zjadają” z Twojego konta kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Przyjrzyj się również swoim rachunkom. Może się okazać, że prowadzisz kilka kont, których nie używasz, a za które również pobierają się opłaty.

Jak zamknąć konto w banku? Sprawdź

Istnieje szybki sposób na to, aby sprawdzić własną listę subskrypcji. Możesz to zrobić nawet z poziomu konta bankowego. W jaki sposób? Sprawdź historię rachunku, filtrując wydatki po subskrypcjach. Z takiej opcji mogą skorzystać chociażby klienci mBanku.

Inna możliwość to zalogowanie się na swoje konto Google. Po lewej stronie ekranu znajduje się opcja: „Płatności i subskrypcje”. W tej zakładce sprawdzisz listę subskrypcji oraz wygodnie i szybko zrezygnujesz z wybranych planów.

Korzystaj z promocji i szukaj okazji do oszczędzania 

Kiedy wyeliminujesz już wszystkie nadprogramowe wydatki, zwróć uwagę na te, o których istnieniu masz świadomość, a następnie zastanów się, jak możesz je zmniejszyć. Pomogą Ci w tym gazetki promocyjne, z których dowiesz się, gdzie kupić dany produkt w najlepszej cenie. Pomyśl również o zakupach internetowych. E-commerce pozwala szybko porównać ceny w kilku sklepach, a dodatkowo nabyć coś znacznie taniej niż w stacjonarnym punkcie.

Jak zaoszczędzić pieniądze? Korzystaj z kodów rabatowych. Niektóre z nich naliczają się dopiero przy zakupach wielu sztuk. Może więc warto wybrać się raz na jakiś czas na większe zakupy lub kupić coś wspólnie z przyjacielem czy z kimś z najbliższej rodziny?

Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu? Polub aplikacje!

W ostatnich latach dużą popularnością cieszyły się aplikacje, które ułatwiają ratowanie żywności przed zmarnowaniem. Dodatkowo pomagały one zaoszczędzić sporo pieniędzy na zakupie podstawowych produktów spożywczych. Na czym polega ich fenomen? Umożliwiają klientom zakup produktów czy dań gotowych, którym kończy się termin przydatności do spożycia. Dzięki temu możesz kupić jedzenie za połowę ceny, a firmy wciąż mają szansę na zarobek i nie muszą wyrzucać jedzenia na śmietnik.

W 2024 roku, ze względu na wysokie ceny żywności, takich aplikacji prawdopodobnie pojawi się jeszcze więcej. Aktualnie, możemy korzystać m.in. z:

  • Too Good to Go – dzięki aplikacji możesz znaleźć najbliższy lokal (restaurację, cukiernię czy sklep) i zamówić w nim produkty, które znajduje się aktualnie w ofercie. Następnie wystarczy odebrać posiłek o ustalonej godzinie i gotowe.
Torba z logotypem Too Good To Go ustawiona na stole obok chleba i warzyw
Źródło: Materiały prasowe Too Good To Go
  • Foodsi – to aplikacja, która działa w podobny sposób jak Too Good To Go. Wystarczy wyszukać najbliższy lokal, zamówić produkty i odebrać je o określonej godzinie. 
Screen ze strony Foodsi
Aplikacja Foodsi
  • Finebite to aplikacja, która pomaga restauracjom zdobyć nowych klientów, a klientom – zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy zarezerwować stolik w wybranej restauracji, aby cieszyć się rabatem sięgającym 50% na wszystkie dania z karty menu. W zamian za to, zostaniesz poproszony o rzetelne wypełnienie ankiety. Jak widać, można oszczędzać pieniądze i stołować się na mieście! 
Aplikacja Finebite - rzuty z telefonów
Aplikacja Finebite

Czy wiesz, że na portalach społecznościowych funkcjonuje wiele lokalnych grup, które umożliwiają foodsharing? Dzielenie się jedzeniem ułatwiają również tzw. lodówki społeczne, z których można korzystać bezpłatnie. 

Zainwestuj w siebie i zdobądź dodatkowe źródło dochodów

W czasie inflacji najlepiej inwestować pieniądze w… siebie! Niestety trudno jednoznacznie ocenić stopę zwrotu takiego projektu, ale warto pamiętać o tym, że stałe podnoszenie swoich kompetencji może zaprocentować awansem czy zmianą pracy, co z kolei może przynieść dodatkowe pieniądze. Odłożone środki możesz przeznaczyć na zakup książek czy realizację kursów językowych. Otrzymana wiedza to coś, co nigdy nie straci na wartości. 

Aleksandra Kijaczko-Dereń wypowiedź

Jak oszczędzać pieniądze w 2024 roku? Zadbaj o zdrowie

System publicznej ochrony zdrowia nie zawsze funkcjonuje tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Brak wolnych terminów sprawia, że coraz częściej korzystamy z prywatnej opieki medycznej. Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że na koniec trzeciego kwartału 2022 roku Polacy wydali blisko 880 mln zł na prywatne polisy zdrowotne. W tym samym czasie liczba osób, które korzystały z prywatnych ubezpieczeń, wyniosła aż 4,08 mln 1.  

Jak zaoszczędzić na zdrowiu? Postaraj się o nie lepiej zadbać! Warto wprowadzić zdrową dietę oraz wydłużyć czas spędzony na świeżym powietrzu. Być może dobrym rozwiązaniem okaże się również zamiana samochodu na rower? Dzięki temu nie tylko zadbasz o kondycję i zdrowie, ale również zaoszczędzisz na paliwie, którego cena nie napawa optymizmem.

Jak zaoszczędzić pieniądze? Garść sprawdzonych porad

Wiesz już, na co warto zwrócić uwagę w kwestii oszczędzania pieniędzy. Lista porad, które należy wdrożyć w życie jest jednak znacznie dłuższa. Wystarczy, że przełączysz się w tryb „oszczędny” i zaczniesz funkcjonować w ten sposób przez cały czas. Nawet podczas wakacji czy odpoczynku. Jak to zrobić?

  1. Korzystaj z ofert „last minute”, dzięki temu wydasz znacznie mniej na wyjazd, w porównaniu do innych podróżujących.
  2. Sprawdź stan urządzeń znajdujących się w Twoim mieszkaniu. Ich wymiana lub naprawa spowoduje spadek comiesięcznych rachunków za energię. Zobacz, jak oszczędzać prąd w domu.
  3. Nie rezygnuj z życia towarzyskiego, a jedynie zmień jego charakter. Zorganizuj imprezę składkową lub też poproś innych uczestników spotkania o zorganizowanie przekąsek we własnym zakresie.
  4. Wybierz ekonomiczny transport. Jeśli często podróżujesz komunikacją miejską, koniecznie kup bilet okresowy, który jest znacznie tańszy niż bilety jednorazowe.
  5. Pamiętaj o tym, aby od czasu do czasu uwolnić swoją szafę. Masz bluzy, których nie nosisz? Nie mieścisz się już w ulubione spodnie? Czas dać ubraniom drugie życie. Możesz wystawić odzież na sprzedaż, a za zarobione pieniądze kupić coś nowego. Uważaj jednak na oszustwa na Vinted!
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródła:

[1^] https://piu.org.pl/co-10-polak-ma-juz-prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne/

Wypowiedzi ekspertów:

  1. Joanna Łopuszyńska – Finansowamama.pl
  2. Aleksandra Kijaczko-Dereń – BTtalk Szkoła Językowa
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.8/5 - (86 votes)
Komentarze (14)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

  • M
    M

    Mario

    05.01.2023, 17:47

    Wyróżniający się komentarz

    Ciekawe podejście do tematu. Warto skorzystać z niektórych porad, a nuż się uda i w budżecie domowym zostanie parę groszy na nieprzewidziane wydatki.

    • R
      R

      Redakcja Czerwona-Skarbonka

      01.02.2023, 14:41

      Wyróżniający się komentarz

      Mamy nadzieję, że udało się wprowadzić w życie kilka naszych porad i widzi Pan już pozytywny efekt swoich działań:) Jeśli chciałby Pan zgłębić swoją wiedzę z zakresu oszczędzania – polecamy zajrzeć do sekcji naszych artykułów. Niedawno na naszym blogu ukazał się również raport o cenach żywności w 2023 roku -> https://www.czerwona-skarbonka.pl/ceny-zywnosci/ Zachęcamy do lektury!

  • F
    F

    Frezja

    05.01.2023, 20:48

    Wyróżniający się komentarz

    Super artykuł, warto wdrożyć w życie proponowane metody oszczędzania. Gratulacje dla autorki za kreatywność

  • I
    I

    Isia

    05.01.2023, 18:06

    Wyróżniający się komentarz

    Fajny artykuł. Dużo ciekawych porad . W okresie wszechobecnej drożyzny na pewno warto skorzystać z podpowiedzi autorki.

    • R
      R

      Redakcja Czerwona-Skarbonka

      01.02.2023, 14:35

      Wyróżniający się komentarz

      Cieszymy się, że nasz artykuł okazał się dla Pani przydatny. Niedawno na naszym blogu ukazał się również raport o cenach żywności w 2023 roku. Zachęcamy do lektury! https://www.czerwona-skarbonka.pl/ceny-zywnosci/

  • K
    K

    Karolina

    18.01.2023, 10:50

    Wyróżniający się komentarz

    Serio? Zamawiałam ostatnio paczkę z TGTG i dostałam jeden chleb za 12 zł. Srednio polecam korzystanie z tej aplikacji

    • R
      R

      Redakcja Czerwona-Skarbonka

      01.02.2023, 14:26

      Wyróżniający się komentarz

      Pani Karolino, jeśli produkt nie spełniał Pani oczekiwań – polecamy skorzystać z prawa do reklamacji. W przypadku jej uznania, otrzyma Pani voucher na kolejne zakupy. Pozdrawiamy!

  • R
    R

    Rozrzutny

    15.01.2023, 21:46

    Wyróżniający się komentarz

    Wszystko co mi pomoże oszczędzać w tych trudnych, jest warte przeczytania i spróbowania. Dzięki za podpowiedzi.

  • K
    K

    Kajetan

    15.01.2023, 11:56

    Wyróżniający się komentarz

    Bardzo przydatny artykuł. Po przeczytaniu aż chce się oszczędzać.

  • M
    M

    Marlena

    08.01.2023, 13:22

    Wyróżniający się komentarz

    Proste sposoby oszczędzania dla ludzi w każdym wieku. Konkretne porady, które nie wymagają zbyt rygorystycznych ograniczeń a z pewnością pomogą zaoszczędzić parę złotych.

    • R
      R

      Redakcja Czerwona-Skarbonka

      01.02.2023, 14:33

      Wyróżniający się komentarz

      Pani Marleno, cieszymy się, że nasz artykuł okazał się dla Pani przydatny. Niedawno na naszym blogu ukazał się również raport o cenach żywności w 2023 roku. Zachęcamy do lektury! https://www.czerwona-skarbonka.pl/ceny-zywnosci/

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie