Jak zarobić pieniądze? Przegląd rozwiązań

Jak zarobić pieniądze to pytanie tysiąca odpowiedzi. Wszystko zależy od doświadczenia, wieku i odporności na ryzyko. Wiemy przecież, że gwiazdy z pierwszych stron Forbesa często musiały wielokrotnie upaść, aby móc wreszcie kiedyś wskoczyć na wysoką falę. Niewielu z nas będzie drugim Billem Gatesem, warto jednak rozejrzeć się za sposobami na zarobienie pieniędzy – szczególnie w czasach, gdy internet daje nam niewyczerpane możliwości.

sposoby na zarobienie pieniedzy

Jak szybko zarobić pieniądze?

Nasze artykuły powstają głównie na podstawie najczęściej wyszukiwanych fraz w Google. Dzięki ich znajomości możemy przygotować materiały, które odpowiedzą na Wasze potrzeby. Wgląd w popularne słowa kluczowe daje nam także pewien obraz tego, czego chcemy jako Polacy.

W tym kontekście bardzo budujące jest to, że młodzi ludzie z dużą regularnością wpisują w wyszukiwarkę hasła w rodzaju „jak zarobić mając 15 lat”. Z takich fraz korzystają także dziesięcio- czy jedenastolatkowie! Prawdopodobnie świadczy to o tym, że nadciąga pokolenie, które chce wziąć sprawy w swoje ręce.

A co z kolei nie napawa nas optymizmem? Pewien „przysłówek”, który towarzyszy tej frazie. Szybko. Internauci chcą szybko zarobić pieniądze – i to najlepiej duże.

Powiedzmy to sobie od razu – nie da się szybko zarobić dużych pieniędzy bez podjęcia ekstremalnego ryzyka. Na jednego zwycięzcę przypada w tej grze 99 przegranych, którzy popadną w długi, uwierzą w piramidy finansowe czy kupią niesprawdzone kryptowaluty.

Postulujemy więc metodę małych kroczków i powolnej realizacji swoich finansowych celów. A teraz zapraszamy na przegląd metod na to, jak zarobić.

Bez pracy nie ma kołaczy

Skupmy się najpierw na najbardziej klasycznej formie pozyskiwania pieniędzy. To rozwiązanie wybrało 17 milionów Polaków 1. Mowa jest oczywiście o pracy, która może być wykonywana na własny rachunek (w naszym kraju jest około 3 milionów samozatrudnionych) lub w formie pracy najemnej. Te statystyki mogą do końca nie odzwierciedlać sytuacji na rynku pracy, z powodu pracowników zatrudnionych na umowie B2B. Często pracują one dla kogoś, jednak w statystykach widnieją jako osoby samozatrudnione.

W naszym kraju legalnie – choć z ograniczoną liczbą godzin – mogą podjąć pracę osoby, które ukończyły 15 rok życia. Jaki zawód wybrać, aby nieźle zarobić i to najlepiej przez internet? W odpowiedzi na to pytanie pomoże nam poniższa tabela, w której uwzględniliśmy zawody nowej generacji, które bez problemu możemy wykonywać w formie pracy zdalnej.

ZawódPotencjalne zarobki brutto dla pracowników ze średnim doświadczeniem
Product manager5810 – 9700 zł
UX designer6100 – 9080 zł
Specjalista SEO4600 – 6550 zł
Java developer7860 – 11930 zł
Marketer4300 – 6400 zł
Social media manager4340 – 9090 zł
Analityk biznesowy6650 – 10050 zł
Tester oprogramowania5600 – 8290 zł
Na podstawie informacji zgromadzonych przez stronę www.wynagrodzenia.pl. Część zebranych danych ankietowych odpowiada sytuacji na rynku sprzed kilku lat, gdy nie było jeszcze tak wysokiej inflacji.

Plusem tych zawodów jest to, że nie musimy kończyć specjalistycznych studiów, aby je wykonywać. Cenne umiejętności zdobędziemy, dzięki darmowym materiałom dostępnym w internecie czy praktykom w różnych firmach.

Chcesz przeczytać więcej na temat wyboru odpowiedniego zawodu? Sprawdź nasz artykuł -> Koszty życia, zarobki i zawody przyszłości – jaki zawód wybrać?

polski rynek pracy

Po drugiej stronie lustra, czyli otworzenie własnej firmy

Etat to wygoda, ale niestety także oddanie swojego czasu prywatnemu lub publicznemu przedsiębiorstwu. Niektórzy nie chcą się na to zgadzać i w życiu stawiają na rozwijanie własnych projektów.

Pomocna na początku może być tzw. działalność nierejestrowana. Jeśli nie przekraczamy 1505 złotych przychodów miesięcznie, nie musimy:

 • posiadać numerów NIP i REGON,
 • zgłaszać działalności do CEIDG (ewidencja przedsiębiorców) czy urzędu skarbowego,
 • płacić składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
 • płacić podatku VAT i zaliczki na podatek dochodowy.
 • prowadzić księgowości.

Wystarczy tylko prosta ewidencja sprzedaży i rozliczenie przychodów według skali podatkowej (w rocznym zeznaniu PIT-36). 2

Łącząc to z możliwościami, które daje internet, może być to bardzo dobry wstęp do naszej przedsiębiorczej kariery. Np. jako internetowy sprzedawca. Z powodu pandemii wzrosła popularność handlu online – według statystyk aż 80 procent naszych rodaków skorzystało już z takiego rozwiązania. 3

Wykupienie domeny i przestrzeni na serwerze to koszt mniej więcej 100-200 złotych rocznie. Wiedza o tym, jak stworzyć stronę internetową z wykorzystaniem platformy WordPress wraz z wtyczką WooCommerce (która pomoże postawić sklep on-line) jest do znalezienia w internecie za darmo.

Podobnie bezpłatne są konta na portalach społecznościowych, które pomogą nam w promocji. Zostaje nam więc tylko wpaść na dobry pomysł na sprzedaż swoich usług czy towarów. Można np. podpiąć się pod aktualne internetowe trendy i sprzedawać koszulki, kubki czy gadżety z popularnymi memami.

Prowadzenie sklepu internetowego nie jest łatwe, np. ze względu na potrzebę pozyskiwania nowych klientów i kwestie związane z reklamacjami. Jeśli mamy jednak trochę wolnego czasu i oprzemy cały pomysł na swoje pasji, taki mały biznes może być czystą przyjemnością. Nawet jeśli na początku będziemy zarabiać do kilkuset złotych miesięcznie.

Czy dobrym pomysłem jest otworzenie własnego startupu? Sprawdź ->
Czym jest startup? W krainie wpadek i unicornów

Siła sieci: jak zarobić w internecie?

Poza postawieniem sklepu online, podajmy również inne sprawdzone sposoby na to, jak zarobić w domu przez internet.

 • Prowadzenie kont firmowych w social mediach – praktycznie każda mniejsza i większa firma chce promować się w internecie. Nie zawsze jednak ich właściciele mają czas lub umiejętności, aby profesjonalnie zająć się tą sprawą. Specjalistyczne agencje marketingowe bardzo cenią swoją pracę, dlatego część firm korzysta z pomocy wolnych strzelców. Siedzieć cały dzień na Facebooku, Instagramie czy TikToku i jeszcze na tym zarabiać? Dla niektórych to kusząca perspektywa. Warto najpierw rozejrzeć się wśród rodziny i znajomych – może ktoś z nich potrzebuje pomocy w prowadzeniu kont w social mediach?
 • Kanał na Youtube, podcasty, montowanie filmów – to już nie 2010 rok, bo konkurencja na platformie YouTube i w całym internecie jest naprawdę drapieżna. Nie oznacza to jednak tego, aby nie spróbować zbudować swojej marki osobistej poprzez podcasty czy kanał na YouTube. Jeśli taka kariera się nie powiedzie, chociaż zdobędziemy nowe umiejętności. I zarobimy później na montowaniu filmów czy dźwięku dla innych przedsiębiorców.
 • Copywriting – w czasach pandemii wielu Polaków postawiło na copywriterską karierę. Aby zacząć, warto założyć bloga, dzięki któremu będziemy mogli zbudować swoje portfolio. W jaki sposób wyróżnić się z tłumu? Warto postawić na specjalistyczne branże – tekst o spędzaniu wolnego czasu w weekend napisze każdy. Artykuł o skrawaniu stali – nieliczni.
 • Programy partnerskie i afiliacja – gdy posiadamy już bloga czy kanał na YouTube (lub dopiero planujemy taki ruch) sposobem na zarobek są wszelkiej maści programy afiliacyjne. Najczęściej, gdy ktoś coś kupi, czy założy konto z naszego polecenia, możemy otrzymać za to stosowną prowizję.
 • Promocje bankowe – banki, aby zainteresować nowych klientów, ciągle przygotowują różne akcje promocyjne. Najczęściej należy założyć konto osobiste i przez jakiś czas je utrzymać. Dzięki bonusom od banków możemy zarobić do kilkuset złotych miesięcznie. Sprawdź najnowsze —> Promocje Bankowe – Najlepsze Okazje w Polskich Bankach.
 • Wypełnianie ankiet – niektóre firmy są gotowe zapłacić za wypełnianie ankiet, dzięki czemu są w stanie poznać preferencje konsumentów. Nie zarobimy na tym zbyt wiele – jest to jednak w miarę bezbolesna forma na uzyskanie dodatkowych środków. Uważajmy jednak – na tym rynku możemy spotkać różnego rodzaju oszustów.
 • Sprzedaż używanych przedmiotów – pożegnanie się rzeczami, których dawno nie używaliśmy, to kolejny pomysł na zarobek. Jeśli to ubrania, pomoże nam w tym portal Vinted. Przy elektronice i innych sprzętach przyda się konto na OLX.
 • Przepisywanie nagrań – na portalach z ogłoszeniami możemy natknąć się na takie oferty. Taka praca polega na transkrypcji nagrań z konferencji czy nawet rozpraw sądowych.
jakie są zawody przyszłości?

→ Sprawdź też, jak uzyskać pożyczkę na kształcenie?


A może dochód pasywny?

Założenie własnej działalności zamiast wybrania pracy etatowej to pierwszy krok ku zmianie podejścia do tego, jak zarabiać pieniądze. Posiadając własną firmę, trzeba się jednak często poważnie napracować. Według badań samozatrudnieni pracują zdecydowanie dłużej niż etatowcy. 52 godziny tygodniowo wobec 40 godzin na zwykłym etacie. 4

Prowadzenie własnej firmy to nie jest bułka z masłem (szczególnie w pierwszych latach). Zarabianie pieniędzy jest jednak także możliwe bez poświęcania dużych nakładów czasowych. Pozwala na to dochód pasywny.

Dochód pasywny polega na wykonaniu jakiejś pracy raz, aby później czerpać z niej zyski. Czasem o dochodzie pasywnym mówimy także wtedy, gdy musimy stale się czymś zajmować, jednak w zdecydowanie mniejszym wymiarze czasowym niż w przypadku pracy etatowej czy prowadzenia własnej firmy. Jak możemy zrobić dodatkowe pieniądze poprzez dochód pasywny? Podajmy kilka przykładów:

 • reklamy w internecie – gdy założymy stronę internetową, możemy zarabiać na reklamach. Potrzebne jest do tego jednak sporo wyświetleń. Musimy więc najpierw mocno przyłożyć się do „contentu”, który zamieścimy na swoim portalu.
 • lokata – bardzo klasyczna forma na osiągnięcie dochodu pasywnego. Wraz ze wzrostem stóp procentowych lokaty bankowe znów mają sens z ekonomicznego punktu widzenia. Choć wciąż nie pokonamy dzięki nim inflacji.
 • dywidendy – popularne rozwiązanie np. w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy od lat otrzymują dywidendę np. od Coca-Coli z racji posiadania akcji tej spółki. Na polskim rynku także możemy znaleźć ciekawe spółki dywidendowe. Aby móc skorzystać z takiej formy inwestycji, potrzebujemy konta maklerskiego.

przykłady dochodu pasywnego

Giełdowy wszechświat

Granie na giełdzie może przypominać pracę etatową albo przyjąć formę pasywną. Raz kupione akcje mogą generować dla nas zysk przez wiele lat bez żadnego wkładu pracy. O ile nie spanikujemy podczas pierwszych turbulencji na rynku i nie sprzedamy swoich papierów wartościowych ze stratą.

Tak, jak przy dochodzie pasywnym, giełda wymaga najpierw zainwestowania środków, aby później wyjąć swój zysk. Oczywiście i tutaj możemy szukać dróg na skróty. Pierwszym rozwiązaniem są mniej znane kryptowaluty z „olbrzymim” potencjałem wzrostowym, a drugim zastosowanie dźwigni finansowej.

Wspominaliśmy już jednak o tym na początku tego tekstu – nie polecamy prób szybkiego zarabiania pieniędzy, bo obarczone jest to olbrzymim ryzykiem. Takie ruchy przypominają grę na ruletce, na której zarabia tylko organizator zabawy. Pisaliśmy o tym więcej w artykule -> Lotto, zdrapki i inne gry losowe – czy warto los powierzać szczęściu?

 • Kryptowaluty – po olbrzymich rajdach kryptowalut ich wyceny zaczynają być weryfikowane. Np. inwestorzy, którzy ulokowali swoje środki w wirtualnej walucie Terra/Luna stracili praktycznie wszystkie pieniądze w ciągu kilku dni.5 Na tym rynku pojawią się prawdopodobnie jeszcze jakieś okazje, ale myśl, że regularnie będziemy zarabiać w ten sposób, nie jest zbyt fortunna.

 • Produkty z dźwignią finansową – dźwignia finansowa pozwala wirtualnie powiększyć nasz depozyt. Dlatego nawet początkujący z 500 złotymi na koncie może przez chwilę poczuć się jak bogacz, gdy broker zaproponuje mu wysokie lewarowanie. Jest to jednak forma pożyczki i gdy kursy aktywów nie zachowają się po naszej myśli, w kilka sekund możemy wyczyścić nasz depozyt. Nie jest to więc sposób na poszukiwanie szybkiego zarobku. Świadczą o tym statystyki. Na platformach traderskich zwykle 80-90% graczy traci swoje pieniądze.

Możemy więc wierzyć w romantyczne historie o spekulantach z przeszłości czy obserwować ruchy Rafała Zaorskiego. Jednak ten znany gracz sam otwarcie mówi o tym, że miejsc na podium w tej zabawie jest drastycznie niewiele. Spekulacja jest grą na wyniszczenie innych graczy.

Czy giełda pozwala jednak na to, aby wygrali wszyscy? Może tak być przy inwestowaniu dywidendowym lub pasywnym. W ten sposób nie zarobimy kokosów, lecz powoli będziemy mogli kumulować środki. Najbogatsi inwestorzy (czyli ci, którzy nie tylko zarobili, ale utrzymali swoje fortuny) stosują właśnie takie zrównoważone formy lokowania kapitału.

Czasem zarabianiem jest… niewydawanie

Poszukiwanie sprawdzonych sposobów na to, jak zarobić duże pieniądze, to jedno z rozwiązań na to, żeby rzeczywiście dodatkowe środki pojawiły się na naszym koncie. A może jednak czasem warto odwrócić sytuację i przyjrzeć się najpierw wydatkom?

Może się to wiązać z potrzebą przemodelowania naszego podejścia do życia. Zamiast rozpasanego konsumpcjonizmu, zakupowy minimalizm. Zamiast skupienia się na markach – podejście do przedmiotów w bardziej funkcjonalny sposób. Bluza może kosztować 20 złotych w second-handzie, może także 2000, jeśli uwierzmy w iluzoryczny świat mody i trendów.

Ciekawie pisze o tym Morgan Housel w książce „Psychologia pieniędzy”. W młodości pracował on jako boy hotelowy, więc miał okazję do parkowania luksusowych aut należących do gości. Szybko zorientował się, że ich właściciele są nie tylko mocno zadłużeni z powodu wysokich rat leasingowych, ale także, że jest to ich nietrafiona próba zdobycia szacunku i uznania wśród innych ludzi. Bo on już po chwili nie pamiętał ich twarzy i wcale nie darzył tych ludzi sympatią – skupiał się na samych autach – chciał mieć taki wóz, aby samemu wzbudzać u innych szacunek i uznanie. To pozwoliło mu zrozumieć tę absurdalną pętlę, w którą wpadamy, chcąc posiadać drogie i luksusowe przedmioty.

Dlatego warto trzeźwo spojrzeć na swoje potrzeby i wydatki – i poszukiwać szacunku oraz uznania, które wzbudzimy w oparciu o rzeczy, których nie da się kupić.

Zarobimy wtedy, nie poprzez zarabianie, ale niewydawanie.

Odpowiednie nastawienie jest ważne, trzeba jednak także wypracować skuteczny system oszczędzania i konstruowania domowego budżetu. Pomogą w tym nasze artykuły:
Jak zaplanować budżet domowy? Poradnik
Jak zabezpieczyć przyszłość finansową dziecka? Nauka oszczędzania.

ile polacy wydaja na niezdrowy tryb zycia

Cierpliwość to klucz. Duże pieniądze przychodzą po czasie

W kwestii zarabiania cierpliwość to podstawa. Według statystyk ludzie stają sie bogaci najczęściej po 50. roku życia, kiedy zainwestowany czas i środki zaczynają się spłacać. 6

Nie jest to więc bogactwo osiągnięte w dwa tygodnie, ale dobytek, którego wypracowanie wymagało lat pracy czy skutecznego inwestowania swoich środków. Niewielkie pieniądze możemy szybko zarobić dzięki pracy etatowej, zajęciom dodatkowym czy otworzeniu małego sklepu internetowego. Prawdziwy majątek zdobywa się zwykle dzięki metodycznej i systematycznej pracy.

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródła:

1. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-bezrobotni-bierni-zawodowo-wg-bael/pracujacy-bezrobotni-i-bierni-zawodowo-wyniki-wstepne-bael-1-kwartal-2022-roku,36,2.html

2. https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115

3. https://www.blog.santanderconsumer.pl/blisko-ciebie/jak-polacy-kupuja-w-e-commerce-sprawdzamy-w-najnowszym-raporcie,1,146.html

4. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-etat-czy-samozatrudnienie-plusy-i-minusy

5. https://www.coinbase.com/pl/price/terra-luna

6. https://richhabits.net/rich-habits-study-background-and-methodology/

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.9/5 - (9 votes)
Komentarze (4)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • d
  d

  docent

  13.07.2022, 10:45

  Wyróżniający się komentarz

  Żadne pokolenie nie miało takiego dostępu do darmowej lub poldarmowej wiedzy na każdy temat. Są poradniki ze wszystkich dziedzin i tutoriale obsługi każdego możliwego programu. Wystarczy trochę pasji i zaangażowania, a później zatrudnienie się w jakiejś firmie jako junior. Jak obserwuję tych młodych ludzi pracujących na kasie w żabce, którzy żuja gumę i patrzą mętnym wzrokiem na kolejne fikolki jutuberow, to tracę nadzieję. Wystarczyłoby trochę zaangażowania i zarobiliby porządne pieniądze bez marzeń o JEDNYM PROSTYM TRIKU JAK ZAROBIC MILION ZŁOTYCH

 • S
  S

  Sylwia

  16.01.2023, 10:49

  Wyróżniający się komentarz

  Jak można zarabiać pieniądze

 • L
  L

  Listek

  06.12.2022, 21:18

  Wyróżniający się komentarz

  Specjalista SEO może zarobić nawet 30 000 PLN miesięcznie i to zdalnie.

  Poza tym programiści zostaną w przyszłości wyparci przez AI i będzie wyższy próg wejścia więc nie jest to przyszłościowy zawód jak niektórzy uważają.

 • P
  P

  Patryk

  23.10.2022, 13:40

  Wyróżniający się komentarz

  Aplikacje umożliwiające zarabianie pieniędzy w legalny sposób to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które chcą dorobić sobie na boku. W takich appkach można zarabiać przez wypełnianie ankiet, granie w mobilne gry, oglądanie filmików czy chociażby zakładanie kont. Szczerze polecam każdemu wypróbowanie takich aplikacji.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie